B K Firi Binnenland. Buitenland. Ls- 1 i°/o- In hei vaste vertrouwen dat geen beslissingen zullen worden genomen, die inbreuk zouden maken op de vast* staande rechten van den Staat, of die zouden indruischen tegen de uitgespro ken gevoelens van aanhankelijkheid en saamhoorigheid der bevolking van eenig gebied van het Rijk, acht de Regeering het nauwelyks noodig te verklaren dat zij, hoezeer bezield door den wensch goede betrekkingen van nabuurschap te bevorderen tegenover eischen, die op gebiedsaf- stands van welken aard ook mochten gericht zijn, met den meesten na druk en beslist afwijzend zou moeten optreden. Overigens beschikt de Regeering nog niet over zoodanige gegevens, dat zy in staat is het optreden der Belgische Regeering en de daardoor geschapen verhouding met nauwkeurigheid te beoordeelen. Onder deze omstandigheden behoudt de Regeering zich in deze ernstige omstandigheden haar houding tegenover de Belgische Regeering voor. Een correspondent van de Tel. schryft, dat het optreden der Belgische regeering zooals het in de dagblad- berichten is medegedeeld op het vredescongres te Parijs, in regeerings- kringen te 's öravenhage diepen indruk gemaakt heeft. Van den ernst van den toestand, wat de verhouding tus schen beide landen betreft, is men er zich ter dege van bewust, want al verwacht men niet, dat het streven der Belgen in Parijs op den duur suc ces zal hebben, wanneer de berichten in de dagbladen officieel mochten worden bevestigd, zullen deze gebeur tenissen hoe ook de afloop moge zyn aan de goede verhouding en samenwerking tusschen Nederland en België niet bevordeijjk zijn. In een bespreking en regeling van de Seheldevaart zal ons kabinet gaar ne treden, maar iedere eisch tot afstand van gebied, zal op den meest energie ken tegenstand stuiten. Mocht officieel- blijken, dat de Belgische regeering inderdaad een deel van ons land wenscht te annexeeren, dan is onge twijfeld een diplomatieke stap van onze regeering in Brussel te verwachten. Een Belgisch correspondent van La Croix schrijft, dat de sympathieën der Zeeuwsch-Vlamingen in meerderheid voor België zijn en zy daarom met de grootste hartelijkheid de ongelukkige soldaten en vluchtelingen ontvingen. We kunnen ons foorstellen, dat het in 1914 zoo was. Maar wie nu in Zeeuwsch- Vlaanderen komt, zal wel vernemen, dat geen enkele Zeeuwsch-Vlaming over België te spreken is, nu men hen van zoovelerlei kant heeft leeren kennen en vooral niet, nu men onze hartelijk heid en sympathie voor België wenscht uit te spelen, als bewys, dat we ons minder Hollander zouden gevoelen. Uitzonderingen bevestigen den regel, maar algemeen kan men toch aannemen, dat by een tweede „vlucht" de Belgen geen gelegenheid meer zouden hebben om onze „Hollandsche" deugden te misbruiken. Zoo is het. De „Nieuwe Gazet" betitelt het sto ken der annexionistische ambtenaren camarilla als gevaarlijk, op het kantje van het misdadige af, en zegt dat dit drijven zich al zeer weinig onderscheidt van de methodes van de Duitsche annexionisten, die deze ramp over de wereld gebracht hebben. „Indien België veroveringsoogmerken had", aldus de „Nieuwe Gazet", ,en dat nog wel ten koste van een volk, op wiens sympathie het tijdens dezen oai log zoozeer gesteld was, dan had 't zulks op voorhand moeten zeggen. Een Belg, die door geweld en tegen den zId der bewoners een andermans land wil inpalmen, be hoeft er zich niet over te verwonderen, dat hij door deze bewoners op een rang met de Duitschers wordt geplaatst." Huisslachtingen. Het bureau voor mededeelingen inza ke de voedselvoorziening vestigt er de aandacht van belanghebbenden op dat aanvragen om te mogen slachten door hen, die bij de vroegere plaatselijke correspondenten opgave voor huisslach ting hebben gedaan, in den vervolge rechtstreeks tot het rykskantoor voor vee en paarden, Wagenstraat no. 22, 'sGravenhage moeten worden gericht. Deze aanvragen moeten, voor zoover zij afkomstig zijn uit de gemeenten, gelegen in het gebied, waarin de staat van beleg is afgekondigd, vergezeld zijn van een inslagbewijs, afgegeven door een ambtenaar der belastingen, invoerrechten en accijnzen. Verder moet aan de door den Presi dent Directeur van het rijkskantoor voor vee en paarden gestelde voorwaarden, waaronder ontheffing van het slacht verbod wordt verleend, bij de inzending der aanvragen om te mogen slachten worden voldaan, terwyl het wenschelyk is, dat de aanvragen minstens acht dagen vóór den dag der slachting, welke in de aanvrage moet worden bepaald, in het bezit van het dusge noemd Rykskantoor zijn. Ter voorkoming van onnoodige cor- respondentie en oajuiste adresseeringen wordt er tevens op gewezen, dat alle correspondentie moet gericht zijn aan den heer President-Directeur van het Rijkskantoor voor vee en paarden, den heer F. J. Dysselhoff, Wagenstraat 's-Gravenhage. AXEL, 18 Februari 1919. Vrijdagavond werd alhier op bet stadhuis, onder voorzitterschap van den heer L. J. den Hollander, burgemeester, een vergadering gehouden in verband met de oprichting van een burgerwacht. Door den voorzitter werd uiteengezet het doel en de werkwijze van een burgerwacht en hoe de burgerwacht is samengesteld. Een 50 tal personen heb ben zich reeds aangegeven. De vol gende week zal nogmaals een vergade ring worden gehouden, teneinde een bestuur te kiezen en een hopman te benoemen. Te Hoek werd benoemd tot ambte naar ter secretarie de heer Jaq^-Dreg- mans. In de Donderdag te Neuzen ge- houdei- vdszitting werd mededeeliug gedaan van een besluit van Ged. Sta ten waarbij de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris zijn vastgesteld in overeenstemming met het advies van den gemeenteraad, evenwel met de afwijking, dat de jaar wedde ingaat 1 Jan. 1918 in plaats van 1919, zooals de raad bepaalde. Aan de Kamer van Koophandel werd alsnog over 1918 een hoogere subsidie van 102,90 toegestaan en aan de Huurcommissie eene van 169.47. Langdurige besprekingen werden gehouden naar aanleiding van de zeep fabricage in het vorig jaar. Ten slotte kwam in stemming de volgende motie van den heer van Hasselt De Raad der gemeente Ter Neuzen gehoord de verklaringen van Burg. en Weth. omtrent het uitkeeren eener ver goeding vau j 700 aan wethouder Van Borssum Waalkes, voor onderzoek en toezicht in verband met de zeepfabricage in deze gemeente, gezien artikel 94, laatste lid der ge meentewet, in verband met artikel 1. alinea 2 der distributiewet. spreekt zijn ernstige afkeuring uit, in het bijzonder tegenover den wethouder Van Borssum Waalkes, over de door het college gevolgde handelwyze, noodigt het college uit, ten spoedigste te zorgen, dat het onrechtmatig uitge geven bedrag worde gerestitueerd. gaat over tot de orde van den dag. Bij de besprekingen bleek, dat de leden der commissie van bijstand er B. en W. een grief van maakten, dat zij in afwyking met het gebruik, betreffende de kleinste bedragen over het toekennen dezer vergoeding niet waren gehoord. De wethouder Visser gaf te kennen, zich niets over de toekenning der vergoeding te kun nen herinneren, en ook de gemeente secretaris verklaart daarvan niets te weten. De verklaring van den heer de Vis ser gaf enkele leden aanleiding voor te stellen de stemming over de motie aan te houden tot de volgende verga dering, opdat volledig licht zoude kun nen zijn verspreid, omtrent het aandeel van den heer Visser in deze. De voorsteller wenschte thans echter stem ming, die toch aanleiding gaf tot uit stel, daar zich 5 leden voor en 5 tegen verklaarden. De heer van Hasselt noodigde B. en W. nog uit, tegen een volgende verga dering van advies te dienen over de vraag, of de overeenkomst, die voor het gereed maken van recepten voor de gemeente destijds is gesloten met den apotheker raadslid Van Borssum Waalkes, niet in strijd is met de wet ten opzichte van den apotheker-wet houder. Midd. Crt. De volkerenbond. Voor den buitenstaander wordt het hoe langer, hoe moeilyker, eenig begrip te krijgen van hetgeen nu eigenlijk te Parijs gedaan wordt aan het vredes werk. De communiqué's van hetgeen door de verschillende commissies wordt bedisseld, zijn zoo onduidelijk, dat de wereld, die dorst naar den zoo dikwyls reeds beloofden vrede, er niet wys uit kan worden. Overal wordt over ge sproken en onderhandeld, behalve over den vrede zelf. Donderdag is het ontwerp vastgesteld voor den volkerenbond en Vrijdag aan den raad van tien voorgelegd. Uit eenige bijzonderheden, die ervan wor den medegedeeld blijkt, dat het ont werp uit 26 artikelen bestaat. De volkerenbond berust op het stel sel van arbitrage. Indien een volk, dat lid is van den bond, mocht wei geren zich aan die arbitrage te onder werpen, zou het straffen op zich zien toegepast. Alle staten, die lid zijn van den Bond waarborgen elkanders onschend baarheid on onafhankelijkheid. Deze waarborg sluit in zich 't eventueele ge bruik van een strijdmacht, die op be vel van het bestuur (uitvoerend comité) van den Bond gemobiliseerd wordt. Het beginsel van ontwapening, dat door den Bond wordt voorgestaan, brengt mede, dat de leden over een minimum strijdmacht beschikken, waar op men, zoo noodig, rekenen kan. De Bond is thans gevormd door de mogendheden, die, na gezamelijk ge streden en geleden te hebben, ter confe rentie vertegenwoordigd zijn. Elke neutrale staat, die in den bond opgenomen wenscht te worden, moet zijn instemming betuigen met de be ginselen van den bond en waarborgen geven voor zijn goede trouw, wanneer zijn geval speciaal onderzocht wordt. Op gelijke wijze zouden de vijande lijke mogendheden een verzoek om opneming in den bond kunnen indienen. Elk verzoek zou afzonderlijk onder zocht worden, ten einde vast te stellen of het oprecht gemeend is. Tot nader orde is er echter nog geen sprake van het toelaten van vijande lijke mogendheden. De vorming van een internationals politiemacht, ten behoeve van de ten uitvoerlegging der maatregelen van den bond was een der moeilijkste proble men. Wanneer het internationale leger als één lichaam in één land gestation- neerd werd, zou dit bij de regeeringej het gevoel kunnen verwekken, dt hun macht gecontroleerd en beperkt werd door een hoogere macht. Het schijnt dus waarschijnlijk, dat elke natie een bepaalde strijdmacht op de been zou houden, waarvan omvang in overeenstemming zijn zou met de sterkte der bevolking in speci ale geografische en andere toestanden,. Wat vooral opmerkelijk is, is men bij elk te behandelen onderwerj voorop stelt de eensgezindheid, waar mede de ontwerpen worden behandelj en aangenomen, alsof er geen vuiltjt aan de lucht was. Men zou zoo zeggen, dat het tusschei de vrienden alles koek en ei is. Toci hapert het er zoo nu en dan wel eens Zoo lezen we, dat zelfs de Engelsche afgevaardigden er over denken om een andere plaats de vredesconterentii voort te zetten, indien de Parijschi bladen voortgaan om stemming te ma ken tegen de Amerikaansche en Engel- sche gedelegeerden. Het spreekt van zelf, dat zoo'n stem ming niet bevorderlijk is aan den geest van onderling vertrouwen welke een fe^0 t vredesconferentie behoort te bezielen,! opei Zaterdagochtend is de George flu-Hubs'l hington" met president Wilson aan J. I boord te Brést in zee gegaan. Men verwacht Wilson 24 Februari in Ams- rika. Over het ontwerp van den Volkersn- bond schryft de „B. Z. am Mittag": Dit is geen volkerenbond, maar een Sehr- G., *0E tl, sul K. d van f S Oper K., re fit) SU Foor C. J. subs, 'c In c |d. L., boeje Art. te Phi igen Spoo Bouch: I dag P. N arbeid. If 1 sub W. .boéte Trei beroep II sub I Leei J. L. 1 boete j Rijw Koewa hecht. |boete D. i van f: M. 1 bouwe ieder I voor e ibaiden te Zui ieder hecht. L A- d IG., mt van f- Vrij; overtr Ten alliantie-verdrag der vijf groote Entente- mogendheden. Het statuut is uitsluitend' ten behoeve van de belangen der stichters gemaakt. Dat bewijst do ko loniale kwestie. .Het punt in Wilson's program betreffende de koloniën is door} hemzelt opgegeven. De Duitsche kolo niën zijn hier tusschen Engeland, Zuid- Afrika etc. verdeeld, zonder dat Duit8chland aan het woord komen kan, Tel. Woensdag is in de Nationale Volto vergadering te Berlijn Ebert tot rijks-I president gekozen. Ebert beloofde de. Grondwet van het Duitsche rijk te eerbiedigen en zeide niet van plan te zijn ooit zijn afkomst of overtuiging te verloochenen, maar de vrijheid van alle Duitschers te zullen beschermen. Friedrich Ebert werd 4 Februari 1571 te Heidelberg geboren. Zijn vader was kleermaker en hy zelf leerde het zadel makersvak, tot hij aan de politiek deelnam. blyke by o vang Ax Kantongerecht te Ter Neuzen. Strafzitting van 7 Februari 1919. i Veroordeeld zijn ter zake van V ervoeren van ten uitvoer verboden goeder» W. P., schipper, zonder woonplaats A B., en P. V., arbeiders te Clinge (B.) ieder tol een boete van f30 snbs. 30 dagen hecht, vom elk met verbeurdverklaring der goederen. P. R., zonder beroep te Gent (B.)J.M, arbeider en A. de V., havenwerker, beidend Lokeren (B.1» ieder tot een boete van f20, sub» 2 dagen hecht, voor elk met verbeurdv. dei goederen. I. P., te Lokeren (B.) tot een boete van f M subs. 20 dagen hecht, met verbeurdv. J. D. van H., werkman te Boucbante 3] eene boete van f 6, subs. 6 dagen hecht. P. v. K., voerman te Zaamslag tot eea boete van f6 snbs. 5 dagen hecht, met v^j beurdv. der goederen. Gren-mvertreding. A. J. M., vischkoopmjuf te Sas van Gent; M. K., zonder berorf aldaarC. v. S., en A. v. S., schippers Gent [B.| ieder tot een boete van f10 sub» iO dagen hecht, voor elk. O. de C., te Sleidingen [B.], E. G., en L. Gi landbouwers te Zuiddorpe ieder tot eene boe» van f 5 subs 5 dagen hecht voor elk. Arbeidswet. M. d. B., molenaar te. Axel, tot 2 boeten ieder van f3 snbs. 3dagenhecM voor elk. Jachtwet. A. v. K., werkman te Westdorpe, tot eene boete van f6 subs. 6 dagen hecht myn ken gevei dat mant De overt der kante aanst

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2