Nieuwjaars-Adïertentiën Ho. 75. Woensdag 25 December 1918. 34e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Vrede op Aarde. Aan onze lezers. BERICHT. a 40 cent. Buitenland. Binnenland. AXELSCHE® COURANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrfjdagrarond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5G. - Postbox AÜVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentifcn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfldagmiddag TWAALF ure. Lang voorheen in Bethlehem Klonk der Eng'len vreugdestem, En zong herders bly te möe 't Lied ran vrede en redding toe Lof zij God en eer en macht In den hooge toegebracht Vrede zal op aarde dagen In de menschen welbehagen. 's Heeren star heett door haar licht Wyzsn naar de krib gericht, Vromen, die het Oosten nond, Wien 'tals bljjmaar werd verkond: Lof zy God en eer en macht In den hooge toegebracht Vrede zal op aarde dagen In de menschen welbehagen. Ook voor ons blinkt aan den trans Bethlems ster in reinen glans Ook ons meldt der Englen lied 't Heil, dat Gods genade biedt Lof zij God en eer en macht In den hooge toegebracht Vrede zal op aarde dagen In de menschen welbehagen. Tengevolge van de algemeane stijging van onkosten, zijn we tot onzen spijt genoodzaakt met ingang van 1 Januari a.s. den abonnements prijs van ons blad met 15 cent per kwartaal te verhoogen en te brengen op: f 0,75 voor de abonné's binnen Axel en op f 0,85 voor de abonné's die hun courant per post ontvangen. We wijzen er met nadruk op, dat deze maatregel tijdelijk is, en dat we dien, zoo spoedig een daling der onkosten het mogelijk maakt, weer zullen intrekken. DE UITGEVER. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Woensdagochtend 1 Januari zal verschijnen, kunnen geplaatst worden Ad verten tiön grooter dan 10 regels plaatsruimte worden naar verhouding berekend. Inzendingen worden ingewacht uiterlijk Dinsdagmiddag 12 uur. Men wordt beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk opgave te doen. DE UITGEVER. Alweder treft ons eeu beschouwing van een blad van aanzien, het .Han delsblad van Antwerpen" dat ons tot kalmte stelt en waarin we voor ons- zelven de waarschuwing zien, toch niet te overdryven en onnoodig vrees aan te jagen of menschen op te hitsen. ,Wij meenen in naam der Vlaamsche bevolking te kunnen spreken, indien wij er bijvoegen, dat hier niemand iets voelt voor eene geweldadige anexatie van grondgebied, dat toebehoord aan eenen nabuur, die vier jareu lang den zwaren last eener zeer moeilyke onzij digheid gedragen beeft. Wij weten dat, ondanks eene voor de Belgen soms pijnlijke houding van sommige kringen, de Nederlandscbe bevolking in hare groote meerderheid een warm hart bezat voor de zaak die ons lief wasdat die bevolking ons in moeilyke dagen groote diensten heett bewezen dat de Nederlandscbe gezant de heer Van Vollenhoven, zich voor de de Belgische bevolking even verdien stelijk heeft getoond als zynSpaansche collega, markies de Villalobar. Het zou dus zware ondankbaarheid zyn, geweld te beramen tegen Holland en, na vier jaren oorlog alleen gevoerd om ons land te bevryden, zou het van Belgische zyde onzinnig zyn te willen denken aan inly ving ot roof. Wy zou- ons eigen oogen onwaardig zyn,. moes ten wij tegen anderen beramen, datgene dat wij, met de wapens in de hand, geweigerd hebben zeiven te laten aan doen.', En verder ,Wat hier in België gezegd en ge daan wordt, bepaalt zich bij wenschen die ongetwijfeld stemming maken, maar niets meer dan wenschen zyn. Aan geweld denkt hier evenwel nie mand nel denkt ieder er aan voorde toekomst iedere bron van moeilijkheid tusschen beide landen uit den weg te ruimen. Zulke bronnen zyn onbetwistbaar, het Scheldevraagstuk en 't Maastricht- en claaf, dat ons destijds belette een direct kanaal van Antwerpen naar den Rijn aan te leggen, zooals ook de mo gelijkheid van de afsluitiDg der Schelde eene hindernis die België, nu het zijne onzydigheid heeft opgezegd, niet langer zonder gevaar voor zich zeiven dulden kan. De hootden koel houden, dat is de hoofdzaak. .Laatste Nieuws" na ,de onschatba re weldaad" te hebben gememoreerd door ons aan Belgie bewezeD, zegt .Belgendie weldaad mogen wij nooit vergeten. Het zou ons land on waardig zijn, indien wij Nederland's schitterende menBchenliefde moesten vergoeden met ondankbaarheid, de leelijkste aller ondeugden. Camille Huysmans heeft, naar een telegram uit Antwerpen aan het Ubld. meldt, de volgende verklaring afgelegd ,Er bestaat geen werkelyk Belgisch anuexionismeer is geen man in de Belgische Kamer, die zou aandurven, annexatie van Nederlandsch grondge bied voor Ae staan. Er is onder de Belgische afgevaardigden op het officieel Vredescongres gêen enkel die partygan- ger is van een agressieve politiek tegen Nederland. Minister van der Velde is er tegen, minister Hijmans is er tegen dat is ook voldoende. Vanwaar komt nu die perscampagne Wat beteekent dat gesnoef ea die land- honger vau zekere pers Humbug on- noozel gewauwel van onverantwoorde lijke dagbladschrijvers. Hun eerste poging dagteekent van 1916. Die heeren schreven in buitenlandsche kranten, onderteekenden verzoekschriften, maak ten brochures en catechismen, belegden onderzoeken ter plaatse in Zeeland en Hollandsch Limburg, maar baron Beyens sloeg dien heeren den kop in met de officieele Belgische verklaring, die minister Loudon voorlas in de Neder- landsche Tweede Kamer Wij hebben Zeeland niet noodig, wy hebben Hollandsch-Limburg niet noodig, wij hebben reeds veel te veel zwarte districten in Beigenland. Monseigneur Nolens mag gerust zynwy zien hem liever in Den Haag dan in Brussel I Wil dit zeggen, dat wy niet te praten hebben met Nederland over het Schelde vraagstuk, zelfs over het kanaal Gent Terneuzen Wil dit zeggen, dat wy niet graag een betere regeling van zekere economische vraagstukken zou den wenschen Geenszins Daartoe is Nederland wel bereid. Ik gevoel de annexionistische campag ne als een daad van ondankbaarheid tegenover het volk, dat ons geholpen heeft in ons leed, dat ons gesteund heeft in onze ellende, dat millioenen heett uitgegeven voor ons uit solidariteit. Er bestaat geen werkelyk Belgisch annoxionisme I" Zoo is het 1 En met Huysmans denken in België al degenen, die zich niet door dwaasheden laten misleiden. En die hebben in ons land dan toch nog wat in te brengen 1 zegt het blad. Onze rantsoenen. Met betrekking tot de vooruitzichten van voldoende verstrekking van vet, brood en andere eerste levensbehoeften, deelt de Minister van Landbouw in zijn Memorie van Antwoord op het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over de bagrooting van zijn Departement het volgende mede De aanvoer van broodkoren van overzee en de uit eigen oogst verkregen hoeveelheid zullen zeer waarschijnlijk een broodvoorziening van 311 gram per dag, ook in het volgend jaar mogelyk maken. Verhooging van het rantsoen in grootere hoeveelheid is evenwel uitgesloten. Zoodra de eerste zendingen vet, uit het buitenland zyn aangekomen, is de Minister voornemens de periode van den vetbon, die thans op 9 dagen is gesteld, te verkorten. De vooruitzichten van de vleesch- voorziening in de eerstvolgende weken zijn niet rooskleurig. Werkelijk slacht vee is er weinig, zoodat het slachtvee hoofdzakelijk zal moeten worden be trokken uit het zoogenaamde gobruiks- vee. Het feit, dat de distributie van het vleesch zooveel te wenschen over laat, zoodat het toegezegde rantsoen van 2 H,G. rundvleesch per persoon, in het bijzonder in de groote steden, niet kon verstrekt worden, tsrwyl declandestiene verkoop van vleesch overal welig tierde, heeft den Minister na zyn overleg, doen besluiten de distributie van rundvleesch te beëindigen, echter met de invoering van vleeschlooze dagen. De distributie van goedkoop schapen- en paarden- vleesch kan echter op de vroeger aan gegeven schaal plaats vinden. De peulvruchten^Qgst is dit jaar zeer gunstig uitgevallen, zoodat het rantsoen kan worden bepaald op 1 K.G. per hoofd en per vier weken, terwyl in de periode van overgang van den ouden naar den nieuwen aardappeloogst nog een extra rantsoen aan peulvruchten zal worden verstrekt. Wat aardappelen aangaat hoopt de Minister, dat de verstrekking van het thans geldende rantsoen regelmatig zal kunnen bly ven plaats vindenhy mag te dien opzichte verwijzen naar de beantwoording der door den heer Bakker gestelde vragen. Ten gevolge van het beschikbaar komen van ryst uit de stelling Amster dam is het mogelyk geworden, van dit artikel een rantsoen te verstrekken van V, K.G. per vier weken. De distributie van gort op den huidi- gen voet is tot den komenden nieuwen oogst gewaarborgd de haver moutdistri- butie zal i-venwel moeten worden stop gezet, aangezien voor de paarden geen haver beschikbaar is en deze dieren dit artikel in verband met de productie en het vervoer van de eerste levens behoeften niet kunnen missen. De vischvangst zou weer op ruime schaal kunnen worden uitgeoefend, indien de kolenschaarschte niet de reden was, dat slechts weinig trawlers kunnen uitvaren. Toch zal, ook in verband met de grootere vangsten, de distributie van visch op ruimere schaal kuunen plaats vinden, dan tot nog toe. Het melkrantsoen zal, zoolang geen vetaanvoer plaats vindt, en ook dt toegezegde hoeveelheden veevoeder nog niet zijn ontvangen, niet kunnen worden verhoogd. In de zomermaanden behoeft uiter aard geea melkrantsoeneering plaats te vinden. Het ligt in de bedoeling, de aange voerde hoeveelheden veevoeder te be zigen allereerst ten behoeve van de melkvoorziening en voorts ten behoeve van de bedrijven in de zandstreken. Vet. Door de correspondenten van Zuid- Beveland van het Rijkskantoor voor vee en paarden is onder leiding van den heer Poley te Ierseke, een actie gevoerd voor verhooging van den prys van het in te leveren vet, afkomstig van varkens. Een deputatie werd gezonden naar den minister van landbouw, die beloofde, d*

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1