No. m. }f oensdag III Februari 1919. »Me «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Waak, Nederland! De annexatie. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87VS CeDt. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voer eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dingdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nre. A.P. We hoorden zoo gaarne de stem van hen, die obb toeriepenWeest gerust, het zal zoo'n vaart niet loopeu met Belgiö's plannen. Het zijn slechts enkelen, die de aandacht op zich vestigen en door middel van de pers hunne begeerten uiten op Hollandsch gebied maar het Belgische Volk w i 1 geen onrecht. De Vlamingen verzetten zich scherp tegen de plannen der annexionis- ten, dus komt er toch niets van. En we moeten erkennen, dat ook wij zooveel vertrouwen hadden in het rechtsgevoel der Belgische natie, dat die toch zeker geen onrecht zou plegen, terwijl zy zelf de gansche wereld om hulp riep voor het onrecht haar aangedaan. We behoorden mede tot degenen, die zich in slaap lieten dommelen en maar liever zoo weinig raogelyk meer repten over deze zaak, omdat we meenden, dat hoe meer men er op inging, hoe meer scheiding men zou veroorzaken tusschen de twee buren, die elkaar zoo noodig hebben. Bovendien, van de betoogingen, welke werden en nog worden gehouden, dragen sommige een zoo prettig en feestelijk karakter, dat ze meer een gezellige bijeenkomst onder voornaam etiket schijnen dan een ernstig protest, zoodat die aanleiding gaven om te deuken, dat het wel zou koejen zonder blazen. We hebben ons helaas vergist. De buitenlandsche pers heeft ons ingelicht en zooals gemeid wordt, zijn thans door de Belgische afgevaardigden aan de Vredesconferentie voorstellen gedaan, om Nederlandsch grondgebied, Zee u wsch Vlaanderen en eea gedeelte van Lim burg, bij België te voegen. Was het niet, dat we tevergeefs wachtten op een duidelijke logenstraffing van wege de Belgische regeering, waar door een einde zou zijn gemaakt aan al die booze geruchten, we zouden onze oogen niet gelooven. Eu nóg moeten we ons afvragen Waaróm dan toeh wil men in België ons grondgebied Waaróm vraagt men in Gent het geheeie bezit van het kanaal GentTerneuzen met zijn oevers? Heett Gent er ooit zooveel van te lijden gehad, dat zijn kanaal een eindjp door Nederlandsch grondgebied loopt Meu zou het bezwaarlijk zoeken te bewijzen. En de Scheldemond wordt die door Nederland veronachtzaamd Hy wordt aldaar ruim zoo goed open ge houden voor de scheepvaart zegt men als van Bath tot Antwerpen. En dat Nederland er bezwaar tegen heeft, een Scheldekanaal door Limburg te laten graven, ot sneltreinen door die provincie te laten snorren, die ons niet het minste nut of voordeel kunnen aan brengen, is een gevolg van Nederland's souvereiniteit. Ter Neuzen heeft reeds voldoende geleerd hoe nadeelig het voor die gemeente was, om van Nederland- sche zijde toestemming te geven tot verbreeding en uitdieping vau het kanaal ten gunste van Gent. Eu nu is het niet genoeg, dat Neder land dat werk heelt toegestaan aan België, maar nu zou dit land, ook nog het geheeie kanaal met de oevers willen onttrekken aan Nederland. Nogmaals waarom Dat Nederland buiten den oorlog bl6ef is toch ook geen reden om er na den oorlog een stuk af te nemen en aan een vreemd land te plakkeu, als be looning voor het doorstaan van den eersten oorlogsschok, vooral wanneer de prijs van die belooning ontnomen moet worden aan een land dat niet aan den oorlog deelgenomen heeft, 'tls gemakkelijk riemen snyden uit ander mans leder, maar mooier is 't om be looningen maar uit eigen beurs te betalen. Wanneer de Entente daartoe middelen zoekt, zijn die niet ver te vinden. Een veel edeler daad komt het ons voor, als de Entente, de haven van Brugge herstelde en daaraan de toekomst gaf, die men er zich van voorstelde; om maar één voorbeeld te noemen. En wat ons land betreft, dit heeft o. i. genoeg aan België geofferd. Men raadplege het volgende lijstje maar, dat we aan de Zei. ontleenen Om zich een denkbeeld te vormen van de uitgaven, welke ons land zich getroost heett voor het onderhoud en de verpleging der Belgische vluchte lingen, kunnen de volgende cijfers, aan officieële gegevens ontleend, dienen. Vanaf Oct. 1914 tot en met 31 Mei 1917 werd door 's Lands Bchatkist uitgegeven voor Vluchtoord Nuaspeet 2.700.000. Ede 2.600.000.— Uden 2.800.000.- Gouda 900.000.— Veenhuizen 100.000.— Gewoon onderstand 10.800.000.— Stille behoeftigen 700.000.- Kleeding en schoeisel 756.059.83 Gowoon onderwys 302.189.78 Onderwijs in hand werken 784.790.57 Verplaatsbare woningen 45.640. Voor de gezinnen der geïnterneerden 386.133.56 Vrij vervoer en extra treinen 300.000.— Te zamen f 23.174.773.74 Bij deze bedragen moeten nog ge voegd worden de kosten van de tijde lijke vluchtelingen te Kloosterzande en Bergen op Zoom en verder nog de kosteu vanaf l Juni 1917 tot heden, welke bedragen nog niet bekend zijn. Wij zullen zeker niet o-verdrij ven als wij aannemen, dat het onderhoud, huis vesting en verpleging der Belgische vluchtelingen aan 's Lands kas heeft gekost dertig millioen. Dit bedrag, dat door niemand wordt terugbetaald, moet door de belastingen worden gedekt. Gaarne draagt het volk van Neder land deze lasten, evenals dat de Neder- landscho bevolking uit eigen middelen, zooveel heeft bijgedragen voor de onder steuning der Belgische vluchtelingen, tot leniging van den nood in België, voor het Belgische Roode Kruis, enz., enz., waaraan de talryke bloomdagen nog herinneren. Maar gaarne zagen wij ook, dat men ons overigens gerust liet. We hebben dat alles niet geschonken, om dankbaar heid te oogsten, ol uit vrees voor be dreigingen, noch om in de gunst der Entente te komen, doch uit pure menschenliefde, medelijdendheid en barmhartigheid. Wat zyn het toch al mooie woorden Wij srijden voor de vrijheid en voor het zelfbeschikkingsrecht der kleine volkeren, wij willen van geen annexa- tiën hooren En terzelfder tijd annexeert men het Duitsche Elzas Lotharingen, heel den linkeroever van den Rijn tot Crefeld toe, en legt men doodeenvoudig de hand op Zuid-Limburg eu Staats-Vlaan- derennamens het zelfbeschikkings recht moeten Duitschers Franschen of Belgen worden en Nederlanders ook maar Belgen En nu dit alles te bar wordt, moet er een nieuw etiket op geplakt worden van overweldiging is geen sprake meer, althans wat betreft Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderenminnelyke schikkingen, dit is de leuze. Maar al de inwoners vau Limburg, en al de inwoners van Zeeuwsch Vlaanderen en heel Nederland zegt: Neen! kortweg. Waar blijft dus de minnelyke schikking na zulk beslissend antwoord En wat blyft er over van het Wiison- programmageen annexatiën, maar zelfbeschikking Kan Wilson het tegen den laudhonger van Frankrijk niet meer uithouden Keert hij wel licht daarom naar zijn land terug? Wel is hij van plan naar Europa terug ta komen over een paar maanden, doch wat zal er gedurende dit tijdsver loop in het Entente-Onderonsje geschie den, als de baas weg is Gesteld nu dat men in dit ouderonsje besliste, dat België, benevens het noor delijk gedeelte van Rijnland, ook Zuid- Limburg en Zeeuwscb-Vlaanderen moet hebben, en dat Nederland blijft weigeren, wat dan Zullen dan de zoogenaamde stichters van den duurzamen, ja den eeuwigen vrede, don akeligen moed hebben, Nederland gewapenderhand aan te vallen om namens de vryheid en bet zelfbeschikkingsrecht der kleinere vol keren, vsn een paar honderdduizend Nederlanders met geweld Belgen te maken De Belgische Minister Vandervelde zegt niet, wat zal geschieden als geen minnelyke schikking met Nederland getroffen wordten vast als een paal boven water staat het thans, dat van wege ons land, aan geen minnelijke schikking op het stuk van afstand van grondgebied met inwoners incluis, kan worden gedacht: men leze hieronder, hoe de Minister van Buitenlandsche Zaken er over denkt, om daarvan ten volle overtuigd te zijn. Nogmaals zal er ona gevochten wor den? Zal een nieuwe oorlog ontketend worden, om een nog duurzamer eu nog sterker vrede te krijgen? Zullen de kleine volkeren nog meer onder drukt worden, terwijl men huD schijn heilig toeroeptBeschikt nu maar over u zelf Dit zijn allemaal vragen, die ens nu weer, meer dan te voren, aan ons op dringen. En we mogen al zeggen Het Vlaamsche Volk wil dat zelf ook niet, lees maar de Vlaamsche persbe schouwingen, voor ons is dat vau geen waarde. Immers de Vlamingen in België hebben thans niets te zeggen. Zij mogen wel wenschen uiten, doch daden kunnen zij niet verrichten, want hunne voormannen zitten in de gevan genis of in ballingschap en de Walen houden zich stom als visschen, óf schryven over vroegere toestanden, die hun het recht op Vlaanderen en Limburg zouden moeten bewijzen. We houden ons overtuigd, dat tegen woordig slechts één beeld den zooge- naamden .Zuiderbroederen" voor de oogen zweeft, nl. een grooter België, dat hun zal worden geschonken door en ten bate van Frankrijk Daarom herhalen wijWaak, Neder land In de vergadering van de Tvreede Kamer van j.l. Vrydag stelde de heer Loeff de volgende vragen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken 1. Kan de Regeering mededeelen, of de, in de dagbladen voorkomende berichten juist zijn, blijkens welke België ter vredesconferentie o. a. zou hebben geëischt, dat de bezetting door Nederland van den linker-Scbelde-oever niet gehandhaafd zou mogen worden, op grond, dat bet betrokken gebied inderdaad Belgisch is 2. En, zoo die berichten juist zijn, welke houding de Regeering, naar aan leiding daarvan, tegenover de Belgische Regeering denkt aan te nemen De heer Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken, antwoordde op deze vragen het volgende De dagbladberichten, waarbij gewag gemaakt wordt van eischen van België o. a. ten aanzien van den linker-Sehelde- oever, zyn aan de aandacht van de Regeering niet ontgaan. In verband hiermede is het van be lang mede te deelen dat naar aanleiding van de door Harer Majesteits gezant te Parijs namens do Regeering ter bevoegde plaatse uitgesproken verwach ting, dat geen vraagstukken of onder werpen, die Nederlandsche belangen betreffen, ter Conferentie zullen worden behandeld zonder dat ons land tot de beraadslaging wordt toegelaten (re ferte aau het communiqué van 28 Januari j.l.) een schrijven dd. 4 Februari werd ontvangen van het secretariaat-generaal van het Vredes congres, waarbij ter kennis van den gezant werd gebracht, dat, volgens artikel I van het Reglement der Con ferentie, neutrale Staten opgeroepen zullen worden tot het bijwonen van zittingen bepaaldelijk gewijd aan het onderzoek vuu quaesties, die hen recht streeks aangaan, ten einde aldaar monde ling of Bchriilelyk te worden gehforó.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1