Woonhuis Gemeentelijk Distributiebedrijf. BWA1TI TABAK IJsclub - Axel. Y00RL00PIG BERICHT Y00RL00PIG BERICHT. Prima wit linnen MANCHETTEN. Extra fijne Zelfstrikkers JOH. J. HOEBË-liiMËRlEM. Petroleum aangekomen, Firma I). J. OGCEL. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. CORRESPONDENT Kleederen. Klompen bons. Advertentien. Petroleum AANGEKOMEN: Donderdag 24 April 1919. Donderdag I Mei aanstaande. JOH. J. HOEBÉ-KNIERIEM. Uit de hand te koop: mot Tuin, Firma P. H. YEEHHUIZEN, AXEL. in 12 verschillende zeer mooie kleuren en vervaardigd van prima zijde. Bijzonder geschikt voor Damesblouses. welke van af 17 FEBRUARI a.s. door de vroegere winkeliers en leurders zal worden afgeleverd. voor 27050, dis het oud koper over neemt voor 400. Aangenomen werd een leening aan te gaan, te plaatsen in aandaelen van fbO k 4%, die jaarlijksch uitloten. Zaterdagavond werd alhier by dhr. Gilijamse een druk bezochte ver gadering gehouden van gedemobiliseer- den van vóór 1 Augustus 1918, ten einde te verkrijgen dat ook aan hen, evenals aan de lichtingen welke n& dien datum den dienst hebben verlaten, nog vergoeding wordt verstrekt. In zijn openingswoord wees de voor zitter, dhr. J. Olijslager er op, waarom de actie, welke zich in korten tijd reeds zeer krachtig heeft ontwikkeld, dient gevoerd te worden. Wij allen aldus spr. hebben ongetwijfeld keDnis genomen van de Ministeriëele beslissing, waarbij aan militairen, die n& 1 Aug. 1918 in het genot van onbepaald klein verlof zijn gesteld, flnanciëelen steun wordt ver strekt, terwijl wij, oud-verlofgangers hierbij worden gepasseerd, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot teleurstel ling en ontevredenheid onder ons en duizenden andere kameraden, die als eerst opgekomenen het zwaarst geleden hebben onder de lasten der mobilisatie. Toen de wereldoorlog uitbrak, werden we plotseling weggenomen uit onze gezinnen en maatschappelijke positie's, zonder orde te kunnen stellen op onze zaken. We werden getransporteerd naar eenzame grensposten of moesten zware marschen maken. De slaap gelegenheid aan de grenzen en in kantonnementen hoe kon het ook anders, toen alles ineens werd ontwricht was verre van voldoendemeestal was slechts een schamel hoopje stroo onze legerstede. Niettegenstaande dat alles hebben we onze vaderlandsche plichten met lust en ijver volbracht, tot voor ons na 3 A 4 jaren en soms nog langer gediend te hebben, het uur van aflossing sloeg. Ofschoon het er voor velen onzer in de burgermaat schappij niet bijster rooskleurig uitzag, keerden we toch terug naar onze dierbaren en onze haardsteden. Andere lichtingen kwamen op, die ontegenzeggelijk niet zooveel geleden hebben als wij, daar toen alles beter geordend en geregeld was dan in het eerste stadium der mobilisatie. I Toen de wapenstilstand geteekend I en gedeeltelijke demobilisatie afgekon digd was, -keerden ook deze jongeren hoewel niet steeds in jaren, dan toch in diensttijd voor zoover zij zulks wenschten in den burgerstand terug. In hunne behoeften werd echter van regeeringswege door het Yerleenen van I steun eenigszins tegemoet gekomen, terwijl ook zij die nog niet zijn gede mobiliseerd, bij terugkeer in het burgerleven vergoeding zullen ontvan gen, hetgeen spr. zeer toejuicht. Een en ander is echter grievend voor ons, oud verlofgangers die niets kregen. Spr. wil hierdoor niet te kennen geven afgunstig te zijn verre van dat, doch zag gaarne dat ook zij, die vóór 1 Augustus 1918 afgepresenteerd zijn, minstens gelijk gesteld werden wat betreft het verstrekken van vergoeding, met hen, die n& dien datnm vertrokken. Het vaderland aldus spr. kan ons niet naar waarde beloonen voor de bewezen diensten; wy eischen dit ook niet, waar we ons geroepen gevoelden tot de trouwe volbrenging onzer plichten als Nederlandsch soldaat, doch hetgeen i we wèl vergen is een vergoeding, minstens gelijk aan die, in het genot waarvan de na ons gedemobiliseerden zijn gesteld. We hebben dan ook besloten de handen aan den ploeg te slaan, evenals reeds duizenden onzer makkers gedaan hebben. Overal zijn sub-comité's ge vormd, die zich hebben vereenigd en I daardoor is de Bond van Oud Verlof gangers in het leven geroepen, waarvan het hoofdbestuur is gevestigd te Haarlem. Spr. noodigde alle aanwezigen uit zich hierbij aan te sluiten, opdat de invloed van dit lichaam zich ook in 's Lands Vergaderzaal doet gelden en zulks, mede door het voeren van een krachtige perscampagne en andere propaganda er toe moge bijdragen de Regeering te doen beseffen, dat het niet meer dan billijk is ook de v£ór 1 Augustus 1918 gedemobiliseerden nog vergoeding te verstrekken. Een krachtig applaus bewees, dat de vergadering volkomen instemde met het gesprokene. Hierna werd nog het woord gevoerd door een paar leden van het comité, die in denzelfden geest als dhr. Olijslager den toestand voorstelden en het doel en werken van den Bond schetsten. Bij acclamatie werd daarna het bestuur van het sub comité Axel samengesteld als volgt: J. Olijslager, voorzA.Th. 't Gilde, secr., H. de Kryger, penniiigm., A. Naeije, O. Mattelé, J. v. Broekhoven en C. van Tatenhove. Alsnu noodigde de voorzitter de aan wezigen uit hunne handteekening te plaatsen op de aangeboden lijst, ten bewijze van instemming met het streven van den Bond en daarbij tevens te vermelden of men bij het verlaten van den dienst al dan niet een steunkaart heeft ontvangen, waarvoor het bestuur dan verdere stappen zal doen. Begrij pelijkerwijs werd door allen aan dit verzoek voldaan. Teveni werd goed gevonden een minimum-bedrag van 0.10 per persoon te storten, ter be stryding van onvermijdelijke onkosten. Het batig saldo zal besteed worden aan een liefdadig doel. De vergadering had een zeer geani meerd verloop. Janna Johanna Rinn. 25. Irma Maria, d. van Honoté Dellaert en Emma Maria de Vrieze. Overlijden. 25 Dec. Suzanna Scheele, 65 j., wed. van Jan Riemens, 5 Jan. Jacobus de Regt, z. van Petrus en Catba- riDa Wolfert. 13. Hcrmanus Willemsen, 74 j., weduwn. van Maria van Wijck. 15. Neeltje van den Broeke, 50 j., wed. van Hubertus Harinck. 18. Adriana Levina Dieleman, 11 dagen d. van Willem en Emerentin Martens. Leondus Jacobus Bracke, 11 j., z. van Alphonsius en Leonia Maria Ongenae. Van 1-31 Januari 1919. Axel. Huwelijks-aangiften. 2. Domini- cus Jacobus de Jongh, 28 j., jm. en Pieternella Bonna Cornelisse, 23 j., jd. 10. Adriaan Mechielsen, 23 j., jm. en Janna Verplante, 27 j., jd. 16. Petrus Dieleman, 32 j., jm. en Sara Martina Heinsdijk 25 j., jd. Cornelia Segers, 24 j., jm. en Rachel Clementine Marie van de Casteel, 21 j., jd. 20. Adrianus Johannes Konings, 27 j., jm. en Maria Mathilda Caessens, 20 j., jd. 24. Marinus Dieleman, 25 j., jm. en Josina Adriana van Arenthals, 22 j., jd. 30. Joseph de Moor, 34 j., weduwn. en Seraphina van Mossevelde. 44 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 16. Domini ons Jacobus de Jongh, 28 j., jm. en Pieternella Bonna Cornelisse, 23 j., jd. 23. Adriaan Mechielsen, 23 j., jm. en Cornelia Verplaoke, 27 j., jd. 30. Petrus Dieleman 32 j., jm. en Sara Martina Heinsdijk, 25 j., jm. Geboorten. 1. Maaike, d. van Murk van Stralen en Magdalena Dieleman. 3. Magdalena Tanneke, d van Johannes Verstrate en Cornelia Schijve. 5. Jacoba Pieternella, d. van Arij JaDnis Cappon en Thoua Christoffelina VlaaDder. 6. Jacobus, z. van Nicolaas Bolleman en Sozanna Geertruy Zegers. 7. Maria Martha, d. van Jan Dieleman en Levina Pieternella Florussen. Adriana Levina, d. van Willem Dieleman en Emerentia Martens. 8. Jan Jacobus, z. van Marinus Boeije en Catharina Bareman. 10. Martha Pieternella, d. van Marcus Pieter Ortelee en AnthoDia Meeusen. 15. Abraham, z. van Abraham Koster en Geertruij Schieman. 16. Karei, z. van Jan Rie mens en Antje Koster. 18. Anna Maria, d. van Petrus Joannes Baert en Emelia Adam. 19. Jan, z. van Jrd de Feyter Johanna Maria van Hoeve. 22. Adriaan z. vaD Pieter Hamelink en Maria de Pooler. 23. Jauneke* d. van Martinus Faas en Janna vau Espeü. 26. Neeltje Martha, d. van Andries van Drongelen en Elisabeth Neeltje van Bendegem. 25 Jacobus, z. van Adriaan Pieter van Lange- velde en Adriana de Kubber. 26. Janneke Pleuntje, d. van Abraham Dieleman en pea- Burgemeester en Wethou- houders van Axel maken be kend dat Sollicitanten naar de betrek king van voor de Arbeidsbemiddeling op nader overeen te komen salaris zich schriftelijk kunnen aanmelden by den Burgemeester vóór 15 Februari a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Axel 6 Februari 1919. Elk wien nog geen bon voor een hemd is verstrekt, kan alsnog een aan vrage hiervoor indienen op Vrijdag 14 Febraari e.k. Winkeliers kunnen bunne nota's met bijbehoorende klompenbons inleveren op Zaterdag 15 Februari a s. De ondergeteekende maakt bekend, dat hy van af aanst. Maandag 17 Februari weder als vroeger zal verkoopen tegen iulererin» vau de bestemde bons en vetzpekt daarop zijp naam in te vullen. Aanbevelend, C. WITTE, Axel. Klaverblad K en Posthoorn Z. Firma D. J OGGEL. De Christelyk-Historische Kiesvereeniging te Axel, hoopt D. V. op a.s. Vrfldag 14 Februari te zes nur in de consistorie der Ned. Herv. Kerk eene algemeens ver gadering te houden. Voor hen, die nog lid dezer vereeni- ging wenschen te worden, wordt de gelegenheid opengesteld zich dan op te geven. Namens het Bestuur, De Secretaris, P. DE FEIJTER. Alle prijswinners der vrije banen en ook alle hehoeftieen, die deelnamen aan de wadatnijdan tydens het ysfeest, kunnen hun prys afhalen bij den Penningmeester, C. Schieman. HET BESTUUR. De verkoop van den landbonwers- inspan van dhr. JACS. VAN CADSAND Levszn landbouwer te Axel, zal plaats hebben op Notaris DRKGMANS. De verkoop van den landbouwers- inspan van de Erven Wed. J. DE REGT: Gs. te Hoek, zal plaats hebben op Notaris DRËGMANS. Eén- «n tweeknoops. Zeer mooie kwaliteit. Aanbevelend, Wegens vertrek naar elders. EEN FLINK staande te Teh Neuzen, Grenulaan 35. Direct te aanvaarden. Dagelyks te be zichtigen. Te bevragen by AANBEVELEND,

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 3