m van i cent per E.G., slechts betrekking heeft op het vlasstroo oogst 1918, dat 30 September 1918 door den landbou wer aan den vlasser afgeleverd is. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld a. dat het gerepelde vlasstroo voor de aflevering opnieuw getaxeerd zal worden, overeenkomstig de bepalingen vastgesteld in de bovengenoemde be schikking b. dat voor de hoogst in waarde staande partijen gerepeld vlasstroo een maximumprijs van 22 cent per K.G. is bepaald c. dat voor da aflevering en betaling van het gerepelde vlasstroo dezelfde condities gelden, als vastgesteld bij be schikkingen no. 14134 A en B, af dee ling C. Z., bureau Landbouw, d.d. 3 Juli 1918; d. dat de Ministerieele beschikking no 86, atdeeling C. Z. T., d.d. 22 Oc tober 1918 vastgestelde vergoeding van 1 cent per K.G. geen betrekking heeft op het vlasstroo, dat door de landbou wers zelf gerepeld is. By de Tweede Kamer is ingeko men een missive van den minister van ustitie, houieaie kennisgeving in verband met de mededeeling van den minister van Binnenlandsche Zaken in de vergadering der Kamer van 15De cember jl., dat het onderzoek tegen het lid der Kamer mr. van Groenendael wordt voortgezet, dat het voorloopig onderzoek beëindigd is, omdat het geen aanwijzing heeft opgeleverd, dat de heer van Groenendael zich aan een sfrafbaar feit zou hebben schuldig gemaakt In de Limb. Koerier heeft de heer J. C. L, v. d. Lande, president-commissaris van de N. V. „Borgerode" de mededee ling gepubliceerd van een gesprek met den heer v. Groenendael 29 Nov. gehou den, waarin deze verklaarde dat de bevolking van Limburg Belgisch wilde worden, en dat de propaganda daarvoor flink gesteund moest wordenhij zelf steunde ze ook. Den volgenden dag heeft hij die verklaring herhaald tegen over den heer v. Oppen, burgemeester van Maastricht. Op een vraag van den heer van de Lande, of de reis, door hem naar Brussel gemaakt, met die actie in verband stond, zei de heer v. Groenendael,dat zulks er wel mee in verband gestaan kan hebben". Beide gesprekken werden met den meesten ernst gevoerd. Dinsdag werd te 's-Gravenhage de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden der Ned. Vereeniging van Grossiers in Rijwielen en Onderdeelen, waarop 38 leden aanwezig waren. Uit de mededeeling van den voorzitter o.a. bleek, dat het rijwielbanden vraag stuk binnen 3 maanden zou zijn opgelost en dat, alhoewel er geen overvloed was, toch iedereen, die een ry wielband noodig had, deze dan zou kunnen krygen. Zondag is in Den Haag overleden de oudste inwoner van 's Gravenhage, wellicht van geheel Nederland, de oud marinier, de heer A. P. Stade, die 6 September j.l. zyn lOlsten verjaardag vierde. Inlijving militielichting 1919. De hier navolgende groepen van dienstplichtigen der lichting 1919 zullen als volgt worden ingelijfd van 3—7 Maart: pantserfort-artilierie en torpedisten van 17—21 Maart: infanterie (hier onder begrepen grenadiers, jagers en admini3tatietroepen), wielryders, vesting artillerie alleen bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte, en de paardenop passers of paarden verzorgers van 15 Aprilde genie (pioniers, enz.) en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte, de genie (motordienst) tweede gedeelte van 1620 Juni, het korps pontonniers tweede gedeelte van 16—20 Juni, infanterie derde gedeelte van 4 -8 Augustus, de regimenten nuzaren eerste en tweede gedeelte van 1—5 October 1919, de regimenten veld artillerie tweede en derde gedeelte van 1—5 October 1919, het korps rijdende artillerie tweede en derde gedeelte van 1—5 October 1919, genie voor opleiding tot milicien-telegrafist of telefonist, van 1—5 October 1919, vesting-artilierie derde gedeelte van 16—20 October. Het oud-lid der Tweede Kamer, dr. A. Brummelkamp, emeritus predi kant, is gisteren, na korte ongesteldheid op ruim 80 jarigen leeftijd overleden. In 1897 vaardigde Loosduinen hem af naar de Tweede Kamer, welk kies district in 1901, 1905,1909 en 1913 zijn mandaat hernieuwde. Naast bestuurslid van vele cristelijke vereenigingen bekleedde hij ook eenige functies in het anti-revolutionnair par tij ver band. De overledene was sedert 1905 ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In hem verliest de A.-R. Partij een harer bekendste en oudste leden. Malaise in de Zaanstreek. Uit Wormerveer schrijft men aan het N. v. d. D.Het ziet er met de Zaansche industrie thans somberder uit dan ooit. Had men opleving verwacht na den oorlog, daar is geen sprake van. We vernemen van goed ingelichte zijde dat ons land voor 1919 in totaal 80.000 ton oliën en vetten zyn toegewezen die evenwel als fabrikaten, en dus niet als onbswerkte grondstoffen hier zullen komen. Er zal dus door de fabrieken alleen te verwerken wezen, wat ons land zelf oplevert, een kleine 10.000 ton zaad, die in twee drie weken te vermalen zyn. Tenzy de fabrikanten er nog wat op vinden om hun volk aan den gang te houden, staat er groote werkloosheid voor de deur. En met de rijst en de gort staat het niet veel beter. Er dreigt een droevige .malaise in de eens zoo nijvere Zaanstreek. - Bij de ontvangst der Nederlandsche missie overhandigde jhr. Ruys de Beerenbrouck den Koning een eigen- handigen brief van Koningin Wilhelmina en wenschte den Koning geluk. Koning Albert bracht hartelijk dank aan Koningin Wilhelmina voor de vriendelijke opdracht, waarmee de mis sie was belast. AXEL, 17 Januari 1919. De loop der bevolking in de gemeente Axel over 1918 is als volgt Geboren 81 m., 77 vr., totaal 158. Niet behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente 2 m., 2 vr., totaal 4. Behoorende tot de werkelijke bevol king der gemeente 79 m., 75 vr., totaal 154. Gevestigd 138 m., 135 vr., totaal 273. Overleden 48 m., 53 vr., totaal 101. Niet behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente 10 m., 1 vr. Behoorende tot de werkelijke bevol king der gemeente 38 m., 52 vr. totaal 90. Vertrokken 137 m., 135 vr., totaal 272. Bevolking op 31 Dec. 1917 2781 m., 2716 vr., totaal 5497. Bevolking op 31 Dec. 1918 2823 m., 2739 vr., totaal 5562. Levenloos aangegeven 2 m., 4 vr. Er werden voltrokken 53 huwelijken. In onze gemeente hebben op het manifest inzake de annexatie plannen 2567 meerderjarige personen geteekend. Slechts 16 personen weigerden te teekeneu, waarvan de meesten naar men ons mededeelt uit gemoedsbezwa ren, terwijl er zich ook iemand ouder hen bevond, die wenschte te wachten tot de annexatie officiëel was. (Bedoeld is misschien tot de plannen officiël waren afgekondigd.) Er werd gecollecteerd een bedrag van 784.021/,. Met voldoening kan dus op het werk der hetsren en jonge dames worden teruggezien en tevens kan door dit resultaat getuigd worden, dat Axel zich met eer schaart ODder de rei der gemeenten, die ten sterkste tegen even tueels afscheuring van Nederland protesteert. Gevolg gevende aan de uitnoodi- ging van het desbetreffende comité werd deze week nog het volgende tele gram verzonden „H. M. de Koningin, 's Gravenhage. De Christelijke zang vereeniging „Asaf" te Axel, ter repetitie bijeen, betuigt haar trouw en aanhankelijkheid aan Vorstenhuis en Vaderland. Spreekt als haar innige wensch uit, dat Zeeuwsch- Vlaanderen Nederland blijve en bidt Uwe Majesteit Gods zegen toe. De voorzitter, Jan Le Feber". Telegrafisch kwam hierop het volgende antwoord „Jan Le Feber, voorzitter Christelijke zangvereeniging „Asaf" Axel. Hare Majesteit zeer erkentelijk voor de gevoelens van gehechtheid en trouw aan Vaderland en Vorstin in deze dagen door U allen geuit, draagt mij op U hoogstderzelver oprechten dank te be tuigen. Versluys, adjudant". Men zy op zijn hoede voor rywiel- dieven. De vorige week is weer een fiets gestolen, waarop nieuwe buiten banden, van den besteller L. Toen deze zijn rijwiel even had verlaten om de post te bezorgen, en terugkomend verder wou rijden, was zijn rijwiel verdwenen en tot heden spoorloos Alhier is opgericht een konijnen fokkersvereeDiging. genaamd„Door veredeling verbetering", metaanvanke lijk 16 leden. Het bestuur is samen gesteld als volgtPh. A. Knieriem, voorzitterJ. P. van Rijn, secretaris M. Veryzer, penningmeester; M. J. Loof en H. Verstraten, commissarissen. Een jubileum. Gisteren waf het 25 jaar geleden, dat de Ed^lAchtbare Heer F. van Waes- berghe het ambt van burgemeester van de gemeente Hulst aanvaardde. Dat de jubilaris zijn eed, waarin hij verklaarde zooveel in zijn vermogen was te zullen werken aan den bloei van zijn vaderstad en de belangen van hare bewoners, getrouw bleef, bleek genoeg uit de belangstelling, neen, de hulde en den lot, die hem van alle partijen en gezindten uit zijn gemeente en ook uit de omgeving op den dag van gisteren werd toegezwaaid. Maar we zouden tekort doen aan de eer, die zijn werkzaamheid toekomt, indien we ons bepaalden tot algemeen heden en niet enkele getuigende feiten noemden. Reeds in zijn jongelingsjaren werd de heer F. vaa Waesberghe door de Hulstenaren genoemd als een waardig opvolger van zijn eveneens algemeen geachten en beminden vader, als burge meester. Toen deze dan ook door zijn benoeming als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, het burgemeester schap neerlegde, werd alle twijfel weg genomen en voldaan aan de begeerte des volks Op 23 Dec. 1893 werd de heer F. van Waesberghe by Kon. be sluit tot burgemeester van Hulst be noemd. Naast tal van kleinigheden, die of schoon in het belang der gemeente waren, nochthans niet zoozeer op -den voorgrond traden, kan aan de door tastendheid van den jubilaris geweten worden de oprichting der gasfabriek, die der Ambacbtsschool en het inrichten van een doelmatige reinigingsdienst voor de gemeente. Innemend van karakter won burge meester niet alleen in zijn ambtelijke loopbaaD, maar ook in zijn maatschap- pelyken werkkriug, hoe uitgebreid deze ook is, het hart van iedereen klein en groot. De ganseho streek kent den heei Van Waesberghe persoonlijk als zeei tegemoetkomend en behulpzaam in allt zaken. Vandaar dan ook dat het gelul, wenschen stroomde uit alle richtinge] des lands. (J j Jarenlang was hij lid vau den Raad, doch om meer onafhankelijk tegea^w' de partijen te kunnen staan, meendi hij voor een herbenoeming te moetet bedanken. Ia 1916 werd by benoemd tot U van de Prov. Staten. Sedert 1908 is de heer Van Wae berghe door H. M. de Koningin benoem tot ridder in de orde van Oranje-Nassai Da bevolking van Huist had aanvat kelijk het pLrn om te zijner eere et groot volksfeest te houden, doch voldei aan het verlangen van den jubiW om meer intiem dien dag te herdenk# Toch schonk de burgemeester at zijn gemeentenaren de gelegenheid oi hem in het openbaar te huldigen» geluk te wenschen. Om 10 uur werd de heer Van Was berghe door enkele afgevaardigden vi den gemeenteraad, het feestcomité de muziekkorpsen van zijn woning t gehaald en naar het gemeentehuis g leid, waar een plechtige raadszitti» werd gehouden en het oudste lid, i heer Verwilleghen den jubelaris namet raadsleden en ambtenaren toespra Verschillende geschenken werden het aangeboden, w. o. zijn portret, geschi derd in olieverf. Na de raadszitting werd receptie gi houden. 's Namiddags brachten muziekgez» schappen, vereenigingen en de gehost burgerij hun burgemeester een gees driftige ovatie. Als geschenk werd hem namens burgerij een ziveren koffie en theese vies overhandigd. Zichtbaar bewogen dankte de burj meester herhaaldelijk voor de blijkt van liefde en genegenheid. Overbodig te melden, dat Hulst i. valggentooi was gehuld. Gisteravond ontstond door onb kende oorzaak brand in een schuurt onder de genjeente Koewacht, toeb hoorende aan den klompenmaker i Camoen. Door den feilen wind was het schuu tje, waarin eenig vlas, niet te behoude docb met vereende krachten kon toe worden voorkomen, dat aangrenzend jjebouwen door de vlammen aangetai werden. Onder verdenking van het om vreemden van een tros van het; Neuzen liggende achterschip der mar» zijn aldaar door de gemeentepolitie a arresteerd twee der tot de mari| behoorende opvarenden, terwijl twi anderen, die met verlof waren, nai Neuzen zullen worden overgebraol Tevens zijn als verdacht van helii gearresteerd P. O. en B. D. De hadden den tros, die ruim 60 M. la; is en een waarde van ongeveer fi vertegenwoordigt, gekocht voor fi M. OM Op de voordracht voor hoofd i openbare lagere school in de gemeei St. Kruis zijn geplaatst de heeren I L. Rademakers te Leur, J. F. de Wil te St. Kruis en L. A. Versprille,» lste luit. te Hulst. De loop der bevolking in de I meente Boschkapelle over 1918 wasij volgtm Geboren 20 m., 17 vr., totaal 37.J: Gevestigd 63 rn., 37 vr., totaal Ml Overleden 17 m., 9 vr., totaal 26 Vertrokken 61 ra., 31 vr., totaal Bevolking op 31 Dec. 1917 623 640 vr., totaal 1263. Bevolking op 31 Dec. 1918 628 654 vr., totaal 1282. Alzoo vermeerderd mei 19 person# Levenloos aangegeven 1 m. Voltrokken huwelijken 8.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2