IS 1\ iXo. 65. Woensdag -20 Novembw 1918, 3*e Jaar#. .1% BJ 12 k m m Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. ag p, I iter FEUILLETON. 43) Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vr|j dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. pakje ers I st. uizet In fel bewogen tijden. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd Zondag na de godsdienstoefening onder staand manifest voorgelezen, dat ook elders in ons land werd verspreid „Met een gevoel van verlichting en dankbaarheid hebben wy vernomen, dat na lange, bange oorlogsjaren althans het bloedvergieten, God geve voorgoed, een einde heelt genomen, Toch blyit de toekomst ons vervullen met groote zorg, nu wij allerwege een geest van revolutie zien opkomeD, die de zege ningen van den langverbeiden vrede dreigt verre te houden. Ook in ons land openbaart zich een streven om het wettelijk gezag omver te werpen eu een toestand in het leven te roepen, die, gezien de gebeurtenissen in Rusland, slechts honger en ellende tengevolge zou hebben. Het is daarom onze dure plicht als christenen luide te verkondigen de groote beginselen van het Evangelie, de beginselen van gerechtigheid en liefde, en tegenover den wassenden stroom van ontevredenheid en verzet pal te staap in trouw en steun aan onze Regeering, die in deze moeilijke tijden dubbel onze medewerking behoeft. Laten wy nu vooral toonon, dat de kracht van een volk ligt in zyn christe lijk geloof. Te midden van de groote verwarring en de verbijsterende gebeur tenissen om ons heen willen wij het oog gericht houden op God en, innerlijk rustig, blijven bidden om de komst van Christus Koninkrijk". or NEDERLAND IN 1795. Een groot aantal studentenvereeni- gingen in alle universiteitssteden hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij met klem opkomen tegen alles wat met geweld de sociale hervormingen zou willen bewerken. In het onderhoud dat de vertegen woordigers van het Neutraal Comité van Vakorganisaties met de min. van Binnenl. Zaken hadden en waarin de min. zeer bevredigende toezeggingen deed, werd o.a. besproken: Volledige erkenning der vakorganisaties; onmidde- lijke tegemoetkoming in denfinancieelen nood invoering op korten termijn van een loonregeling voor het spoorwegper soneel rapport 1917 invoering van een ambtenarenwet; directe invoering Rap port Salverda de Grave voor Postper- soneelinstellen Staatscommissie wette lijke regeling minimumloon gemeente- personeel id. Levensmiddelenvoorzie ning en Productie, waarin de vakcen- tralen zitting hebbenscheidsgerecht voor het spoorwegpersoneelonmidde lyke invoering van 'n wekeiijkschen rustdag en een maximum arbeidsuur van 45 uur per week. De Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht richtte een dringenden oproep tot alle vrouwen in Nederlaud om hare krachten in te spannen tot handhaving der erde tegenover de pogingen tot stichting van wanorde. Het hoofdbestuur van den Schippers bond richtte eenzeltden oproep tot de leden van dien Bond, evenals de Bond van Ambtenaren in dienst der Ned Spoorwegen. Wij werden van tijd tot tijd rertrou weiijker, en ik had zekere bewijzeo, dat ik haar niet onverschillig was. Ik •telde ook mijn vriend ChÜ-les Duroc voorhij werd met minzaamheid ont vangen- Maar weinige dagen daarna ontdekte ik een merkbare verandering in het gedrag van Pauline; zij werd droefgeestig en ofschoon zij even harte lijk en vriendelijk jegens mij was, kon ik hare droefheid niet verklaren, daar zij mijn verzoek om hare hand goedgun stig had aangenomen en haar vader, die mij lief had en hoog achtte, met blijd schap zijne toestemming had gegeven. Een nieuw onheil trof mijop een middag aan eene publieke tafel etende, trok een man mijuc aandacht, door de zonderlinge wijze waarop hij mij gedu rig aanzag. Na het diner deed hij mij verscheidene vragen onder anderen ook mijn naam; ik antwoordde eenvou digCultiveur een Fransch emigrant. Hy verliet kort daarop de tafel en kwam eenige oogenblikken daarna terug, met zich brengende twee gerechtsdienaars, J die in last hadden, mij naar de gevan genis te brengen zonder te weten waar van ik beschuldigd werd, sloot men mij op. Ik vroeg aan den gevangenbewaar der of hij niet wist waarom men my daar gebracht had. Dat zult gij zelf best weten, gaf hij barsch ten antwoord, doch als gij het vergeten mocht zijn, wil ik u wel her inueren, dat gij drie pamflatten hebt geschreven, om oproer in het goede Duitschland te stichtendat gij een meisje van hare eer hebt beroofd en bij den juwelier Castor verscheidene dingen van waarde hebt gestolen. Dit zeggende draaide hij mij den rug toe, ik was ten prooi aan de grootste verbazing en de smartelijkste overpeinzing. Het gelukte mij intusschen inkt en papier te krij gen ik schreef terstond aan den baron Holnitz, hem biddende zijn invloed te gebruiken, om de regeering van mijne onschuld te overtuigen, dewijl het hem gemakkelijk zou vallen het misverstand op te helderen. Toen hij dezen brief had gezonden, was ik gerust en twijfelde geen oogeublik aan mijne spoedige vry- heid. Ook werd mijne gevaogenkamer tegen den avond geopend de kamerdie naar van den baron Holnitz trad binnen en ik was zoo verheugd en overtuigd vaD mijne onschuld, dat ik reeds de deur naderde om heen te gaan doch de cipier lachte mij hartelijk uit en de kamerdienaar beschouwde mij met be vreemding. De Christelijk Nat. Vakactie wees in een bijeenkomst met nadruk op het verdertelijk streven der S. D. A. P. en stelde daartegenover wat de Reg. wil doen en hoe mannen die in politieke overtuiging tegenover de Reg. staan, bijv, mr. Treub en mr. Marcbant, thans haar met overtuiging steunen in den stryd. Ook deze bijeenkomst was zeer druk bezocht. De spoorwegen. De directie» der Nederl. Spoorwegen hebben tot het spoorwegpersoneel den volgenden op roep gericht „Het is aan u allen, ook uit do Ke- geeringsproclamatie, bekeud hoe door een minderheid van het Nederlandsche volk plannen zijn gemaakt en maat regelen worden voorbereid om zich in ons land, desnoods met geweld, meester te maken van de politieke macht, die haar, juist omdat zij minderheid is, niet toekomt. Die minderheid wil daartoe gebruik maken van het oogenblik waarop een overeenkomstig optreden in Duitschland plaats vond, waar echter dit ingrijpen tot doel had een democratiseering, die hier te lande reeds bestaat. Inplaats dat het einde van den oorlog dus tevens zal zijn het einde van jaren van moeite en ontbering, zullen de pogingen dier minderheid beteekenenrevolutie, stryd en onvermijdelijke hongersnood. Het is mogelijk dat tot u zal komen een oproep om in het belang der minder heid het geregeld spoorwegverkeer, dat dringend noodzakelijk is voor de voedsel voorziening van ons land, te verhinderen. Wij achten ons verplicht u ernstig te wijzen op de schromelyke gevolgen, die voor ons volk zouden voortvloeien uit het gevolg geven aan dien oproep en het vertrouwen uit te spreken, dat gij allen met ons u beschikbaar zult blijven stellen voor het regelmatig uit voeren van den spoorwegdienst en zoo doende de Regeering de opkomst voor de rechten van het gehééle volk, in deze moeilyke dagen zult steunen." Manifest van de Liberale Unie. Het Hootdbeatuur van de Liberale Unie heeft het volgende manifest ver spreid De groote wereldgebeurtenissen en de snelle ontwikkeling van de verhou dingen in ons eigen land grypen de geesten en gewetens aan. lelangryke hervormingen, in ons prïgram vermeld en daaruit voort vloeiende, liggen thans binnen het bereik van ons volk en moeten op dit oogenblik worden tot stand gebracht. Onverwijlde invoering van de volgen de hervormingen is noodzakelijk Algemeen actief vrouwenkiesrecht democratiseering van de Grondwet, waaronder afschaffing van de Eerste Kamer kosteloos staatspensioen acht urige arbeidsdag, aflossing vaD de crisis schulden, zooveel mogelijk door een heffing ineens; sterke progressie ia de directe belastingen ingrypende verbete ring van de arbeidsvoorwaarden en de salarissen van personen in publieken dienst en in den dienst der spoor- en tramwegen. Verder krachtige sociale maatregelen. Heb een oogenblik geduld, zeide hij ernstig om te hooren, wat mijn heer de baron a laat weten hij wil zich volstrekt niet met uwe zaak inlaten en gebiedt u vooreerst u niet op hem te beroepen, en ten anderen, indien gij ge lukkig genoeg zijt weder in vrijheid te geraken, niet weder in ziju huis te ko men hij zendt u hierbij de twintig daalders, welke hij u nog schuldig is, eu uw valies is aan den portier ter hand gesteld Houdt dit geld, riep ik met ver outwaardiging, en zeg aan uwen heer, dat na al de verzakeringou van achting die hij mij heeft gegeven, ik gelooven moest, dat hij uiet aarzelen zou om mij behulpzaam te ziju, maar dat ik thans het karakter van de lieden ken, die door de bestendige vrees, om zich in ongele genheden te brengen, beneerscht worden, en dat ik nimmer weder bescherming zal zoeken bij zulke tuenscheD, die, door een kinderachtigen angst bestuurd, tot geen edele daad in staat zijn. Ik deed thaus, wat ik terstond had moeten doen ik schreef aan mijn vriend Duroc. Na 3 dagen, gedurende welke ik door hoop eu vrees geslingerd werd, trad Charles in mijn akelig verblijf, en na mij omhelsd en geluk gewenscht te hebben verbéten we de gevangenis. Hij verhaalde mij, dat mijn ongeluk aan een misverstand moest toegeschreven worden. Een doortrapte schelm, die insgelijks zich Cultiveur noemde, had de misdaden ge pleegd, waarvan ik beschuldigd was hij had zich door de vlucht gered mijn naam had de justitie misleid en de om standigheid, dat de boekverkooper, bij wien ik de staatkundige prulschriften van den baron bracht, dezelfde was, die de oproerige pamfletten van den schelm had gedrukt, had mijoe gevan genneming veroorzaakt. De heer Aspich, die zeer ijverig aan mijn bevijding had gearbeid, eu Paulina ontvingeu mij met alle teekeneu van de oprechtste deelne ming, doch het schooae meisje was droofgeestiger dan immer; ik zag dat van tijd tot tijd een traan iu haar oog blonk, en toen ik haar met de grootste teederheid vroeg wat de oorzaakvan haar geheim verdriet was, drukte zjj mijne hand, eu zeide zacht: kom dezen avond om tien uur terug en ik zal a mijn geheim mededeelen. Ik vond haar op het bepaalde uur alleen op hare ka mer; zij rustte met het hoofd in de eene hand en wischte met de andere de tra nen weg, welke aanhoudend over har» hleeke wangen vloeiden. Onbegrijpelijk was het mij, de jonge schoono maagd, die weldra mijne echt- geaoote zou wordeu, zoo treurig te zien en niet het diepste medelijden te gevoelen. Wordt vervolqd.) J

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1