ft No. 83. Woensdag 22 Januari 1919. 34e 3aar». .sn, xel. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. ïn Allerlei. :el. lg' AXEL OIJRANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 85 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Geen veldpost meer Vanwege de Directie der hoofdexpe ditie van de veldpost wordt bericht, dat in weerwil van de opheffing van de Veldpost, sedert December j.l. nog vele administraties van dag- week- en maandbladen en duizenden particulieren voortgaan hunne correspondentie voor militairen zonder plaats van bestemming te verzenden. Ten einde te voorkomen dat op 1 -Februari deze administraties plotseling zonder eenig verband met hunne mili itaire abonné's zouden staan, wordt hun 'aanbevolen gedurende 14 dagen het irechtstreeksch contact te herstellen, daar op 31 Januari het kantoor van de Veldpost wordt opgeheven. Na dien 'i datum worden alle stukken, niet voor zien van plaats van bestemming, als onbestelbaar teruggezonden aan de afzenders. I Ingediend is een wetsontwerp tot i vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staats- muntbedrijf voor 1919. Gerekend is op de vervaardiging, ten L behoeve van Nederland, van 1.500.000 aan kwartjes, f 1.500.000 aan dubbeltjes, 100.000 aan 21/3 centstukken, f 250.000 aan 1 centstukxen, en 25.000 aan 17, 'centstukken, terwijl voorts voor reke ning van Ned. Indië is besteld /5.000.000 aan guldens, J 1.000.000 aan halve I guldens, 1.500.000 aan 1/10 guldens, Lj 200.000 aan 27, centstukken, 200.000 aan 1-centstukken en 100.000 aan 17» ^(centstukken. De missie in België. Zooals bekend, heeft de Koning van België een banket gegeven, ter eere Merkwaardige voedingsmiddelen. izen. van de Nederlandschezending. Daaraan zaten aan de Nederlandsche gezant, de Belgische ministers, hoofden van depar tementen en Burgemeester Max van Brussel. Natuurlijk zijn daarbij ook redevoeringen gehouden. Reuter seint uit Brussel nog de volgende aanvulling Gedurende het banket aangeboden aan de Nederlandsche zending, heeft de Koning een toespraak gehouden, waarin hij de Koningin der Nederlanden bedankte voor haar kiesche attentie door het zenden van een missie; hij voegde daaraan toe een herinnering van den ouden roem van Nederland. België en Nederland zijn vereenigd door jntellectueele en economische banden, welke dagteekenen van de eerste tijden hunner geschiedenis en die in de toekomst nauwer zullen worden aangehaald. Het publieke en het private leven van de beide volken berust op de liefde voor vrijheid, ijver en eerlijkheid in den handel. De aardrijkskundige ligging van beide landen maakt hen om zoo te zeggen solidair. Men zou moeilyk kunnen vatten, dat het eene de vrijheid zou behouden, indien het andere geknecht zou wezen. Mijn landgenooten begrij pen zeer wel deze gemeenschap van belangen, welke door de natuur is geschapenhun levendigste wensch is het Koninkrijk der Nederlanden dage lijks in kracht en in voorspoed te zien groeien. Bij de vriendschap, die de Belgen voor het Nederlandsche volk gevoelen, voegt zich een gevoel van levendige dankbaarheid voor de ontvangst, die honderdduizenden uitgewekenen op den Nederlandschen bodem gevonden heb ben. De Koning sprak vervolgens over het werk, dat er door de Neder- Nu we een tijd van schaarschte bele ven van hetgeeD onze middagtafel zal vormen, stellen we onwillekeurig de vraag wat zouden anderen nu wel eten. En voornamelijk valt onze gedachte dan op die streken, waar warmoezerij weinig voorkomt en men in gewone tijden veel groenten uit ons land betrok. Voorna melijk in Duitschland heeft menig voe dingsmiddel, dat vroeger nooit ter tafel werd gebracht, plotseling een zekere bekendheid gekregen. Ook het eten is een kunst die geleerd wil zijndoch de denkbeelden hierover loopen bij de ver schillende volken zeer uiteen. Dikwijls is het de noodzakelijkheid die iets geniet baar maakt, wat men onder andere omstandigheden met afsehuw zou weige ren, zooals bijv. toen de Parijzenaars bij het beleg in 1870—71 honden en ratten aten, die tenslotte op de menu's een extra plaats innamen. Voor nog niet zoo langen tijd zou ieder Europeaan er {niet aan gedacht hebben kikkerbilletjes en slakken te eten en toch worden zij in landsche diplomaten en ambtenaren van het Spaansch-Nederlandsche comité vol bracht is, ten einde de bevolking van België voor hongersnood en de ellende der opvorderingen en de deportaties te behoeden. Ten slotte gat de Koning uiting aan de dankbaarheid van het Belgische volk en zei danU zult uiet nalaten aan de Koningin te zeggen hoezeer wij haar erkentelijk zijn voor haar vriendelijke attentie en tevens zult u haar de wen- schen overbrengen, die wij voor het geluk van het koninklijk gezin en de welvaart van Nederland koesteren. Jhr. Ruys dankte den Koning voor de ontvangst in België en gaf de verzekering dat hjj de wenschen vau Z. M. aan Koningin Wilhelmina zou overbrengen. De koning schonk het grootkruis der Kroonorde aan jhr. mr. G L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, mr. G. I. Ph. graaf Schimmelpeuninck werd benoemd tot commandeur eu majoor J. P. Josielin de Jong tot officier derzelfde orde. Duitsche requisitiebons in België. De Minister van Economische Zaken te Brussel heeft bekend gemaakt dat alle gemeenten in België zynuitgenoo digd vóór den 31sten Januari a.s. over te gaau tot het nazien vau alle Duitsctn requisitiebons, die zich in het bezit bevinden van particuliere eu publieke instellingen. De Minister van Buitenl. Zaken geeft daarom aan Nederlanders hier te lande die in het bezit zijn van requisitiebons, door de Duitsche over heden of militairen in bezet België afgegeven, in overweging hun bons naar het Ministerie van BuitenlandscheZaken op te zenden, opdat dit ze kan door zenden naar Hr. Ms. gezantschap te de beste restaurants als delicatessen ver orberd. Het beste bewijs daarvoor dat het eten voor een groot deel een quaestia van mode is, levert wel de aardappel, die in den eersten tyd met voor de menschelijke maag geschikt geacht werd, terwijl hij tegenwoordig voor velen hoofdvoedingsmiddel i». Een reis om de aarde beteekent daarom eene onafzien bare afwisseling in de vefschillende op vattingen wat smakelijk is en wat niet en het is juist daarom niet oninteres sant de merkwaardigheden van het wereldmenu eens na te gaan zooals door Merich in »Uber Land und Meer* wordt medegedeeld. In het oosten spelen de "insecten bij het voedingstuk geen onge wichtige rol; reeds in den bijbel lezen we immers van den apostel die in de woestjjn zich met sprinkhanen en wilde honing had gevoed. Ook in den tegen- woordigen tijd worden in Algiers eu in Egypte nog sprinkhanen gegeten, Biet alleen door de inboorlingen, doch ook door de Europeanen. De meest begeerde wijze van toebereiding van sprinkhanen is door ze met rum te begieten, ze dan in meel te rollen en ze ten slotte met versche olijfolie bruin te bakken. De zoo toebereide pastei, de z.g. Griquet a la Denoiton, wordt in Fransch-Afrika als een bijzondere lekkernij beschouwd. In China worden de groene rupsen die op de rijst worden aangetroffen, in Bra zilië en Columbië de larven van den palmboomworm gegeten. De Chineezen maken ook uit de pop pen van den zijdeworm een soort schuim taart doordien zij de poppen met eigeel mengen en ze later in het vet braden. Deze spijs kent men ook in Mexico wa$r men er in plaats van paprico een soort heel "kleine, roode mieren aan toe voegt. Interessante studies werden door den bekenden physioloog Erisman in Rusland over het z.g. hongerbrood gemaakt, waai van de bestanddeelen bestaan uit boom schors, zaagsel, IJslandsch mos eu gedroogd bloed. Het merkwaardigste brood wordt echter aan het Nyassameer gebakken. Daar worden namelijk muggen gevangen en tot brood verwerkt. In zekeren zin is ook de schildpadsoep een merkwaardig Leid er wordt echter door fijnproevers beweerd, dat een soepje uit de pooten vau dea alligator getrokken veel smake lijker is. Onder de merkwaardige vischschotels Brussel, hetwelk bereid is de bons aan de Belgische regeering te doen toekomen ter overlegging aan de betrokken gemeentebesturen. By de toezending der bons, die ver gezeld moet gaan van de bovenbedoelde opgaven moet duidelyk vermeld worden aan welk gemeentebestuur zij moeten worden overgelegd ook moeten duide lijk vermeld worden de namen der eigenaren en hun woonplaats in België, alsmede -hun tegenwoordig adres. De Minister van Onderwijs heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat aan subsidie voor sportvereenigingen de voorwaarde zal worden verbonden, dat zij geen voorstellingen geven op Zondag vóór 's middags 1 uur. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat de wisselbons, bedoeld in art. 4 der ministrieele beschikking van 31 Mei 1918 (no. 33659, afd. Crisiszaken bureau Volksvoeding, betreffende vet- distributie-regeling), welke in het tweede tyd vak zyn algegeven, ook nog gedu rende het geheele derde tijdvak geldig zullen zjjn. St. Ct. De onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland hebben thans geleid tot het sluiten van een schikking, die zich in hoofdzaak bepaalt tot den uitvoer vau visch en groenten naar Duitschland, waartegenover een aan voer van kolen en zout zal staan. Naar de N. Ct. meldt, zal begin Februari wittebrood vau zoodanige qualiteit worden geleverd, dat het on geveer gelijk is aan dat van vóór den oorlog. De samenstelling zal bestaan uit 50 pet. Amerikaausche tarwe, 377» pet. inlandsche tarwe en 127, Pct- r°gKe- Aardappelmeel zal dus niet meer voor de samenstelling worden gebruikt. behooren da in China vermaarde haai vinnen en haaistaartgerechten genoemd te worden. Op de Philippijnen en in Zuid Amerika is de Mistichty, de klein ste visch der wereld, bijzonder in aanzien. Deze visschen, die zoo klein zijn dat ze slechts in doeken kunnen worden gevan gen, worden per liter verkocht en onge kookt met zout en peper opgesmuld. Onder de vleeschsooïten in Egypte wordt het Nijlpaardvleesch bijzonder ge waardeerd en bij een kameelschotel wordt de »bultc ten zeerste geprezen ook moet leeuwenfilet, hoewel wat taai, zeer smakelijk zijn. Verschillende na tuuronderzoekers roemen het vleesch van den klapperslang, ook moeten jonge apen niet te verachten zij»* Als groenten wordt in Duitschland thans de distel en d'e brandnetel opgedischt en uit de bla deren van de radijs, die vroeger steeds werden weggeworpen, wordt daar met een mengsel van harde slabladen een spinazieachfige groente bereid. In Japan is de zeeaugurk een veel begeerde groente, in werkelykheid is zij eeD worm achtig zeedier. Ook de knollen van lelies worden in Japan met suiker in water gekookt met graagte gegeten.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1