\No. M. Zaterdag 25 Januari 1919. 34-e .laar<*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. COURANT. D»t blad verschijnt 'eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 85 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De vredesconferentie. We achtten het niet overbodig om ^de rede, waarmede de vredesconferentie Hjl. Zaterdag is geopend weer te geven, _zooals die door Reuter werd verspreid. ^Verschillende besluiten en gevolgtrek kingen zullen waarschijnlijk later ge- loest worden aan in die rede uitgespre id ken wenschen en dan is het niet bndienstig, deze gelezen te hebben. In de eerste plaats begroette Poincaré natuurlijk de aanwezigen en dankte hy de gedelegeerden, dat zij Parys als ketel van de conferentie hadden gekozen, als huldeblijk aau het land, dat meer dan alle andere het leed van den oorlog jheeit gedragen. Wat den gedelegeerden het gezag [Verleende om eeu vrede van het recht te grondvesten, is het teit dat geen der vertegenwoordigde volkeren zich aan het recht vergrepen heett. De Centrale Iryken, door een geheim complot ver- eenigd, zochten een afschuwelijk voor jwendsel om te trachten Serviö te ver ipletteren en zich een weg naar het [Oosten te banen. Tegelijkertijd ver- [loochenden zy de meest heilige (verplichtingen door België te verplette ren en door te dringen tot het hart van Frankrijk. Dit zijn twee onverge telijke misdaden, die den weg voor den aanval openden. De gezamenlijke krachtsinspanning van Groot-Brittannië, Frankrijk en CLÊt Rusland vermochten niets tegen die dolle aanmatiging. I Poincaré sprak over de interventie S van Japan, Italië Roemenië, Grieken land, Portugal, China, Siam, en ten «lotte van de Vereenigde Staten, Bra jzilië en andere Centraal- en Zuid-Ame- jrikaansche staten. De omvang van Duitschlands's ambitie heeft zooveel [volkeren er toe gebracht een volkeren bond tegen denzeltden vijand te vormen. De interventie van de Vereenigde p Staten, zeide Poincaré, was iets meer en iets grooters dan een groote politieke en militaire gebeurtenis. Het was het agei*hoogste vonnis, dat door het hoogge- 3,15 stemde geweten, van een vrij volk en h|gjjzijn voornaamste bewindsman geveld 5 (SBwerd over de enorme verantwoordelyk- e'n #heid in den vreeselijken strijd, die de n ïóimeuscheid teisterde. >es 6) Amerika, de dochter van Europa, Jkwam over den. Oceaanom haar 3me moeder aau de vernedering van slaver 'aij te onttrekken en de beschaving te redden. I Het Amerikaansche volk wenschte 13q wen einde te maken aan de grootste 5^05 fcchande, die ooit de annalen der 3'o84l!menschheid bezoedelde. 3,2#! Terwijl de strijd zich geleidelijk over ide geheele oppervlakte van den aard je (bol verspreidde, riepen verschillende 50 (onderworpen nationaliteiten de gealli- |35d) eerden te hulp. Polen, de Tsjecho- J5<b Slowaken, de Joega-Slaven en de ;ste ««Armeniërs wendden zich tot de gealli eerden als hun nationale vertegenwoor iram <||igers_ Poincaré vervolgde lu het belang van rechtvaardigheid en vrede staat het thaus aan u om van deze overwinning alle vruchten te oogsten teneinde deze ontzaggelijke taak uit te voeren. Gij hebt besloten eerst alleen de geallieerden of geassocieerde mogend heden toe te laten en, voor zoover hun belangen met de bosprekingen gemoeid zijn, ook de naties, die neutraal zyn gebleven. Gij zijt van oordeel geweest, dat de vredesvoorwaarden door ons onderling moeten worden vastgesteld voordat zy worden medegedeeld aan hen, tegen wie wy te zamen den succesvollen strijd hebben gestreden. De solidariteit, die ons tydens den oorlog verbond en ons in staat stelde bet militaire succes te behalen, moet onaangetast blijven, zoowel tydens de •oderhandelingen als voor en na het onderteekenen van het verdrag. In het licht van de waarheden, waarvan Wilson zich op nobele wijze de tolk heeft gemaakt, vervolgde Poin caré, zyt gij voornemens uw missie te vervullen. Gij zult derhalve niets zoekeu dan recht, recht inzake territori ale, financieele en economische pro blemen. Recht eischt in de allereerste plaats herstel en vorgoeding voor de volkeren en personen, die beroofd of mishandeld zyn. Recht eischt ook de bestraffing van de schuldigen en afdoende waar borgen tegen een daadwerkelijken terugkeer van den geest, waardoor zij vervoerd werden*. Wat recht verbant, is de droom van verovering on imperialisme. Het is niet meer een tyd, waarin diplomaten bijeen konden komen en krachtens hun macht de kaart van ryken op den hoek van een tafel overteekenen. Als gij de kaart der wereld opnieuw moet opma ken, geschiedt dat in naam van de volkeren eu op voorwaarde, dat ge getrouw hun gedachten zult vertolken en eerbied zult hebben voor het recht der naties, kleine en groote, om over zich zelf te beschikken en het tevens in overeenstemming te brengen met de Techten van ethische en religieuze minderheden. Gij zult er natuurlyk naar streven, de raaterieele en moreele bestaans middelen te verzekeren voor alle vol keren, die voor het eerst of wederom tot staten worden gemaakt, wier vrijheid reeds gesanctioneerd is ot op het punt is dat te worden. Gy zult hun niet tot leven roepen slechts om hen onmiddellijk ter dood te veroordeelen. Gij hoopt, dat uw werk in deze, evenals in alle andere aangelegenheden vruchtbaar en duur zaam zal zijn. Terwyl gij aldus zooveel mogelijk harmonie in de wereld zult brengen, zult gij, overeenkomstig het veertiende, algemeen door de groote geallieerden aangenomen voorstel, een algemeenen volkerenbond oprichten, die de hoogste waarborg zal zijn tegen nieuwe aan slagen op het recht der volkeren. Gij hebt niet de bedoeling, dat deze Inter nationale bond de strekking zal hebben in de toekomst iemand uit te sluiten. Hij zal niet opzettelijk iemand uitsluiten, maar, georganiseerd door de naties, die zich ter verdediging van het recht hebben opgeofferd, zal by van deze haar statuten en grondbeginselen ont vangen. Hij zal de omstandigheden vastleggen, waaraan zyn tegenwoordige en toekom stige leden zich zullen onderwerpen, en tot wezenlyk doel hebben, zooveel mogelyk hervatting van oorlogen te voorkomen. Hij zal bovenal streven, eerbied at te dwingen voor den vrede, welken gij zult hebben ingesteld. Door deze nieuwe orde te scheppen, zult gij tegemoet komen aan de ver langens der menschheid, die denvurigen wensch heeft, zich door den bond van vrije volkeren beschermd ta voelan tegen mogelijke weder-oplevingen van de primitieve barbaarschheid. Onsterflijke roem zal verbonden blij ven aan den naam van de naties en mannen, die in vertrouwen en broeder schap tot dit groote werk hebben wiUen medewerken en die de moeite hebben genomen, den toekomstigen vrede te ontdoen van de oorzaken van wanorde en om3tandva8tigheid. Op dezen zelfden dag, 48 jaar geleden, werd het Duitsche rijk door het leger van den overweldiger in het kasteel te Versailles geproclameerd. Het werd gewyd door den diefstal van 2 Fransche provincies. Aldus was het van den aanvang af gebrandmerkt en, doorzijn stichters in onrecht geschapen, eindigde het in schande. Gy zijt vergaderd, om het onrecht te herstellen, dat het gesticht heett, en om herhaling er van te voorkomen. Gy hebt de toekomst der wereld in handen. Ik laat u alleen voor uw ernstige besprekingen, myne heeren, en ik verklaar de conferentie van Parys voor geopend. In de eerste zitting heett de confe rentie besloten, zich allereerst bezig te houden met Rusland en daartoe door de eerste-ministers der 5 groote mogend heden hen te doen hooren die omtrent den huidigen toestand daar te lande in lichtingen kunnen geven. Noulens, de Fransche ambassadeur, die onlangs is teruggekeerd uit Rusland, heeft uiteengezet, dat de interventie der Geallieerden tegen ,de bolsjevistische pest'' beslist noodzakelijk is, omdat deze even gevaarlijk is als het vroegere Pangermanisme en evenzeer is gericht op overweldiging. De interventie is naar zyn meening ook mogelijk, omdat zij Blechts uoodig is op beperkte schaal en op goede wijze steun kan verleenen aan de Russische troepen onder Deuikiu om het bolsjevi8tisch gevaar iu te dyken en later geheel te onderdrukken. Frankrijk wil geen groote expeditie in Rusland, welke de mobilisatie ten zeerste zou vertragen, maar het wil de Russische anti-bolsjevisten helpen met alle middelen, zooals subsidies, zeudiDg van benoodigdheden en van vrijwilligers. Engeland schijnt zich te willen bepalen tot de streken, welke het in het by- zonder belang inboezemen, n.l. die rond de Kaspische Zee. Italië is voor interventie, maar men weet nog niet of het er aan zou deel nemen. Wilson heeft altijd gehoopt, dat na een bewogen periode het bolsjevisme zich zou outwikkeieu in de richting van een waarlyk democratische repu bliek. Japan beperkte zich tot de interventie in Siberië. Thans geldt, het een gemeenschappelijke politiek te voeren. Inmiddels heeft ook Scavenius, de pas uit St. Petersburg teruggekeerde Deensche gezant, gepleit vóór intèrven- tie, terwyl heden Sasouot zou worden gehoord. In weerwil van het officieels bericht, dat de raad van groote mogendheden bepaalde voorstellen ten aanzien van Rusland zal formuleeren, beseffen do de afgevaardigden, dat er geen onfeil baar geneesmiddel is tegen den moei lijken en gevaarlyken toestand en dat het wenschelyk is, in die voorstellen verschillende richtsnoeren te trekken. Noch Sasonof, noch vertegenwoordi gers van de Soviët regeering zullen te Parys komen om opheldering te geven over den staat van zaken in Rusland, maar niettemin zal daaromtrent een onderzoek worden ingesteld. Deze be slissing is veornameiyk toe te schrijven aan de ongeneigdheid in zekere krin gen om rechtstreeks in contact te ko men met de bolsjeviki. Scaveniui heeft een door een der soviët-voorman nen geschreven artikel voorgelezen, waarin werd gezegd, dat Wilson en Lloyd George voor de soviëts te reac- tionnair zyn om mee te onderhandelen. Hij geeft ook gegevens verstrekt over de strydkrachteu der bolsjeviki en aan getoond, dat deze niet boven de 60.000 gewapenden gaan. De rest is ongewa pend en zonder uitrusting. Thans is de offlcieele uiting van d® verkiezingen teBerlynbekend. Gekozen zijn 5 meerderheids-sec.. 4 onafh., 2 democr. en 9 leden van rechtsdus 9 socialisten tegen 5 burgerlijken, welke laatsten er beter zyn afgekomen dan zijzelveu hadden vermoed. Vroeger toen slechts mannen boven 25 jaar mochten stemmen en Berlyn 6 afge vaardigden naar den Rjjksdag zond, was de verhouding 5 koe. tegen i vryz. De Spaansche regeering heeft berich ten ontvangen uit Pertugal volgens welke de monarchistische beweging ia het N. des lands heeft gezegevierd. Te Oporto is een nieuwe regeering gevormd en ook daar is koning Manu6l weer uitgeroepen. Er wordt beweerd, dat ook Lissabon zich heeft aangesloten by de beweging. Op het kasteel Burgsteinfurt is overleden de vorst van Bentheim. Alexis Karl Ernst Ludwig Ferdinand Eugenius Bernard, prins van Bentheim und Steinfurt, graaf van Tecklenburg en Limburg, was 17 Nov. 1845 geboren eu 7 Mei 1881 te Arolsen gehuwd met de 19 Oct. 1855 geboren zuster van de Koningin-Moeder van Nederland, Pauli ne, prinses van Waldeck Pyrmont

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1