Vastzittend1 Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Buitenland. Bekendmakingen. kostelooze Inenting en flerinenting Hemden. Toiletzeep. Kaarsen. Advertentien. Kerlidreef COUPEUSE, Ter verbetering. slijm op de borst, ANGA-SIROOP. ANGA-BONBÜNS kolen een volgenden winter nogmaals op rantsoen zullen worden gesteld. De commissies zullen hiertegen wel geen bezwaar hebben. M- H. ran 'tKruya. Te Montreux ii na een operatie op b(jna 58-jarigen leeftijd overleden Ma- rlnus Hendrik van TKruyi. Hij was bekend als organist, en werd in 1897 directeur der Muziekschool te Gronin gen, waar hy tevens dirigent der Harmonie werd. Van 't Kruys wijdde aich sinds 1905 geheel aan de compositie en talrijke cantates kwamen uit zijn pen. Byv. de De Ruyter-cantate, de Koningin Emma- cantate, .Oranje en Nederland" in 1909 na de geboorte van prinses Juliana uitgevoerd door 3000 dames en heeren en de Oranje Nassau-cantate, welke door niet minder dan 10.000 personen (69 vereenigingen) en 8 militaire kapel len onder zijn leiding is uitgevoerd. Het aantal zyner uitgegeven compo sities loopt een heel eind in de honderd. Hij was ridder in de Oranje Nassau- orde. De Nederl. organisatie van crisis- ambtenaren heeft in Den Haag verga derd en besloten, actie in te voeren teneinde het crisispersoneel, dat door opheffing van de crisisbedrij ven ontsla gen wordt, te doen plaatsen bij de rijksinstellingen, en voor hen die hier voor niet in aanmerking komen, een wachtgeld te erlangen, zoolang zy geen andoren werkkring hebben gevonden. AXEL, 21 Februari 1919. Zooals blijkt uit een advertentie in dit numme», worden pogingen aange wend om de uitvoering van het zang koor, begeleid door muziek, waaraan ongeveer 200 personen deelnemen en die in Terneuzen zooveel succes had, ook alhier te doen plaats hebben. De prijs, die in verband met vele onver mijdelijke onkosten is gesteld op f 1.— aal zsker niemand weerhouden om een betooging als deze te Bteunen, te meer omdat bet van een algemeenc deelname afhangt of de pogingen zullen slagen. Zooals men weet geldt deze uitvoering als een protest tegen de Belgische annexatie-plannen en heeft ze dus een ■trikt nationaal karakter. Met ingang van 1 Maart a.t. is tot brievenbesteller te VlissiDgen be noemd, W. Kervink van Hoek. Zaterdagochtend werd zekere C. d' Olieslagers te St. Jansteen by een ■mokkelaanslag te Heikant door een geweerschot getroöen, dat een onmid dellijke dood tengevolge had. De man, 33 jaar oud, laat een vrouw met 4 kinderen achter. Hy deed dienst als voorpost voor een groep smokkelaars, die op het hooren van het schot hun buit in den ■teek lieten. - Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op houtsnippen bepaald, met ingang van 1 Maart a.s., die op water snippen met ingang van 15 April d.av. en die op waterwild met 1 April. Het weispel van kwartelen is alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoorlootd en de kooieenden moeten door den kooi man worden opgesloten ot gehalte van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 21 Februari 1919. D. F., 16 j., arbeider te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot f7 of 14 dagen tuchtschool. G. J. S., 22 j., werkman te Hulst, is wegens medeplichtigheid aan diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. W.. F K., 24 j., ronder beroep te Hulst, is wegens diefstal reroord. tot 2 maanden gevang. P. O., 43 j, varensgezel te Ter Neuzen, is wegens heling veroord. tot 3 maanden gevang. P. J. D., 29 j., varensgezel te Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 3 maanden ger. P. J. d. YV 28 j., met-elaar te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot f 15 of 1B dagen hechtenis. J. F. v. A., 35 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens ais voren vereord. tot f20 of 80 dagen hecht. A. v. O., 42 j., koopman te Koewacht, is wegens huisvredebreuk reroord. tot f20 of 20 dagen hecht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 23 Pebruari 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9'/i ure Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugcnholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. Voorn. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Dinsdag 25 Februari 1919. 'sAv. 51/, ure Ds. Kieviet. Maandag heeft te Amsterdam de Vereeniging van pulpagenten in Neder land vergaderd. In die vergadering werden verschillende grieven geuit, als het onttrekken van de suikerpulp aan de agenten, voorts betreffende hun provisie en de onderwichten der pulp- ladingen, vooral van de beetwortelsui kerfabriek Malotaux te Sas van Gent. Er werd een commissie benoemd, die deze grieven te bevoegdcr plaatse zal gaan bespreken en de belangen der pulpagenten zal behartigen, waar het haar noodig voorkomt. De minister van landbouw, nijverheid en bandel brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat in bet tyd vak van 5 tot 12 Maart een veetelling zal plaats hebben. Daartoe zullen de veehouders opgaven moeten verstrekken aan door don bur gemeester aan te wijzen tellers. Deze opgaven moeten nauwkeurig en naar waarheid worden gedaan. Nalatigheid in deze kan worden ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar, geldboete van ten hoog ste 10.000 en verbeurdverklaring van den veestapel. Men schrijft aan de Tèl Uit het garnizoen ta Assen zonden de vorige week een aantal paarden verzonden worden, voor welk transport veawagons gevorderd waren. De stationschef zorgde, dat het aantal wagons op den bepaalden dag aanwezig was, doch de paarden werden niet ingeladen. Na eeniga dagen wachten werd mede- deeling verzocht en toeD bleek, dat er geen puurden vervoerd moesten worden en veriuimd was hiervan kannis te geven. Intussehen heeft thans de spoorweg maatschappy het niet onaanzienlijke bedrag te vorderen van elfhonderd gulden voor staangeld der niet gebruikte veewagons. Een flinke gift. Door de kin deren van wijlen den heer en mevr. A. H. terHorst-Engberts is ter nagedachtenis aan hun overleden onders een som van 75.000 beschikbaar gesteld voor een Ter Horst-Engberts stichting ten behoeve der on- en minvermogenden in de gemeente Rijssen, zonder onder scheid van godsdienst. Het doel dezer stichting isle het verschaffen aan kraamvrouwen van steun in geld of goederen2e. Het bekostigen van buitengewone genees ot heelkundige behandeling, daaronder begrepen het bestrijden der kosten van opneming en verplegen van tubercu loselyders in eenig sanatorium. De afd. Rijssen van het Groene Kruis en de Vereenigiug Dagsacatorium Rijssen" hebben bovendieu elk een som van 10.000 oatvangen. De commissie voor den wapenstil stand tracht een blijvenden standaard van de militaire macht voor geheel Europa vast te stellen, waarop de Geallieerde mogendheden na de onder- teekening van den vrede geleidelijk zullen aansturen. Voor het oogenblik echter behoeft alleen te worden be slist omtrent een sterkte der Duitsche troepenmacht en het oorlogsmaterieel. Ook Duitschland's productievermogen van kanonnen en munitie moet worden verminderd waartoe vele fa brieken moeten worden gesloten ot getransformeerd. De Geallieerden zijn verder voorne mens om aan te dringen op demilitari- satie van zekere Duitsche provinciëD, hetgeen beteekënt, dat Duitschland in die gebieden geen troepen zal mogen leggen. Op deze wyze zou kunnen worden tegemoetgekomen aan den wensch van Frankrijk betreffende den linker Rynoever en de veiligheid zyner OoBtgrens. De griep is opnieuw in Engeland epidemisch geworden. Zy heerscht in het N. in heviger mate dan in het Z. Te Edinburg en Glasgow treedt de ziekte onder kwaadaardiger vorm op dan te Londen. De ziekte veroorzaakt groote ongerustheid, daar zij in vele gevallen wordt gevolgd door longont steking. Een bekend Londensch dokter beeft thans bekend gemaakt, dat de beste wijze van behandeling van de ziekte is niet te trachten de koorts te spoedig te doen atnemeD, daar men dan de kaus heeft, de vitaliteit van den patiënt sterk te verminderen, want men beeft geconstateerd, dat, als later long ontsteking intrad, de verminderde vitaliteit van den patiënt groote be zwaren by bet bestrijden der longont steking opleverde. Deze zelfde dokter raadt ook zijn patiënten niet aan, Lon den te verlaten om buiten ol aan zee op krachten te komen, daar zij anders bQ hun terugkeer opnieuw gevaar loo- pen om ziek te worden. Hij beweert, dat men door te blijven op de plaats, waar men is ziek geworden, da kans op nieuwe besmetting vermindert. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat op Woensdag 26 Februari a s., des namiddags van 2 tot 3 uren, de gelegenheid slechts éénmaal zal zyn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe in een lokaal der o. 1. school aanmelden. Voor ecne juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewQzen der kinderen. Axel, den 20 Februari 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Aanvragen tot het bekomen vau hemden kunneu voortaan ingediend worden in -het Distributiekantoor eiken Maandag van 2—7 u. nam. voor be woners buiten en eiken Vrijdag van 2—7 u. nam. voor bewoners binnen de kom. Geldig van 22—28 Februari BON 74 geel of rood voor l1/, ons KAAS. BON 75 geel of rood en BON 31 der kindersuikerkaart voor 21/, ons SUIKER. BON 76 geel of rood voor Vj ods SAGO of PAKMEEL. BON 77 geel ol rood voor 1 ons GORT, voor zoover de voor raad strekt. BON 22 der aardappelkaart voor 4 K.G. AARDAPPELEN. Voor elk gezin met vijf leden of meer is op vertoon der rantsoeneeringskaart een bon voor TOILETZEEP te bekomes op Maandag 24 Februari e.k., waarvoor men by de verschillende winkelieri een stuk kan bekomen A 40 eent. Geldig van af hedeo BON 9 der kaarsenkaart voor een pak KAARSEN. Heden maken wij het pu- bliek van AXEL en omgeving bekend, dat we van af heden de werk plaats hebben verplaatst van de Noordstraat B 20 naar de in de vroegere leerlooierij. Hopende in een ieders gunst aan te bevelen. M. DE KEIZER en VAN TATENHOVE. Ondergeteekende bericht dat aan de zaak verbonden is een bekwame waarbij gelegenheid bestaat om te leeren naaien en borduren. Meisjes die biervoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich aas- melden. Voordeelige voorwaarden. Fikma VEENHUIZEN, Axil. By deze wordt medegedeeld, dat de schenking der schaatsen aan Kabel Hamelink niet uitgiDg van het Bestuur der IJsclub, doch vrijwillig geschiedde op voorstel van enkele particulieren. Dus niet uit de kas ran de .IJsclub". Niettemin wordt zijn dank door de gevers gewaardeerd. EEN MEDESCHENKER. voortdurend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiei tegen Betere borstsiroop bestaat niet. Per fi. f 1.50. Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed boeststillend middel bij de hand te hebben, fabrieeeren wij verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A MIJNHARDT, ZEIST Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten Deze artikelen zijn ter plaatse ver krijgbaar bij de adressen genoemd in de advertentie Mijnhardt's Ge neeskrachtige tabletten, welke in dit zeilde nummer voorkomt.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2