'So. m Zaterdag 7 December 1.918- 34e daarg. Nieuws- en Advertentieblad voof Zeeuwsch-Vlaanderen. Herstel m het economisch leven. J. C. VINK - Axel. e. BuiteïiiaiicL leb 'orii Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. >!h Een een stie. zen, mz,| alle' cun- DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar A iVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. AdvertantiëD worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. Een frase noemt het Hbld. de opti mistische idee, die in velerlei kringen heerscht, omtrent den gelukkigen terug keer van de toestanden van weleer, iten opzichte van ona maatschappelijk leven. Er is geen sprake van en het is dan ook nog ondoenlijk, om thans [reeds na te gaan voor welke mogelijk heden we nog zullen komen te staan. [Maar dat staat wel vast, dat het op [volle capaciteit brengen van de be staande industrie, het opvoeren der [productie van landbouw en veeteelt tot zij overeenkomt met die in vredestijd, jaren zal vorderen. Vooral ook omdat deze processen in hooge mate [onder invloed staan van onze onaf hankelijkheid van het buitenland. Een voorbeeldMen kan nog zoo'n rijken veestapel hebben, nog zoo'n [groote oppervlakte aan vruchtbaar [bouwlandwat geeft dit alles zonder laanvoer van buiten af? Het is dus een feit, dat ook na den oorlog wij in [onze economische belangen onder de jcontröle zullen spaan van de Westersche [mogendheden, omdat zij naar hun be lieven beschikken over hetgeen wy van hen noodzakelijk moeten betrekken. Een correspondent van het Hbld. zette I in. een artikel uiteen hoe beknellend Ivoor onB de eischen zullen zijn, welke zullen worden vastgelegd in een regeling I welke door de groote mogendheden zal [worden getroffen ten opzichte van in- en uitvoer. M. a. w. hoe moeilijk het i zal ziju tot herstel van onze economische [welvaart te geraken. Als alle teekenen niet "bedriegen, zal [men in de naaste toekomst in de eerste plaats rekening moeten houden met de doorvoering van een stelsel van wereld distributie van grondstoffen, met al de consequenties van dien, eu voorts met de onmiddellyke gevolgen van den ongeregelden toestand in Duitschland. Het schijnt nog niet vast te staan, in welken zin men de enorme techmische en principieele moeilijkheden, die ver band houden met een wereld-verdeeling van grondstoffen denkt te overwinnen. Waarschijnlijk acht de schrijver het echter dat men zich zal bepalen tot een algemeen regelend en controleerend op treden van den volgenden aard Naast de vaststelling van en het toe zicht op de rantsoenen zou men den handel vrijelijk zyn gang kunnen laten gaan onder contröle van het uitvoerend lichaam dat te Londen zou zetelen. Een arrangement tusschen twee hande laars, grondstoffen betreffend, zou dan .bijvoorbeeld alleen uitgevoerd kunnen worden na goedkeuring door de centrale organisatie. Natuurlijk zouden daarbij aansluitende règelingen in de deel- j nemende staten tevens moeten worden ontworpen in zoodanigen zin, dat be- j hoorlijke naleving der aangegane ver plichtingen gewaarborgd is. Het is onder deze omstandigheden onwaarschijnlijk te achten, dat een lichaam als do N. O. T. zou verdwijnen. De belemmeringen van Duitsche zijde aan 't bestaan van de N. O. T. in den weg gelegd, zijn verdwenen. Duitsch land zelf zal wel behooren tot de sta ten die, goedschiks of kwaadschiks, hun medewerking aan de wereddistri- butie verleenen, op straffe van uitslui ting van voedselaanvoeren. Contröle op de .ultimo destination" (eindbestem ming) op een deel der importen, garantie bepalingen enz. het geheele complex van N. O. T. regelingen dat noodzakelijk werd door de Engelsche blokkade zal, zy het in sterk gewijzig- den vorm, blijven bestaan. Men moet er tevens rekening moe houden, dat het niet de Nederlandsche regeering is die de positie van ons land op econo misch gebied bepaalt. En tenslotte, dat flnancieele regelingen, die met deze vraagstukken verband houden, bovendien ongetwijfeld zware offers zullen vergen. Het is duidelijk, dat het uitvoerend lichaam te Londen zich sterk zal moe ten specialiseerenhet zal in tal van afdeelingen moeten worden verdeeld en de deelnemende Btaten zullen, naar gelang van hun positie (producent of consument) stem en zeggenschap in die onderdeelen bezitten. Wat het binnenland aangaatde di stributie van levensmiddelen zal, voor zoover zij aihankelijk is van buiten- landsche grondstoffen, uitteraard onder contröle der regeering blyven geschie den men make zich toch geen over dreven illusio van opheffing der rautsoeneerings regelingenDaarnaast dient de regeering haar maatregelen te nemen fn verband met de positie, waariu de werelddistribuie haar plaatst, zij zal in overleg met belanghebbenden de verdeeling der tonnage en dia der aangevoerde goederen te bewerkstel ligen hebben Iu hoeverre zijzelve dan wel de N. O. T. hierbij zal kunnen optreden,» doet hier minder tor zake. Ons lijkt het wel waarschiji^yk, dat men de N. O. T. zich zal zien omvor men tot een soort van filiaal van de centrale distributie commissie in Lon den. Wat nog meer in het bijzonder de scheepvaart aangaatde regeering zal haar plaats in de uitvoering der ge troffen overeenkomsten moeten aan wijzen en zich de beschikking moeten voorbehouden over het gebruik der tonnage. Wanneer men aanneemt, dat hier te lande nog een 300.000 ton voor de trans Atlantische vaart bruikbare tonnage aanwezig is, waarvan nog een belangrijk deel passagiersvaartuigen zyn, dan is het helder als de dag, dat van een vrij gebruik der vrachtstoomers natuurlijk geen sprake zal ziju. Herstel van het mail- en passagiersverkeer is noodzakelijk, en een deel der scheeps- ruimte (speciaal van de Indische lijuen), zal dus gereserveerd moeten worden voor andore diensten dan goederenver voer alleen. Maar voor het overige kan er geen ton gemist worden. De gerequireerde tonnage hebben wy voor- loopig niet terughet resteerend deel der vloot zal op aanwijzing der regee- ring levensmiddelen en grondstoffen in het algemeen moeten halen, met uit zondering van een zeer beperkt aantal schepen, die naast goederen, passagiers en mail zullen kunnen vervoeren. Tenslotte nog een enkel woord over de onmiddellijke gevolgen van den toestand in Duitschland. Op de ontwikkeling van de revolutie kan men geen peil trekken dat is duidelijk. Voorloopig echter moet men er rekening mede houden, dat betrekkingen op economisch gebied bepaald zullen worden door on gunstige factorende kolonaanvoer staat nu weer stil en al zal men alle denkbare moeite doen om dien zoo spoedig mogelijk te hervatten, van een geregelden import van brandstof zal voorloopig wel geen sprake zijn. Kort geleden hebben wij bericht dat verschillende uitvoeren uit Duitschland naar Nederland weer zijn toegestaan men kan zich daarover slechts verheu gen met dit voorbehoud, dat onze markt niet overstroomd wordt met artikelen, die wij niet dringend noodig hebben. Voorzeker hangt het in hooge mate van de ontwikkeling van den toestand in Duitschland at of er inderdaad ge vaar bestaat voor een ongewenschten gang van zaken. Maar men zal in ieder geval goed doen, iijn volle aan dacht aan dit vraagstuk te wijden. Van de zeezijde beeft men in dat opzicht niet veel te vreezen, omdat de regeering in de schepenvorderiDgswet een middel bezit, dat op gelijke wijze als. een stelsel van invoerverboden werken kan. Overigens vau .herstel van het economisch leven" gesproken doet zich ten aanzien van den chaos in Duitschland nog een quaestie voor, die belangstelling verdienthoe staat het met de credieten Een krachtige Duitsche invoer komt natuurlijk ook het crediet ten goede. Maar wat dat betreft, kan men slechts afwachten. Langs .officieelen" weg zijn in Nederland, bij diverse „Abkommen", ongeveer 100 millioon gulden crediet geplaatstwaarschijnlijk beloopt het door particulieren verstrekt crediet, in welken vorm ook, bovendien nog een 500 millioeD. Dat Nederland voor meer dan een halt milliard geïateresseerd is bij de, vrij wankele, Duitsche maat schappij mag men ook niet uit het oog verliezen. De rollen omgekeerd. Leer om leer is eeo spreekwoord, dat ook aan den anderen kant rau Sehelde bekend is en thans door de Belgische bezetting wordf toegepast te Aken. Een gelegenhuidscorrespoudent van de N. R. Crt. meldt dienaangaande Zondagmiddag keerde ik met moeite terug uit Aken, waar gisteravond een gedeelte van de Belgische bezettings troepen waren binnengekomen. Tot dat tijdstip was alles rustig te Aken men hoopte geen Belgische be zetting te zullen bekomen waarschijn lijk bevreesd voor weerwraak. Zondagochtend was overal ongeveer 't volgende in het Fransen en het Duitsch aangeplaktTot Dader orde is alle ver keer op straat tusschen 7 uur 's avonds en 5 uur 's morgens, Belgische tijd, ver boden. De cafó's, theaters, enz. blyven tot nader order gesloten. Alle vervoer vao personen of goederen in de stad per rijtuig of wagen is ver boden uitgezonderd de trams. Alle verzamelingen op straat van menschen is verboden zij zullen even tueel met gebruik vau wapens uit elkaar worden gejaagd. Vóór hedenavond 1 Dec. moeten alle wapens zyn ingeleverd. Huiszoekingen kunnen ten allen tijde overal plaats hebben. Bij ontmoetingen op straat met Belgi sche officieren moeten de burgers van het trottoir gaan en het hoofd ontblooteD. (Mij werd door 2 officieren de hoed afgerukt niettegenstaande ik zeide Neder lander te zyn. Terwijl met de rijzweep andere hoeden werden afgeslagen). Het verschijnen, verkoopen enz. van drukwerk is verboden. Niemand mag Aken verlaten of er binnen komen. Tusschen 4 uur en 8 uur 's avonds moet licht branden in do parterres van alle hnizeD. Bij overtredingen van bovenstaande artikelen zal men op staandeu voet wor den doodgeschoten De stad wordt direct een boete opge legd. Tien gijzelaars moeten steeds in het stadhuis zijn; om de 24 uur worden zij door l(h andere afgelost. Deze aanplakbiljetten waren ondertee kend door deD Belgischen militairen commandant Garcia. Russische waarden. De Russische legatie deelt het volgen de mee De Russische zaakgelastigde, de heer Bach heeft aan de Nederlandsche regeering den volgenden tekst overge bracht „Een telegram van de voorloopige Russische regeering te Omsk, overwe gende, dat de Russische staat steeds zijn verbinteuissen trouw is nagekomon tegenover de eigen medeburgers en de natie, met welke hij verdragen had gesloten, heeft de voorloopige regeering van Rusland bij monde van haar hoofd admiraal Koltsjak, in een oorkonde van 21 November verklaard, dat zy alle verbintenissen van de Russische schatkist op zich ueemtte wetende betaling van de procenten, do aflossing van de biunenlaadsche erf buitenland- sche staatsleeningen, alle betalingen in overeenstemming met gesloten verdra gen, de bezoldiging vau ambtenaren, beambten eu pensioeatrekkers en alle andere uitbetalingen, waartoe de Russi sche schatkist, tagonovèr wie ook, door wettelyk aangegane verbintenissen en ook op anderen wectelijken grondslag, verplicht is. De tenuitvoerlegging van die bepa lingen zal gelijken tred houden met de hereeniging van het Russische gebied.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1