m. so. Zaterdag II Januari 1919. 34e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 85 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 56. - Postbox 6. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. tot Nederland en België. Er ia Binds korten tijd een duidelijke ontspanning ingetreden in zake den toestand, die onstaan was door de annexatie plannen in België. In regeeringskringen hier te lande heeft men er zich van begin at ernstig rekenschap van gegeven, dat de Belgi sche officieele autoriteiten aan die beweging in geen enkel opzicht hadden deelgenomen. Een uitzondering hierop scheen de minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Hymans, te hebben ge maakt, maar er was alle reden om aan te nemen, dat diens uitlatingen niet correct waren weergeven. In weerwil echter van het ieit, dat de Belgische verantwoordelijke autori teiten de actie in geen enkel opzicht steunden, heeft onze regeering, naar ons op grond van mededeelingen van de meest bevoegde zyde bekend is, de annexatie beweging van zéér ernstigen aard geacht. Zij deed dat om twee redenen. In de eerste plaats, wijl wy hier te maken hadden met een actie van een deel der Belgische pers en van eenige Belgische collega's. En in de tweede plaats, omdat de beweging ongetwyfeld voedsel kreeg uit Frankrijk, en het zelfs zéér de vraag was, of het initiatief niet aan Fransche zijde was ontstaan. In de laatste weken echter wordt hier te lande in officieele kringen de situatie als veel gunstiger beschouwd. Het schijnt, dat er in de buitenlandsche publieke opinie een zekere wending ten goede is gekomen. Men hoort hier reeds zelfs en niet door den eerste den besta de meening verkondigen dat de annexatie beweging is doodge bloed. Wy gelooven niet, dat dit reeds het geval is, maar wél, dat het buitenland, en speciaal de vreemde regeeringen, aan die beweging niet meer den steun zullen geven welken zy noodig heeft om te slagen. Natuurlijk blyven er eenige punten over, voor Nederland en België van belang, die geregeld moeten worden. En dat is met name de Schelde- kwestie. Men weet, dat in zake de Suheldevaart reeds thans eenige faci liteiten door onze regeering aau de Entente zyn verleend. Wy hebben reden om aan te nemen, dat de Belgi sche regeering sinds lang op de hoogte was van het feit, dattegen die verlee- j ning bij ons kabinet geen bezwaar be stond. In ieder geval schynt het, dat de baan voor een vrienschappelyke Ne- derlansch —Belgische samenwerking in de naaste toekomst vrij is. Aldus schrijft een Haagsch corres pondent van de Tel. Blijkens een door de censuur opge houden telegram dat het blad ontving heeft Frans van Cauwelaert te Ant werpen ook over de annexatie-quaestie gesproken. 1 Als iedere Vlaming verwerpt hy alle idee van annexatie. «Door onze geographische ligging", zeide bij, ,is ons lot verbonden aan Nederland. Moesten wy een bondge nootschap aangaan met een bepaalde mogendheid, dan zou Nederland zich bij dit bondgenootschap moeten aan sluiten, zoo niet: zich bewegen in een tegenovergestelde richting. Ik denk er niet aan", aldus Van Cauwelaert, ,iets op te offeren van wat voor België een vereischte kan zijn. Wy willen de vrije Schelde en ook in Nederland erkent men, dat de vrije Scheldevaart een Belgisch belang is, maar de quaestie moet opgelost worden met behoud der territoriale integriteit van Nederland. Hetzelfde standpunt wordt in nog duidelijker bewoordingen verdedigd door het ,Hbld. v. Antwerpen" en wel in een nota bij den brief van PaulFrédericq aau den heer Kiewit de Jonge. Paul Frédericq stelt het voor alsof er geen vuiltje aan de lucht zou zyn en alle verandering aan den status van Neder land door de Vlamingen zou verworpen worden. Daarop antwoordt het ,H. v. A'" Dat is ons standpunt niet 1 Wy zijn gekant tegen alle gewelddadig annexio- nisme, maar de Schelde-quaestie moet naar onze meening eens en vooral nu worden opgelost, nu omdat het onhoud bare van den vroegeren toestand zoo diep bij ons volk is ingeslagen. Deze zienswijze overheerscht al meer en meer de openbare meening ook in de niet Vlaamsche kringen. De aunexio- nisten verliezen terrein met dezelfde snelheid waarmee de oorlogsbeneveling wijkt, terwijl de bezorgdheid van het publiek al meer en meer in beslag genomen wordt door de tallooze na weeën van den oorlog en door de verschillende reeds genomen of aange kondigde maatregelen tot herstel van het economische leven, die lang geen onverdeelde instemming vinden. Betere klanken. Het M.O.B. ontving een correspon dentie uit Parijs, waarin mededeelingen worden gedaan omtrent een onderhoud, dat de correspondent met den heei Albert Farre, onderstaatssecretaris van Binnenl. Zaken, heeft gehad over zijn reis door Nederland. Favre sprak in de eerste plaats over Koningin Wilhelmina en de vriende lijke ODtvangst, die hem van harentwege ten deel is gevalleD. De heer Favre zei letterlijk »Hare Majesteit heeft my haar warme sympathie en die van geheel haar volk voor Frankrijk betuigdzij heeft hiervan tastbare bewijzen~willen geven, door, loodra de gelegenheid zich voordeed voor de bevrijde streken in Frankrijk vee en fabriekswaren ter beschikking te houden van de Fransche regeering. »De Koningin verheugde zich ér over, dat zij gedurende vier jaren het evenwicht heeft kunnen bewaren tusschen de strijdende mogendheden. Zoowel haar persoonlijke gevoelens, als die van haar volk, bleven echter steeds sterk ten guDste van het Fransche volk getuigen. Hare Majesteit sprak de overtuiging uit, dat door een openhartige en loyale houding misverstanden tan opzichte van zekere incidenten, op het oogenblik dal da wapenstilstand gesleten was, uit den weg geruimd zou worden*. Verder uitweidend over hetgeen de Ned. Regeering voor het onderhoud van de Fransche vluchtelingen gedaan heeft en waarover hij reeds in de Fransche Kamer waardeereDd heeft gesproken verklaarde de heer Favre, dat hij op dit onderwerp nog terug hoopte te komen zoodra de repatrieering geheel beëindigd zal zijn, npdat Frankrijk nog beter zal weten, wat Nederland in dit opzicht gedaan heeft. De heer Favre onderschatte geenszins de moeilijkheden, aan het onderhoud van duizenden vluchtelingen verbonden. Hij heeft in Holland tal van burgemeesters en dames nit verschillende kringen ont moet, die allen erkentelijkheid verdienen voor de verleende hulp. De vluchtelingen worden zelfs beter gevoed dan de Nederlanders «elf, voor wie de economische toestand de heer Favre erkende het zeer veel zorg baart. Het woord hongersnood* zou een te overdreven voorstelling van zaken geven, het geen niet wegneemt, dat de voedselmoeilykheden groot zijn. De heer Favre was ten slotte vaD meening, dat de Nederlandsehe regeering door haar edelmoedige'houdiDg zelf» de ontevredenheid van het eigen volk had gerisqueerd. De verhooging der Ryksinkomsten- belasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verdubbeling van bet tarief der Vermogensbelasting, als mede een ontwerp tot verhooging van bet tarief der Ryksinkomstenbelasting» Blijkens laatstgenoemd ontwerp zal bet tarief der aanslagen voor belastbare inkomsten van 650 tot beneden 1150 onveranderd blyven. By 1150 begint een tariefsverhooging, die progressief stijgt. Bij een belastbaar inkomen van 1200 moet thans 9 worden betaald, volgens het nieuwe tarief 10by 1450 bedraagt het ,oude tarief 14, het nieuwe 19,50. Bij 2500 is het oude tarief 4<>, het nieuwe 50,50. By f 10.000 inkomen moet volgens het oude tarief 265 worden betaald, vol gens het nieuwe wetsvoorstel 358. By 15.000 belastbaar inkomen bedraagt hei oude tarief ƒ465, volgens het nieuwe f 608. Op een belastbaar in komen van 20.000 of meer wordt volgens het oude tarief 665 ryksin- komstenbelasting geheven, benevepB ƒ5 voor elk bedrag van 100 waarmede zij de som van 20.000 te boven gaat. Bij dit bedrag eindigt dus volgens bet oude tarief de progressie. Volgens het nieuwe ontwerp moet by een belastbare som van 20.000 of meer, doch minder dan 25.000 een belasting van 908 worden betaald, plus 7 voor elke j VOO boven een belastbaar inkomen van 20.000. De progressie gaat echter dan nog door tot een belast bare som van 70.002. De repatrieering der Rassen begindigd. De Russische krijgsgevangenen en vluchtelingen, die hier te lande vertoefd hebben, zyn thans voor zooveel mogelyk per scheepsgelegenheid afgevoerd naar Dantzig. Verschillende hunner, die zich aan het vervoer hadden weten te onttrekken, zijn vermoedelijk naar Duitschland uitgeweken. Voor zoover zij hier te lande worden opgespoord, zullen zy in een kamp ondergebracht worden, waar zij onder strenge bewaking zullen worden gesteld, om per volgende scheepsgelegenheid over eenige weken naar Dantzig te worden overgebracht. Met bovenbedoelde transporten is ten volle uitvoering gegeven aan bet besluit der wapenstilstandscommissie te Spa, genomen op verzoek van de Nederland- Bche gedelegeerden, die indertijd aldaar die kwestie besproken hebben. Hot Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat sinds 1 Januari U. van regeeringswege soeptabletten en jus- en bouillonblokjes beschikbaar zyn gesteld. De tabletten leveren een voedzame soep en de blokjes goede jus of bouillon. Een soeptablet, waaruit twee borden meel-, groenten- of juliennesoep kuDnen worden bereid, komt den verbruiker op 10 cent, een tablet voor pikante soep op 15 cent, een jusblokje, voldoende voor 1/10 L. jus, en een bouillonblokje voldoende voor l/f L. bouillon, ieder 5 cent. De gemeentebesturen kunnen voor de eerste vierwekelyksche periode, loo pend tot 27 Januari a.s., vrijelijk be stellen. Een rantsoen is voorloopig niet vast gesteld. Verwacht mag worden dat van dit goede aanvullingsvoedsel een ruim gebruik zal worden gemaakt. De directeur generaal der poste- ryen en telegrafie heeft een aanschrij ving tot het personeel by dien tak van dienst gericht, waarin hy zegt, dat hij genoodzaakt is onder de aandacht van het personeel te brengen, dat in den laatsten tijd het aantal gevallen van plichtsverzaking en oneerlykheid der mate toeneemt, dat de goede roep, dio in vroeger jaren van het dienstvak uitging, dreigt verloren te gaan. Ook het aantal klachten van het publiek betreffende onheuscbe behande ling aan de loketten neemt voortdurend toe. Een ernstig beroep op alle plichts getrouwe ambtenaren wordt gedaan om ter zake verbetering te verkrygen. Men kon er tevens ook voor waken, dat maar niet alles by de post wordt genomen, wat zich daarvoor aanmeldt. Niet iedereen is geschikt om met publiek ot goederen van hooge waarde om te gaan. Zaterdag is aanvang gemaakt met de inscheping der Russische krijgsge vangenen en civiele gevangenen. Volgens da T4. zal de in uitzicht gestelde verkorting van den geldigheids duur der botarkaarten tot zeven dagen, einde dezer maand in wei king treden.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1