Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Het idee vond instemming en zoo zagen we Woensdagavond de bovenzaal van dhr. Koole weer evenvol, maar thans van toekomstige kiezeressen. Een vergadering zoo jolig en woelig, als we nog- niet bijwoonden. Er was natuurlijk van alles wat: groot en klein, oud en jong, arm en rijk, net zooals op een betooging als deze be hoort. Toch vonden we de aanwezig heid van al die dames niet zoo indruk wekkend, als die der mannen. Uit de laatsten sprak meer ernst, meer zeMbe wustheid van de zaak, waarover het gaat, terwijl de vrouwen hare vergade ring vooral op het laatst meer van den ▼roolijken kant beschouwden. Dit alles neemt echter niet weg, dat ook deze vergadering prachtig slaagde en er toch genoeg bezadigde naturen onder scholen, die wel degelijk den ernst der tijden begrepen en met eenvoud des harten doch misschien meer welmeenend hun volkslied meezongen, dan het jongere luiddruchtige goedje. De heer Dekker, die ook deze ver gadering leidde, kon dan ook niet na laten een woord van hulde te brengen aan de groote opkomst en zag in deze eerste groote vrouwenvergadering, welke alhier werd gehouden een bewijs, dat de vrouwen en meisjes van Axel geheel instemmen, met wat hare mannen, vaders of broeders hebben op touw gezet met deze actie en dat de Nederlandsche vrouwen en meisjes in Zeeuwsch- Vlaanderen niet den minsten lust ge voelen om als Belgen te worden inge schreven. Ten einde ook aan deze vergadering een nationaal karakter te geven, stelt hij voor om het Wien Neerlandsch Bloed te zingen, waaraan begeleid door viool spel van dhr. Ch. Claessens. geestdriftig gevolg werd gegeven. De heer Van Houte gal daarna een uiteenzetting van wat in de lucht hangt omtrent ons district en andere gedeelten van ons land. De aangename, leerzame toon boeide de aanwezigen en by het eind klonk een applaus, waaraan slechts het ,Wy leven vrij" een eind kon maken. Hierna nam dhr. Oggel het woord, ten einde het werk van het Comité uiteen te zetten. Hij stelde het hoogelyk op prijs, dat de met vrouwen en meisjes overvulde zaal op zoo ondubbelzinnige wijze blijk gat van vaderlandsliefde. Het zal voor spr. een prikkel te meer zijn, om de actie krachtig te voeren. Maar er is meer. Spr. wenschte, dat men zich van deze zaal uitsprak aan H.M. en stelde daarom voor het volgende telegram te verzenden „H. M. de Koningin te's Gravenhage. De vrouwen en meisjes van Axel in vergadering met het Axelsch Comité bijeen betuigen Uwe Majesteit hare onwankelbare trouw en hopen dat God verhoede dat wij van onder Uwe Majes- teit's bestuur zouden worden losge scheurd." Dit voorstel werd met een zoodanige geestdrift aangenomen, dat wij een oogenblik in dep angst verkeerden dat door het geweldig applaus de zolder balken zouden bezwijken. Gisteren kwam daarop als antwoord het volgende telegram „F. Dekker Pz., voorz. Comité Axel. Hare Majesteit de Koningin is zeer gevoelig voor de uiting van vaderlands liefde der vrouwen en meisjes van Axel en draagt mij op U te verzoeken allen haar welgemeenden dank voor het gezonden telegram over te brengen. Van Geen, part. secretaris". Om ook den voorzitter van het hoofdcomité te doen weten, dat de Axelsche vrouwen en meisjes ten volle instemmen met de actie, werd op voorstel van den heer Oggel besloten om nog het volgende telegram te ver zenden „üs. Pattist, Aardenburg. De Axelsche vrouwen en meisjes in vergadering bijeen betuigen U en Uw Comité hare sympathie en beioven U hare krachtige medewerking in Uwen strijd tot het behoud van Zeeuwsch Vlaanderen by Nederland. F. Dekker Pz., Voorzitter. H. Zegers, Secretaris". Na het zingen van het Wilhelmus op verzoek van het bestuurslid P. Buyze, verkreeg de heer Zegers het woord. Deze begon met te zeggen, dat het hem ten zeerste meeviel, dat zooveel vrou wen en meisjes op deze vergadering waren opgekomen, om blijk te geven van hun gehechtheid en trouw aan Nederland. Nu de vrouwen door dis tributie en alle mogelijke bons onver cTraagzamer dan ooit zyn geworden, zegt hij, nu is het zooveel te meer blijk, dat zy desondanks hun trouw betoonen aan onze regeering. Spr. wil dan ook wel constateeren, dat zoo min als de twaalf eeuwen, die met hun stormen over Axel zyn heen gegaan, en die Axelsch grijze veste niet hebben doen verdwijnen, zoo min zal ook geen macht ter wereld de liefde voor ons Vaderland doen verdwijnen. Hy besluit met te zeggen, dat onze vrouwen en meisjes het niet zullen toestaan zonder protest aan België ge distribueerd te worden. NeeD, Van d'Eê tot Hontenisse, Van Hulst tot aan Cadzand, Dat blijft ons eigen landje, Maar deel van Nederland. (Daverend applaus). Nadat nog vertoond werd de bekende plaat uit de .Maasbode" (welke plaat de menschen o.i. meer opruit, dan tot kalmte stemt) had de klok intusschen reeds 8 geslagen en wees de voorzitter op het oogenblik van scheiden. Onder dankzegging voor het 'prettig doen slagen dezer vergadering verzocht hij de aanwezigen om thuis gekomen met de mannen te zorgen, dat er van de Axelsche burger kan gezegd worden, dat zy actie heeft gevoerd, maar op vreedzame kalme wijze, aan goede Nederlanders waardig. Zingend ging men toen huiswaarts. Dit voor wat binnen de muren gebeurde. Buiten was het echter yoinder kalm. Zoowel Woensdag, als Dinsdag en ook volgende dagen heerschte er leven dige drukte in Axel. Was het overdag de schooljeugd, die allen getooid met driekleur ot oranje en de vlag voorop hun schoolliedjes en volksliedjes zingend alle wijken en straten doortrokken, avonds volgden grooteren. Dan zag en hoorde men een waren optocht van jonge lieden, welke tot een stoet aanwies, als de vergaderingen geëindigd waren. Het !c een groote betooging en begrijpelijk steeg de geestdrift, toen men toevallig by het aankomen van den tram ontwaarde, dat de Burge meester uitstapte. Hij werd met een hoera verwelkomd eu gevolgd tot aau zijn woning, waar hem een ovatie ten deel viel. De heer Den Hollander liet zich deze betuiging van sympathie gaarne welgevallen en dankte voor de eer, welke hem te beurt viel. Hij maande aan, dat de jongelui ordelijk zouden zijn en zich als Neder landers zouden gedragen, want Neder landers zijn we en dat willen we blijven. Hoe ongaarne ook, toch moeten we om der waarheid getrouw te zijn erkennen, dat er op het laatst aan de welvoegelijkheid der betoogingen iets haperde. En we voegen er dadelijk bij, dat dit niet de schuld was van de Axelaren, maar, dat de soldaten van het garnizoen aau hun luiddruchtigheid zooveel bijzetten, dat weldra ook de Vaderlandsche liederen door anderen werden vervangen en indien het late uur niet op bedtijd had gewezen de optocht in relletjes zou ontaard zijn. Zoo zou men vau het goede te veel krijgen eu deswege viudeu we het verstandig van het Comité, dat den ernst wil bewaren, om een tegen morgen uitgeschreven algemeenen optocht uit te stellen, tot er werkelijk reden is tot jubelen van vreugde. En dus is hiermede do actie in Axel ingezet. Vanavond zal nog een protest vergadering worden gehouden te Spui, waar de bewoners het bestuur hadden uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn. En dan begint het stille werk. Overbodig is het ieder aan te bevelen om zijn medewerking te verleenen we hebben de algemeene instemming te duidelijk gezien. We gelooven in naam ODzer ingezetenen te schrijven, als we de voormannen, die de actie hebben op touw gezet, van deze plaats een woord van dank toevoegen voor de goede leiding aan deze zaak gegeven. Ook het bestuur ontvange onzen persoonlijken dank voor de bereid willigheid waarmede het ens gegevens verschafte. Ten slotte herhalen we hier met nadruk, wat ds. Pattist aan het eind der vergadering te Schoondijke zeide .Behouden we tegen alle aanvallen onze kalmte. Verdedigen we ons met waar digheid en laten we onze Hollandsche deftigheid bewaren". M. a. w. laat u niet verleiden tot persoonlijke verwijten of handtastelijkheden, ook al mochten Belgen van minder gehalte U trachten te beledigen. Staat daar boven en toont u tegenover dezulken als Nederlander de meerderwaardige. We eindigen ons verslag met de volgende variatie, op het Zeeuwsch Vlaamsche volkslied, dat meu ons van welwillende zyde toezond. Zeeuwsch-Vlaanderen, sta pal! (Wijze >'t Is plieht, dat iedre jongen Van d'Ee tot Hontenisse, Van Hulst tot aan Cadzand, Daar ligtonsgoed Zeeuwsch-Vlaanderen, Als deel van Nederland 1 Sta palSta pal Zeeuwsch- Vlaanderen, sta pal Zeeuwseh-Vlaanderen zweert v [hoa en trouw, bis Vorstin «n Vaderland Wij laten ons niet knechten, Wij blijven Neerland trouw Geen driekleur moog hier wappren ooit Dan 't dierbaar rood wit-blauw Sta pal eöz. Wij worden nimmer Belgen, Maar doen de leus gestand »Or»Dje in 't hart en niemands knecht !c Zeeuwsch Vlaanderen Nederland! Sta pal enz. S. K. Van 1 15 December 1918. Axel. Huwelijks-aangiften. 1?. Jan Petrus Dieleman, (van Zaamslag"121 j.,jm. en Adrian* Levina den Hamer, 21 j., jd. Geboorten. 1. Maatje Catharina, d. van Marinus den Engelsman en Maria Anna Verberkmoes. Adriana, d. van Marinus Oppe neer en Laurina Carolina Verbrugge. 3. Clara Rosalia Clementina, d. van Camillus Theophilles Duijm en Anna Maria Rosalia David. 5. Jacobus, z. van Petrus deRegten Catharina Wolfert. 6. Jacoba Leuntje, d. van Daniël Johannes Jansen en Johanna Cornelia Simons. 8. Maria L'ouisa, d. van Constantinus d'Hooghe en Maria Josephine Rens. 11. Margaretha Dorethea Joanne, d. van Eduardus Alphonsus Cortvrieud en Florontia Veras. Overlijden. 7. Leonardus Vereecken, 25 j., echtg. van Elvira Maria Eleonara Goossens. 12. Margaretha Geertruida de Pooter, 29 j., d. van Jacobus en Janneke de Pooter. 13. Zulma Melantina Carolina Smets, 4 j.. d. van Jacobus Franciscus en Anastasia Vanmaestricht (beiden van Eppeghem België.11. Anna Kolijn, 21 j., d. van Jozias en Dioade Putter. Hoek. Geboorten. 3. Frangois, z. van Jacobus de Blaeij en Prangoise Maas. 9. Camelia Elizabeth, d. van Gelein Durinck on Wühelmina de Feijter. Anna Sara, d. van Jan van Dixhoorn en Sara Johanna Riemens. 12. Maria Lcviiaa, d. van Abraham Johannes Wayhaert en Cornelia Johanna Platteeuw. Adriana, d. van Pieter Leijs en Christina Smallogang. Overlijden. 4. Daniël Jacobus Jurrij, >6 j., echtg. vau Johanna Adriana Nederhand. 5. Jozias de Jonge, 53 j,, echtg. van Paulina Catharina Haak. Adriaan Pieter Hamelink, 14 j., 7.. van Jau en Jacomina Pieternella Zegers (overl.) Jan Helmendach, 75 j., echtg. Tan Adriana de Bree. p. Ebrina de Jonge, 54 j., wed. van Jan de Regt. 8. Suzanna Wilbelmina Hamelink. 2b j, d. van Jan en jacomina Pieternella Zegers overl.) 13. Anna Buijze, 27 j., d. van Johannes en Maatje Jansen. Sas van Gent. Huwelijks-voltrekkingen. 7. August Dhooge, 27 j jm. en Palmyra de Vos, 21 j., jd. 1«'. Albert Guatave Marie Palmans, 36 j., jm. en Maria Pophia Vermoet, 56 jTJd. Geboorten 4. Simon Emile Henri, z. van Gaston de Maijer en Elisa Maria Tournov. 9. Eugene Repé, z. van Leander Conck en Appolonia Wiltz. Overlijden. Cornelis Willem Windhorst, 53 jz. van Willem en Jacomina Dronbers. 3. julia Berdina Charlotte Lammens, 23 j.. echtg. van Cornelis Snijders. Zuiddorpe. Geboorten. 2. Gerrard, z. ran Adolt Auguste Audenaerd en Clarina Oop- pieters. Overlijden, 12. Een als levenloos aange geven kind van het mannrl. gesl. van Arthur Lammens en Maria Florentina Roels 14. Magdalena Augusta Baetens, 1 m., d. van Teophile Dominique en Maria Catharina de Block. 15. Joseph Marie van Ertveldt, 24 j., z. van Alphonsus en Virgina Dominica Roelandt. 19. Irma Maria Kindt, 8 m., d. van Alfred en Elodie Maria de Burg. 20. Irma Nathalia Goossens, 24 j., d. van Augustus en Pharaïlda Maria de Munck. 27. Gustaaf Joseph Marie goossens, 22 j., z. van Augustus an Pharaïlda Maria de Munck. Dominicus Antonius van Vooren, 80 j., echtg. van Bernardina josepha Verbrugge. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) Mijnheer de Redakteur Beleefd vraag ik voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad. Zeeuwsch-Vlamingen en Limburgers Nü meer, dan in de laatste vier en een half jaar, die verloopen zijn, is het thans noodig om rustig te zijn. Allerlei ge ruchten komen tot ons, en ziet wij kalme grensbewoners, die de laatste jaren al zooveel gezien en meegemaakt hebben, worden daar door de laatste geruchten, ge ruchten over inlijving van Zeeuwseh- Vlaanderen en een gedeelte van Limburg bij België, plotseling uit onze gewon# kalmte gesohud. Want wij Neder landers in merg en been, door afkomst, taal en zeden, wij verlangen niets anders dan op het erf onzer vaderen (geen erf, dat wij een ander door geweld oDtrukt hebbeD), waaraan we zijn verbonden door trouw en liefde, die dieper gaaf dan uit- gedrukt kan wordeD, te blijven; onder het Nederlandsch staatsbestuur en om zoo geliefd Oranjehuis te blijven leven. Wij gevoelen geen haat, tegen welk land ook, dit kunnen de laatste jaren getuigen (als er zonder vooroordeel getuigd wordt) en daar zijn wij trotsch op en wij hopen zoo te blijveD, in het vertrouwen, dat niets ons hierm verhindere. Wij kunnen dan ook niet aannemen, dat er ooit een beslissing zal genomen worden, door wie daarover zou kunnen te beslissen hebben, om van ons land gedeelten bij een ander land in te lijven. Wij vragen hieromtrent geen guDst, maar verlangen, volgens recht i van onze afkomst, volgens het zelfbe schikkingsrecht der volkeren, hier all goede Nederlanders te blijven woneD, welk recht wij ons ten volle bewustzijn. Verder zijn wij overtuigd, dat zoo er verschillen mochten zijn, die recht vaQ bestaan hebben, dat deze met goeden wil van beide zijden en zonder annexatie van Nederlandsch grondgebied, kunnen worden opgelost. Zeeuwsch-Vlamingen blijft daarom kalm en waardigonthoudt u van over dreven vaderlandsliefde. Behandelt ieder buitenlander, die hier vertoeft, van welk laud hij ook afkomstig zij, zooals dat van een gastvrij volk kan veilangd worden. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. DE KRAKER Rz. Axel, 20 December 19)8. P. S. Opname wordt verzocht aan alle bladen, die hiermede iDstem men.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 6