Zaterdag 15 Februari 1919. No. 90. 1 l! 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen. )ns J. C. VINK - Axel. 8H Binnenland. Landbouw. ichtl Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post- 87Vs Cent. Afzonderlijke Nos, 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Bfr. 56. Postbox 6. tot 5 regels 50 Centvoer Groota letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiëo worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Wcreldmachts wellust. 1 «i Onder dezen titel geett de Midd. Crt. I de volgende beschouwing over het ssttBwerk der Entente leiders I De pers der Entente, daartoe geinsti- geerd door de regeeringen der Enten CL telanden, is bezig de publieke opinie te Ibewerken tot voortzetting van het lafste [wat er op de wereld ishet spottend [«pelen met een weerloos gemaakten, jeens in duizend angsten gevreesden S.j tegenstander. Als straks de stelselmatig I geleide krenking van een trotseh en eens zoo sterk volk tengevolge huMmocht hebben, dat dit zijn laatste krachten bij elkander gaart en in wan- ihoop om de uitzichtlooze toekomst, den [ondergang in den strijd verkiest boven vK,|den oudergang in slavernij, dan zullen 't de volkeren der Ententelanden weer in ^[krankzinnigen waan zijn gebracht, dat [het heil van de wereld de volkomen rs vernietiging van Duitschland vereiacht. Moeten op deze wijze hun oogen worden .^[geopend, en zou het waarlijk liggen in fgM den ondoorgrondelyken wil der Historie dat de naties van Engeland en Frank- l rijk en Italië en alle die er aan mee- [doen, aldus tot de ervaring komen, dat jhun regeeringen niet de vrijheid der [volkeren dienen, maar dat zij het lijf "JOf en de ziel der volkeren, hun bloed en vreedzamen arbeidslust, hun geluk en hun welvaart ofieren voor de Godege- lzeDjklaagde imperialisten-waanzin der hee- [ren diplomaten aan het bewind Het zou voor het nageslacht, dat als verleden dingen beschouwen kan alles [wat wij nu beleven en, als zoo de ge- jschiedenis gaat, de eerste jaren nog beleven zullen, een zegen zijn, in zijn [schoot de rijpe vruchten te zien neer vallen van wat er dan komen zou en, over ons en onze kinderen. De kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt xel, de imperialisten vieren hun triomfen, en buiten de volkskracht daartoe uit, totdat die volkskracht losbarst naar de andere richting, en al dat imperialisme met al die machts-wellustige imperi alisten onderste boven rammeit op des te heftiger wijze, ais bet imperialisme I leugenachtiger dweepte met democratie en vrijheid van allen. Dan zal de s I Duitsche revolutie slechts een zwak voorbeeld zijn van wat er gaat geschië- pJJden, heftiger misschien nog, dan de W|| meest angstwekkende bolsjewistische I terreur. Als dit dan de éénige wijze fis waarop die vretende kanker uit de jl wereld kan worden weggesneden, welnu, dan worde zij toegepast. Vlas. n- De Minister van Landbouw heelt c"3! bepaald, dat het beroep, bedoelt in de besch. van 8 Juli, zal hebben te ge- en schieden in den vorm van een verzoek om hertaxatie, te richten tot het R. K. I Vlas. Een beroep voor ongerepeld vlasstroo waarvan de taxatieprijzen reeds aan logi landbouwer en vlasser bekend zijn ge maakt, zal vóór 24 Febr. gedaan dienen te worden en voor zoover de prijzen voor ongerepeld vlasstroo, benevens die voor het gerepelde vlasstroo, be doeld in de besch. dato 13 Jan. nog niet bekend zy'ü gemaakt, binnen 14 dagen na den datum der bekendmaking der taxatieprijzen. Bij het verzoek om hertaxatie, te richten tot het R. K. Vlas, moeten de taxatiekosten worden gevoegd, zullende deze kosten door het R. K. Vlas wor den gerestitueerd, bij aldien de her taxatie ten gunste van den verzoeker uitvalt. Verzoeken tot hertaxatie, niet vergezeld van de taxatiekosten, worden niet in behandeling genomen. Naar de Tel. meldt, zullen de oude zilverbons van een rijksdaalder met ingang van 1 Maart e.k. niet maer geldig zijn. Tot 15 Maart d.a.v. zullen zij ingewisseld kunnen worden bij de Rijksbetaalmeesters en de Rijksont vangers. Kalkeieren. De regeering heeft thans de door haar gereserveerde kalkeieren ter be schikking van de gemeentebesturen gesteld. Ten behoeve van zieken en zwakken wordt periodiek een hoeveelheid besteld gelyk staande met een rantsoen van 50 eieren per 1000 inwoners. De prijs der eieren is dan 81/* cent per stuk bij levering aan den handel van 10 cent per stuk bij levering aan den verbruiker. Voorts zal een aanzienlijk gedeelte kunnen worden beschikbaar gesteld voor koek- en banketbakkerijen en andere industrieele ondernemingen, welke in hun bedrijf eieren verwerken. De prys van deze kalkeieren bedraagt 147,3 cent Per stuk, levering franco station van bestemming, spoor, boot ot laatste veer. Bestellingen zullen moeten worden ingediend by het rijks-centraal admini stratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, Mauritskado 5, te 's Gravenhage. De Belgische eischen, Dinsdag heeft te Parijs de commissie van de vijf groote mogendheden der Vredesconferentie „de uiteenzetting der Belgische aanspraken aangehoord". Aldus het ofiöcieele persbericht, dat niets verder van den inhoud dier aan spraken meldt. We weten alleen van andere bron dat die aanspraken werden voorgedragen door Hijmans, van den Heuvel en Vandervelde, zegt de M. Crt. De Parijsche correspondent der N. R. Crt. schijnt er echter iets meer van te weten. Hij seinde „De stelling van België is deze, dat de bezetting door Nederland van den linkeroever der Schelde niet gehand haafd mag worden, omdat die provincie inderdaad Belgisch is. „Wy meenen te weten, dat deze eischen verwezen zullen worden naar de byzondere commissie voor havens en waterwegen, zoover het de scheep vaart op de Schelde betreft, maar dat de quaestie van bezetting behandeld en geregeld zal worden door den Volkeren bond, daar Nederland geen oorlogvoeren de mogendheid is. „België grondt zyn eischen op het feit, (1) dat Nederland alle internationale wetten voor den oorlog overtreden heeft door aan Duitsche troepen toe te staan door Limburg te trekken." Zoo staat 't er werkelijk. We zullen echter goed doen nadere berichten over deze eischen af te wachten, vóór we er een oordeel over uitspreken. Want mochten zij inderdaad zoo luiden, dan zou een bard woord gebruikt moeten worden voor de offici- eele geruststellingen van de zijde der Belgische regeering gegeven. Petroleum. De minister van Landbouw heeft bepaald dat de bons 13 en 15 van de ryks petroleumdistributiekaart (groene kaar ten) geldig zullen zijn van 17 Februari 1919 tot en mat 28 Februari 1919, en dat op elk dezer geleverd zal worden 2 liter petroleum. De maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijk ge bruik voor den kleinhandel is met ingang van 17 dezer» vastgesteld op 0.25 per liter. Reuter seint uit Londen Het War Trade departement maakt bekend, dat de uitvoer zonder vergun ning van wollen manufacturen is toe gestaan naar Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland. Vet van huisslachtingen. Het Bestuur van het Kon. Ned. Land- bouw-comité heeft op zijn verzoek om uit een billykheidsoogpunt aan de be schikking van 24 December 1918, waarbij de prys van het in te leveren vet van de „huisgeslachte" varkens is verhoogd tot 2.— per K.G. terugwer kende kracht te verleenen, zoodat het sedert September/October 1918 ingele verde varkensvet alsnog volgens dezen verhoogden prijs wordt uitbetaald, het volgend antwoord van den Minister ontvangen „In antwoord op nevensvermeld schryven heb ik de eer u mede te deeleD, dat ik aan uw verzoek om aan mijn beschikking van 24 December terugwerkende kracht te verleenen, niet kan voldoen." Lichting '17 met verlof. Vóór 1 Maart 1919 zullen voor zoo ver zij zulks wenschen, met onbepaald (klein) verlof worden gezonden, de volgende categoriën van dienstplichti gen van de militielichting en landstorm jaar klasse 1917 Infanterie en hospitaalsoldaten. Zij, die in de tydvakken van 3—6 Januari 1917 en 1—5 Februari 1917 werden ingelijfd of in dienst gesteld. Zij, die in het tydvak van 12—16 Maart 1917 werden ingelijfd. Wielrijders. Zy, die in de tijdvakken van 3— 6 Januari 1917 en 13 Februari 1917 werden ingelijfd of in dienst ge steld. Zy, die in de tydvakken van 1620 April 1917 en 1—5 Juni 1917 werden iu dienst gesteld of ingelijfd, met dien verstande, dat de ploeg van April 1917 vóór die van Juni 1917 in aanmerking komt Vesting-artillerie. Zij, die in het tijdvak van 1—5 Maart 1917 werden ingelijfd. Zij, die in het tijdvak van 16—20 October 1917 werden ingelyfd, met dien verstande, dat in de eerste plaats de in Maart 1917 ingelijfde ploeg voor ver lof in aanmerking komt, Pantserfort-artillerie van torpedisten. Zij, die in het tijdvak van 1 -5 Maart 1917 werden ingelyfd. Motordienst. Zy, die in het tydvak van 1 -5 Februari 1917 werden inge lijfd. Zij, die in het tijdvak van 1—5 Oc tober 1917 werden ingelyfd. Pontonniers. Zy, die in het tijdvak van 1—5 Februari 1917 werden inge lyfd of in dienst gesteld. Zij, die in het tijdvak van 2—5 Juli 1917 werden ingelijfd, met dien ver stande, dat in de eerste plaats de Fe br uari-ploegen voor verlof in aanmerking komen. Genietroepen. Zy, die in het tijdvak van 1—5 Februari 1917 werden inge lijfd en in dienst gesteld. Telegrafisten en telefoonisten. Zij, die in de tydvakken van 16—20 Juli 1917 en 1—5 October 1917 werden ingelyfd. Bereden korpsen. De landstorm- plichtigen, die in het tydvak van 2 —5 April 1917 werden in dienst gesteld bij de bereden artillerie. De landstormplichtigen, die in het tydvak van 1—3 Maart 1917 en zoo mogelijk ook zy, die in het tijdvak van 16 19 Mei 1917 werden in dienst ge steld bij de cavalerie. Op 1 Maart 1919 zullen desgewenscht met onbepaald (klein) verlof worden gezonden De dienstplichtigen der militielichting 1917, die in het tydvak vau 1—5 Maart 1917 werden ingelijfd by de cavalerie. Van de met een sterretje gemerkte ploegen worden op den aangegeven tijd alleen met verlof gezonden de dienst plichtigen, die kunnen worden gemist de overige tot die ploegen behoorende dienstplichtigen zullen volgen, zoodra de dienst het toelaat, wus- in mi ■■HnmvnMmnnnmnaBWMB Zaterdag werd alhier onder voor zitterschap van dhr. Ph. J. van Dixhoorn de algemeene jaarvergadering gehouden van den kring „Axel" der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Onder de ingekomen stukken behoor de een antwoord van den Commandant van Zeeland, inhoudende, dat ieder persoonlijk kan aanvragen om zyn wapenen te mogen behouden. De heer Ch. L. Wauters had bericht ingezonden, dat hij voor herbenoeming als bestuurslid niet in aanmerking wenschte te komen. Eenzelfde inhoud hield een schryven

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1