L\o. 87. if oensdag 5 Februari 1919. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ig. S. J. C. VINK - Axel. Verwarring. H, Allerlei. Bns Zeeuwsch-Vlaanderen Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. tot 5 regels 50 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentifin worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. bolsjewisme in den bloedigen Russischen stijl is reeds voor Hollandsch Ivergaderinga-gebruik omgevormd. Mevrouw Roland-Hoist heeft voor de Studenten vereeniging een rede gehou den over „De proletarische revolutie en het intellect" en daarin deintellec- Dtueelen bezworen niet langer vast te ihouden aan „hun egoïstisch materieel 'eigenbelang", maar zich tot heil der gansche mensehheid te scharen aan de zijde der communisten. Hoe dat „heil" .er uit zal zien en iu elkaar gezet moet [worden, vermeldt de sage niet. Alleen I werd de inbezitneming der groote dag- Ij. [bladen en vergaderzalen aangekondigd jen voorspeld, dat men slechts door een [„hel van verschrikking en ontzetting een echten vrede en rust" deelachtig zal kunnen worden. Elke rust en vrede is een offer waard en in zooverre zou men zich bij de conclusie van de spreekster kunnen aansluiten, doch alvorens in koelen ^3? bloede tot een dergelijk offer te beslui- Iten, ware een omschrijving van hetgeen j volgt op het offeren, ongetwijfeld van groot belang. Wie toch de door elkaar woelende mstroomingen in de maatschappij gedu- mst-[rende den jongsten tijd heeft gadege- van| «lagen, wie geconstateerd heett, dat allerwege hervormingen zich opdringen >5. en langs den weg der revolutie overal betere toestanden staan geboren te worden, die zal zich afwenden van de onverantwoordelijken en hun voorstel ling alsof het maatschappelijk vraagstuk langs geheel nieuwe banen tot ontwik keling moet gebracht worden. Doch de arbeiders die naar de lok- Btem der revolutionnairen luisteren, Marconi over zijn uitvinding. van tsen zullen het slachtoffer worden. Zij wor den ongeschikt hun bijdrage in het productie-proces te leveren en belem meren daardoor by voorbaat iD Rusland is het voorbeeld iederen vooruitgang. Men maakt hun wys, dat er rijkdom men voor hen en de maatschappij voor het grijpen liggen, terwijl ieder voort brengsel een reeks van langdurige productiewerkingen moet ondergaan, kolen en ertsen moeten met zwaren arbeid gedolven worden verkeerswerk- tuigen stellen moeilijke eischen van bedieningwerkplaataen en fabrieken vragen arbeid en nogmaals aibeid. Naarmate men de arbeiders door behoorlijke voorlichting, opvoeding, onderwijs en vakkennis geschikt maakt voor beheers- en regeeringsfuncties, in diezélfde mate bevordert men het heil der gemeenschap. Maar geen dictatuur van onmondigen en onkundigen, kan plotseling het ingewikkeld raderwerk der maatschappelijke productie wijzigen, waardoor de rijkdommen voor ieder te grijpen zouden zyn Een dergelijk op treden is pure reactiehet dompelt de arbeiders in afgronden van onwetend heid, splijt de noodzakelijke onderlinge eenheid, drijft hen tegen elkaar in het vuur en levert hen over aan ellende en vertwijfeling. Tel. door historie en volksaard Noord- Nederlandsch gebied, aldus luidt de titel van een boekje, geschreven door dr. J. de Hullu, een Zeeuwsch Vlaming van geboorte, thans rijks-archivaris te ,s Gravechage. Het doel dat de schrijver beoogt, is blykbaar eenige bewijzen te leveren, dat Zeeuwsch-Vlaanaeren op grond van Marconi, de uitvinder van de draad- looze telegrafie, heeft tijdens zijn verblijf te Londen aan een vertegenwoordiger van de Manchester Guardian eenige belangwekkende inlichtingen verstrekt over de vlucht, die de draadlooze telegrafie gedurende den oorlog heeft genomen en over de mogelijkheden, die zij in de toekomst biedt. Hy vertelde onder meer De draadlooze telegrafie is op ruime schaal gebruikt in den oorlog, zoowel door de geallieerden als door hun vijanden te land, ter zee en in de lucht. Haar belang werd in het eerste jaar van den oorlog nog niet volkomen begrepen, maar spoedig werd zij op groote schaal toegepast. In de eerste plaats kwam do ontdekking van een apparaat van kleine afmetingen zonder masten of seintorens, waardoor het mogelijk werd, de vooruitgeschoven posten in den loopgraveustrijd te ver binden met da haoidünie, in al die zijn historische betrekkingen en van zijn verschil in karakter van dat der Belgen bij Noord-Nederland behoort. Dr. de Hullu doet zulks aan de hand van eigen studie en aanhalingen van verschillende schrijvers over de geschie denis van Zeeuwsch-Ylaanderen. Het verschil in volksaard behoeft voor ons Zeeuwsch-Vlamingen geen nader betoog toch is het voor een leek ver rassend om te lezen hoe de bevolking van dit echt Nederlandsch gedeelte toch grootendeels is vermengd met uit Noord- Frankryk en Walenland afkomstige refugiés. De schrijver eindigt met een besluit, dat als een protest klinkt tegen al wie anders denkt en o.i. niet ver genoeg kan doordringen, al was het tot in de ooren van het driemanschap WilsonLloyd George -Clemenceau Het luidt aldus „Van een verovering vanZeeuwsch- Vlaanderen door een vóór 1839 of als men wil voor 1830 niet eens bestaanden staat België heeft de Muze der historie nergens aanteekening gehouden. Op zyn hoogst zou men kunnen zeggen dat de veroveringen door Spanje van Axel, Sas van Geut en Hulst in 1583 en van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in 1584 rechtstreeks zijn bewerkt en die van Sluis in 1587 indirect is bevor derd door twee Belgen, Van Steeland en Cbimay, die aan de zaak der Staten geveinsdeiyk hun eer en trouw hadden verpand. Belangrijke deelen van het gewest, Biervliet eu Terneuzen zyn sinds de eerste jaren van het verzet tegen Spanje (1573 en 1574) tot op de Fransche overheersching toe onafge broken in Noord-Nederlandsch bezit geweest, andere zooals Axel en het Land van Cadzand van 1586 en 1604 af, Sas van Gent en Hulst van vóór gevallen waar gewone telefoon of andere communicatiemideelen onmogelijk wa ren. Verder werd de draadlooze tele grafie gebruikt op vliegtuigen om vijandelijke batterijen aan te geven of om duikbooten achterna te jagen. Een tweede belangrijke ontdekking was deze, dat door het enkele meten van den hoek der golven, die van een vijandelijk station werden opgevangen, de plaats van dit vijandelijk station is zeer korten tijd kon worden ontdekt. Een Oosten- rijksch slagschip kon de haven van Pola niet verlaten, evenmin als een Duitsch uit Helgoland vertrekken kon zonder automatisch door zyn draadlooze berichten ons de plaats aan te wijzen van de vloot. Ook wanneer byv. een zeppelin op weg naar Engeland ver dwaald geraakte, vroeg de Duitsche bevelhebber aan de Duitsche stations om hem zijn positie mede te deelen, hetgeen in code van enkele oogenblik- keu geschiedde. Maar terzelfder tyd werd deze boodschap van het luchtschip opgevangen door de geallieerde stations, die dan klaar stonden om aan de ver dedigers de positie van den vijand aan te wijzen. De ontwikkeling in de toe komst houdt groote beloften in. De draadlooze telefoon heeft reeds een practische beteekenis gekregen. Ik zelf sprak eenige minuten geleden per draadlooze telefoon met een correspon dent te Chelmsford en ik kon zijn stem duidelijker hooren dan door een gewone telefoon. De radius van de draadlooze telefonie is reeds ongeveer 1000 mijlen en ik twijfel niet, dat over een jaar of twee het op die wijze mogelijk zal zijn te teletoneeren van Londen naar New York en zelf» verder. De draadlooze telegrafie kan reeds de helft van don aardbol bereiken en technisch zou het mogelijk zyn, dat een station zijn eigen bericht weer opving Dadat bet de wereld is rond geweest. Het overseinen gaat nu met een snelheid van byna 100 woorden per minuut. Zoodra een hoogere energie van do golven bereikt was, werd mijn aandacht gevestigd op de beste methode waarop met minder energie en kleinere stations zou kunnen worden gewerkt. Het resultaat is, dat een klein station in een kamer van mijn huis te Rome mij al het nieuws geeft, dat afgezonden wordt door eenig station in Europa en zelfs iu Amerika. Nu de oorlog voorbij is, zal misschien gauw de tyd komen, dat ieder, die het den Munsterschen vrede (1644 en 1645). Noch in 1814, noch in 1830 heeft de bevolking ook maar de allergeringste begeerte aan den dag gelegd «m van Noord-Nederland afgescheurd en aan België geplakt te worden. Integendeel zij heett in beide die jaren metterdaad getoond onder geen andere souvereini- teit te willen staan dan die van het geliefde Huis van Oranje. Het tegen woordige geslacht begeert dit niet min der vurig dan de vaderen nu achten tachtig en honderd jaar geleden. Zeeuwsch-Vlaanderen moge eenmaal, in lang vervlogen tijden, deel hebben uitgemaakt van het graafschap Vlaan deren, het verschil in bestuur, in traditiën, in afstamming, zeden, taaleigen heeft gedurende de twee, drie eeuwen en meer, dat zy met Noord-Nederland zijn verbonden geweest, op de bewonen een eigen stempel gedrukt, hun een karakter geschonken onuitwischbaar Nederlandsch, tot in den diepsten grond af wykende van den Belgischen volksaard. Zy zijn zich daar ten volle van bewust, zy gevoelen zich in hart en nieren Hollanders, zy blyven Konin gin Wilhelmina houw ea trouw, even innig als de ingezetenen van welk ander gedeelte van het koninkryk der Nederlanden". Het werkje is uitgegeven by M, Nyhof, Den Haag. De steonkool-onderhan delingen met België. Officieel. De heeren dr. B. G. Waller en dr. H. Lovink, die als gedelegeerden der Regeering ouderhandelingen hebben gevoerd over invoer van steenkolen uit België, zijn te 's Gravenhage terug maar eenigszins kan doen, zulk een station in zijn huis wil hebben. Verder bevond ik, dat sommige uren van den dag gunstiger zyn voor het overbrengen en ontvangen der berichten dan andere. Zoo is byv. in dezen tijd van hot jaar het beste oogenblik om een draadloos bericht naar Amerika te zenden tus- schen 8 en 9 uur des avonds. Draad looze telegrafie werkt in een millieu, dat buiten onze kleine aarde gaat, zei Marconi ten slotta lachende. De draad looze trillingen zyn de aethertrillingen welke ons het zonnelicht in 8 minuten brengen, het maanlicht in minder dan 1V» seconde. Lichtgolven en hittegolven tmnstormeeren zichzalven in gegeven omstandigheden in electrische golven. Dat bewijst, dat er theoretisch niets in den weg staat om een draadloos tele gram te zenden aan de bewoners van de planeet Mars, die dat in 3 minuten zouden ontvangen. Ik veronderstel, dat de eerste zaak, die wij hen zouden vragen, daar zij immers een hoogere beschaving verondersteld worden te bezitten dan wij, hoe men het aanlegt te leven zonder oorlog te voeren.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1