Witte Stroop. pk ca zwarte Tabak. Semeenlelijk Distributiebedrijf. BERICHT. Firma P.H.YeenMzen, Axel, Een STORTEKAR op Yeerenj Een gewone BUISKACHEL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Klompen en Schoenen. Vleesch. Stijfsel. Fit Advertentien. ïl Bekendmakingen. „Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Kunstmeststoffen en Yeevoeder „AXEL-STATION", te Axel". Verschillende soorten Firma D. J. OGGEL. Voorradig: CARBID. A. MAAS. KRENTEN - ROZIJNEN SUCADE - Gedroogde APPELEN (zuur en zoet). Firma P. H. Veeuhuizen, Axel. Do Haagsche correspondent van Het Centrum deelt mede van den mi nister Aalberse te hebben vernomen, dat de nieuwe Arbeidswet niet alleen betrekking zal hebben op fabrieken en werkplaatsen, maar dat de achturendag ook zal worden voorgesteld voor win kels, kantoren, apotheken, hotels, kof fiehuizen en waarschijnlijk. ook zieken huizen. Natuurlijk zal met de eigen aardigheden van ieder dezer inrichtin gen rekening worden gehouden. Dienstboden en veldarbeiders zullen niet onder de wet vallen. Voor de laatstgenoemden zal een speciale land- arbeidswet moeten zorgen, die voldoende rekening houdt met de zeer byzondere omstandigheden in dit bedrijf. AXEL, 10 Januari 1919. Dat er nog steeds getracht wordt om de voedingsmiddelen welke voor onze streek zyn bestemd, over de grenzen te plaatsen, bleek weer Dins dagavond, toen een viertal smokkelaars werden aangehouden, die 100 K.G. haring met zich voerden. Woensdag werd weer een kistje haring aangehou den. Een bewijs, dat contróle op alle vervoer naar het Zuiden nog hard noodig is. Woensdag en Donderdag werd boven onze gemeente weer een vlieg machine waargenomen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze ordonnance-diensten of postdienst onderhouden tusschen de Belgische regeering en de Belgische troepen in Duitschland. Door den Regeerings-Commissaris voor de Rijksgraaniuzameling in Zee land is het volgende schrijven gericht tot heeren Burgemeesters Ten einde een goede controle op het gebruik van eigen broodgraan te kun nen uitoefenen, ben ik zoo vry het volgende onder uwe welwillende aan dacht te brengen, met beleefd verzoek zulks zooveel mogelyk ter kennisname van de landbouwers in uwe gemeente te brengen lo. Dat het niet kan en mag worden toegelaten dat graan of meel van of naar een molenaar wordt vervoerd zonder dat de vervoerder in het bezit der treffende kaarten is. 2o. Dat het ten strengste verboden is om eigen broodgraankaarten aan een molenaar of bakker in bewaring te ge ven blykt dit wel te geschieden, dan zullen de betreffende kaarten onmidde lyk worden ingetrokkenalleen wan neer graan of meel van den belang hebbende aanwezig is dient ook de kaart op den molen of in de bakkerij te zijn. 3o. Dat by verzoeken voor wijzigin gen van broodgraankaarten steeds de kaarten moeten worden ingesloten, De Kamer van Koophandel te Middelburg heeft besloten aan de com missie van den Provincialen Stoomboot- dienst te verzoeken, op Donderdag, den Middelburgschen marktdag, op de lynen Ter Neuzen—Vlissingen en Breskens Vlissingen goedkooper tarief in te voeren en ditzelfde te vragen aan de tram Breskens—Maldegem, de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram van de lijn IJzendyk Scboondijke en de Staatsspoorwegen van het traject Vlissingen Middelburg Bij Koninklijk Besluit is herbe noemd tot burgemeester der gemeente Hoek, de heer A. Woifert. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is het bericht in ons vorig nummer, volgens hetwelk de heer Schelfhout van Groenendijk benoemd zou zijn als onderwijzer aan de Normaal school alhier, voorbarig, daar nog geen benoeming heeft plaats gehad Van de vergadering van het Algemeen Protestcomité gehouden te IJzendijke op 3 Januari 1919 ontvingen we onderstaand verslag De voorz. heette alle leden welkom en spreekt den wensch uit, dat fn dit jaar onze actie met succes bekroond zal worden. Als leden van het eere comité zijn asnog toegetreden^ie leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, Fruijtier Van der Bilt en de Statenleden Hombach, Dumoleyn, Van Rompu en Puylaertterwyl het lid der Staten- Generaal Oudegeest, die mede zitting voor den kieskring Zeeland heeft, alsnog uitgenoodigd zal worden als lid van het eere-comité toe ie treden. De heeren Jhr. R. R. L. de Muralt, Van Zeyl, Deibei, Vionings, Mr. Diele- man, Dr. Rutten en Van der Bilt zijn bereid voor de plaatselyke comité's spreekbeurten te vervullen. Aan de plaatselijke comité's zal overgelaten worden de spreekbeurten zelt te regelen. De secretaris brengt verslag uit van de actie van verschillende comité's gevoerd. Van de gemeenten Bosch kapelle, Overslag en Hengstdijk zijn de adressen reeds binnengekomen. Bij de plaatselijke comité's zal op eenigen spoed aangedrongen worden. Met vreugde kan geconstateerd worden, dat op 1 Januari 1919 in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen algemeen is gevlagd. Naar gemeld wordt zijn in de afgeloopen weken langs de Zeeuwsch- Vlaamsche grens herhaaldelijk aansla gen gepleegd op Belgische grensposten Verdacht van deze aanslagen wordt een individu, dat zich langer of korter tijd te Sas van Gent heeftopgehouden, doch wiens spoor men op 'toogenblik byster geworden is. Deze aanslagen hebben de aandacht gaande gemaakt van de Belgische leger leiding, weshalve door haar pogingen in het werk worden gesteld den schul dige op te sporen en hem aan de jusstitie over te leveren. De man, die zich met deze praktyken bezig houdt, staat bovendien in den kwaden reuk nog steeds spionnenwerk te verrichten en is, naar met beslistheid gemeld wordt oorzaak geweest, dat door zijn toedoen verschillende Belgische menschen, hetzij in gevangenschap weggevoerd, hetzij door de Duitschers tijdens de bezetting gefusilleerd zyn geworden. Tern. Crt, PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 12 Januari 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Da. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Ar rond. Rechtbank te Middelburg. Z n van 10 Januari 1919. J. B. v. H., 20 j., winkelier te Phil pine is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechf. C. v. G., 37 j., grondwerker te Graauw beklaagd van mishandeling is rrijge sproken J. K. W., 23 j werkman te Zaamslag is wegens diefstal veroord. tot 2 maande gevang. F. R., 17 j., te Stebene gedetineerd te Middelburg is veroord. wegens als voreB tot 3 maanden gevang. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen F. W., 24 j., te Ter Nenzen, gedetineerd, beklaagd van diefstal. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen A. v. C., 55 j., jager, A. v. C., 33 j., bootwerker, M. v. C., 31 j., koperslager, J. v. C., 22 j., veldarbeider en L. v. C., 34 j., jager allen te Axel, thaDS gedetineerd, beklaagd van wederspannigheid. Omtrent de zaak tegen P. H. d. J., te Axel, beklaagd vau overtreding spoor wegregiement, is heropening onderzoek bevolen ter terrechtzitting van 31 Jan. a.s. Een verloren geraakte postsak. Op onverklaarbare wijze is eeu postzak met aangeteekende brievcB ter gezamenlijke waarde van 6000, afkomstig van het postkantoor te Lisse verloren geraakt. Zooals gemeld werd zou Zondag- getracht, zijn den ex-keizer op te lichten. Naar het luidde kwamen twee gepantserde automobielen, waarin 12 ge wapende mannen zaten nabij het verblijf van den gewezen keizer en vroegen twee manDen hem te spreken, wat niet gelukte. Wat er van het verhaal waar is blijkt voldoende uit hetgeen nu officieel daar omtrent gemeld wordt. Het waren eeu kolonel en eenige officieren van het AmerikaaDSche leger, die uit Brussel waar zij verblijf hielden, een pleziertochtje twee auto's naar Nederland hebbeD gemaakt. Van bewapening van de auto's of vaD pantsering van die voertuigen is niets gebleken. Toen de heereD, die vermoedelijk als burgers tot den journalistieken stand behoorden, vernamen, dat zij den gewe zen keizer niet te spreken konden krijgen, zijn zij vertrokken zonder dat de orde op eenigerlei wijze is verstoord geworden Van 1-31 December 1918. Ter Neuzen. Hnwelijks-aang. 3. Bernar- dus Johannes Dhaeze. 27 j., jm. en Margare- tha Sabina Caroline Foque, 23 j.,jd- Anthonie as de Zeeuw '.6 j jm. en Cornelia LMargaretha 't Gilde, 19 j., jd, Geboorten. 3'). Helena Lerina, d. van Pieter Nagtegaal en Eliza Maria Wrbrngge Januari. Francois Comelis. z. van Servaas Pieter Dioleman en Janneke Maria Eekhout. 2 Jan. Abraham Simon, z. van Daniel Egbert de Kraker en Neeltje van Hoeve. Overlijden. 29. Jacoba Kolster 57j.,echtg, van Andries van Gelderen. 30. Maria Jacoba Geensen, M j.. wed. van Jozias de Zeeuw. Jan. Wilhelmina de Kubber, 5 d., d. van Da niel en Elizabeth de Feijter. Frarciscus van Meir, 7:> j., weduwn. van Caroline T luppelberg en Emiliana Platjouw. Hoek. Geboorten. 28. Nicolaas, z. van Klaas Knol en Wilhelmina Pieternella Meeusen Overlijden. Jan Floris Geelhoedt, 66 j weduwn. van Janna Lonrens. Hengstdyk. Geboorten. 1.-. Magdalenad van Rosalia Annaert. Koewacht. Geboorten. 6. Itené Charles Lonis Marie, z. van Honoré Miebielsen en Maria Lóuisa de Ves. 7. Elisabeth Margaretha, d. van Alphonse Jannis Kegels en Anna Maria Borgt. 10. Albertus Romanie, z. van Joannes de Maeijer en Josephina Maria 'd Hooge. Elize Maria Sophia, d. van Ludovicus Huijgens en Maria Rosalia Wautera. 27. Martha Camilla, d. van Joseph Aper en Emma Fidelia Puijck, 31. René Emile Maurise, z. van Anthonius van Poecke en Christina Antheunis Overlijden. 1. Albertus Behiels, 3 j., z. van Beoedictus en Coleta Valent. August Verstraete, 3 m., z. van Ado'f Josef en Maria Loüisa Annaert. Maria Clementina van Vooren, 48 j., echt. van Alphonsius van den Brt>ek 2. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. gesl., van Prudentius Benedictus Verschuren en Constanta de Bruijne. Coleta van Hove, 70 j., d. van Joannes Baptiste en Antonia de Winne. 14. Winanda. Joophina Hoek-d- a, 2 m., d. van Jacob en Maria Cornelia Oudheusden. 30. Joanna Cathar.na Gijzel, 93 j., wed. van Charles Franciscus Calnwé en Adrianus van de Velde. der boter-, melange A-, melange B- en normaalmargarinekaart, waarbij moet worden overgelegd BON 49 geel of rood. Klompen en schoenenbons moeten door winkeliers worden ingeleverd op Dinsdag 14 Januari aanst., des nam. van 2—7 u. Geldig op Zaterdag II Januari vanaf. des voormiddags 8 uur BON 11 der vleeschkaart voor 2 ons VLEESCH. I Elk, die oen proef wil nemen met j Styfsel, kan deze A 20 ets. per pakje bekomen bij F. G. VAN TATENHOVE. Het Bestuur van de Vereeniging Werkmansbelang" (verzekering van varkens) te Axel maakt bekend, dat wedèr gedurende Januari, Februari en Maart gelegenheid bestaat om lid te worden. Zich aan te geven bij den Secretaris- Penningmeester M. LOOF. Geldig in de week van 18 tot 18 Jannari BON 46 geel of rood voor V» K.G. RIJST. BON 47 geel ot rood vpor 1 stuk KLEIZEEP. BON 48 geel of rood en BON 25 der kindersuikerkaart voor 7s pond SUIKER. BON 16 der aardap^elkaart voor 4 K.G. AARDAPPELS. Geldig van 14 tot eu met 22 Januari BON 13 Bij akte, verleden voor ondergetee-j kende, den 14 December 1917 is opge-f richt de De akte is in haar geheel geplaatst in de Staatscourant van 7 Januari 1919,| onder no. 5613. J. A. DREGMANS, Notaris. •Axel. Hoef-, Grof zoo goed als nieuw. Aanbevelend, en KachelsmedeiH Buthdyk, AXEL.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2