U, Nederland, dat geheel Vlaanderen naar ons luisteren zal, en gy den klop tan zyn machtig hart zult hooren, en zijn stem die roepen zal over de gren zen heen Broeders Die taal wordt ook de taal der Wa len, is reeds de taal der Walen. Zij, het warmbloedige, beweeglyke, door en door vriendelyke, aanminnige gedeelte van ons Belgische Volk zullen niet achter de Vlamingen willen staan, staan er ook niet achterReeds las ik verstandige woorden in La Dernière Heure (Brussel), de annexionitische gewelddroomen van eenige heetgeba- kerden alkeurend als droomen van laagheid Ja, de Walen staan naast de Vlamin gen, in dezen. Daar is geen twijfel aan. Volk van België denkt er niet aan een laagheid uit te halen jegens het goede Nederland. De booze stroo ming het is een luchtbel, die even naar de oppervlakte stijgt, er barst, een kringetje vormt en daarmede spoorloos verdwenen is. Ofschoon nu persstemmen als hier boven ons zeer aangenaam zyn, nemen ze toch helaas niet den indruk weg, dat er donkere wolken dreigen. Te meer waar uit uitdrukkingen van offi- cieöle Belgische regeeringspersonen nog blijkt, dat wel degelyk begeerige blikken op onze gewesten rusten. En waar nu hoe langer hoe meer deze plannen een dreigend karakter aannemen, rust op ons den plicht dat we daartegen protesteeren. Protesteeren, niet tegen het Belgische volk, niet tegen personen, maar tegen het onrecht dat België zou begaan in zoo'n daad. Het is haast onmogelijk te veronder stellen, dat België, zelf de dupe gewor den van een onrecht, waartegen de geheele wereld opkwam, dat datzelfde België aan Nederland, dat tienduizenden Belgische ingezetenen gratis onderdak en voedsel verschafte, gedurende vier jaren lang, dat d&t België aan dat Nederland een stuk grond wilontrooven. We hopen dat dit niet zoo is en dat ook andere mogendheden geen misbruik van macht maken om een gedeelte van ons land, ons Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg naar willekeur te verdeelen. Maar naast die hoop moeten we op komen tegen de meening van hen, die daarin wèl recht, of liever nut en voor deel zien. Gelukkig wordt nu dit in ons land algemeen ingezien en wordt reeds alom in vergaderingen protest aangeteekend tegen annexatie-plannen. In de eerste plaats in de Tweede Kamer. Een voormalig ingezetene van Koe wacht, thans afgevaardigde voor Den Helder, de heer Van der Bilt gaf te kennen, dat hij als geboren Zeeuwsch- Vlamiug voor dat gewest wenschte op te komen. In Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo zei hij, heerscht thans ontroering. Werd daar een volksstemming gehouden men zou wat zien 1 Zeeuwsch-Vlaanderen is altijd Nederlandsch geweest en wil Neder- landsch blijven. Het is een barmhartig volk en heeft de Belgische vluchtelingen daarom hartelijk ontvangen. Maar het wil niet met ondank beloond worden. De Koningin is in Zeeuwsch-Vlaande ren ontvangen op schitterende wijze. Zeeuwsch-Vlaanderen staat achter de Regeering en wil niet, dat de verdragen, waardoor het deel uitmaakt in Nederland worden behandeld als vodjes papier (Bravo). Andere Kamerleden verklaarden oven eens, dat zij zich niet zouden neerleggen by het afnemen van een stuk grond gebied van ons land. In do Prov. Staten werd eveneens de stem verheven tegen mogelijke ontroovingsplannen. De heer Hombach zeide Het moet elk Nederlander goed doen wanneer hij kennis neemt van het spontane en algemeene optreden in .geheel Limburg tegen het doelloos annexionistisch gedrijf uit het buiten land, om een deel van Limburg en geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in te ly- ven by een land, waarvan wij honderd duizenden bewoners liefderijk opnamen en verzorgden in de bange tijden voor het Belgische volk, waaraan wij gaarne tot op heden nog, onze volle sympathie hebben gegeven. Het blijven voortduren van die sym pathie zal ten slotte toch wel eeniger mate afhankelijk worden van de hande lingen van dat volk zelf tegenover ons. De handelingen van een deel van het Belgische volk, vooral in den laatsten tijd, doen bij ons niet het gevoel ont staan, dat dankbaarheid de hoofddeugd van dat gedeelte van het Belgische volk is. Het kan, ja moet zijn nut hebben, dat krachtige stemmen van hier door dringen zullen tot die chauvinisten, dat zy van nu af dienen te weten, dat afstand van één meter Nederlandschen grond tot de onmogelijkheid behoort. Al is het niet aan te nemen, dat Enge land, dat den strijd aanvaardde tot het beschermen der kleine naties, en pre sident Wilson de ontwerper der vredes voorwaarden, die het praeludium moe ten zyn van den wereldvrede, aan derge lyke plannen ooit aandacht zullen schenken, dan is het toch goed, dat het kwaad in den aanvang worde ge smoord, en dat dan wel dient overwo gen te worden, dat, zoo ooit met geweld Zeeuwseh-Vlaanderen mocht worden ontrukt aan het rood wit-blauw, dat dan niet anders dan een tweede moeras IJzerstrook het pand zal zyn van den diefstal. Ik veroorloof mij naar aanleiding daarvan de navolgende motie in te dienen De Provinciale Staten van Zee land protesteeren krachtig tegen het ageeren van een deel der bui- tenlandsche pers of personen en instellingen in het buitenland, het welk beoogt, dat een deel van Zee land zou worden losgemaakt van Nederland, beluigen hunne aanhankelijkheid aan het Nederlandsche Staatsver band en Oranje. De motie, die mede onderteekend was door de heeren Fruytier, Dieleman, Maarleveld, Erasmus, Van Zuijen, Puy- laert, Hombach, IJsebaert, Waesberghe, Van Rompu, Dumoleijn en Bleiker (al len afgevaardigden van de districten van Zeeuwsch-Vlaanderen) werd met applaus aangenomen. In Sas van Gent, Ter Neuzen en Axel zijn vergaderingen gehouden om te kom;n ■otjaCtie. Voor laatstgenoemde verwijz-. u we naar het bericht onder plaatselijk nieuws. Te Schoondijke werd gisteren een vergadering gehouden van afgevaardig den van alle gemeenten uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Daartoe van verschillende zijden aangedrongen, had de heer N. Pattist, Ned. Herv. predikant te Aarden burg aan alle Burgemeesters in Z.-Vl. een oproeping gericht om naar bedoelde vergadering personen af te vaardigen. Het ligt voor de hand, dat waar een comité gevormd was, dit de aangewezen menschen waren. Zoo werd dan de vergadering te Schoondyke vertegenwoordigd door 34 gemeenten. De zaal was zóó vol, dat men zich splitste in 2 partijen, nl. voor Oo-it- en We8t-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer ds. Pattist hield een openingsrede, waarin hij het doel uiteenzette en vooral aandrong op het voeren van krachtige, doch bezadigde actie, waarbij we de kalmte bewaren, die ons Nederlandsch karakter typeert. Gevormd werd een centraal comité, waarin voor elk district zes personen zitting hebben. Voor OostelijkZeeuwsch- Vlaanderen z\jn dat de hh. J. M. Oggel, te Axel, M. van Goethem te Ras van Gent, E. H. van Borsum Waalkes, te Ter Neezen, A. Adriaansens Buijsrogge te Hontenisse, G. J. de Gier te Bosch kapelle, P. Meinen, te Westdorpe. Dit comité heeft tot taak direct handelend op te treden, terwijl uit haar midden een perscommissie zal worden benoemd, dat op zich zal nemen na te gaan, wat de Buitenlandsche pers om trent de beruchte plannen scbryft. Voorts wordt voor iedere gemeente een vertrouwensman aangewezen, ter wijl elk gevormd comité actie naar eigen goedvinden kan voeren. Een verzoek van den voorzitter om zich algemeen te tooien met ds vader- landsche kleuren vond algemeen instem ming. Een manifest werd opgesteld en zal aan ieder meerderjarig ingezetene ter teekening worden aangeboden. Het luidt aldus Zeeuwseh Vlaauderen, vertegenwoor digd door afgevaardigden uit alle ge meenten, ter vergadering samengeko men te Schoondyke op 16 December 1918, met verontwaardiging kennis ge nomen hebbende van het drijven van zekere buitenlandsche pers, om Zeeuwsch-Vlaanderen los te scheuren van Nederland en het te voegen by België protesteert in elk opzicht en met alle kracht tegen dat onwaardig gedoe en betuigt zijn onverbrekelijke trouw aan het Vaderland, Nederland, waaraan het door alle banden verbonden is en besluit zich met alle macht en mot alle geoorloofde middelen, die in zijn bereik liggen, tegen dit streven te verzetten. AXEL, 17 December 1918. Zaterdagavond werd op de bovenzaal van den heer M. A. Koole alhier een vergadering gehouden, ten einde een comité te vormen voor het voeren van actie in verband met mogelijke anne xatie van Zeeuwsch-Vlaanderen by België. De vergadering werd bijge woond door ruim veertig personen (genoodigden), waaronder we lieden aantroffen van allerlei rang en stand en van allerlei politieke en godsdien stige richting. Met een geestdriftige betooging opende de heer F. Dekker Pz. de" vergadering en noodigde tot het zingen van het Wien Neerlandsch bloed, waaraan met volle borst werd voldaan. Hierna verkreeg de Burgemeester het woord die zijn genoegen uitsprak over de drukke opkomsteen bewijs dat algemeen met het doel wordt ingestemd. Toch waarschuwde spr. voor overdrij ving. Natuurlijk heeft het zijn nut, dat men in een actie getuigenis aflegt van de trouw aan H. M. de Koningin en van de gehechtheid aan onze Neder- landsche nationaliteit. Maar men moet niet alles aannemen, wat vooral door de buitenlandsche pers wordt mede gedeeld. Op 'toogenblik is er van plannen om Zeeuwsch-Vlaanderen bij België te voegen by de Belgische Regeering nog niets bekend. Alleen de pers maakt stemming tegen ons. Eu het is niet zoo hard te verwonderen, waar het komt van menschen, die ver keerd worden ingelicht over ons land, omdat ze 4 jaren niets van ons land vernamen, dan hetgeen Duitschlaud er toeliet, zoodat ze meenden, dat we geheel en al op de hand van hun vijanden waren. Zoo zijn er verschil lende omstandigheden, waardoor een verkeerde voorstelling van ons volk wordt gemaakt en waarvan miskenning het gevolg is. De Belgen hebben vooral iu hun land onnoemelyk veel geleden en zien met zekere jaloezie op ons neer, te meer waar zy denken, dat velen onzer zich met hun geld hebben verrijkt, niet denkende om de millioenen die ons land heeft geofferd voor hun welzijn. Spr. acht het echter gelukkig, dat er nog invloedrijke, ontwikkelde personen in België zijn, die ons land vi wèl hebben leeren kennf-n en daarom v met kracht opkomen tegen het geschimp h aan ons adres en die ook geen voet w grond van ons gebied verlangen. g Spr. is echter van meening, dat het n doel s om de Schelde vrij te krijgea D' en mocht het zijn dat men b*ge«igig yi op ons grondgebied dan rekent hij op ni den steun van president Wilson. zi' Toch acht bij het goed, dat er actw, ze wordt gevoerd en blijkens een voorge- vi lezen brief van ds. N. Pattist uit Aardenburg is ook in Westelijk Z.j Vlaanderen een beweging op touw gezet Aldaar zal Maandag te Schoondijfol een vergadering worden gehouden van ff afgevaardigden uit alle gemeenten in Z. VI. om tot bespreking van verdere plannen over te gaan. V] Burgemeester zal niet op de plannen van de alhier gehouden verg. vooruit loopen, doch geett den raad, om ali actie wordt gevoerd, deze te stellen op op een hoog standpunt, zonder anden denkenden te prikkelen, opdat als wt na de vredesconferentie weer als Hol- lander in België komen, we ons zonder; c zelfverwijt met hen kunnen verstaan, omdat we op waardige wyze om«' rechten hebben bepleit. Na eenige bespreking wordt een bestuur gekozen uit de volgende per sonen P. Dekker Fz., Voorzitter, Ph. J. van Dixhoorn, H. Zegers, Secretaris, A. J. 9 van de Vijver, J. M. Oggel, D. van T Houte en P. Buijze. Besloten werd met het comité in Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen in 7* samenwerking te treden en aan hei Limburgsch comité een telegram tf zenden, waarin zij instemmen met hel doel der Limburgers en dezelfde ge voelens koesteren ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl ze samen werking op hoogen prys stellen. Op voorstel van dhr. Dekker werd e, de heer L. J. den Hollander, burge meester, benoemd tot eer e-voorzitter' van het comité. Z.Ed. Achtbare nam deze benoeming gaarne aan, ofschoon hy verklaarde, uit hoofde van zyni ambt, persoonlijk geen actie te kannen g voeren, doch indirect zijn medewerking niet te zullen onthouden. Voorgesteld werd nog de volgende motie te zenden aan den Ministerraad en aan de Koningin „Het Comité van actie in vergadering byeen, gehoord wat de laatste dagen in een deel van de buitenlandsche pers de ronde doet, als zou Zeeuwseh Vlaanderen in de naaste toekomst h{ België dienen gevoegd te worden „Gelet op de Historische wording enj afkomst der bevolking, die voor het overgroote deel zuiver Nederlandse! isj „Verwerpt elk streven naar afschel ding, voelt zich met Nederland één et spreekt als haar hoogste wensch uil dit tol in- lengte van dagen te blyven, „En moest het zijn, dat wij tegen 1 onzen wil bij België werden ingelijfd] dan nog zouden wij in onze liefde tol Nederland niet verfliuwea we zijnl tevreden en verlangen in het minsl, niet naar d9 zegeningen van een event tueel meerdere welvaart onder Belgisctl bestuur. „De liefde voor ons vaderland onze staatsinstellingen is opgetrokkM op het hecht fundament der Zeeuwseh# 1 trouw en voltooid met de steenen dtf Nederlandsche vrijheid. „Wat ook moog wijken of wisselen! ot vliên, we blijven onze trouw a»n Nederland biên." „Het Vaderland getrouwe, getrouw tot iu den dood." Met een* „leve de Koningin werd deze motie als aangenomen beschouwd. Hierna werd de vergadering besloten met het zingen van het „Wilhelmui vau Nassauwe." Aan een verzoek om dit verslag eerst ter lezing te geven, alvorens het te publiceeren hebben we maar ni«l

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2