Woensdag 15 Januari 1919. 34e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 85 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent: voor eiken tegel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. 1 Roosevelt overleden I Verassend klinkt het bericht van het i overlijden van den oud-president der Ver. Staten, Roosevelt, den man, die al werd zijn roem als Amerikaausch burger sinds korten tyd door Wilson overschaduwd een wereldvermaard heid genoot. Roosevelt werd 27 Oct. 1858 te New York geboren en is dus 60 jaar oud geworden. Zyn stamvader was Klaas Martenszen van Roosevelt, 21. afkomstig uit Zeeland (waar de naam nog voorkomt), die in 1649 met zyn vrouw naar de Nieuwe Wereld over stak en zich te Nieuw-Amsterdam nft vestigde. 1,3 Roosevelt was van 1898- 1900 gou verneur van den staat Ne w-York. Den 4en Maart 1901 werd bij als candidaat der republikeinsche partij gekozen tot [vice-president der Ver. Staten. Door den moord op president Mac Kinley S* werd hy op 14 September van hetzelfde jaar, president der Ver. Staten, welke functie hy na in 1904 opnieuw gekozen V te zyn, tot 1908 vervulde. Zelfs hem, den meest populairen man in de Ver. Staten, gelukte het niet een derden »t)<presidentieelen termijn te veroveren, waartoe hy in 1912 pogingen deed. -12 Na zyn aftreden als president deed agt-hy in 1910 van zich spreken doorzijn rantygerjachten in Afrika. In Europa bezocht hij verschillende hoofdsteden i. en werd gehuldigd als een vorst. Hier te lande bezocht hij A msterdam en Den bet Haag en was te gast op „Het Loo". EL Tydens den oorlog behoorde hij tot den hen, die het krachtigst tegen Duitsch- eeniand's methoden streden en aandrongen op Amerika's interventie. Teddy Roosevelt met zijn krachtige .611 maf - ën den ling len. OF NEDERLAND IN 1795. 62) In het genieten had ik het hoogste doel van het leven gesteld, moet hij "gezegd hebben, en, dewijl het lot mij ODgunstig was, heb ik getracht, mij seha- Fdeloos te stellen; zoo ik over iets berouw heb dan is het de dwaasheid mij niet eer in het bezit van Odegunda te hebben gesteld. O, die afschuwelijke rnensch Kom, Odegunda, sprak de jongeling rn gij moet dit oord verlaten de herinne- Llbj-ing aaD ai hetgeen geschied is zou u k- hier het leven ondragelijk maker. 1 En waar zou ik verlatene my kun nen begeven om het denkbeeld aan mijDe vermoorde ouders uit mijn geheugen te wisschen vroeg het diep ontroerde ,.k. (meisje. .j 0| Ik heb ouders, ik heb eene zuster iime^'e u za^ hebben, antwoordde de ^jongeling met vuur; kom Odegunda gij 'suit in hunnen kring uwe rampspoeden biet vergeten, maar zij zullen gelenigd gedrongen figuur zijn groots-tanden mond, zyn welbespraaktheid, onver saagdheid en lust tot avonturen, was een echt zoon van zyn volk. Hij sprak tot de verbeelding en hield er een levens wijze op na, die hem voortdurend met publiek in contact bracht. Ziju popu- lairiteit berustte echter op wezenlijke verdiensten. Omtrent Roosevelt's dood meldt Reu ter dat de rechtstreeksche oorzaak verstopping was vau een bloedvat in de longen. Zondag was ny den beelen dag op geweest, 's Avonds om elf uur ging hy te bed. Verscheidene uren later ging mevrouw Roosevelt, naar de kamer vau haar echtgenoot en bevond dat hij overleden was. 's Nachts werden aanstonds telegrammen naar Roosevelt's zoons en dochters afgezonden. Overal hingen de vlaggen halfstok. Roosevelt was voornemens in het voorjaar een bezoek te brengen aan het graf van zijn in Frankryk gesneu velden zoon. Volgens het „Journal" zalFrankryk voorstellen, dat aan de vredes-conferen- tie ook zullen deelnemen de neutrale staten Zwitserland en Nederland, het laatste land in verband met de Schelde- kwestie, het eerste voor de Rijn- kwestie. By zijn opsporingen heeft een elec- tricien, in de kelders van het oorlogs ministerie, Leuvenscheweg en Wetstraat te Brussel, twee groote touuen dyna miet ontdekt, die daar begraven waren. Ze waren door eeu electrische leiding verbonden met het verbyf van den deurwaarder; een lichte druk op een knop en de massa zou ontploft zijn. Geniesoldaten hebben het dynamiet weggeruimd. worden door de vrienschap en Gustaaf, riep de maagd, die in het gelaat van den jongeling las, wat bij er bij wilde voegen, Gustaaf spreek op deze plaats van geeu hartstocht, die gedeeltelijk de oorzaak van het rampzalig lot mijner ouders was. Iodien de tijd het vermogen heeft mijne smart te ma tigen, dan zal Odegunda de inspraak van haar hart volgen, dat onverdeeld n toebehoorde, toen ik minder ongelukkig was dan ik thans ben. De verrukte jongeling drukte een vu- rigeu kus op de haüd van het schoone meisje, dat zoo openhartig hare ware gevoelens uitte; en evenwel was er eeD zweem van wantrouwen in den dank baren blik, dien hij op de bekoorlijke maagd sloeg. Dit ontging haar niet, doch zonder te doen blijken, dat zij hem begreep, zeide zij na eenige oogen blik ken Misschien is het u nog onbekend, dat de regeering iemand had afgezonden om in het geheim ons verblijf op te spo ren, en mij de schrikkelijke waarheid voorzichtig mede te deelen gij hebt hem eenmaal in het gewaad van een officier gezien. Een dankbare handdruk van den jon- De inly ving van de aan de militie toegewezen dienstplichtigen van de 2e ploeg der lichting 1919, welke in verband met het heerschen van Spaan- sche griep was uitgesteld, zal thans geschieden in het tydvak van 3—4 Februari 1919. De inlyving van de derde ploeg der aan de zeemilitie toe gewezen dienstplichtigen zal plaats vinden in het tydvak 28—29 Juli. Iu verband hiermede is vastgesteld, dat de opkomst iu werkelyken dienst van hen, wien uitstel van eerste oefening was verleend tot 19 Februari 1919 of 8 Augustus 1919 zal moeten plaats hebben resp. op 3 Februari en 28 Juli. Vau oproeping ter inlijving of ter opkomst na uitstel van eerste oefening zullen echter worden uitgezonderd zy, wien met ingang van een later te bepalen tijdstip vrystelling van den dienst by de militie werd verleend. De Minister van Binnenlandache Zaken installeerde Vrydag de Staats commissie betreffende de grondwets herziening met een rede, waarin hy na gewezen te hebben op den drang naar nieuwe herziening, herinnerde aan de door hem by het algemeen begrootings- debat in de Tweede Kamer genoemde verschillende onderwerpen, waarom trent 'n onderzoek noodzakelijk is, te weten: troonopvolging, recht van oorlogs verklaring, tractatenrecht, samenstelling Staten-Generaal en de vraag of instelling van andere dan thans in de grondwet genoemde publiekrechterlijke lichamen constitutioneel mogelijk is te maken. Daarnevens komen nog in aanmerking het referendum en meer of minder daar mede verband houdende onderwerpen. geliug was de tolk van zijn gevoel. Hij begreep thaDs ook, dat- de Ritmeester Wartel gedwaald moest hebben en het voorzeker andere jongelieden geweest waren, i wier stem hij achter den boom had gehoord. Met zijn gewone krygs- mansrondheid verontschuldigde Hugo zich bij Odegunda over zijn onhoffelijk gedrag en beklaagde in korte maar oprecht gemeende bewoordingen de on gelukkige jonkvrouw. Wij hebben hier weinig meer bij te voegen. Monsieur Léon, of zoo hij eigenlijk heette Siegfried onderging de schandelijke en welverdiende straf met een voorbeeldelooze onverschilligheid. Ons gevoel veracht hem, want hij was diep schuldig; doch is het geen erkende waarheid dat menschen, die door de natuur uiterlijk misdeeld werden, door gaans wrok en wrevel tegen meer be gunstigdeu gevoelen En voegen zich bij die smeulende vonk ontembare harts tochten en groote zielsvermogens, dan vereiseht hun toestand een groote mate van zelfbeheersching en zedelijke kracht om niet tot de misdaad te vervallen. Zijn naam, noch die van den minder schuldigen, maar meer te beklagen God fried werden in den familiekring van Eindelijk bestaat geen bezwaar tegen behandeling der bepalingen welker her ziening spoedeischend is en waaromtrent zich een min of meer algemeen geldend inzicht heeft gevormd. Verder zou de Regeering echter ongaarne willen gaan. Ofschoon de principieel© bevoegdheid der commissie om de gansche grondwet in onderzoek te nemen, niet kan worden ontkend, leert de ervaring dat een zoo ruime opvatting der taak tot teleur stelling zou leiden. Blijkens een circulaire vau den Minister van Landbouw aau de gemeen tebesturen, is de Minister voornemens over te gaan tot de distributie van gezouten Amerikaansch buikspek, bere kend naar een rantsoen van 0.2 K.G. per week per hoofd der bevolking. Voor dit spek is een maximum klein handelsprijs vastgesteld van f 2 per K.G. H.M. de Koningin heeft een tele gram houdende eene betaiging van deelneming met het orerlyden van den oud-president der Vereenigde Staten de heer Th. Roosevelt, aan de weduwe verzonden. De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verlenging van den ter mijn der verdedigingsbelasting en tot wijziging van het tarief daarvan. Wat de voorgestelde verlenging van de Verdedigingsbelastingen I en II aan gaat, de minister stelt voor, de belas tingen ook over de vier achtereenvol gende belastingjaren, waarvan het eer ste aanvangt 1 Mei 1919, te heffen naar een gewijzigd tarief, dat in het ontwerp van wet is opgenomen. De jaarlijksche opbrengst van de verdedigingsbelastingen volgens de nieuwe tarieven wordt geraamdvoor van Heyden ooit uitgesproken. De tijd, vriendschap en liefde matigden Odegun- da's droefheid, en gehoor gevende, aan de inspraak van haar hart en de vurige wenschen van den beminden jongeling vierde noen na verloop van tyd het feest van eey dubbelen echt tusschen Gustaaf en Odegunda en Antoine en Caroline. De goede ritmeester Wartel sneuvelde als een oude jongen, maar ook als dap per soldaat bij de landing der Engelsche en Russische troepen in Noord-Holland, en de trouwe Ralf, die nimmer er toe besluiten kou, om zich weder met zijne vrouw te verzoeDeD, stierf eenige jaren later oprecht betreurd door alle ledeu der beminnelijke familie Van Heyden, die, getrouw aan hun wettigen vorst, met hem zijne ballingschap in Engeland en Brunswijk deeldeD, en eerst den vader- landschen grond weder betraden, toen het juichend Nederland den zoon van den edelen, maar ongelukkigen Willem den Vijfde als vorst- huldigde, en de Emigranten, die zoo vele jaren vei van het dierbaar vaderland verwijderd hadden omgezworven, met open armen ontving. EINDE.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1