Binnenland. Gemengd Nieuws, Buitenland. Burgerlijke Stand. In wn*e unmtddeiyke uabljheiq «uie aanhankelijkheid aan het Oranjehuis betuigen. We denken aan verbinding tusschen Oost an West- Zeeuwsch-Vlaanderen over Nederlandsch gebied, een kanaal van Axel-Sassing doorloopend tot Hulst of verder een kortere verbinding over de Schelde, desnoods door een voet- en spoorbrug. Lukt het vandaag niet dan lukt het mdrgen Onderwyzersjaarweddea. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, regelende de onder- De Koningin en president Poincaré. Door H. M. de Koningin werd Vrijdag avond het navolgend telegram van den president der Pransche republiek ont vangen ,H»re Majesteit de Koningin '8-Gravenhage. De onderstaatssecretaris van het Fransche min. van Buitenl. Zaken heeft mij verslag uitgebracht over zijn bezoek in Holland en my gezegd hoezeer hij getroffen was geweest door de hartelijke zorg van uwe Regeering voor de vluchtelingen. Ik verzoek Uwe Majesteit met myn eerbiedige hulde te aanvaarden mijn getrouwe herinnering en myn meest oprechten dank. Het antwoord van H. M. hierop laidde .Den Heer Raymond Poin caré, president van de republiek, Parijs. Ik haast mij, manheer de president, om U te bedanken voor uw vriendelijk telegram, dat mij een waar genoegen heeft gedaan. Wees ervan overtuigd, dat mijn volk en Ik het een voorrecht hebben geacht een blyk van sympathie te hebben kunnen geven aan Uwe beproefde land- genooten en met de middelen die ons ter beschikking stonden hun stoffelijk en geestelijk lyden te hebben kunnen verzachten. Ik verzoek U mijne hartelijke groeten en de verzekering van mijn oprechte vriendschap te aanvaarden. Een dergelyke telegramwisseling heeft ook plaats gevonden tusschen den koning van Engeland en onze koningin, in verband met de verpleging van Engelsche krijgsgevangenen. Petroleum voor den ex-kroonprins. Op de vragen van den heer Duys betreffende de verstrekking van petro leum en andere artikelen aan den ex- kroonprins van Duitschland, heeft de minister van Landbouw geantwoord Ten behoeve van den gewezen Duit- schen kroonprins op -Wieringen heeft vanwege het departement van Land bouw geen verstrekking van petroleum plaats gevonden. Na onderzoek ter plaatse is door den burgemeester van Wieringen medegedeeld, dat 700 liter petroleum door het hoofd van den interneeringsdienst, den generaal Onnen uit de voorraden van Wierickerschans bij Bodegraven, voor bovengenoemd doel beschikbaar is gesteld. Dank der Belgen. Het officieel Belgische Oomiteit, als vertegenwoordiger van alle hier te lande werkzaam geweest zijnde com missies, heeft, mede als tolk van alle Belgische vluchtelingen, door tusschen komst van den Belgischen gezant aan de Koningin een adres aangeboden als uiting van erkentelijkheid voor de gedurende 4 jaren genoten gastvryheid. De gezant verzocht den Minister van Buitenlandsche Zaken den dank van die talloozen zijner landgenooten ook by de Regeering en het Nederlandsche volk te doen kennen. De prachtige blijken van edelmoedigen zin, zoo ver 'klaarde de gezant, daarbij door H.M. Haar Regeering en het Nederlandsche volk gegeven, zullen door geen der Belgen, van de aanzienlijkste tot de nederigste, van wier gedachten ik thans op diep gevoelde wijze uiting geef, ooit worden vergeten. Voor onderwijzers enkel in het bezit van de akte, bedoeld in artikel 77a, loopt de jaarwedde in de gemeenten der eerste klasse van 900 tot 2300 in die der tweede klasse van 870 tot 2210in die der derde klasse van 830 tot ƒ2120; in die der vierde klasse van f 800 tot 2039in die der vijfde klasse van 760 tot 1940. Bij bezit hoofdacte worden die bedragen respectievelijk 1200 tot 2600f 1160 tot 2500; 1110 tot ƒ2400; 1060 tot 2200; 1010 tot ƒ2100. Voor de schoolhoofden met 200 ot minder leerlingen resp. f 1800 tot 3200 1730 tot 3080 1660 tot 2950 f 1590 tot 28201520 tot f 2600. Voor hoofden met meer dan 200 leerlingen 100 hoQger in gemeen ten eerste klasse. Aangenomen wordt; dat de bezoldi ging van ongehuwden niet zoo hoog behoeft te klimmen als voor gehuwden. In de kleinste gemeenten stijgt de wedde der gehuwden tot 1940, voor ongehuwden tot ƒ1500 na tien jaar. De stijging der kosten van onderwijs voor het ryk, ingevolge dit wetsontwerp is ruim 24.000.000. Thee. Door den Minister van Landbouw werd naar aanleiding van vragen over theedistributie o.m. geantwoord, dat nadat nog één ons zal zijngedistribueerd, geen thee meer hier te lande aanwezig is en een nieuwe aanvoer op zijn vroegst in geen geval vóór medio Februari 1919 is te verwachten. De ondergeteekende vertrouwt, dat in de winkels in den loop der maand Januari 1919 de theebon inwisselbaar zal kupnen worden gesteld. In hoeverre met de distributie van thee zal worden voortgegaan, dan wel of er aanleiding zal bestaan de thee vrij te laten, maakt thans nog een punt van overweging bij den ondergeteeken de uit. De „Bieta" opgeheven* V. .Bieta" is opgeheven. De N. De „Bieta" heeft 12.371 contracten met verbouwers afgesloten en omgezet in totaal 284,319,661 K.G. Aan veehou ders werden afgeleverd 257,706,504 K.G. aan drogers 26,613,118 K.G. Toen voor enkele weken de maximum prijzen door den Minister geheel wer den terzijde gesteld, heeft de directie der .Bieta" hem geadviseerd de ven nootschap te ontbinden, wat is geschied. Het spek uit Amerika. Het Ned. Corr. bureau verneemt, dat de hoeveelheid spek, die de Amerikaan sche R g oring N. O. T. vrij te onzer beschikking stelt, 25.000 ton bedraagt. ledenvergadering bijeen, uiting gevende aan hunne oprechte vaderlandsliefde, bieden. Uwe Majesteit hunne diepge voelde hulde aan en smeeken den goe den God, dat Hij Zeenwsch-Vlaanderen voor Nederland behouden moge. C. Th. van de Bilt, Voorzitter, A. J. van de Vy ver, Secretaris. Aan Zyne Exellentie den Minister van Binnenl, Zaken te '-Gravenhage. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeni- ging en Propaganda Club te Axel, in ledenvergadering bijeen, volle vertrou wen schenkende aaD het tegenwoordige Ministerie, protesteeren met alle kracht tegen elke afscheuring van Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg van Nederland. In de vergadering van de provin ciale kiesvereeniging van de Liberale Unie in den kieskring Hulst werd de ontwerp-candidatenlijst voor de Provin ciale Statenverkiezing vastgesteld als volgt R. E. G. Nolson te Ter Neuzen, Ph. J. van Dixhoorn te Axel, L. J. Geel- hoedt te Ter Neuzen, J. Stolk te Zaam slag en G. Vogelvanger te Hulst. Aan H. M. de Koningin werd een telegram gezonden waarin geprotesteerd werd tegen iedere afscheuring van Nederlandsch grondgebied. Gisteren is daarop namens H. M. een elegram ontvangen, waarin Zij Hare rkentelijkheid betuigt voor de uitge- proken gevoelens vanaanhankelykheid. Benoemd tot pastoor te Graauw de weleerw. heer Mar. van Gastel. Te Souburg is Zaterdag op 66- jarigen leeftijd overleden ds. L. C. Terneden, predikant bij de Ned. Herv. kerk aldaar. Slechts enkele dagen is hij ziek geweest; 's Zondags tevoren heeft hy nog gepredikt. Ruim 23 jaar is hij predikant te Souburg geweest. Zijn vorige standplaats was Hoek. A.s. Woensdag wordt hij begraven. M. Crt, - Aan de heeren Correspondenten van het Rijks Vee- en Paardenkantoor officiéél medegedeeld, dat tegen 1 Februari aanst. hunne betrekking als geëindigd kan worden beschouwd. Deze maatregel is een gevolg van de reorganisatie, die in de vleeschdistri- butie plaats heeft. AXEL, 7 Januari 1919. De Zaterdag alhier gehouden paar denmarkt gaf weer blijk van opleving. Er waren belangrijk meer paarden aangevoerd dan vorige malen, terwijl ook onder de handelaars wel kooplust was. De 4 uitgeloofde prijzen van ƒ5 werden toegekend aan C. Haak, (twee maal), J. Jansen van Rozendaal en Adr. Wiemes, allen landbouwers te Axel. Tot onderwijzer in geschiedenis aan de Rijksnormaalschool alhier is benoemd de heer A. Scheltout, hoofd der school te Groenendijk, Hontenisse. -- In een jl. Zondag gehouden ver gadering van de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging en Propaganda-Club alhier werd besloten de volgende tele grammen te zenden aan de Koningin en aan het Ministerie Aan Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina te 's-Gravenhage. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeni ging en Propaganda-Club te Axel, in waardoor 27 gemeenten mei oogevetsz 30- tot 40.000 inwoners van het water bevrijd blijven. Een ander voordeel is op het oogenblik, dat anders rogge en tarwe door het water verloren zoudeD gaan. Men schijnt hier op het oog te hebben om eindelijk eeDS een uitspraak te ont lokken over de kwestie, of de Maas ic dezen tijd gekeerd mag worden of niet, Tot op heden is de Maas binnen den Overlaat gehouden en men deDkt haari ook verder tegen te houdeD. Het mijnengevaar. Door der hevigen noordwestenwind zijn te Petten! verscheidene raijneD aangespoeld, waar-) van gisternacht twee tegen de Hondsboi-1 sche zeewering zijn ontploft. Aan vele! gebouwen in het dorp en in den aan- greuzenden Hazepolder is groote schade) aangericht. Het Utr. Dagblad, meldt, dat van de gestolen 22.000 van de familie de Beaufort te Maarn, thans 18.000 ls terug gevonden. Op aanwijzing van een verdachte,l die was aangehouden, is in een volks tuintje te Amsterdam, een halven me-, ter onder den grond, een metalen bur gevonden, gewikkeld in een doek en courantenpapier. Bij opening kwam een kapitaal van ruim 18.000 voor den dag. De 4 mille, die nog ontbra ken, zijn opgegaan aan fuifpartyen en nieuwe kieeding die enkele heeren en dames zich hadden aangeschaft. Te Vlissingen werd een kolenlosser die Vrijdagmorgen de rails wilde over steken, toen de locomotief van de Schelde aankwam, gegrepen vermorzeld. Hij laat een vrouw en 9 kinderen na. Naar de Tel. meldt zal voorloopig geen beperking in den treinenloop wor den gebracht, daar een overeenkomst betreffende het verschaffen van steen kolen is getroffen. Te Apeldoorn is een brutale inbraak gepleegd in het magazijn van gouden en zilveren werken van firma J. W. van der Meij. De daders zijn door een luikje van het kolenhok in de keuken gekomen en ontvreemdden uit de étalage een groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen, naar schatting voor een waarde van ongeveer 3500. Het merkwaardige is, dat de daders tal van voorwerpen, o.a. ringen horloges, die voor het grijpen lagen lieten liggen, terwijl ook de brandkast onaangeroerd bleef. De Beersche overlaat te Grave werkt ten gevolge van den hoogen stand van de Maas. Vóór den 15en Maart mag deze niet gekeerd worden. Onge veer 400 boeren, meestal afkomstig uit Beersch, zijn niettemin aan het werk getogen en hebben op Nieuwjaar den geheelen dag aan de keering van de Maas gewerkt, ook des nachts. Tegen eon 100 tal is reeds procesverbaal opge maakt. Toch blijft inen doorwerken en houdt de Maas binnen deze Overlaat, Men schijnt met de vredesonderhan delingen geen begin te kunnen maken,! Nadat dit eerst was uitgesteld naar verluidt wegens een bezoek van presi dent Wilson aan Rome tot 13 Januari is nu weer die datum onzeker genoemd, Gemeld wordt, dat de 4 grootmachten Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië) de eerste besprekingen zullen voeren,I De overige Staten en Staatjes zullen deelnemen aan die conferentiën in zoo- ir zij er direct belang by hebben, De .Intransigeant" bevestigt, dat België en Servië tot de eerste vergade ringen der in tergeallieerde vredesbe sprekingen zullen worden toegelaten,; ten einde hunne rechten te doen gelden, Voor België zouden alle vraagstukken in beginsel reeds zijn opgelost, hetgeen niet het geval is voor Servië, waar groote moeilijkheden zyn op te lossen. De .Information" publiceerd nadere! bijzonderheden aangaande de plannen van Wilson, die na zijn reis naar Italië) en het Noorden van Frankrijk op 12 Januari naar Parijs terugkeert en de daaropvolgende week weer naar New York terugreist. Men schrijtt hem het voornemen ioe, een redevoering te houden over den arbeid der deelnemers aan de vredes-, conferentie. Op persoonlijk voorstelt van Wilson zal een dagelijksch uit te geven communiqué het publiek op de hoogte houden van de vorderingen der besprekingen. Wilson zal naar Europa terugkeer®* om deel te nemen aan het algemeen» vredescongres, hetwelk hij persoonlijk) wil onderteekenen uit naam van dej Vereenigde Staten. Hij heeft den koninj van Engeland en Poincaré uitgenoodigd, naar Amerika te komen. Poincaré heeft; in beginsel aangenomen voor de maand Augustus, na de onderteekening van, den vrede. De koning van Engeland heeft een bezoek van den kroonprins tegen het ainde van Februari toegezegd. Van 16-31 December 1918. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 19. A dert Gerrit Vlaander, '29 j., jm. en Adriana Diele- man, 26 j., jd 24. Jan Petrus Dieleman, a j ,jm. en Adriana Levina den Hamer, 21 Geboorten. 20. Jan, z. van Jan van Doese-

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2