C\ JM i !?i l\o. 67. Woensdag 27 November 1918. 34e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Belanghebbenden deelen wjj mede, dat thans (eindeiyk) ons Bureau telefonisch is aangesloten onder nummer 56, Klachten over de Ryksklccding. Het Handelsblad, heeft naar aanleiding van klachten over de kwaliteit van de regeeringsgoederen een kijkje genomen in de monsterkamer te Amsterdam, en zegt den manufacturenbandelaars in veel opzichten gelijk te moeten geveD. De kleereD, welke beschikbaar wor den gesteld, bestaan in hoofdzaak uit- manshemden, mansonderbroeken, werk broeken, werkkielen en overjassen. Voor de vrouwen zijn verkrijgbaar hemden, broeken, mantels, costuum- rokken en omslagdoeken. Ook zijn er moltondekens. Wij zouden, schrijit het blad, in de eerste plaats willen vragen, wie de Regeering den raad heeft gegeven de vrouwenbroeken, die toch in hoofdzaak voor de arbeidende klasse bestemd pijn, uit dunne Cambridge te laten maken, dezelfde stof die voor de allargoed koopste zomerblouses wordt gebruikt. Wij betwijfelen, of de toekomstige draagsters van die pantalons lang plei- zier zullen beleven en wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat een arbeiders vrouw daarvoor 1,80 tot ƒ2 zal willen betalen zoomin als wij kunnen aannemen, dat arbeidersvrouwen zich dunne katoenen hemden zullen aan schaffen zonder eenig kantje of feston netje, als zij voor denzeltdeu prijs 2.20 tot 2.65) in eiken winkel een aardig opgemaakt hemd kunnen koopeD. Trouwens van meer dan één kant werd ons verzekerd, dat tal van manufactu- riers alleen een kleine order aan het Rijkskleedingbureau hebben gegeven om de regeeringsgoederen in hunne étalage te kunnen leggen naast de eigen koopwaar, die aan haar supe rioriteit zal bewijzen. De manshemden, gemaakt van onge bleekte katoen, zyn van solider qualiteit. Een groote fout is echter, dat de mouwen te kort, op driekwart lengte werden geknipt, en dat het heele model wel wat erg schraal werd genomen. Katoenen mansonderbroeken waren er niet, wel broeken uit een katoen tricot gemaakt, die, naar de deskundigen beweren,,. bier weinig of geen aftrek zullen vfifden omdat de Amsterdamsche werkman geen donkere onderkleeren wil dragen. Bovendien is de qualiteit van deze stof niet van de allerbeste. Practisch warm en van billijken prys zijn de molton onderpakken. Hiervan werden echter slechts een vijftiendui zend vervaardigd en die blijven vrijwel uitsluitend voor de mijnstreken gereser veerd. Indien gebrek aau deze warme molton niet de reden is geweest dat juist deze voor den winter zoo uitste kende artikelen in zoo kleine hoeveel heid werden afgeleverd, dan zouden wij willen vragen, waarom elke praktische zin bij het maken van winteronder- kleereu voor den werkman heelt ont broken. of NEDERLAND IN 1795 45) Hen, aaD wie men eenen gewiehtigen dienst bewijst, beschouwen wij gewoon lijk uit het gunstige oogpuntik had eerbied voor deze dame en veronderstel de alle deugden in haar, welke eene vrouw versiereu en in den eersten tijd van haar verblijf had ik niet de minste reden om van een ander gevoelen te zijn zij gat mij blijken van de grootste dankbaarheidook verzekerde zij harts tochtelijk de eenzaamheid te beminnen; met ijver behartigde zij mijn huiselijke belaDgeu met behulp eener oude dienst maagd, en wanneer ik in den tuin Ar beidde vervroolijkte zij mij door haar geestig gejnap. Na verloop van twee maanden echter ontdekte ik in mevrouw Labourg verscheidene dingen, die mij mishaagdenzij sprak al te veelzij besteedde een aanmerkelijkeD tijd aan baar toilet, hetwelk mij, bij de afzoude- ring, waarin wij leefden, zeer overbodig toescheen; dikwijls, had zij eene guirlan de van' korenbloemen in het haar ge vlochten en daarbij was zij somtijds zoo kinderachtig vroolijk, dat zij zich vol strekt belachelijk maakte. Maar dit was Men heeft voorts geklaagd over de qualiteit vau de ulsters, waarvoor een grauwe katoenachtige stof werd gebruikt, die allesbehalve een solieden indruk maakt. Bovendien laat van sommige modellen de coupe te wenschen over. De winkeliers betwy leien of deze jassen, die in maat 48 27,50 kosten en waar van het kleinste overjasje tegen 10,75 geprijsd zal worden, veel aftrek zullen vinden. De jassen zijn alle ongevoerd, zoodat de wind vrij sprêl heeft door de poreuse stofalleen zit in de mouwen het aller goedkoopste voerinkje. De damesmantels zien er iets beters uit; de costuumrokken zijn van een dunue harde cheviot gemaakt. De goedkoopste regeeringsrok zal 10 kos ten, de mantels omstreeks 25. Alleen de moltondekens, verkrijgbaar voor 2,25, dezelfde prijs waarvoor omslagdoeken te krijgen zyn, leken ons billijk voor dezen tijd. Wij gelooven niet, dat de Regeering van hare kleerendistributie veel plei- zier zal hebben. En wij vragen ons af waarom het rijk abnormaal hooge pryzen berekent voor deze allereen voudigste artikelen, die speciaal in de steden, waar de groote confectiemaga zijnen ook in het goedkoope genre zooveel verscheidenheid brengen, de concurrentie met het particulier bedrijf in geen enkel opzicht kunnen doorstaan. Had de Regeering zich niet beter kunnen lateu voorlichten Vervoerverbod benzine. De Minister van Landbouw heeft niet alleshaar gevoeligheid werd door niets overtroffen om een niets was zij bewogen en ontsteld zij viel bewuste loos neder zouder vai^ kleur te verande ren, en ondanks hare herhaalde zauuw toevallen en stuiptrekkingen had zij een bijzonder goeden eetlust en een nog voor treffelijker gezondheid. De wonderlijkheid van geest vaa me vrouw Labourg scheen met eiken dag toe te nemeo, en werd mij hoe langer zoo onaangenamer, toen de lente en zomer voorbij waven want gedurende de lange winteravonden onderhield zij mij nergens over, dau over de romaneske voorvalleu harer jeugd, en de tallooze ongelukkige hartstochten, welke zij had ingeboezemd. Meer dan eens had zij my vau ter zijde gezegd, dat een rijk koopman vau Bre men geheel en al op baar veizot was ik gaf daarop echter niet de minste acht dewijl ik een duidelijken afkeer had vag hare langwijlige verhalen van die soort alleen gaf ik te kennen, dat die rijke koopman zeker moest gehuwd zijn, de wijl zij er niet aan gedacht scheen te hebben zijn aanbod te aanvaarden. Mevrouw Laboug speelde eeu 'weinig op de'Guitaar en zong romances. Hare stem was hard en zonder melodieik hoorde haar in elk geval liever zingen dan verbalen. Zoo verzocht ik haar op een avond de guitaar te neineu, doch zjj antwoordde al te treurig gestemd te zijn, om met gevoel te kuunen zingen. Wel ver van de treurigheid in den loop van dien dag te hebben kunnen bemerken was ik jntegenteel ten uiterste verbaasd geweest over hare uitgelatenheid zij had mij honderd kleine poetsen gespeeld en was coquetter dan immer. Volgens ge woonte wachtte ik mij wel haar eenige vraag te doen, doch zij had zelve de be leefdheid te zeggen, dat zij een groot geheim aan mij had mede te deelen. Ik bereidde mij zoo goed mogelyk voor, om met geduld een lang verhaal te hoo- ren, en inderdaad was ik veroordeeld tot in de kleinste bijzonderheid de ge schiedeois te vernemen van hare verbin tenis met deu rijken Bremer, dien zij om bijzondere redenen niet wilde noe men. De rijke koopman aanbad haar hij was vrij en wilde haar huwen maar zij, mevrouw Labourg beminde hem niet en wilde hare hand niet geven zonder haar hart. Dit was de hoofdinhoud van dezen nieuwen roman, en de goede dame vond het middel, om het verhaal langer dan twee uren uit te rekken ik brandde van ongeduld naar het einde, schoot heen en weder op miju stoel en onderdrukte zoo goed ik kon mijn geeuwlust. Eeu klaps ziet mevrouw Labroug mij teeder aan en zegt met gevouwen handen wat deert u gij wordt bleek V uwe oogen zwemmen in tranen Het is niets, gaf ik verlegen ten antwoord. Eu waarom xijt gij dan zoo met ingang van heden ingetrokken bet verbod op het vervoer van motorbrand stoffen in de reservoirs van motorrij- motorvoer- en motorvaartuigen. Het verbod van aflevering en ver voer van benzine anders dan in reser voirs van motorrij motorvoer- en mo torvaartuigen blijft dus ongewyzigd gehandhaafd voor ruwe benzine, benzol, en al haar derivaten, alsmede mengsels daarvan, een en ander ter beoordeeling van het Rijkskantoor voor Verlichtings- en aanverwante producten, aideeling V. Jonge ruinen. Op dit oogenblik is in ons land een groot aantal overtollige jonge ruinen aanwezig. De belanghebbenden heb ben aangedrongen op uitvoer daarvan en de hoop daarop heeft de pryzen reeds doen stijgen. Naar wij echter uit de meest bevoegde bron vernemen, zal van uitvoer geen sprake zyn. De Minister van Landbouw heeft onlangs een afslachting van paarden op ruime schaal toegezegd, waarvoor deze jong» ruinen zijn bestemd. De bedoeling is, dat het vleesch dezer paarden in de distributie komt. M. Crt. Op een mtyn geloopen. Behalve de .Mercedes" is ook nog het Ned. s.s. .Johanna", op reis van Hernösane naar Rotterdam met een lading hout, 4 mijl teu Oosten vau Skageu op eeu miju geloopen. Alle passagiers en de bemanning zijn gered en to Frederikshaven geland. Het stoomschip is naderhand zwaar bescha. digd te Frederikshaven binnengesleept. ontroerd, zoo somber vroeg zij. Ik heb hoofdpijn. Is het anders niet dau dat me vrouw Labourg deed deze laatste vraag met zulk eene kinderachtige piepende stem, en nam een zoo zachte houding aau, dat ik mij as ondanks meest glim lachen. O gy deugniet, heraam zij, mij te gelijker tijd een zacht tikje op den schou der gevende, moogt gij zoo onwaarheid spreken. Maar zwijgeu wij hiervan ik heb uwen goedea raad neodiggij kent mijn toestand en zonder twijfel mijn hartwat raadt gij mij Maar mevrouw, autw»ordde ik, het komt mij voor, dat gij dit aanbod van een fatsoenlijk man niet moest weigeren, die u zulk een fortuin aanbiedt. Gij denkt dat? hernam mevrouw Labourg, er belachelijker dau immer uitziende. Veor den drommel, ja, zeide ik eeuigzios driftig, want al dat gekerm werd mij on verdragelij k, ra ik geloof, dat gij vaD hetzelfde gevoelen zijt. Waartoe deze onstuimigheid, sprak zij op eeu kalmen en gevoelrollen toon. Waarom zoo driftig en zoo toornig. Hier hield zij een oogenblik stil en zag mij met eeuen helderen blik aan. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1