Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 21 December 1918, No, U Protest tegen annexatie. VAN DE VAN Ofschoon we in ons vorig nummer reeds een en ander meedeelden van de beweging, die door de Belgische pers campagne ook over ons Zeeuwsch- Vlaanderen is ontstaan, meenden we toch, om een volledig overzicht te geven van wat deze week ons anders stille stadje levendig maakte, ook aan het reeds gemelde nog eenigszins uitvoeriger plaatsruimte te moeten afstaan. We achtten dit daarom zoo nuttig, omdat dan door hen, die vele jaren na dezen nog op dezen tijd wenschen terug te zien, de loop der zaken in één nummer kan bewaard blijven. Dat we in die meening niet alleen staan, blijkt voldoende uit den aandrang, die we van verschillende zijden onder- vonden, om aan het verslag der ver gaderingen van Dinsdag en Woensdag nog het voorafgaande vast te koppelen. De alhier gevoerde actie ontstond aldus: Donderdagavond 12 December waren alhier enkele heeren bijeen ter bespreking van het werkloozenvraag stuk. Na afloop dier vergadering werd gesproken over hetgeen in Belgische bladen werd geschreven over inpalming i van een deel van ons Vaderland en natuurlijk in 't bijzonder Zeeuwsch- Vlaanderen. De heeren, die alles behalve over die zaak gestemd waren, besloten een comité van actie op te richten, en vormden zelf maar vast het voorloopig comité, met de heeren F. Dekker als voorzitter en H. Zegers als secretaris. Een vergadering werd belegd tegen 14 December, waartoe een vijftig per sonen, zooveel mogelijk van verschil lende richting en stand werden uitge- noodigd. Als een bewijsdat in de menschen een verlangen school, om zich tegen bedoeld geschryf uit te ■preken, diene dat aan de oproeping bijna algemeen gevolg was gegeven. Deze vergadering werd zooals gezegd, voorgezeten door dhr. Dekker vnmd. Het verloop dezer vergadering overtrof de verwachting. Ieder was het eens over de leusWe willen Nederlanders blyven. De voorz. «telde daarom voor, dat alle aanwezigen deel zouden uitmaken van het comité, dat alzoo bestaat uit de volgende heerenL. J. den Hol lander, Burgemeester, F. Dekker Pz., J. M. Oggel, P. Buyze, P. Dekker Fz., J. de Kraker Rz., F. van Driel, L. Lamaïtre, J. M. Baert, J. Weyns, E. de Kort, G. Verbeke, A. J. Claessens, P. de Kort, C. H. Claessens, J. den Bog- gende, J, le Feber, A. de Visser, C. Wieland, Jac. de Feyter, J. A. van VesBem, P. Cornelisse, P. Koole, H. Zegers, Ph. J. van Dixhoorn, F. Brüuing, J. C. Vink, A. J. van de Vyver, F. C. Zonnevijlle, D. A. van Houte, G. Heijns- dijk, M. de Bruijne, A. P. de Ruijter, P. le Feber, P. de Putter, J. J. de I' Lozanne, L. Deij-Smies, I. J. Brakman, H. van Luijk, J. J. de Feijter en A. van 't EofL Uit déze heeren werd een bestuur gekozen van 7 leden, t. w. de heeren F. Dekker, voorz., H. Zegers, secretaris, J M. Oggel, penningmeester. Ph. J. van Dixhoorn, A. J. van de Vijver, D. A. van Houte en P. Buijze. By acclamatie werd tot eere voor- zitter benoemd de heer L. J. den Hol lander, burgemeester. Besloten werd, dat zou worden deel genomen aan de vergadering te Schoon- dijke op 16 December, om vereenigd met Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen het protest zoo krachtig mogelyk te doen klinken. Zoo togen dan een zestal heeren naar die vergadering, welke op zoo uitnemende wyze geleid werd door ds. J. N. Pattist uit Aardenburg. In de beste stemming kwamen onze Axelsche afgevaardigden terug van Schoondijke en reeds den volgenden dag werd een algemeens- oproep ge richt aan de mannelijke ingezetenen onzer gemeente om dc vergadering van Dinsdagavond bij te wonen. Algemeen maakte men zich op om daarbij tegen woordig te zyu, zoodat wel bleek, dat bij velen het verlangen bestond om aan hun trouw aan het Vaderland, hunne Vaderlandsliefde, uiting te geven. De verwachting dat de groote zaal van dhr. Koole misschien niet allen zou kunnen omvatten mocht dus gewettigd zijn zij verzonk in het niet bij de werkelijkheid. Geen zaal, waar ook, zou groot genoeg geweest zyn om allen te bevatten, die opkwamen. Spoedig was de bovenzaal gevuld en al even gauw stond men beneden op olkaar gepakt, zoodat velen huiswaarts keer den, omdat van binnen komen geen sprake meer was. Een staaltje: De voorz. vroeg de aanwezigen boven om een paar minu ten geduld te hebben, want er werd nog op twee bestuursleden gewacht. Een verwijderde stem klinkt van benedenDie heeren zijn er al, maar ze kunnen niet naar boven Zóó dicht stond men op elkaar gedrumd. Voorwaar een treffend gezicht zoo'n drom van manifesten vol belangstelling en nieuwsgierigheid voor wat komen zal, terwijl een gemompel onder de menigte gaat, dat getuigt van veront waardiging over de door sommige Bel gen geuitte bedreiging. De hamer valt terwyl de voorzitter, dhr. Dekker zich van zijn stoel op richt en de plotseling zwijgende menigte toespreekt. Dhr. Dekker houdt de vol gende openingsrede: Mijne' Heeren! Het zal u niet hebben verwonderd, dat wy U heden ter vergadering hebben opgeroepen. Wij constateeren met ge noegen, uit Uwe opkomst in zoo'n groote getale, Uwe liefde engehechten trouw aan onze Koningin, aan Neder land, aan onze Regeering. Wij getuigen daarmede Nederlanders te zijn, en Nederlanders wenschen te blijven. Wij hebben gelukkig geleefd, wij en onze vaderen, in het land en on der het gezag door God gegeven. Alhoewel wij door onze ligging en gemakkelijke verkeerswegen, voor den oorlog, gaarne zaken deelen met onze Belgische vrienden, voelden wij ons toch 6teeds Nederlander. Wij allen hebben in deze tyden van vuur en bloed, medelijden gehad met het zwaar beproefde België. We hebben tot heden ons karig rantsoen gaarne gedeeld met die ongelukkigen, welke verjaagd waren als een hert. En nog willen we geen vijanden van België worden, we zullen hen, die nog hier zyn als gast blijven beschou wen zooals wij dit steeds deden maar we verbieden hun bij het heen gaan, ons als een gedachtenis mede te nemen. En daarom actie maar kalme en waardige actie. We willen niet dit werd ook elders gezegd - dat de wettige verdragen met Nederland, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen deel uitmaakt, behandeld worden als vodjes papier. We wenschen Nederlanders te blij ven, zoolang ons het leven gegeven moge zijn. Laat ons aan onze gevoelens een massale uitdrukking geven door het zingen van ,Wien Neerlandsch bloed." Een daverend applaus, dat den kaste lein voor zijn zolder deed vreezen, was het antwoord. En zoo krachtig als het Wien Neerlandsch bloed door d'aieren [vloeit, Van vreemde smetten vry, door de zaal galmde, toe eerbiedig klonk het gebed Bescherm, o God, bewaak den grond, Waarop onz' adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Wellicht ons sterfuur slaat. Hierna werd voorlezing gedaan van onderstaand telegram, dat door het comité aan H. M. de Koningin en den Ministerraad was gezonden rHet Comité ran actie in vergadering bijeen gehoord wat de laatste dagen in een deel van de buitenlandsche pers de ronde doet, als zon Zeeuwsch-Vlaanderen in de naaste toekomst bij België dienen gevoegd te worden Gelet op de Historische wording en afkomst der bevolking, die voor het overgroote deel zuiver Nederlandsch is .Verwerpt elk streven naar afscheiding, voelt zich met Nederland één en spreekt als haar hoogste wensch uit dit tot in lengte van dagen te blijven. .En moest het zijn, dat wij tegen onzen wil hij België werden ingelijfd, dan nog zouden wij in onze liefde tot Nederland niet verflauwen we zijn tevreden en verlangen in het minst niet naar de zegeningen van eventueel meer dere welvaart onder Belgisch bestuur. „De liefde voor ons vaderland en onze staatsinstellingen is opgetrokken op het hecht fundament der Zeeuwsche trouw en voltooid met de steenen der Nederlandsche vrijheid. „Wat ook moog wijken of wisselen of rliêu, we blijven onze trouw aan Nederland biên." „Het Vaderland getrouwe, getrouw tot in den dood." Hierop ontving.dhr. Dekker Dinsdag middag het volgende antwoord ,De Koningin, hoogelijk waardee- rende de uiting van gehechte trouw aan Vaderland en Vorstin, in deze dagen door het Axelsch Comité tot behoud vau Zeeuwsch-Vlaanderen bij Nederland in ledenvergadering bijeen, neergelegd in een Hare Majesteit aangeboden telegram, draagt my op U tp verzoeken allen hoogstderzelver oprechten dank te betuigen. RUYS, adjudant". Dit telegram werd met eeu driewerf Hoeravoor onze Koningin begroet. Hierna zette de voorz. in het kort uiteen hoe het comité was ontstaan en wat in de vergadering van Zaterdag j.l. besloten was. Daar men intusschen beneden in de zaal niets had, aan hetgeen boven ge schiedde, viel dhr. J. de Kraker den voorz. in de rede met de vraag, of het niet mogelyk was, dat een paar be stuursleden naar beueden gingen om aldaar eveneens leiding aan de ver gadering te geven. Volgaarne werd hieraan voldaan en met applaus werden de heeren D. van Houte en A. J. van de Vyver begroet, toen ze beneden kwamen om de daar aanwezigen verslag uit te brengen van wat in het belang der voor ons zoo gewichtige zaak reeds was geschied en nog gedaan zal worden. Dhr. Dekker dankte den heer De Kraker voor zyn bemiddeling en deelde verder mede het verloop van de ver gadering te Schoondyke. Hij bracht hulde aau den heer Pattist, die op zoo echt Zeeuwsche wijze de vergadering had weten te boeien eu tot zulke goede resultaten was gekomen. Op twee na (Hulst en Clinge waren verhinderd) waren alle gemeenten uit Zeeuwsch-Vlaanderen vertegenwoor digd. Een motie werd aangenomen van den volgenden inhoud Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegeuwoor digd door afgevaardigden uit alle ge meenten, ter vergaderingsameugekomen op 16 Dec. '18 te Schooadyke; met verontwaardiging kennisgenomen hebbende van het drijven in zekere buitenlandsche kringen en in een ge deelte der buitenlandsche pers, om Z.. Vlaanderen te scheuren van Nederland en het te voegen bij België protesteert in elk opzicht en met alle kracht tegen dit onwaardig gedo® betuigt zijn onverbrekelijke trouw aan het vaderland, Nederland, waaraan het door alle banden ver'ooadeu i3 besluit zich met alle macht en met alle geoorloofde middelen, die in zijn bereik liggen, tegen dit streven te ver zetten" Deze motie zal gedrukt worden en van huis tot huis door geheel Zeeuwsch- Vlaanderen aan alle meerderjarigen, mannen en vrouwen, ter onderteekening worden aangeboden. Een centraal comité van actie wordt samengesteld, bestaande uit de h.h. Mr. P. J. van Bortel, Oostbarg. J. Th. Hendrikse, IJzeudyke. A. do Hullu, Cadzand. E. C. Marteus, Aardenburg. A. Mijs, Oostburg. Ds. J. N. Pattist, Aardenburg. (voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen). A. Adriaansens— Buijsrogge, Walsoorden. E. H. T. van Borssum Waalkes, Ter Neuzen. G. J. de Gier, Boschkapelle. M. van Goethem, Sas van Gent. Pastoor P. Mynen, Westdorpe. J. M. Oggel, Axel. (voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen).^^ Deze heeren zullen de leiding nemen, terwijl aan deze commissie voor iedere gemeente een vertrouwensman zal worden toegevoegd. Bovendien stelde men zich voor een eerecomité te vormen uit de h.h. P. F. Fruijtier, jhr. de Muralt en de Savornin Lohman, Tweede Kamerleden voor Zeeland, benevens het Kamerlid Van de Bilt, geb. te Koewacht, en de leden der Provinciale Staten uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierna deelde de heer Oggel nog mede, dat natuurlek geld noodig is om de besluiten uit te voeren en daar verwacht wordt, dat iedereen geldelyk aau deze schoone zaak zal willeu mede helpen, is ook besloten huis aan huis te bezoeken. Spr. deelt nog mede, dat al was het ook, dat Z.-Vl. bij België werd gevoegd, het overblijvende gedeel te van het geld toch voor een Neder landsch doel zal worden besteed. Dhr. Zegers merkt op, dat daarvoor een twintigtal personen noodig zijn, en vraagt of in de vergadering personen daartoe bereid zyn, waarna zich on middelly k een zestigtal personen melden. Keuze is altyd gemakkeljjk Op verzoek van den heer Oggel werd hierna staande het .Wilhelmus" ge zongen. Alsuu verzocht de heer Zegers aan de vergadering om zich aan te sluiten by het voorstel van ds. Pattist, dat allen zich als teeken van gehechtheid aan Nederland, met rood wit blauw zullen tooien eu dit te doen totdat de vrede geteekend is. De heer J. A. van Hoeve brengt het denkbeeld in de vergadering, om uit alle in Z. VI bestaande muziekgezel schappen één muziekkorps samen te stellen, dat met de Z.-Vl. tram eeu reis zou doen door geheel Z.-Vl., en op alle plaatsen de volksliederen te spelen, om op die manier uiting te geven aan de gehechtheid aan Vorstin en Nederland. De heer Oggel zeide dit by de hoofd commissie ter sprake te zullen brengen. Door de geestdrift die op de vergade ring heerschte, kon nu eerst worden overgegaan tot het lezen vau de notulen vau de vergadering vau 14 dezer. Uit het applaus, dat hierop volgde, constateerde de voorzitter de algemeene instemming der vergadering, dat zy hierdoor het reeds verhandelde werk kou vernemen. Tevens achtte spr. ook- dat een woord van dank voor de nauw, keurige aanteekeningeu vaa den secre taris hier op zyu plaats is. En hiermede zeide spr., zyn we aan het eind onzer taak gekomen. Alvorens afscheid te nemen, maande hij de aanwezigen nog maals aan tot het voeren van een vreedzame kalme actie, aan goede Nederlanders waardige Met een driewerf Leve de Koningin werd de verg. gesloten, welke onder het zingen van Vadariandsche liederen uiteenging. Na het eindigen van bovengenoemde vergadering werd door het bestuurslid dhr. Vau Houte het idee geopperd, om ook een rrouwenbetooging te houden.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 5