Zaterdag 8 Februari 1919. 34e Jaara;. voor Nieuws- Advertentieblad Zeeuw sch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. e. Arbeidsbemiddeling. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 75 Cent; franco per post 8779 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon STr. 50. - Postbox 0. tot 5 regels 50 Centvoor Groote letters worden naar AÜVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. AdvertentiëD worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. tot i. Zoo ooit, dan is het wel nu, dat van alle zijden de aandacht wordt gevestigd op de arbeidende klasse. De overtui ging, dat in haar de meerderheid van macht wordt gevonden, wanneer het op ruw geweld aankomt, blijkt in den daatsten tyd niet alleen doorgedrongen by degenen, die het socialisme voor staan en die daarvan maar al te gaarne gebruik makeü, om door middel van revolutie een nieuwen regeeringsvorm in te voeren. Wo zien dat duidelijk in den Staat, waarvan het Hoofd de vlucht heeft genomen en met hem de hoogste ambtenaren hun bestuurlijke macht over het Ryk hebben moeten afleggen, om die te laten in handen van de volksleiders, die reeds jaren het heil van een socialistischen staat hebben gepredikt. Eenmaal den blik geworpen op den toestand van onze Oostelijke naburen, zien we dan echter ook, dat het pro ces vau zoo'n omzetting van monarcha len staat in republikeinschen tamelijk lang duurt en ook onder de leiders veel oneenigheid veroorzaakt, zoodat hun volgelingen, de arbeiders, de sof daten en matrozen, nog onder den in vloed vau den oorlogsroes verkeerend, in onmenscbelijke woede op elkaar invliegen om moord, roof en brand te stichten. Voorwaar geen toestand om jaloersch op te worden. Misschien is dan ook de namelooze verwarring en ellende die in Duitschland over land en volk door de revolutie wordt gebracht, een der oorzaken, waardoor men in ons land geen kans van slagen zag om een algemeenen opstand te bewerkstelligen. Niettemin ging men echter van zekere zijden voort met onrast stoken en gebruik makend van de ontevreden heid van het volk, door de critieke oorlogsjaren ontstaan, werd onder den arbeidenden stand een geest van verzet gekweekt, welke dreigend bleek. Toch mogen we niet al te groote waarde hechten aan het werk der revolutionnaire leiders. Hoofdoorzaak van den omkeer in ons maatschappelijk leven is en blijft toch de oorlog. Dit bewijzen de feiten uit de geschiede nis en ook de gebeurtenissen van heden. Het is de oorlog, die den polsslag van het openbare leven sneller doet slaan en hier en daar tot koortshitte verhoogt, waardoor het politiek en economisch leven een ziekelyk bestaan leidt. Alhoewel ons land tot hiertoe voor de revolutie-ziekte, die we evenals de griep wel een oorlogsziekce kunnen noemen, en ook niet minder epide misch werkt gespaard bleef, is het toch -zoo nu en dan voelbaar, dat er symptomen van in het bloed zitten. Daarom hebben we uitstekende genees- heeren noodig, die niet alleen hun .klanten" helpen indien ze ziek zyD, maar evenals schoolartsen zooveel moge lijk voorkomen, dat ze ziek worden. Met andere woorden Ons maatschap pelijk leven moet in banen geleid wor den, die begaanbaar zijn. En daartoe noodig een wijs beleid van Staats lieden, een kundige Regeering. Voor zeker zal de Regeering, die ons staats schip met vaste hand door de branding dezer tijden stuurt, evenzeer door de geschiedsschrijvers worden vereeuwigd, als de Regeering, die ons land uit de vlammen van den oorlogsbrand wist te houden. Ontbering ontstaan door uitvoerver bod van verscheidene artikelen en grondstoffen eenerzijds en door de fabel achtige duurte vau zaken, welke eeu dagelyksche behoefte vormen, ander zijds, moet zooveel mogelijk worden voorkomen. Er moet gezorgd worden, dat niet enkelen, maar allen de behoeften kunnen aanschaffen, die in ons leven als onmisbaar worden beschouwd, al is het ook dat door de veranderde tijden de eischen aan het leven gesteld, zooveel hooger zijn geworden. En daartoe dient in de eerste plaats aan den arbeidenden stand de overtuiging geschonken te worden, dat men van hoogerhand niet stil zit, maar integendeel dagelijks werkzaam is om door geldmiddelen, sociale wetten en allerlei maatregelen, die zooveel mogelijk aan haar bestaan een verzekerd karakter geven, in te voeren. Niet te ontkennen is, dat hierdoor echter de geheele wereld want de bovenbeschreven invloeden doen zich overal gelden staat aan den voor avond van een omkeeriug op allerlei gebied in het leven der volken, waarbij zich telkens nieuwe vraagstukken aan ons zullen voordoen, die oplossing eischen. En onder die vraagstukken zal dan steeds dat der toekomstige arbeidsver houdingen zoo niet de voornaamste plaats, dan toen een zeer gewichtig aandeel krijgen. In aansluiting hier mede vraagt de arbeidsbemiddeling thans ook meer dan gewone aandacht. Hierover een volgende maal. EERSTE KAMER. Verscheuen is het afdeelingsverslag der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrootin: voor 1919. Algemeen juichte men toe h6t optreden van een parlementair kabinetgeprezen werd, dat de regee ring, toen een staatsgreep werd beraamd krachtig en doelbewust was opgetreden. Allerwege had dit voldoening gegeven en groote volkslagen er toe gebracht welberaden en één van zin achter haar te gaan staan. Men vertrouwde, dat de regeering in de toekomst gelyk in het verleden, de orde zal weten te handha ven, het gezag hoog houden en de noo dige horvormingen met bekwamen spoed tot stand zal brengen. De wijze waarop de Minister van Oorlog in de Tweede Kamervergadering van 6 November over het heengaan van den afgetreden opperbevelhebber, generaal Snijders, gesproken heeft, had bij velen ergernis gewekt. Thee. Behalve de mededeeling dat de thee distibutie niet 8 Pebr. maar reeds 5 Pebr. hervat wordt, bevat de Staatscou rant vau gisteren de mededeeling dat 17 Febr. alle distributiebepalingen voor thee worden ingetrokken. Met deze uitzondering dat detaillisten voor zoover zij het lichaam eener thee- en kofflekaart hebben gewaarmerkt voor ontvangst van bon 52 en een verbruiker zich met den correspondeerenden bon no. 51 bij den detaillist vervoegt zul lende derhalve de detaillist, verplicht zijn en blijven op iederen bon 51 als vorenbedoeld, welke hem tot dat doel door een verbruiker wordt aangeboden 0.1 K.G. at te leveren tegen betaliüg van 0.29. De suikerrantsoeneering. De Msb. deelt mede, dat het thans vasstaat, dat over het campagnejaar 1918-1919 aan de suikerverwerkende industrieën slechts 50 pet. kan worden toegewezen van de hoeveelheid van het afgeloopen jaar. Hiervan is reeds 2/3 verstrekt, zoodat nog slechts 1/3 van het contingent of 1/6 van het rantsoen van het vorige jaar resteert. De verhooging van dit contingent is niet mogelijk, daar de binnenlandsche suikeroogst dit jaar zeer is tegengevallen. Bovendien heeft Nederland nog een achterstand in levering van suiker aan Eugeland over 1916 en 1917 in te halen. Import van suiker uit onze koloniën is uitgesloten, omdat by het .agreement" aan ons land geen invoer van suiker is toegestaan. Integendeel staat suiker op de lijst van artikelen, welke niet in ons land, mogen worden ingevoerd. Een poging om aan het tekort van suiker in ons land tegemoet te komen, moet men zien in de spoedig te ver wachten beschikbaarstelling van saccha rineklontjes. Naar aan de Tijd. wordt medege deeld, weigeren sinds kort de banken in Nederland buitenlandsche gelden over te maken ten behoeve van Wijn koop en zijn volgelingen, althans indien ook maar eenig vermoeden bestaat, dat bedoelde gelden moeten dienen tot flnancieering van een revolutie. Aan de wijze, waarop de bankinstellin gen tegemoet komen aan de Regeering, schijnt het te liggen, dat thans langs anderen dan den normalen weg getracht wordt het buitenlandsche geld in handen van Nederlandsche revolutionnairen te spelen. Dankbetuiging namens Koning Albert, In aansluiting aan de betuigingen van hulde en dank, welke door lussohen- komst van deu Belgischen gezant de gezamenlijke Belgische commiteiten hier te lande bij bun aaastaande vertrok reeds tot Hare Majesteit do Koningin hebben gericht uit naam van alle in de atgeloopen jaren naar Nederland uitgeweken Belgen, heeft de Belgische gezant, onder dagtaekening van 31 Januari jl. iu naam zyuer regeering het volgende schryven gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken ,Ten vervolge op myn brief van 1 dezer heb ik de eer Uwer Excellentie te doen weten, dat de Regeering van den Koning, mijnen verheven souverein, zich verheugd heeft over het betoon van dankbaarheid, dat, zoo terecht is uit gegaan van de Belgische uitgewekenen op het oogenblik, dat zy dit gastvrye land verlieten. .Bovendien heb ik tot opdracht ge kregen Uwe Excellentie mede te deelen, dat de Regeering vau den Koning, zeer getroffen door de bewijzen van sympathie en zorg, die honderdduizenden vluchte lingen zoowel van de regeering der Koningin als van de overheden en het Nederlandsche publiek, ondervonden hebben, my heeft opgedragen Haar de verzekering over te brengen van hare gevoelens van groote dankbaarheid. Ik beijver mij met name de Neder landsche Regeering dank te zeggen voor de gastvrijheid, welke zy gedurende den oorlog heeft verleend aan een groot aantal Belgische militairen, die, dank zij hun overgang op Nederlandschgrond- gebied, zijn ontkomen aan de gevangen schap in vijandelijk land. Ik zoude Uwer Exelleatie zeer dank baar zijn, indien zy het voorgaande wilde mededeelen aan hare hooggeachte ambtgenooten en van de Koninklijke militaire overheden, die aanspraak heb ben op bijzondere dankbaarheid van de zijde van talryke Belgen. Het kan zeer zeker zijn nut hebben, het publiek er eens aan te herinneren, dat het model der brood kaarten weer veranderd is. Op elke kaart bevindt zich nu het volle gewicht van het broodrantsoen, zoodat niet meer de halve, doch de volle gewichts- waarde aan bons wordt afgescheurd. Zoowel bakkers als publiek dienen daarop ter dege te letten. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken een tweetal beschikkingen bevattende verschillende verboden be treffende cacao. Hiermede is derhalve een einde ge maakt aan de distributie vau chocola- dereepen. Zeepost naar Indië. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat weder om de gelegenheid zal bestaan tot ver zending der brief- en pakketpost naar Nederlaudsch Indië per zeepost. Post pakketten worden alleen ter verzending aangenomen, voor zooveel de inhoud teu uitvoer is toegelaten, of door uitvoer- cousenten is gedekt. De eerste verzending zal geschieden met het 3 Februari e.k. uit Amsterdam vertrekkende stoomschip „Prins der Nederlanden", van de Maatsohappy .Nederland." De ei-keizer. Een medewerker van de Parijsche .Excelsior" heeft een onderhoud gehad met min. Ruys de Beerenbrouck. De premier verklaarde, dat de aan komst vaa deu keizer een onaangename verrassing had veroorzaakt en hij voegde

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1