34e au No. 89. Woensdag 12 Februari 1919. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Arbeidsbemiddeling. Zeeuwsch-Ylaanderen Nederlandsch. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 75 Cent; franco per post 8773 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 66. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentièn worden frane-o ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. ii. Zooals we schreven, trekt de arbeids bemiddeling tegenwoordig meer dan gewone aandacht. Niet omdat die zich als een nieuwtje opdringt, want reeds enkele jaren geleden heelt men de wenschelijkheid daarvan ingezien. Maar in deze tijden krijgt die eisch, evenals zooveel andere een meer plotseling karakter, 't Moet gezegd worden, dat vroeger wel aan sociale wetten werd gewerkt, maar er werd over de ont werpen zooveel en zoo lang gespvoken, dat men eigenlijk bang moest zijn, als zoo'n onderwerp in de Tweede Kamer aan de orde kwam, voor de langdurige debatten, die daaromtrent gehouden werden. En ook dat was een der oor zaken, dat het den slakkengang ging met het behandelen van sociale aange legenheden overeenkomstig den moder nen tijd in zake arbeidstoestanden. Te verwonderen is het dan ook niet, nat d® arbeiders, die door middel van hunne vereenigingen en bonden vaak om verbetering van positie vroegen, gesteund door de kracht der wet, en even zoo vaak werden teleurgesteld door geen of halve maatregelen, gram storig werden en in de troebele tyden van tegenwoordig een welkome gelegen heid zien om hun eischen meer dringend aan de orde te stellen. In beginsel hebben zy succes gehad, alhoewel nog blijken moet, of de wettelyke bepalingen, die in den laatsten tijd worden voor gesteld, in de praktijk uitvoerbaar zijn en zoo ja, of zij dan aan de verwachting zullen beantwoorden in dien ziD, dat zy voortdurend stoffelyke wel vaart zullen brengen aan de arbeidende klasse en of die welvaart in werkelijk heid huiselyk geluk en tevredenheid zal tengevolge hebben, zoodat zij het menschwaardig bestaan hebben, dat zij zich terecht zoo gaarne zagen toebe deeld. Maar we zouden afdwalen. De arbeids bemiddeling is geen nieuwtje van den laatsten tijd. Reeds jaren bestonden iD de groote steden arbeidsbeurzen, waar werkwillige menschen. die door onvoor ziene omstandigheden zonder werk geraakten hun diensten konden aan bieden en dikwijls in vasten dienst kwamen bij een Dieuwen patroon, en waar omgekeerd de werkgever, die werkkrachten behoefde voor zijn zaak, soms op dankbare wijze erin slaagde vertrouwd en ijverig personeel tekrijgen. Het kon ook andersom zyn, doch we stellen het aldus voor, om den zegen- ryken invloed te doen uitkomen, welke van zoo'n arbeidsbeurs kan uitgaan. Over het algemeen zijn dan ook goede resultaten van de arbeidsbeurzen te boeken. En zulks nu heelt ook de aandacht getrokken van de Overheid. In een circulaire gericht aan de gemeentebesturen wordt medegedeeld, dat vooral gedurende de periode 1914— 1918 de openbare arbeidsbemiddeling in belangrijke mate aan beteekenis gewonnen heeft en zich in toenemende belangstelling mag verheugen. Hieruit blijkt dus ten volle, dat juist thans die Overheid meer activiteit aan den dag gaat leggen genoopt door de tijdsomstandigheden dus. Wat de oor zaak nu zij, blijft hetzelfde, als de bemoeiingen der arbeidsbemiddeling maar ziju in bet belang van werkgevers en werknemers «n aldus worden een algemeen belang. Gezien den inhoud van meergenoemde circulaire hebben we daarin het volste vertrouwen. De bedoeling der regeering is om, waar geen arbeidsbeurzen zijo, deze op te richten, voorzoover de bevolking der gemeente zulks wenschelijk maakt. Acbt men dat niet noodig, dan treedt iu plaats van de arbeidsbeurs op een correspondentschap, bestaande uit een of meer personen, dat hetzelfde doet als een beurs. Ook iu onze gemeente bestaat al enkele jaren zoo'n correspondentschap, doch men hoorde er niet veel van, omdat de behoefte aan haar bemiddeling niet groot was au dus het werk bestond in eenige ambtelijke correspondentie, zouder dat er feiten van daadwerkelijke beteekenis voorkwamen. Iu den laatsten tijd werd echter meer actie in die richting wenscbelyk geacht, zoodat sommigen zelfs, misschien zonder van het bestaan van een correspondent schap alhier at te weten, pogingen aan wendden om ook alhier een arbeidsbeurs op te richten. Die pogingen zijn echter in baar geboorte gesmoord en dat is niet zoo heel erg, want eigenlyk ge zegd is er toch ook geen reden om in Axel een arbeidsbeurs op te richten, als er een goed correspondentschap bestaat. Bovendien is het eenigsztns grootdoenery, want er zullen in ons land tal van correspondentschappen bestaan, die meer werk aan den winkel hebben, dan een beurs iu onze gemeente zou kunuea zoekea. We schryvendat niet, om met geringschatting te sprekeu over de pogingen van die menschen. Geenszins, integendeel waardeeren we deze. Ze getuigen van doorzicht. Maar we meenen, dat onbekendheid met het werk van een correspondentschap reden is, dat men zich niet in de eerste plaats wendde tot dit lichaam. Iu elk geval hebben de beursplannen geleid tot meer actie en bereiken de arbeiders nu hun doel, ul het verkrijgen vau een goede arbeidsbemiddeling, veronderstellende natuurlyk de omstan digheid, dat die gevonden wordt in het te hervormen correspondentschap met een commissie van toezicht; een en ander volgens voorschrift der regeering. Want die plannen toch zijn het ge weest, die het voorstel van Burg. en Weth. in den Raad brachten om een verordening en instructie vast te stellen op de arbeidsbemiddeling, waarin samen stelling en werk van het correspondent schap is geregeld. Eu zulks was noodig. Ongetwyfeld komen er door demobilisatie en slapte in sommige vakken tal van arbeids krachten beschikbaar, wat aan de in stelling der arbeidsbemiddeling veel werk geeft. En nu is het van groote waarde gebleken, dat er nauw verband wordt gebracht tusschen werkgevers en werknemers en het orgaan der arbeids bemiddeling. Daardoor wordt bewerkt, dat eerstgenoemden aan het correspon dentschap hunne belangstelling en het vertrouwen schenken, opdat vaD beider partijen eendrachtige samenwerking uitgaat. Veel kan daartoe by dragen de com missie in art. 4 (zie verordening) ge noemd. Ook is het gewenscht, dat een cor respondent, meer dan de tot heden benoemde, tyd heeft om zich aan die zaak te wijden en daarin belangstelling heett, wat men ook verkrygt door goede salarieering. Tyd en vergoeding waren tot heden niet voldoende beschikbaar voor den correspondent, zoodat hij dan ook oDt slag nam. Nu echter het werk bij verordening is geregeld, zal ook aau den te benoemen ambtenaar wel zoo danig salaris worden toegekend, dat hij tijd beschikbaar kan stellen tot het verrichten zijner werkzaamheden. We zeiden reeds, dat de tegenwoor dige correspondent ontslag heeft ge vraagd en verkregen en blykens een advertentie doet het Dag. Bestuur onzer gemeente een oproeping. Welnu, we hopen, dat zich vele goede krachten zullen aanmeldeB, opdat B. en W. daaruit een geschikte keuze kunnen doeD. Het moge dan blyken, dat het correspondentschap een arbeids beurs vervangt die aan de verwach tingen beantwoordt en een vriend- schappelyken baud vormt tusschen werkgevers en werknemers. Ter opheldering laten we hier volgen de verordening, zooals deze door den Raad is vastgesteld Gemeentelijke verordening voor een Corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling. Artikel 1. Het correspondentschap der arbeidsbemiddeling heeft ten doel, werkgevers en werknnners behulpzaam te zijn bij het zoeken naar werkgevers en arbeid. Aan het corresoondentschap kan mede worden opgedragen het verzamelen van statische gegevens betreffende aanbod van en vrnag naar arbeid. Artikel 2. De correspondent wordt benoemd geschorscht en ontslagen door Burgemeester en Wethouders. Scborsching en ook ontslag, indien dit anders dan eervol wordt verleend, zijn met redenen omkleed. Artikel 3. Do correspondent geniet een vergoeding waarvan het bedrag door den Raad wordt bepaald. Burgemeester en Wethouders wijzen hem een geschikte localiteit voor zijne werkzaam heden aan zij stellen voor den correspondent een instructie vast, die aan den Raad wordt Artikel 4. In de gemeente wordt een Com missie van Toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling ingesteld. Zij bestaat uit ijf leden, iagezeten van de gemeente, die den leeftijd van drie en twin tig jaar bereikt hebben. Als lid-voorzitter treedt op een lid van het College van Burgemeester en Wethouders door den Raad san te wijzen. De overige leden moeten voor de helft werkgevers voor de helft werknemers zijn. Zij worden benoemd door den Raad opaaube- beveling van Burgemeester en Wethouders. Alvorens tot de, benoeming van leden- werkgevers en werknemers over te gaan, worden de in de gemeente aanwezige ver eenigingen, respectievelijk van werkgevers en werknemers vwaaronder ook te begrijpen ziju afdeelingeD van nationale organisaties^ zooveel mogelijk in de gelegenheid gesteld, aanbeve lingen voor te benoemen personen bij Burge- gemeester en Wethouders in te dienen. Alle leden worden benoemd voor den tyd van drie jaar, voor do eerste maal tot 1 Januari 1922. De aftredenden zyn terstond herbenoembaar. Een tnsschentijds benoemde treedt tegelijk met de andere leden der Commissie af. Artikel t>. De Commissie vergadert zoo vaak zulks door den Voorzitter of minstens twee der overige leden wordt noodig geoor deeld. Zij bevordert in samenwerking met den correspondent, de belangen en ontwikkeling der arbeidsbemiddeling in de gemeente. Zij doet jaarlijks in de maand Februari aan Burgemeester Wethouders schriftelijk verslag van hare verrichtingen en van den toestand en de werkzaamheden van het correspondent schap gedurende het afgeloopen kalenderjaar. Artikel 6. Het correspondentschap stelt zijne bemiddeling voor iederen werkgever en iederen werknemer beschikbaar, zonder dat bij de behandeling der ingekomen aanvragen en aanbiedingen een voorrang wordt toegekend aan personen van bepaalde godsdienstige of staatkundige inrichting of aan leden of niet- leden vsn bepaalde vereenigingen. Aan ingeschreven werknemers wordt een bewijs van inschrijving uitgereikt. Artikel 7. Aan hen die van den dienst der correspondentschap gebruik maken, wordt bier voor niets in rekening gebracht. Echter kunnen uitgaven wegens frankeering van stukken of telegrammen en dergelijke uitgaven van de aanvragers worden terugge vorderd. Artikel P. Bij aanwijzing van een door werkstaking open gekomen plaats zal van deze omstandigheid aan den werkman, bij aanwij zing van een door uitsluiting werkloos gewor den werkman hiervan aan den werkgever mededeeling worden gedaan. Artikel 9. De nadere regeling van de wer king en inrichting van het correspondentschap geschiedt zoo Doodig door Burgemeester en Wethouders Burgemeester en Wethouders deelen de door hen vastgestelde regeling mede aan den Raad. Artikel 10. Burgemeester en Wethouders doen jaarlijks in de maand Maart aan (h-n Raad schriftelijk verslag over de verrichtiugen van het correspondentschap gedurende het afgeloopen kalenderjaar. Artikel 11. Deze verordening treedt in werking op en-r. Een tweede werkje over Zeeuwsch- Vlaanderen bereikte ons in het boekje .Zeeuwsch-Vlaanderen Nederlandsch", geschreven door ds. J. N. Pattist van Aardenburg. Ook hierin wordt op geschiedkundige gronden bewezen, dat Z. VI. bij Nederland behoort. Maar meer nog blijkt uit dit boekje, dat de volksaard, het uiterlyk kenmerk der landstreken en gebouweo, de taal en de kleeding hier dermate het Hollandsen karakter dragen, dat geen sprake is van eenige neiging naar het nabootsen van Vlaamsche gewoonten. Da schrijver noemt dat .factoren, die min ot meer verklaring kunnen geven ven het krachtig Nederlandsch beset, dat in Zeeuwscb-Vlaanderen leeft. Min ot meer, zegt hij, want het (Neder laoderschap) zit ons in het bloed. En de liefde (tot Nederlaud) vraagt niet eens om wederliefde. Al heeft Nederland die ons in de laatste tientallen jaren wel degelijk bewezen, al betoont het die nog en al hopen wij, dat het vaderland die ons in de komende jaren

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1