Landbouw. Rechtszaken. Buitenland. Kleederen. Schoenen. Vleesch. Pakmeel. Advertentien. Aanvraag-formulieren schreven en toegewezen, wordt een 3*/» pCt. gedwongen leening A pari uitge schreven, waarin de vermogens van minstens 25000.— moeten inschrijven voor 0.50 pCt. oploopende tot 4 pCt. voor vermogens van één millioen gul den en hooger. Verhoogde rantsoenen. De Minister van Landbouw heelt den burgemeesters medegedeeld, dat de in zyn beschikking van 6 November j.l. als maximum aangegeven hoeveelheid van 2 K.G calcium carbid met ingang van Januari tot 4 K.G. kan worden verhoogd. De Minister van Landbouw heeft be paald dat van 1 Januari a.s. at, de hoeveelheid sago en pakmeel die kan worden gedistribueerd, van 40 K.G. per 1000 inwoners per 4-wekelijksch tijd vak kan worden verhoogd tot 60 K.G Nederland en de Entente. Uit Londen wordt geseind: Men verneemt, dat de gealiëerde Regeerin gen een antwoord van Nederland hebben ontvangen op hun verzoek om faciliteiten voor het gebruiken van spoor- en waterwegen. Het antwoord wordt bevredigend geacht, daar de Ned. Regeering geen bezwaar maakt tegen het gebruik van de Schelde en den Rijn door de schepen der gealliëerden indien zij onder handelsvlag varen. Spek uit Amerika Met toestemming der geallieerde regeeringen zullen de Vereenigde Staten door uitvoer voorzien in de behoeiten van de Noord-Europeesche neutrale landen van levensmiddelen. De voorzitter van de War Trade Board maakt bekend, datvarkensvleesch voortaan op de vrye lyst voor uitvoer naar Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland zal worden geplaatst. Evenzoo ook ijzer en staal en pro ducten daarvan met uitzondering van draaistaal. De uitvoer van deze artike- en was stopgezet. Steenkolen uit België? De .Gazette" meldt, dat de onder handelingen tusschen Nederland en België betreflende levering van melk vee tegen steenkolen, op 'tpunt van slagen zyn. Nederland heeft aangebo den, de steenkolen zelf in Luik te gaan halen. Aanvoer uit Amerika. Het s.s. .Kennemerland" heeft van Philadelphia te Amsterdam aangebracht 214.360 bushels tarwe en het s.b. „Bor neo" van New York 8500 balen super fosfaat. AXEL, 3 Januari 1919. Op de voordracht van onderwijzer aan de o. 1. s. alhier zijn geplaatst A. J. Platteeuw, Tijd. onderwijzer aan de o. 1. s. te Nieuw en St. Joosland, A. A. A. MiDjon te Axel, en J. A. van den Broeke te Terneuzen. - Heden is men alhier begonnen met het verzamelen van handteekenin- gen op het bekende manifest tegen de onttrekking van Zeeuwsch-Vlaanderen aan Nederland. Naar we vernemen is heden een trein met ledig materiaal van uit Neu zen naar St. Nicolaas vertrokken, zoodat blykbaar de spoorbaan weer hersteld is. Het zal nu niet lang meer duren of een geregelde dienst zal in elkaar worden L. L. v. G., 28 j., vlaswerker te Sint JansteeD, is wegens poging uitvoer ver oord. tot ƒ10 of 10 dagen hecht. J. F. d. L., 23 j., te Sint JansteeD, ie wegens alsvoren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. Te Vlissingen heeft gedurende de Kerstdagen een nationale tentoonstelling plaats gehad van kanaries, postduiven en konynen, die in alle opzichten een succes i» geweest. Het aantal inzen dingen was ruim 400. Onder de winners der eereprijzen komen o.m. voor in de afdeeling duiven de heeren J. C. Bom uit Axel, driemaal P, J. Hamelynck en L. Warrens van Sas van Gent ieder tweemaal. We vernemen, dat de heer Bom 14 maal bekroond werd. Te Neuzen is een comité gevormd voor het organiseeren van een grooten anti-annexionitischen muziek- en zang avond, waarvan als leider zal optreden de heer Dr. Ten Bruggencate, directeur der R. H. B. S.; terwijl enkele heeren voor hulp by het instudeeren reede me dewerking hebben toegezegd. O.m. zal worden uitgevoerd .Hollands Glorie. De commandant der stellnig van de Monden der Maas en der Schelde heeft een verordening vastgesteld, waarbij met ingang van 8 Jan'uri wordt ingetrokken de bekendmaking, waarbij de commandanten van Schouwen en Duiveland, Walcheren, Zuid-Beveland West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost- Zeeuwsch-Vlaauderen, mede belast wor den met de uitoefening van het militair gezag in den zin art. 7 der wet van 23 Mei 1899 en de uitoefening van dit gezag over geheel Zeeland uitsluitend berust van dien datum af by den com mandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde. Ingetrokken wordt het verbod van het buitenshuis maken van schetsen, teekeningen, op nemingen en foto'i. Vervoervcrbod landbouwgewassen. Door den Minister van Landbouw is een vervoerverbod uitgevaardigd van tarwe, rogge, haver, gerst, boekweit, peulvruchten, gries, grind, zemelen van tarwe, en rogge en veevoeder. Het verbod is niet van toepassing op het vervoer van de plaats, waar deze artikelen gedorscht zijn, naar de wer kelijke opslagplaats van den verbouwer. Indien de opslagplaats van den ver bouwer in eene aangrenzende gemeente is gelegen, is het verbod niet van toe passing, indien de vervoerder in het bezit is van eeae verklaring van den burgemeester. Evenmin is het verbod van toepas sing wanneer het vervoer gedekt is door een vergunnings of vervoerbewijs als bedoeld in de St. ct. No. 304, waar naar wij belanghebbenden verwijzen. Veetelling. Naar de Veehandel verneemt overwe gen de betrokken autoriteiten ernstig in de tweede helft van Januari een gerubriceerde veetelling te houden. De veehouders zullen verplicht worden nauwkeurig den aard en de grootte van den veestapel op te geven. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 5 Januari 1919. Ned. Öerv. Kerk. Voorm. 9l/j ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz Gt reformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Jan. 1919. C. J., 32 j., huisvrouw van J. R., te Westdorpe, is wegens diefstal veroord tot 10 of 10 dagen hecht. A. v. D., 56 j., vrachtrijder te Zaamslag, is wegens verbeden vervoer veroord. tot 25 of 25 dagen hecht. J. v. D., 44 j., aannemer te Hoek, is wegens alsvoren veroord. tot 40 of 40 dagen hecht. A. V., 43 j., schipper te Graauw, is wegens alsvoren veroord. tot 10 of 10 dageD hecht. A. v. D., 42 j., schipper te Graauw, is wegens alsvoren veroord. tot 10 of 10 dagen heeht. A. E., 39 j., veldarbeider te Koewacht, ir wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. 0 E. L. B., 59 j., veldarbeider te "Sint Jausteen, is wegens verboden vervoer veroerd. tot ƒ10 of 10 dagen hecht. De mislukking van het annexionisme. Uit Antwerpen schrijft men aan de Tel\ De annexionistische koorts neemt snel at, even snel als ze gekomen was. Zelfs voor de meesten, die zich aan vankelijk warm maakten voor de idee van een „Grooter België", heeft het nieuwtje zijn bekoring verloren en het kan moeilijk gezegd, dat althans hier te Antwerpen van eenige vijandigheden ten opzichte van Nederland sprake zou zyn. Het Vlaamsche volk in zijn geheel verzet zich tegen iedere politiek, die de goede betrekking tusschen onze beide landen in gevaar zou kunnen brengen. Alle Vlaamsche bladen zonder één uitzondering hebben fronj; gemaakt tegen het annexionisme ten koste van Nederland en onder de ouderteekenaren van het annexionistisch manifest, tot alle afgevaardigden in Kamer en Senaat gericht, bevindt zich geen enkel persoon, die in de Vlaamsche beweging ooit een rol heeft gespeeld. Dit manifest zal een degenstoot in 't water zijn. Men behoeft zich in Nederland niet ongerust te maken over het stilzwijgen der regeering over deze kwestie. Dit stilzwijgen houdt natuurlijk verband met de vredesconferentie. De regeering heeft over niet één aangelegenheid van internationale politiek eenige verklaring aigelegd en kon deze ook niet afleggen. Maar zegt de verklaring van minister Vandervelde, dat hij, noch zijn partij genoot Wauters, ooit in een regeering zouden getreden zijn, die annexionisti sche oogmerken had, niet genoeg? Ik twijiel er volstrekt niet aan, dat de heer Franck en de meerderheid der leden van dit kabinet bereid zijn, dezelfde verklaring af te leggen. Het publiek vertrouwt, dat de Schelde- kwestie op de vredesconferentie aan de orde zal worden gesteld, evenals de vraagstukken betreffende de moeilijk heden en gevaren, die voor Belgisch economisch en militair belang voortge vloeid zijn of nog zouden kannen voort vloeien uit de geografische ligging van Nederlandsch Limburg, en dat een op lossing te vinden zal zijn, die België gerustheid en voldoening schenkt, zonder Nederlands rechten te schaden of zyn prestige te krenken. Ik verzeker, dat dit is wat men noemt de publieke opinie en ik voeg er bij, dat alle onverstandige en kwaadaardige anti annexionistische agitatie in Neder land deze stemming slechts kan beder ven want zuiver uit eigen rechtsgevoel komt het publiek in België tot dit gezonde inzicht van den toestand en geenszins door de protestactie in Zeeland en in Limburg, waarvan gelukkig slechts zeer flauwe galmen tot hier doordrongen en die alleen bij de van activisme verdachte elementen steun vindt. Geldig in de week van 6 tot en met 11 Januari 1919 s BON 42 geel of rood en BON 24 der kinderkaart voor 21/» ons SUIKER. BON 43 geel of rood voor 1 ons KAAS. BON 15 der aardappelkaart voor 4 K.G. AARD APPELEN. Op Dinsdag 7 Januari a.s. zijn des namiddags van 2—7 uur iu het Distri- butieburean verkrygbaar bonnen voor kleederen (hemden.) Door het Rijkskantoor voor huiden en leder is toezegging gedaan, dat geleverd worden 370paar werkschoenen. Alsnog bestaat op Maandag 6 Jan. as. van 2-7 uur o.m. gelegenheid daarvan opgave te doen. Geldig voor 2 ons VLEESCH BON 10 op Zaterdag 4 Jan. a.s. des voormiddags 8 uur. Geldig voor V2 0119 PAKMEEL BON 44 geel of rood. Met wederkeerigen geluk- ■b? wensch bedanken de Heer en Mevrouw BOM-MEERBURG SNAREN- BERG voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. De Heer en Mevrouw BOO GAERT betuigen onder aan bieding van wederkeerige gelukwen- schen, hun harteiyken dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de wisseling des jaars ontvangen.I De Heer en Mevrouw DENj HOLLANDER-PUNT betuigen hiermede hunnen harteiykon dank voor de vele blijken van belangstelling! ontvangen bij de wisseling des jaan en bieden wederkeerig hunne beste wenschen aan. Met wederkeerige gelukwen- schen voor het jaar 1919, bedanken wij voor de ontvangen blijken van Mededeelingen van de Landbouwcommissie Axel. voor vergunningsbewijzen voor teelt van beperkte gewassen iu land en tuinbouwbedryven in 1919, zijn van af heden eiken werkdag gratis verkrijg baar bij den Secretaris, P. LEFEBER, Nieuwstraatbovendien op Zaterdag 4 Januari 1919 van 11 tot 3 uur bij den heer Gilijamse De ingevulde formulieren moeten vóór of op 11 Januari a.s. bij genoem den Secretaris zyn ingeleverd. Zie Zeeuwsch Land- en Tuinbouwblad nos. 522 en 525. L Axel, 4 Januari 1919. Wed. HUIJSSEN. B Voor de ontvangen geluk wenschen betuigen de Heef Mevronw JENS hun harteiykei dank. Wederxeerig wenschen zij allen een gelukkig N.euwjaar.J Met wederkeerigen heit s»—wensch zeg ik harteljjl dank voor de belangstelling op 1 dezerj Wed. D. J. OGGEL. j Axel, 2 Jan. 1919.j Voor de vele gelukwenschej ■r-v bij de jaarswisseling ontvan gen, betuigen weonzenliarteiykendank. J. M. OGGEL en Echtgenoote. Axel 2—1—'19.J I De Heer en Mevrouw F.J- L. M. VAN WAESBERGH* I betuigen hunnen hartebjjken dank voot de bewijzen van belangstelling op 1 Januari j.l. ontvangen en bieden weder keerig hunne beste heilwenschen W Hulst, 4 Januari 1919.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2