Distributie Huisbrand. Gemeentelijk Distribuli Cbr. Wepkliedenverbond ie Aid EL. §P Bekendmaki ngen. Boterkaarteo. Ad ver te ii tien. Openbare Vergadering Weleerw. Heer Ds, J. VAN DE BEK dhr. de Kraker zoo iet* eoblliyk achten, omdat waarlijk f 1200 niet te veel ia voor een ambtenaar, waarvan mag gezegd worden dat hij ten allen tijde en voor ieder klaar staat. Hy •teunt het voorstel van B. en W. Nadat andere raadsleden ook nog hebben verklaard dat van den Broeke steeds plichtgetrouw is, brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Met 7 van de 8 stemmen wordt de verhooging toegekend. Dhr. Smies stemde tegen. VII. Vaststellen verordening op de winkelsluiting. Na ampele bespreking wordt de na volgende verordening vastgesteld VERORDENING op de winkelsluiting in de gemeente Axel. Artikel 1. Het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben vóór 's morgens 5 uur en na 's aMpnds 7 uur, van 1 Nov. tot 1 Maart «n vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 8 uur van 1 Maart tot en met 81 October. Voor de toepassing van deze verordening worden barbierswinkels en kapperssalons als niet winkels beschouwd. Art. 2. Het bepaalde in artikel 1 is niet van toepassing op a. apotheken b. inrichtingen, waarvoor bij of krachtens verordening een sluitingsuur is bepaald c. alle lokaliteiten, niet vallende onder b, doch die blijkens haar inrichting bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse der aldaar verkochte eet- en drinkwaren d. winkels in voor het reizend publiek toegankelijke gedeelten van stations gebouwen. Art. 3. Met afwijking van het bepaalde in artikel 1 is het geoorloofd een winkel voor het publiek geopend te hebben van 's morgens 5 uur tot 's avond* 9 uur a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag c. van 99 Nov. tot en met 6 Dec. d. van 17 tet en met 24 December. Art. 4. Het bepaalde in artikel 1 geldt gedurende een half uur na het oogenblik, voor de winkelsluiting voorgeschreven, niet ten aan zien van h*t op dat oogenblik in den winkel aanwezige publiek. Art. 5. Behouden» het bepaalde in artikel 4 wordt een winkel als voor het publiek geopend beschouwd, zoolang er waren worden ver kocht of afgeleverd oi er publiek aanwezig i* of winkelbedienden aanwezig zijn. Onder winkelbedienden worden niet be grepen de in het bedrijf werkzame inwo nende kinderen van den winkelier, Art. 6. Het i* verboden in de inrichtingen en localiteiten, bedoeld in artikel 2, onder b en c, waren, welke uit die inrichtingen en localiteiten worden medegenomen, te ver- koopen of af te leveren op de uren, waarop het verboden is winkels voor het publiek geopend te hebben. Hetzelfde geldt ten aanzien van apotheken voor alle andere waren dan genees- en heel middelen en medische instrumenten. Art. 7. Medische instrumenten, verplegingsarti- kelen en alle warea, waaraan een zieke behoefte kan hebben, mogen op de uren, waarop het verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben, in alle winkels worden verkocht en afgeleverd, indien aan den winkelier wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van een genees kundige, dat oogenblikkelijk behoefte is aan hetgeen in die verklaring wordt genoemd. Art. 8. Het venten op den openbaren weg, be halve met drukwerken, dranken en kleine eetwaren, is verboden op de uren, waarop het verboden is winkels voor het publiek geopend te hebben. Art. 9. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd bij openbare kennisgeving een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer verordening a. algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele in die kennisgeving aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van alle winkels op een tentoonstelling, fancyfair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard voor een in die kennisgeving vast te stellen tijdperk. Art. 10. Overtreding van de bepalingen dezer ver ordening wordt gestraft mot hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 11. De opsporing van overtredingen dezer verordening wordt opgedragen aan de amb tenaren van de politie. Art. 12. Deze verordening kan worden aar gehaald onder den titel van „winkelverordening''. Vastgesteld in de vergadering van 26 November 1918. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. VIII. Huren grond voor noodwo ningen. De voorz. deelt mede dat by B. en W. de gedachte rijpte om grond te koopen, maar dat daar later is op teruggekomen, en het beter werd geacht voorloopig maar te huren. De prijs is 8 por Are en de huurtermyn gaat in 1 Octo ber 1918. M. a. s. wordt hiertoe besloten. IX. Verhuren noodwoningen. X. Reclames inzake H. Omslag. Ter behandeling van deze tweepun ten wordt de openbare zitting opge heven. Voor de sluiting deelt de Voorz. mede dat, om tegemoet te komen aan den wen8ch, dat het publiek hetwelk het distributiebureau (brandspuithuis) moot bezoeken, zooveel mogelijk binnen moet kunnen staan in het naderend koude jaargetijde, hij namens B. en W. voor stelt vóór dat bureau een der barakjes te zetten, die aan de vischmarkt staan. Dit barakje zou kunnen verwarmd worden en kan 50 personen bevat ten. Het zou dus moeten dienen als wachtlokaal en de menschen behoeven niet meer buiten in de kou te staan. De Voorz. vraagt den Raad over de benoodigde gemeentegrond te mogen beschikken. Het gebouwtje zal geplaats worden bij de deur van het bureau zoodicht mogeljjk tegen de voorgevel. Nog zegt de voorz. dat hij zal trach ten te verkrijgen dat op de buitenwij ken Kijkuit, Sassing en Spui en mis schien ook Steenovens gelegenheid zal zijn tot het afhalen van broodkaarten en daarvoor een lokaaltje zal worden aangewezen. Hierdoor zal het bezoek aan hst braudspuithuis verminderen en de bewoners der buitenwijken zullen er ten zeerste door gebaat zijn. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Bij het weder openbaar worden der zttting bleek dhr. de Kraker afwezig te zyn. De Voorz. deelt mede er 4 woningen beschikbaar ziju, huurprys 1.75 per week en dat er in da geheime verga dering be-loten is deze te verloten on der de gegadigden, die inwoners van Axel zijn. De 3 eerst uitkomende aanvragers zijn P. van Waes, F. Sijs, Wed. van Hoorn en P. Goossen. Ach tereenvolgens kwamen uit de bus de namen M. den Engelsman, Herm. v. d. Bos, van den Hil, A. F. Schieman, P. C Deij, D. v. Soelen, Joz. de Koeier, C. Rin en M. Faas. Reclames in zako Hootdelijken Omslag. Tegen hun aanslag hadden gerecla meerd G. M. de Bock, C. Hamelink, C. A. Faas. C. d'Hooghe en Andries van Drongelen. De aanslagen van de twee eerste reclamanten werden verminderd met respectievelijk 13.35 en 7.39. Do laatste drie aanslagen werden gehand haafd. Daar niemaud meer het woord vroeg, werd de zitting gesloten. AXEL. 29 November 1918. Als antwoord op het telegram van den Raad ontving de Burgemeester van H. M. de Koningiu een telegram van den navolgenden inhoud «Hare Majesteit de Koningin peett telegram gemeenteraad Axel mot groote erkentelijkheid ontvangen. Hare Ma jesteit stelt de daarin gebrachte gevoe lens op den hoogsten prys en denkt met veel genoegen en voldoening terug aan den jongsten tocht door Zeeuwsch Vlaanderen. (get.) VAN GEEN, Particulier Secretaris der Koningin." Zooals we weten, was het gisteren voor geheel ons land een bede- en dank dag. En het doet ons genoegen te kannen mededeelen, dat die nergens op waardiger wijze zal gevierd kunnen zijn dan in onze gemeente. Reeds by het klinken der eerste klokketonen werd allerwege cfe driekleur buitenge- «token, zoodat waar ziekte of droever omstandigheid zulks geen beletsel was, als het ware van huis tot huis de vlag hing. Op het uur van samenkomst begat ieder zich ter kerke. Een bewijs dat het denkbeeld der Regeering, om in vereeniging den Al machtige te loven en te danken, ook bij onze ingezetenen algemeene instem ming vond. Maar er is meer. We hebben gelezen van den overwel digenden geestdrift, die onze Koningin te 's-Gravenhage, Haarlem Amsterdam, Rotterdam tot tranen toe bewoog. En het doet ons goed te vernemen, dat ons volk nog zoo konings en oranje-ge zind is. Maar zagen we in het eenvoudige strikje of knoopje op de borst van bijna allen, die kerkwaarts gingen niet even zeer een betuiging van aanhankelijkheid aan ons vorstenhuisEu dat is het, wat we hier wenscheu te constateeren, dat al is het niet uitbundig, wij bier evengoed in onzen eenvoud, zonder de aanwezigheid van H. M., toch Harer gedachtig geweest zijn. Zoowel in uren van gevaar als in uren van ver lossing. Jl. Zaterdagavond trad alhier op in eene niet talryke vergadering voor .Patrimonium" de heer J. Huizinga, burgemeester te Neuzen met eene rede over revolutiegevaar. Spreker bracht in herinnering de toezegging gedaan in de Tweede Kamer door Wijnkoop en Troelstra, leiders der socialisten, om door een omwenteling ot revolutie te komen aan de regee ringsmacht. Dat deze poging is mislukt, komt, omdat zooals Troelstra op het congres zeidehij zich heeft vergist in de volks meening, die voor zooiets nu nog niet rijp is. Dus zoodra Troelstra en «de zijnen kans zien, zullen zij.deze pogiug her halen. Daarom wekte spr. allen op, om nu niet te vertragen om de middelen aan te wenden die een dam kunnen vormen tegen den wassenden stroom van socia lisme en revolutie. Die middelen zyn het Evangelie te stellen tegenover de leer van 't socialisme en gerechtigheid te beoefenen ieder in de roeping die zyne positie hem aanwijst tegenover zyne medemenschen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Zaterdag werd hier op brutale wijze eeh fiets gestolen. Iemand ging met zijn rywiel langs het poortje op zijn erf en was nauwe lijks aan de voorkamer gekomen, of hij zag een bengel met zijn fiots wegrijden. Hij snelde onmiddellijk zijn eigendom achterna, wist aan de brug een fiets te leenen en zette daarop 3en dief na, dien hij eerst naby .Bonte Koe" wist te vatten. Op den terugweg werd de dief over geleverd aan twee soldaat kommiezen, die bem iu handen stelden van de politie. Zondag 1 December 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. J. B. T. Hugeuiofa I Nam. 2 ure Ds, J. B. T. HugcnlwWa, Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 uro Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. De BRANDSTOFFEN COMMISSIE* Axel maakt bekend, dat de houd® van minimum-rantsoenkaarten kunnen ontvangen I eenheid. Gedistribueerd zal worden Antliracict Een eenheid is 75 K G. Maandag 2 December van A E. Dinsdag 3 December F—L. Woensdag 4 December M—Z. De pr' s is voor 75 K.G. Anthraciit f2,60. te 2 30 100 zwaï el Si 300 gare el gi el i 50 e blau Man Fani 10 i gem nedt Geldig vanaf 30 November tot 8 December BON 8 der botermelange A, melange B tn normaal-margurinekaarteu, met over legging van BON 14 geel ot rood. Geldig in de week van 2—7 December: BON 15 geel of rood voor 1 ons KAAS. BON 16 geel of rood en BON 19 der kindersuikerkaart voor 21/3 ons SUIKER. BON 17 geel of rood voor 21/» ons RIJST. BON 10 der aardappelkaart voor 4 K.G. AARD APPELS. Geldig vanaf 2—30 December: BON 18 geel voor 1 K.G. ERWTEN of BOONEN. BON 19 geel of rood voor 2 oq$ GORT. BON 20 geel of rood voor l ons HAVERMOUT. BON 21 geel of rood voor 4 ons GELEI. BON 22 geel of rood voor Vs oa8 SAGO ot PAKMEEL. j Winkeliers, die regeerings- goederen verkoopen, moeten op het Distributiebareau opgave doen van den voorraad goederen, die op 2 D eember aanst. bij hen aanwezig zijn. op Donderdag 5 December om 5V2 «re in de Ger Kerk. SPREKER te Fijenoord, J (vroeger te Ter NeuzïS.) Onderwerp Het blijven bij de beginselen. Toegang vry. Gelegenheid voor gedachten wisseling- HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2