Zaterdag De 1918, 34e Jaarg. Nieuwjaars-Advertentiën i\o. 74. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. BERICHT. a 40 cent. De Huurcommissie. FEUILLETON. Esaig?a,ote» Provinciale Staten. AXELSCHElia COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- A BONNEMENTSP Per 3 Maanden 60 Cent,franco Afzonderlijke Nos. 5 en Vrijdagavond. RIJS: per post 70 Cent. Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagmiddag TWAALF ure. BJJ dit blad behoort een bqvoegsel. k In het Nieuwjaarsnummer, dat i op Woensdagochtend i Januari zal verschijnen, kunnen (geplaatst worden Advertentiön grooter dan 10 Tegels plaatsruimte worden naar verhouding berekend. Inzendingen worden ingewacht uiterlijk Dinsdagmiddag ia uur. Men wordt beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk opgave te doen. DE UITGEVER. Reeds verscheidene jaren bestaat in odb land woningnood. Het toenemen der bevolking, het zich vestigen van duizenden vreemdelingen in ons land vooral in de laatste jaren, heeft het gebrek aan geschikte woningen nog vermeerderd. De duurdere aankoop van grondstof- ten voor den aanbouw van nieuwe OF NEDERLAND IN 1795. woningen en de hoogere loonen aan arbeiders uit te betalen, waren de oorzaak dat minder nieuwe gebouwen verschenen en de nood hooger werd. Zooals het gewoonlijk gaat, als er gebrek aan de een of andere zaak bestaat, dat dè prijzen verhoogen, zoo ging het ook met de huurprijzen der huizen. Deze werden opgeslagen, zooals te begrypen is. Was dat opslaan redelijk geweest, niemand zou aanmerkingen gemaakt hebben. Doch wat geschiedde Niet lang duurde het of op onredelijke wijze werden de huurprijzen Verhoogd en de huurderk buiteu hun woningen gezet, als zij hieraan niet wilden voldoen. De steden, waar de overbevolking zich het eerst deed gelden, gingen daarin voor en weldra volgde het platte land. Aan dezen toestand moest een eind komen, zoo ook begreep onze Volks vertegenwoordiging en reeds in 1917 was een Wet tot stand gebracht om tegen die misstanden maatregelen te treffen, ter voorkoming van onredelijke opdrijving van de huurprijzen van woningen, en ook ten einde te voor komen, dat huurders, die eerlijk betalen en in alles de bepalingen-volgens hunne huurovereenkomst naleven, uit hun woning worden gezet om geen andere reden dus, dau dat ze de onmatig verhoogde huur niet wenschen te betalen. Niet overal werd deze Wet onmiddel lijk ingevoerd. Op verschillende plaat sen werden ingevolge de wet wel commissiën gevormd, maar ook daarin gingen de meest belangrijke plaatsen 49) Door welke drogredenen het hem ge lukt zij, Godfried over te halen die plan dcd te helpen uitroeren, is mij niet bekend. Zij verlieten Parijs en kwamen op het slot van Graaf Wilhelm,, die hen welwillend ontving en voor zijn broeder en diens vriend vertrekken op zijn kasteel deed inruimen. Oogenschijn lijk heerschte er de grootste eendracht tusscheu de drie jonge edelen. Graaf i Wilhelm had zich sedert eenigen tijd aan het onmatig gebruik van wijn ver- I slaafd deze. zwakheid uitgezonderd, was I bij een goed echtgenoot en liefhebbend vader vau een dochtertje, dat in schoon beid op hare moeder geleekhij ver- l schafte zijn broeder en Siegfried de middelen om zich te vermaken en was altijd wel tevreden, wanneer men slechts nist beproefde, hem van zijn lievelings gewoonte af te brengen. Op deze wyze waren eenige maanden verloopen sedert de terugkomst van G»od- i fried en Siegfried, zoDder dat men eenige meldeuswaardige bijzonderheid van het slot van Graaf Wiihelm vernam, toen •cnsklaps het gerucht ran zy n dood zich verspreiddehij was zeer schielijk ge storven, zoo men zeide aan de gevolgen van het onmatig wyndrinken. Ook werd verhaald, dat zyn weduwe, de schoone Emilia, ten gevolge van dsn schrik door dien snellen dood veroorzaakt, gevaarlijk ziek was, en, veertien dagen na den dood van Graaf Wilhelm, werd ook zij ter aarde besteld. Zooals het met derge gelijke bijzondere voorvallen gaat, sprak men in het begin veel eö verschillend over die twee snel op elkander gevolgde sterfgevallen doch andere gebeurtenis sen verflauwden de belangstelling en, na verloop van eenige weken, hoerde men Graafs Wilhelm's naam niet meer noemen. Godfried had zioji de voogdij schap over het vijfjarig dochtertje van zijn broeder toegeëigend. Men vond het vreemd, dat hij het vaderlijk goed ver kocht en Duitechland verliet; doch hy wist zulke schijnbaar gegronde redenen voor zijn gedrag bij te brengen, dat het bij niemand opkwam argwaan te voeden. Hij verliet met het aangenomen kind en zijn vriend het slot, en in jaren hoorde niemand werwaarts zij zich be geven hadden. Het zal thans vier maanden geleden zijti, dat ik op een avond mijne gewone wandeling in een der dalen van het Schwarzwald verder uitstrekte dan ik pleeg te doen ik was ongemerkt den voet van den heuvel genaderd, waarop het slot, dal vrosgsr aan graaf Wilhelm voor, al naar da behoefte die er tos bestond. De wet wordt alleen toegepast in die gemeenten, waar door Burgemeester en Wethouders in sommige gevallen onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, waar de onderscheidingen, in de wat gemaakt, een huurcommissieisingesteld. In zoo'n huurcommissie moeten na tuurlijk mannen als ledeu aangesteld wordön, die met oordeelkundig® kennis een besluit kunnen nemen en zoowel de belangen der huurders als die der verhuurders kunnen behartigen. Zooals bekend is ook in onze gemeente Axel eene dergelijke Commissie door Burgemeester en Wethouders in het leven geroepen. Aan haar is voortaan de behartiging der belangen, zoowel van de huurders als die der verhuurders, opgedragen. Geen enkele huurprys zal in 't vervolg verhoogd of verlaagd, geen enkel huurcontract gesloten, gewijzigd of verbroken mogen worden, zonder dat tusschenkomst van de huurcommissie is ingeroepen en hare goedkeuring is verkregen. Met wijsheid en rechtvaardigheid zal door haar beslist moeten worden, of een verhoogde huurprijs redelijk mag genoemd worden of een gewijzigd of nieuw huurcontract met de plaatselijke omstandigheden is overeen te brengen. Waar hare bevoegdheid in dezen te kort mocht schieten (niemand is vol maakt) heeft de commissie bovendien het recht om zich door bekwamer en der zake kundige lieden te laten voor lichten. Het is dus alleszins nuttig dat toebehoorde, zich verheft, en terwijl ik het familiegraf, van het edele huis, waaruit hij voortspruit met een weemoe dige 8temmiug beschouwde, ontwaarde ik in de schemering een man, die tegen een boom scheen te rusten. Zijne zon derlinge houding boeide onwillekeurig mijne aandaehtik naderde hem, doch ontstelde hevig, toen ik zag, dat hij aan een der dikste takken vau deu boom hing; zoodra ik eenigszina van mijne ontroering was hersteld, snelde ik toe, en sneed het touw, dat bestemd was om zijn leven te eindigen, door. Met behulp van eenige jagers, die toevallig voorbij kwamen, bracht ik hem in mijne wo ningde ongelukkige was niet dood, maar, toen hij zijn bewustzijn terugkreeg in zulk een verschrikkelijken toestand, dat ik nog huiver bij het herdenken aan vlagen van waanzin, waarin hij herhaal delijk verviel. Wij moesten hem de handen binden om te voorkomen, dat hij zich zeiven het aangezicht openreet. Maar oordeel over mijne verbazing en ontroe ring, mijne hoeren, toen ik in hem den rampzaligen graaf Godfried herkeude zijne ziel scheen onbeschrijfelijk te lij den in de aanvallen van krankzinnig heid vloekte hij Siegfried, wien hij een duivel noemde, en bad dan weder op een toon, dia mijn gevoel verscheurde, om een spoedigen dood. Somtijds wilde hij zijne handen vouwen en sprak op een smeekenden toon den naam van zy, die woningen verhuren zich in verbinding met de commissie stellen. Ofschoon we reeds vroeger de ver schillende bepalingen vaD bovenbedoel de wet hebben vermeld, achtten we het toch niet ondienstig om nogmaals, vooral nu hier een huurcommissie bestaat en ook in verband met achterstaande officieöle bekendmaking dier commissie een en ander in herinnering te brengen. Meerdere inlichtingen zullen zeker bereidwillig worden verstrekt door de leden der commissie, welker namen ons blad reeds meermalen mededeelde, en door den secretaris. In de Vrydag gehouden zitting werd behandeld het voorstel tot herziening van het Algemeen Reglement voor do polders of waterschappen in Zeeland. Op voorstel van den heer Willemsen werd met 20 tegen 15 stemmen besloten ook het belasten van bebouwde eigen dommen mogelijk te maken. Hierop werd de behandeling van dit reglement en van het reglement van politie aan gehouden tot een buitengewone ver gadering, die binnenkort toch zal moeten plaats hebben. Bij de behandeling van het voorstel tot deelname voer 1.996.000 in de ,N. V. Provinciale Zeeuwsche electrici- teitsmaatschappij", werd eene motie aangenomen waarbij de wensch uitge sproken werd, dat commissarissen regels vaststellen voor de rechtspositie en arbeidsvoorwaarden der arbeiders ver zijn broeder Wilhelm en de schoone Emilia uit. In dien toestand bracht hij twee dagen door. Op den avond van den laatsten dag herkreeg de ongelukkige zijn bewustzijn weder. Ik zat aan het hoofdeinde van zijne rustbankhy be schouwde mij eenige oogenblikken stil zwijgend. Ik herken u, zij hij zacht, want zijne krachten waren uitgeput cn ik zag dat zijn lijden spoedig een einde zou nemen Hebt gij mij niet her kend vroeg hij mij angstig aanstarende. Ik antweorde hem door een toestem mend teekend. De dood waarom ik lang gebeden heb, zal mij vrijwaren voor de schandelijke straf, die mijn gruwelijke misdaad verdiend heeft, ver volgde hij. Maar met dat schrikkelijke geheim op het hart kan ik niet in het graf gaan. Er leeft nog een mensch een af schuwelijk mensch, die mij verleid heeft, hy moet zijn rechtvaardige straf niet ontgaan. Haat of vloek mij niet wanneer ik mijn hart voor u zal uit gestort hebbenGod alleen is het bekend, hoe vreeselijk ik geleden en geboet heb voor mijne zwakheid, om gehoor te geven aan de inblazing van den booswicht. Hier zweeg de ongelukkige gravenzoou eenige oogenblikken, als huiverde hij voor het mededeelen van het geheim dat zijne ziel kwelde. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1