No. 82. Zaterdag 18 Januari 1919. 34e Jaarg- 3 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. AXELSCHE «ia COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 85 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. AüVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor elkeH regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiêB worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De Rjjks-regeering heeft andermaal een .Oproep aan het Duitsche volk" uitgevaardigd, waarin zij na een terug- (blik op de troebelen van de laatste 1 dagen, verklaart zeker te zijn van de instemming en den steun van het geheele volk bij de uitvoering van haar vast voornemen om een herhaling van dergelijke gruwelen met alle middelen te verhinderen. Zij vervolgt dan Den 19 Januari treedt het Duitsche volk un de stembus om zijnzelfbeschikkings- recht uit te oetenen. Het volk der Duitsche republiek is drager der staats- louvereiniteit. Wie storend ingrijpt in haar verkiezingsactie, maakt zich schul dig aan een zware «taatsmisdaad en kan rekenen op zeer zware bestraffing. De Nat. vergadering, welke Zondag a.s. volgens het vrijste kiesrecht der wereld zal worden gekozen, zal de [Grondwet van het Duitsche R|jk vast stellen, de regeering naar haar wenschen vormen en beslissen over dan te sluiten jvrede. De tegenwoordige regeering is bezig met het ontwerpen van een [Grondwet, welke het vrije zelf beschik Ikingsrecht van het volk beschermt tegen alle contra-revolutionaire of terroristi sche pogingen. Zy tracht een vrede tot stand te brengen, welke de vrijheid van het Duitsche volk ook naar buiten 'verzekert en tevens de stichting van een Volkerenbond, welke bescherming tegen nieuwe oorlogsgevaren mogelijk maakt. De vaststelling van het nationale a bezit in het Oosten is de taak van de vredesconferentie. Tegen het Poolsche lannexionisme heeft ons land een be scherming noodig, welke het volk het niet zal weigeren. I Van niet minder belang is het, onze grens te beschermen tegen de nieuwe Russische despotie, welke ons met oor logsgeweld haar eigen anarchistische toestand wil opdringen en een nieuwen [wereldoorlog ontketenen, waaraan ons land het tooneel zou zijn. Het bolsje- visme is de dood van den vrede, de dood van de vrijheid, de dood van het [socialisme, dat slechts inopbouwenden n" I arbeid kan voltooien zijn werk, de I bevrijding van het arbeidende volk uit b) I de kluisters van de economische uit- b) I buiting. Het socialisme wil het econo me! mische leven niet worgen, maaropnieuw 066, opwekken. De terugkeer tot geregelden 5>3'| arbeid is daarvoor de eerste voorwaarde nd# De tegenwoordige regeenng bestaat I uit vertegenwoordigers der arbeiders klasse. Zy kan slechts handelen naar haar eigen politieke beginselen, weikei J toepassing, volgens haar overtuiging 1 strekt ten bate van het geheele volk. i) 1 Boven haar staat niemand anders I) dan het volk zelf, dat in vrije beslissing haar program kan verwerpen dan wel .goedkeuren". Intusschen wordt met de nadering van den verkiezingsdag de toestand in de steden ernstiger, met name te Berlyn. een Daar vechten de Duitschers in de en straten, alsof ze nog aan het front zijn, Men seint, dat Liebknecht, die ge vangen was en wilde ontvluchten, is doodgeschoten. Wilson zond eea boodschap aan het Congres om aan te dringen op een crediet van honderd millioen dollars voor de levensmiddelanvoorziening van Europa. Het heet in die boodschap o.a. .Voedselvoorziening is thans de sleutel tot den geheelen Europeeschen toestand en de oplossing die den vrede verzekert. Het Bolshevisms maakt stage vorderin- ringen in westelijke richting en het vergiftigt Duitschland. Het kan niet door kracht worden gestuit, maar wel door voedsel. Alle leiders, met wie ik overleg pleeg, zijn het er over eens, dat in deze zaak samenwerking van direct, vitaal belang is. Het geld zal niet worden besteed aan voedsel voor Duitschland zelfwant Duitschland kan zijn voedsel koopenmaar het zal worden besteed voor het transport van voedsel naar onze vrienden in Polen, aan het volk van de bevrijde nationali teiten van het (voormalige) Oosten- ryksch-Hongaarscbe Ryk, en aan onze bondgenooten in de Balkanlanden." De Katholiek-Vlaamsjhe Studenten- vereeniging te Utrecht zond volgend telegram aan Z. H. den Fail's Vaticaan, Rome. Heilige Vader, Vlaanderen, ons vaderland, is in nood. Zyn geloof evengoed als zijne nationali teit loopen gevaar. Priesters en andere intellectueele Katholieken worden in de gevangenis geworpen als martelaars hunner Vlaamsche overtuiging. Wy smeeken U Heilige Vader, verleen uwe tusschenkomst. Heb medelijden met uw arme Vlaamsche volk. Van Uwe Heiligheid, de meeat verkleefde zonen, De Katholieke Vlaamsche studenten te Utrecht. Uit de Tweede Kamer. De voorzitter wenscht namens de Kamer een verklaring af te leggen, dat de Kamer warm toejuicht de uit noodiging door de Regeering tot presi dent Wilson gericht om ons land een bezoek te brengen, en hoopt, dat de president aan dit verzoek gevolg zal kunnen geven (levendige toejuichingen), De heer Wijnkoop wil protesteeren, De voorzitter kan geen debat toelaten over de verklaring. De heer Wijnkoop stelt voor, discussie toe te laten. Dit voorstel wordt verworpen met 5715 stemmen. Vóór de communisten en het grootste deel der S. D. A. P.'ers, Het voorstel Wijnkoop om zijn inter pellatie betreffende niet erkenning van den vertegenwoordiger der Sovjetregee ring te behandelen na Hoofdstuk X. der Staatsbegrooting, wordt verworpen met 46- 29 stemmen. Het voorstel Ketelaar om dan nog niet het ontwerp der onderwijzerssala rissen te onderzoeken, wordt verworpen met 39— 35 stemmen. Daarna wordt voortgegaan met de behandeling der begrooting van onder wijs, kunsten en wetenschappen. De heer K. ter Laan verklaart na mens zijn fractie te zijn voor volledige vryheid op onderwijsgebied en voor loyale uitwerking van art. 192. Hij bepleit uitbreiding van den leer plicht. De heer Muralt wil eveneens royaal en loyaal medewerken aan uit werking van artikel 192, mits men niet bedoeld onveranderde invoering van het ontwerp der bevredigingicommissie. Hy is voor onmiddellijke verbetering van de onderwijzerssalarissen. De heer Smaenk acht het 7e, liefst 8e, leerjaar noodig. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs dankt do heer de Muralt den Minister hartelijk, dat hy er toe is overgegaan een H. B. S op te richten in het land van Cadzand. Daar kon nooit sprake zijn van een bijzondere H. B. S.de eenige mogelijke was dus een openbare en in het comité van oprichting zaten dan ook mannen van alle politieke partijen. Het feit, dat een Minister van rechts de school voorstelde, bewyst dat daar niet moest worden gewacht op een regeling van de verhouding van openbaar en byzonder M. O. Jarenlang is in de Kamer gepleit voor de oprichting eener H. B. S. in het land van Cadzand. Verschillende besprekingen zyn daarover met Minis ter Cort van der Linden gevoerd. Niet alleen echter Oostburg en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zoo lang moeten wachten op een H. B. S.in vergelyking met andere streken is het daar nog vrij snel gegaan. Het comité voor oprichiing is pas eenige jaren ge leden tot stand gekomen. Op het oogenblik worden in Zeeuwsch-Vlaan deren couranten en pamfletten ver spreid, afkomstig uit Vlaamsch-België, waarin wordt gezegd, dat Nederland op dit oogenblik Zeeuwsch-Vlaanderen goed verzorgt, maar spreker wil hier verklaren, dat in 1914 al vast stond bij den toenmaligen Minister van Binnenl. Zaken, dat een van de eerste op te richten H. B. S. die te Oostburg zou zijn. Spreker heeft de moeite genomen, na te gaan, hoe het staat met het on derwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen, en is tot de conclusie gekomen, dat dit onder der wijs in al z|jn geledingen, al bleef het nog vele jaren onveranderd, vérre staat boven het onderwijs, dat ten Zui den van Zeeuwsch Vlaanderen wordt Spreker weet te spreken namens alle mannen en vrouwen in Zeeuwsch Vlaanderen wanneer hij den Minister dank zegt voor de oprichting dezer R, H. B. S., waarvan zij hopen, dat zij te allen tijde een Nederlandsche zal blijven Slachtverbod Naar we van welingelichte z|jde vernemen, aldus schrijft de Tel., is het bericht, dat binnenkort weer een vol ledig slachtverbod kan worden verwacht op zijn minst genomen zeer voorbarig. Dit zal toch voornamelijk moeten af hangen van de vraag, of de buiten landsche aanvoeren voldoende zullen zyn, om in een groot gedeelte van de vraag te voorzien, waardoor de gevaren voor algeheele afslachting van onzen veestapel zullen verminderen. Thans zijn een paar keurmeesters naar Londen vertrokken, om het Amerikaansche buikapek, dat voor ons land bestemd is te keuren. Ofschoon men in bevoegde kringen vreest, dat het spek, dat reeds drie jaar en langer in Engeland ligt opgestapeld, niet bepaald van goede kwaliteit meer zal zyn in normale omstandigheden kon men hier zulk spek na 5 maanden al niet meer van de hand doen hoopt men toch, dat het voor de consumptie geschikt zal zijn. M^cht dit echter tegenvallen, dan is men van meening, dat ingrijpen van den minister niet meer achterwege zal kunnen bly'ven. Wij hebben nog wel een voorraad van 10 millioen Kg. diverse soorten ingevroren vleesch, maar deze dient om te worden gedistri bueerd in de maanden Maart en April, als er geen vee genoeg zal zijn voor de slachters. Mocht er intusschen worden voortgegaan met bet slachten op roekelooze wijze als thans geschiedt men noemde ons in dit verband bepaald treffende cyfers dan zou een algeheel slachtverbod onvermijde lijk zyn en zou de ingevroren voorraad moeten worden aangesproken. De vee houders verkoopen wat los en vast is voor de slachtbank. Ongeveer vijf en twintig procent van het geslachte vee zyn hoogdrachtige koeien. Ook melkvee wordt thans voor groote pryzen van de hand gedaan en de magerste beestjes worden thans verkocht, omdat de nu betaalde prijzen veel hooger zullen zijn dan wellicht later voor deze beesten, als ze in de vetweide zyn geweest, ooit zal worden gegeven. In verband met minder gunstige geruchten omtrent de vetvoorziening kan het Ned. Corr.-bureau in Den Haag uit bevoegde bron mededeelen, dat de verwachting door den Minister van Landbouw 15 October in de Tweede Kamer uitgesproken, jnist was, want dat met de in het land aanwezige voor raden het thans geldende rantsoen verzekerd mag geacht worden tot 27 Februari aanslaande. Intusschen echter wordt vetaanvoer verwacht uit Noord-Amerika en Oost- Indiö. De burgemeesters zijn door den Minister van Landbouw gemachtigd, aan slachtvergunningen de voorwaarde te verbinden, dat de van die slachtin gen afkomende afvallen de tongen daaronder begrepen tegen de daar voor vastgestelde groothandelprijzen in hun geheel ter beschikking worden gesteld van het gemeentebestuur, dat daarvan leverworst doet bereiden of deze afvallen op zoodanige wijze voor het publiek verkrijgbaar stelt, dat zy inderdaad ten goede komen aan het minder koopkrachtige deel der bevol king. Vlas, De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de by de beschikking van 22 October 1918 vastgestelde vergoeding

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1