I Dl ïe F Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukkeu. Bekendmakingen. ee m Advertentien, 0 N gekeerdr'aonder dat hun stappen tet een definitief resultaat hebben geleid. Het bleek, dat de Belgische mjjnen thans niet in staat zjjn in noemen9 waardige hoeveelheden steenkool, ge schikt voor huisbrand, gasfabrieken, spoorwegen en algemeene industrie doeleinden te leveren, doch slechts magere fynkolen, zonder esnige garantie te kunnen geven omtrent de qualiteit. Naar het soc.-dem. Kamerlid Rugge in het Volk meedeelt, heeft minister Van IJsselstein hem gemachtigd mee te deelen, dat goedkoops kousen zullen beschikbaar gesteld worden. Overwogen wordt de lichting 1917 van de onbereden korpsen ongeveer einde Febr. met onbepaald (klein) verlof te doen vertrekkea. Naar het Hbld. uit doorgaans goed ingelichte kringen verneemt ontwikke. len zich de omstandigheden in die richting, dat het gevaar voor een alge meene staking van spoorwegpersoneel tot op een minimum is teruggebracht. De prjjs van het wittebrood. Naar de Msb. verneemt, is verhooging van den prijs van het wittebrood te verwachten. Langzamerhand zal het publiek aan de tydens den oorlog belangrijk verhoogde pryzen moeten gaan gewennen. Van alles. Van alleB krijgen we weer zoo lang zamerhand. Binnenkort zullen conseH- ten worden afgegeven voor invoer van sinaasappelen en citroenen, rozynen, krenten, dadels en vijgen. Uit Batavia is aangekomen een schip met 5000 ton cocosolie, 700 ton grond notenolie en 500 ton rijst. In de Tel. lezen ~we ook, dat binnen enkele maanden 750.000 buiten- en 250.000 binnenbanden zullen worden ingevoerd. In Maart komt er zuivere benzine. De Veldpost, Namens den directeur der hoofdexpe ditie van de Veldpost wordt aan het Haagsch Corr.-bureau medegedeeld, dat, in afwijking van zijn schrijven van 17 Jan. nader is beslist, dat zijn kantoor voorloopig in werking zal blyven, zoodat aan correspondentie voor militairen zonder plaats van bestemming ook verder adres zal worden verleend. Het Amerikaansche stoomschip „Paive" is ter hoogte van de Goodwin- banken (Zuidkust van Engeland) plotse ling doormidden gebroken. De beman ning is geland. Men heeft getracht de duizend zakken meel, benevens hoeveelheden spek en andere lading overboord geworpen. Een terugkeerende reddingsboot, die 30 opvarenden had gered, geraakte in een draaikolk en kon slechts na boven- menschelijka inspanning den wal be reiken. Onder zeer vele blijken van belang stelling heeft de heer Joh. Veerhusen, een van ouds bekend landbouwer te Adorf, zijn 104den geboortedag herdacht. Uit het gemeentehuis te Uden is een bedrag van 4000, benevens een groote party broodkaarten gestolen. Te Eysden heeft de marechaussée op één dag niet minder dan 200 personen mannen en vrouwen, allen van Belgische nationaliteit, niet voorzien van de ver- eischte papieren, aangehouden en over de grenzen gebracht, nabij het .West huis." Deze maatregel zal aan den smokkelhandel wel gauw een einde maken. Een trein met munutie is tusschen Aubange en Longwy ontploft. Zestig Duitsche gevangenen, drie Fransche 30I daten en een Amerikaan werden gedood en talrijke gewond. Het ongeluk is te wijten aan de onvoorzichtigheid van een soldaat, die een granaat liet vallen. In alle dorpen in den omtrek werden ruiten gebroken. Naar gemeld wordt zal het bezoek van president Wilson aan België van 8 tot 10 Februari duren. Vermoedelijk zal de president een korten tocht naar de verwoeste streken maken en ook Luik bezoeken. Op zijn terugweg zou de president Zeebrugge, Ostende, Dix- mniden en Yperen bezoeken, alsmede de Yser slagvelden, om vervolgens via Ryssel naar Frankrijk terug te keeren. AXEL, 4 Eebruari 1919. In de j.l. Zaterdag gehouden ver gadering van de Commissie voor gede- mobiliseerden werd besloten aan Z. Ex. den Minister van Oorlog een verzoek te richten, om gedemobiliseerden, die vo.or 1 Augustus 1918 den dienst ver laten hebben, en financieelen steun noodig hebben, ook daarvoor in aan merking te doen komen. De actie der gedemobiliseerden van vóór Augustus 1918 krijgt beteekenis. In tal van plaatsen uit onze omgeving zijn vergaderingen belegd. De hoofd grief by die menschen is, dat zij als de eerst-opgeroepenen het meest onver wacht uit hun gezin werden gehaald en zonder orde op hun zaken te kun nen stellen in dienst werden geroepen, waar zij het lang niet zoo gemakkelijk hadden als de later opgekomenen, ter wijl vrijheid van beweging bijna niet bestond, kortom langs allen kant hebben zij de lasten het zwaarst gevoeld, terwijl juist zij de schadevergoeding moeten missen, die aan de later opge komen lichtingen wordt verstrekt. Ook alhier zal aansi. Zaterdag een vergadering gehouden worden van gedemobiliseerden. Een voorloopige commissie is reeds gevormd uit militai ren, die met klein verlof thuis zijn. We vernemen, dat deze commissie afgescheiden staat van bovenbedoelde commissie, die onder voorzitterschap van den Burgemeester (en meer officieus dus) hetzelfde doel tracht te bereiken, nl. steun verschaften aan degenen, die vóór 1 Aug. vry kwamen en dien steun behoeven. Dit laatste vooral moet o.i. op den voorgrond treden. Er wordt reeds zooveel geld onnoodig besteed, dat als ook het hiervoor bestemde geld het doel miste, er naast de bestaande ontevredenheid nog heel wat gemopper meer zou komen. Gisternamiddag ongeveer half zes uur werd de vrouw van Andr. de V., wonende op de Vaartdijk onder deze gemeente, dood op den weg gevonden. De ruim 70jarige vrouw was op weg om melk te bslen. Of de vrouw ten gevolge van de gladheid is dood geval len, dan wel ot een plotselinge onge- steldh- id de oorzaak van het ongeluk is, kou :u we niet te weten komen. Zaterdag 1.1. werd op initiatief van eeuige landbouwers bij deu beer Gili- jamse een vergadering gehouden met het doel, zoo mogelijk te komen tot oprichting van een stierenvereeniging in deze gemeente. Dat met dit doel na de uiteenzetting van den heer J. de Putter werd ingestemd, blijkt wel hieruit, dat alle aanwezigen hun mede werking toezegden. Blijkens een adver tentie in dit nummer zal nog eeu ver gadering worden gehouden, om de vereeuiging definitief op te richten. We wekken alle veehouders op, deze vergadering bij te wonen. Er worden hier niet zooveel melkkoeien gehouden, maar zal het weinige melkvee goed zijn, dan zijn goede stieren beslist noodig. Bij genoegzame deelneming zullen minstens twee stamboekstieren worden aangeschaft en zóó worden gestald, dat ze voor ieder gemakkelijk te bereiken zijn. De vorst heelt nog een paar dagen' aangehouden en daardoor was het mo gelijk op de ondergeloopen weiden van de Groote Plaat schaatsen te rijden. Ër werd druk gebruik van gemaakt ofschoon de goede ryders zich beklaag den over de kwaliteit van het ys. Een advertentie wijst er ep, dat de ver jongde .IJsclub" pogingen aanwendt om nog voor de dooi ingaat, eenige wedstrijden te houden. We bopen dat men slagen zal, ofschoon het weder dreigend is. Een curiositeit is zeker, dat an den vrijen Zaterdag en den Zondag op de openbare school reeds Maandagmiddag vrij werd gegeven en hedenmiddag weer en ais morgen het ijsfecst doorgaat, vermoedelijk weer. Andere schoolhoof den zijn minder royaal met hun vrije uren. Maar er is ook al zooveel vrijat geweest in den laatsten tyd, dat niet alle lessen dit lijden kunnen. Met het dooiweder zyn de straten weer gladgeworden, zoodat het bestrooi en met zand zeer ten goede komt. Ondanks de aanwezigheid van nog veel sneeuw is ook het sneeuw ballen gooien afgeloopen. Er wordt nu streng opgelet, terwijl ook op andere overtredingen vaD wet en verordening door de gemeentepolitie een waakzaam oog wordt gehouden. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Overslag is benoemd mej. A. E. Karstel te Zuiddorpe. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald, dat de stemming voor leden der Staten zal plaats hebben op Woensdag 9 April a.s. We verwijzen naar de rubriek Middelen van Vervoer voor den treinen loop Terneuzen Brussel, maar geven tevens den raad zich van goede passen te voorzieD, want de contröle is scherp en eveneens de visitatie voor smokkel handel. Te laat om nog te worden opge nomen, ontvingen we een uitvoerig verslag van .Steunt Elkander", waar voor we verwijzen naar ons volgend nummer. blijft handwerk, zoodat ook hlerd*«f poedig handen te kort zullen komen. Een factor waarmede ouders en opvoe-i ders wel rekeDing mogen houden is, dat vooral in deze streek, het voor de teer lagen machine bank wei kers moeilyk ij een geschikte, plaats te vinden, zoodat de joDgeni van de school komende genood zaakt zijn ver van huis een werkkring! te zoeken, wat op een leeftijd van 15IJl jaar niet zonder bedenking is, laat staani dat in geval de eerste jaren nog zal moeten! worden bijgesprongen in het onderhond.I Alles bijeen kunnen wij dan ook niet nalaten, ouders en opvoeders bij de ken» van een vak voor hun zood of pupil bovenstaande goed in overweging t< geven, het geldt hier een zeer belaBgrijki zaak, d.1. de toekomst van uwe zonen, Dankend voor de plaatsing, Hulst. G. A. MAAS Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. d. R. Verwijzende naar achterstaande adver tentje, waarin ouders en opvoeders wederom worden herinnerd, dat de gele genheid is opengesteld tot het aangeven van leerlingen voor de Ambachtsschool, achten wij het niet ondienstig daaraan eenige regels toe te voegen. Was tot heden de aangifte voor timme ren en smedenbankwerken bevredigend, voor schilder liet dit ie wenschen over, wat ons inziens verwondering baart, daar juist dit vak zieh zoo bij uitstek voor schoolonderwijs leent. Het ligt in den geest das tijd», dat alle jongens bankwerker willen worden en zeer zeker zal de eerste jareD veel vraag naar deze werkkrachten zijn, maar moet dit op den zelfden voet voortgaan, dan kau het niet uitblijven, of het aan bod der werkkrachten zal de vraag moeten overtreffen, wat niet anders dan in het nadeel van den werknemer moet uitvallen. Met het schildersvak heeft juist het tegengestelde plaatsvolgeos verslageD van de verschillende Ambachtscholen in ons land, wordt het aantal leerlingen in dit vak overal minder, zoodat binnen afzien baren tijd de vraag naar geschoolde werkkrachten het aanbod verre zal over treffen. Nu kan men aanvoeren, dat in dit vak in den winter vaak werkeloosheid althans een korten arbeidsdag voorkomt, ten eerste vindt een goed werkman altijd werk en ten tweede kan, gezien de toekomst van de bouwvakken daarvan geen sprake zyn. Kan bij invoering van den achturen arbei4sdah door machinale productie in machine en timmervak worden voorzien, in het schildervak is dit ten eeneumale onmogelijk, het telkens terugkeerende onderhoud aau gebouwen enz. is en Mededeelingen van de Landbouwcommissie Ax&\ In zal gebo best: hind deel toe heer 12 j D plicl eeni nem M gest A kun HOI H.H. Landbouwers worden uitgenoodigd, hunne vergunnings bewijzen (zaaiplannen) a.s. Zat er dis bij den heer GILIJAMSE van 12 tot 3 uur te komen afhalen. De Secretaris, P. LE FEBER. I 99 H de mee lijks 15 i aam Burgemeester en Wethw? ders van AXEL zyn voc?l nemeus, op Zaterdag 8 Februari a.s., des voormiddags 10 uur, ten Raadhuiat by enkele inschrijving te verkoopen:) welke gerooid liggen op het voormalige! Nieuwediep. Van af heden voor een ieder te bezichtigen. De boomen moeten oumiddellyk ml de toewijzing van het terrein verwyderdl worden. Axel, den 4 Februari 1919. Burgemeester en Wethoudert voornoemi\ L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Uitbetaling der vergoedinft voor eigen levensonderhoud) aan gedemobiliseerden op of na 14 November 19)8, vindt plaats op Zater dag 8 Februari a. s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur in het Distributie! bureau aau degenen, die op dat tijdstijf niet met bijzonder verlof waren. Axel, 5 Februari 1919. De Burgemeester van Axel, L. J. DEN HOLLANDEM kon gev bov te I Opgave van dekens, onder broeken en borstrokken kt; geschieden op Vrtydag 7 Februari 191Sj Door deze betuigen w onzen liarteiyken dank ax allen, die hunne deelneming betuigde! bij het zoo smartelyk verlies van oni geliefde dochter en zuster JOHANNA FREDERIKA. In het bijzonder geldt onze datf voor de gezamenlijke naaimeisjes, dij op zoo treffende wijze haar kameraadj! herdachten. Axel, 4 Februari 1919. C. L. DE SMIDT. I J. DE SMIDT—Snap. J. A. DE SMIDT. A. C. DE SMIDT. J. C. DE SMIDT. C. M. DE SMIDT.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2