flt li lit II 1 1 No. 68. Zaterdap 30 November 1018 34° Jaasrg. _l Nieuws- .en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en rfldagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKERUITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir. 56. - Postbox 6- ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertantiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zitting van 26 Nov. 1918. Tegenwoordig de hh. Lamaitre, Van Driel, Oggel, De Kraker, F. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de hh. Kruysse, P. Dekker en Dieleman, eerstgenoemde met kennis- ge viug wegens uitstedigheid. Voorzitter Burgemeester L. J. den Hollander, secretaris dhr. J. A. van Vessem. Alvorens tot behandeling der agenda t over te gaan zegt de Voorzitter het volgende Mijne Heeren 1 Daar ik overtuigd ben, dat ook door U allen op prijs wordt gesteld, dat ook vau uit onze gemeente uiting wordt gegeven aan de gevoelens, welke ons I in deze ernstige tyden van beroering, ten opzichte van ons geliefd vorstenhuis I en onze regeering bezielen, in aanmer king genomen, dat de omstandigheden n.l. de heerschende ziekte vau dien 1 aard zijn, dat eene openbare betooging i alhier niet kau plaats hebben, zij het mij vergund U voor te stellen het vol gende telegram aan Hare Majesteit te zenden „De gemeenteraad van Axel, heden vergaderd, met dankbaarheid terug ziende op Uwer Majeste.its bezoek aan Zeeuwsch-Vlaandoren en deze gemeente, gevoelt zich gedrongen onder toawcnsching van Gods zegen in deze moeilijke tijden Uwe Majesteit zijn onwankelbare trouw en aanhan kelijkheid te betuigen en,uiting tê geven aan zijne onwrikbare gevoelens voor en gehechtheid aan de Neder- landsche Nationaliteit." I De Raad stemt hiermede in. Echter j Btelt dhr. De Kraker voor ook eeu I telegram te zenden aan de R -.v ering, I de redactie hiervan overlatende aan den Voorzitter Dientengevolge aan den Minister van Binneolaudsche Zaken het navol gende telegram verzonden „De gemeenteraad van Axel, heden vergaderd, betuigt de Regesring zyn trouw en aanhankelijkheid ia deze moeilijke tijden ouder toewensching van Gods zegen, en heeft behoefte uiting te geven aan zijne onwrikbare gevoelens voor en gehechtheid aan de Nederlandsche Nationaliteit". I. Mededeeling ingekomen Stukken. a. Konnisgeving van dhr. Kruyase I dat hy de vergadering van heden niet kau bijwonen. b. Goedkeuring door Ged. Staten van 1 het Raadsbesluit betreffende geldleening I van 4000. c. Idem van f 2000. d. Idem van ƒ6750. I e. Idem bouwen van uoodwoningen. "Worden allo voor kennisgeving aan- I genomen. f. Verzoek oni adhaesie van den I raad van de gemeente IJlst op het I volge nde ad re- Overwegende dat door voort gaande verbetering dor salarissen vau het personeel der openbare scholen, de tegenstelling met die van het personeel der bijzondere lagere scholen een steeds schrijnender ka rakter krijgt Vau oordeal dat in het belang van het geheele onderwijs hieraan hoe eer hoe beter een einde komt Besluit zich onverwyld tot de Re geering te wenden, met dringend verzoek, dat de wettelijke uitwerking van art. 192 der Grondwet ten spoe digste tot stand komt. Dhr. de Feijter overtuigd zijnde dat bet onrecht ai lang genoeg geduurd heeft, wil voorstelllen aan het adres steun te verleenen. Dhr. Oggel sluit zich aan bij bet voorstel van dhr. de Feyter, doch maakt de opmerking dat het adres uiet op zegel is. De Yoorz. zal bij den oni. vau de Registratie informeeren iu boeverre hier vau zegelrecht sprake kan zyn, eu hiervan ia de volgende vergadering mededeeling doen, waarna -de zaak nader kan worden afgehandeld. g. Kennisgeving van Mej. de Wed. C. P. Minjon dat haar echtgenoot op 8 November 1.1 is overleden. B. en W. stallen voor eeu brief vaD rouwbeklag tó zenden. M. a. s. hiertoe besloten. h. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat in kas is ƒ22775.93. t. Een schrijven van den Nederl. Bond van Onderwijzers om de noodige aandacht te schenken aan de volgende motie „De vergadering van Zeeuwsche Onderwijzers, gehouden 16 November 1918 in do Sociëteit to Middelburg, i ijeongeroepen door den Bond van Nederl. Onderwijzers Gehoord de circulaire voor de vaststelling der ondarwijzersjaai-wod- den door Ged. Staten -op 25 Oct. j.l, aan de gemeenfebesturen verzonden Gezien het fait dat Ged. Staten daarin de gemeentebesturen de vrij heid gaven de jaarwedden nh 1 Oct. 1917 vastgesteld, to verlagen; Vau oordeel dat het do plicht vau Ged. Stateu ware geweest alias te doen om de salarissen der ouder wijzers op een behoorlijk peil te brengen dat daarentegen dit Collego de gemeentebesturen feitelijk aanspoort om de aan de ouderwijzers rechtmatig toekomende uitkeeringeu, volgens do wet vau 23 Februari 1918, geheel of gedeeltelijk ia de gemeentekas te houden spreekt over deze daad van Ged. Staten haar meest scherpe atkeuring uit, en dringt er bij de gemeentebe sniren op aau, dezan wenk van het college niet op te volgen, doch integeu- zonder daarbij de Wet vau 23 Fabr. in rekening te brengen, afdoende te Daar hior ds tractemeuteu der onder wijze] verhoogd zyn, stelt de Voorz. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. j. Dankbetuiging van het Bestuur der Ambachtsschool te Hulst voor de door de gemeente Axel toegezegde 50 verhooging van subsidie. Eveneens voor kennisgeving aange nomen. II. Wyziging gemeentebegrooting voor 1918. Daar sommige der volgende punten van do agenda betrekking hebben op punt II, wordt dit aangehouden en overgegaan tot punt III. Wijziging begrooting gasfabriek 1918. Daar deze wijziging noodzakelijk is -worden tengevolge van verhooging van de tractementen der ambtenaren vau de fabriek, valt hierover niet te discussieereu en wordt m. a. s. de wijziging goedgekeurd. IV. Brief van Ged. Staten betreffende d« jaarwedde van den gemeente-ont vanger. M. a. s. (dhr. Wolfert blyft buiten stemming) wordt het tractement van dezen ambtenaar verhoogd tot 1000 en 100 wegeus verhooging tengevolge van het aantal dienstjaren. V. Als voren van de gemeente-veld wachters. ï)e Voorz. stelt voor het tractement vau de veldwachters te brengen op 900 ea vry schoeisel, bovenkleeding en vrije geneeskundige behandeling. Daarom moet ook dienst gedaan worden als wijkmeester. Dhr. De Feijter vraagt of er veel werkzaamheden verbonden zijn aan het wijkmeesterschap. De Voorz. zegt dat deze betrekking inhoudt voornamelijk het toezicht op verhuizingen, vertrek uit eu vestiging in de ge'.neente. Dhr. De Kraker zou het gewenscht achteu om den veldwachters al die bijbaantjes niet op te dragen, maar hen als veldwachter eeu dusdanig salaris te gaven dat ze er behoorlijk van rond kunnen komen. Dan konden ze zich meer wijden aan de betrekking van veldwachter, en zou het niet kua- neu voorkomen, dat kinderen rondom een lijkstoet „vangertje" konden loopen spelen. Hij acht zooiets heel aan stootend. De Voorz. beaamt dit en vraa;t wanneer dit is gebeurd, liet zou kun nen zjju dat het gebeurd is tijdens de veldwachters een paar dagen zijn weg geweest (de eeue heelemaai naar Gro- uingea voor familieomstaudigheden) en dat er toen geen toezicht by begravingen is geweest. De veldwachters weten dat ze by begravingen steeds moeten tegenwoordig zijn, ik moet hun dat niet meer bekend maken, ze moeten dat zelf weten. ü.t. De Kraker kan niet mededeel ju bij welke begraving dit hoeft plaats gehad, maar twijfelt niet aan de be trouwbaarheid van den persoon, die het nem meedeelde. DU punt wordt aangehouden tot een volgende vergadering waarbij de Voorz. dan precieb zal opgeven wat de veld wachters byverdieneji. VI. Voorstel van B. en W. verhooging jaarwedde Gem. opzichter. Dit voorstel luidt om het tractement op ƒ1200 'sjaars te brengen. Voor dat tractement zou de opzichter dan ook verplicht zijn het werk van de distributie te verrichten. De Voorz. zegt dat de werkzaamhe den aan het ambt van den opzichter verbonden, vermeerderd met die der distributie zoovele zijn, dat aan van den Broeke geeu tijd meer overbijft om aan zijn eigen timmermanszaak nog iets te doen, eu het daarom billijk is hem daarvoor schadeloos te stellen. Dhr. Oggel vindt de sprong nogal groot en vraagt wat van den Broeke krijgt in het distributiebedrijf. De Voorz. zegt 37VS gulden per maand dus 450 per jaar wat met het tractement van opzichter, voor 1919 geraamd op 700 tezamen 1150maakt. Hij meent dat van den Broeke dat wel hebben mag. Dhr. De Kraker meent dit ook en zegt dat het maar 200 meer is dau het tractement der veldwachters. Dhr. De Feijter meent dat Van den Broeke, wanneer de distributie van de baan is ook weer meer vrijen tijd krijgt, en vraagt of de opzichter thans niet veel werk moet doen, wat vroeger aan B. en W. opgedragen is. De Voorz. zegt dat de opzichter toe zicht moet houden over alle gemeente werken, de gemeentewerklieden, en alles wat met de bouwverordening te maken heeft. Hij weet niet dat de opzichter iets van het werk van het Dag. Bestuur overneemt. Dhr. Lamaïtre herinnert aan den tyd dat er geen gem.-opzichter was, en er toen door de gemeente tengevolge van dat gemis, in de meeste gevallen voor uit te voeren werken veel te veel moest betaald worden, veel meer als nu het tractement van Van den Broeke be draagt. Dhr. De Feyter zegt dat het toch maar allemaal betaald moet worden en de hoofdelijke omslag tot het uiterste is opgeschroefd. De Voorz. geeft toe dat de H. O. hoog is, ja te hoog, maar er komen toch weer iu 't verschiet aenige lichtpunten opdagen. Het is te voorzien dat de distributie betrekkelijk spoedig vau de baan zal zijn, waardoor een groot be drag van de begrooting kan geschrapt worden. Het 2e lichtpunt is dat de gasfabriek dit jaar. in plaats van verlies winst zal opleveren. Dhr. Smies voert hiertegen aan dat de ingezetenen daarvan toch de dupe zijn, omdat ze veel te duur gas moeten betalen. Dhr. de Feijter zegt dat Geil. Staten ons iu een mo dlijk parket hebben go- bracht door de verhoogiug der salarisson van Burgemeester en Secretaris, waar uit voortvloeide dat ook de lag. re amb tenaren meer tractement moeteuhebben. Dhr. Smies meeut toch dat in de vo rige vergadering besloten is .om het tractement van dau opzichter te ver- hoogen na de distributie v

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1