No. 64 Zaterdag 16 November HM 8.34e J a org. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Handhaving van orde. Uit de Tweede Kamer. AN Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor \lken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advsrtentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Door de Regeering is uitgevaardigd een door alle ministers onderteekende proclamatie vau den volgenden inhoud REGE ERINGSPROCLAMATIE. In deze meer dan ooit moeitevolle tijden ziet de Regeering zich genoopt, fcen dringend beroep te doen op de medewerking en den steun van alle medeburgers. De oorlog behoort tot het verleden, maar hersteld is nog allerminst 4e ontwikkeling van het economisch leven alleen met inspanning van alle krachten kan het tijdperk, waarvoor wij thans staan, voorbijgaan zonder de meest ernstige rampen met zich te brengen. Mochten onlusten of erger den rustigen gang van zaken belemmeren, dan moet het ergste worden gevreesd. Het voor beeld van Rusland is een onmiskenbare baken. Last tot demobiliseeren, voor zooveel zulks slechts eenigszins mogelijk is, werd reeds gegeven zorg is gedragen, dat de gewezen soldaten niet broodeloos zullen zijn. De militaire voorraden worden ter beschikking van de burgers gesteld daardoor zullen tal van lichtlooze gezin nen in bet bezit van petroleum worden gesteld. Vijfhonderdduizend paar militaire schoenen komen ter beschikking. Goedkooper onder- en bovenkleeding worden dezer dagen verstrekt. Het broodrantsoen wordt over eenige dagen van 200 tot 280 gram verhoogd qualiteit en voedingswaarde zullen ver beteren. Vet en koloniale waren worden uit Indië verwacht. In ruime mate zal afslachting van paarden en schapen ten behoeve van de vleeschvoorziening plaats vinden. De handelsvloot is op het punt van uit te varen een voorloopige schikking met de geallieerden waarborgt ons de spoedige levering.o. a. van 50.000 ton tarwe, 2000 ton cacao, 6000 ton petro leum, 1000 ton benzine, 1700 ton looi stoffen, 4000 ton katoen, 1000 ton wol. Uit Amerika kunnen bovendien 40.000 ton graan, uit Engeland wollen en katoenen garens en goederen worden aangevoerd. Alle schikkingen met het buitenland worden op losse schroeven gezet als het wettig gezag wordt aangetast. Moge het gezond verstand van de overgroote meerderheid onzer bevolking en vooral de minder bedeelden bewaren voor de naamlooze ellende, welke haar deel zal zijn, als de geregelde gang van zaken wordt verstoord. Volk vau Nederland, gij hebt uwe positie zelf in handen. Tegenover de aankondiging, dat eene minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de Regeering besloten, in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk het gezag en de orde te handhaven. In de laatst gehouden zittingen der Tweede Kamer werden door een viertal leden interpellaties gehouden aangaande het regeeringsbeleid, 't militair beleid en de ongeregeldheden in den Harskamp, welke gevolgd werden door motie's. De Minister van Oorlog, de heer Alting von Geusau heeft hierop geantwoord en besloot met de volgende conclusie Voor verbetering moet gestuurd wor den in de volgende richting Ten eerste zullen aanwijzingen aan de officieren moeten worden gegeven omtrent de verhouding tusschen officie ren en minderen. Hervorming der op leiding van officieren met het oog daarop. Ten tweede een regeling, die meer waarborgen biedt voor de rechten vau minderen, die gestraft wordeninvloed van den gestrafte op de commissie van onderzoek. Ten derde een zoodanige procesorde in zake klachten over onrechtvaardige of onjuiste behandeling, dat de klager zelf invloed heeft op het in te stellen onderzoek. Ten vierde invoering van een com missie van toezicht op al wat. de mate- rieele verzorging van den militair betreft met iuvloed daarop van de militaren zelf. Ten vijfde geregeld overleg tusschen de troepeukommandanten en de ver schillende vereenigingen van militaireu. In de zesde plaats verdere uitbouw van de geestelijke verzorging van den soldaatstrengere handhaving van het vloekverbod. Dan verdere verbetering van de kantines. Spreker zal in die richting werkzaam zijn en rekent daarbij op aller steuu. Tot de demobilisatie was reeds beslo ten voor de debatten. De gebeurtenissen in Europa ginger sneller dan de Khmer debatten. Ten aanzien van de demo bilisatie deelt spreker mede, dat de landstormplichtigen en de militielichtin- geu vau 1916 en ouder naar buis zullen gaan, indien zij dit verlangen. Aan de verwanten van degenen die weg gaan, zal nog een maand vergoeding voor kostwinnerschap worden gegeven en de verwanten van hen die blijven behouden eveneens voorloopig daarop aanspraak. Echter zal nog een troepenmacht moeten blijven voor het doorvoeren van krijgsgevangenen, het afvloeien van geïnterneerden en aan de grenzen voor verboden uitvoer. Er zijn 207.000 menschen onder de wapenen, waarvan er 122.000 naar huis kunnen worden gezonden. Spreker is het met den heer Bomans eens, dat de soldaat beter wordt gevoed dan do burger, maar zij zijn jonge mannen, die veel in de buitenlucht zijn, met geene gelegenheid tot bijvoeding en vaak nachtdienst. De intrekking der verloven is ge schied door den opperbevelhebber, mede op aanwijzing der Regeering. Wat over den geneeskundigen dienst is gezegd, zal nader worden onderzocht. Verschillende geneosheoren worden reeds vrijgelaten wegens de onvoldoende medische hulp op verschillende plaatsen bij het heerschen van de griep. Ten aanzien van het bevuilen van corridors en gangen is misschien ver betering aan te brengen door het plaat sen van een post uit de aangrenzende fcam ftrs. Spreker hoopt zelf bij het aanbrengen der door hem genoemde verbeteringen de leiding in handen te houden, doch dan moet men hem allereerst vertrou wen schenken. Dit voor zoover betreft de militaire aangelegenheden. Wat den politieken toestand aangaat was het aan de beurt van den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Ruys de Beerenbrouck om inlichtingen te geven. Aan het Kort Verslag der Vergade ringen ontleenen we daaromtrent het volgende, dat we kunnen beschouwen als een wjjze raad aan liet geheelc Volk. Het eenige,. wat de Minister als in druk uit zijn aanteekeningou en de feiten der laatste week heeft behouden, is dat er voor volk, volksvertegenwoor diging en regeering in de eerste plaats noodig is rust en zelfbedwang. Een regeerder moet rustig zijn en rustig schijnen beide. De feiten van de wereldgeschiedenis, groot en klein volgen elkaar zóó snel op, dat hij, die het niet door hem begeerde ambt be kleedt om leiding te geven aan 's lands zaken, zich moet beyveren rustig te zijn en den indruk moet maken rusti, te zijn. Bij het optreden van dit Kabinet bleek, dat er verschil was ontstaan tusschen cTen opperbevelhebber en Mi- de Jonge, welk verschil, met het oog op de naderende verkiezingen, onbe slist was gelaten, Het nieuwe Kabinet vond in dat verschil geen aanleiding, den opperbevelhebber zijn vertrouwen te ontzeggen. De Regeering is niet voornemens het opperbevelhebberschap te bestendigen. Zoodra de Regeering meende, dat de toestand het veroorloofde, heeft zij be sloten tot demobilisatie met fiuaucieele tegemoetkoming voor den eersten tijd Zy, die er voorkeur aan geven voor loopig in dienst te blijven, kunnen dat doen om gemakkelijker naar een maat schappelijken werkkring te kunnen omzien. Werkgelegenheid zal zooveel moge lijk worden geschapen, en reeds eenige weken geleden is aan provinciën en gemeenten verzocht hetzelfde te doe".. Vau het grootste belang is dat vóór alles de orde gehandhaafd blijve. Gode zij dank, zijn wij tot nu toe voor de rechtstreeksche rampen van den oorlog bewaard gebleven. Als zijdeling^ch g:volg heeft ook ons volk en ons land veel geleden. De Regee ring voelt du. in het bijzonder de min der met atrische goederen bedeelden bij de dure prijzen en karige rantsoe- nee- een moeilijken tyd doormaken. Die druk moet zoo spoeiig mogelijk worden verlicht. De Regeering heelt reeds toegezegd, dat uit de voorraden in de stelliug de helft ter beschikking van de bevolking zal worden gesteld. Daardoor zal met 15 November het broodrantsoen van 200 gram tot 280 gram worden verhoogd. Gelijk reeds is gemeld, is het op grond van mede- deelingen van onze gevolmachtigden te Londen mogelijk, eerlang het rant soen op te voeren tot 300 gram daags en de qualiteit en de voedingswaarde van het brood aanzienlijk te vermeer deren. De feiten gaan snel en de woorden niet snel genoeg. Onze schepen zijn reeds onderweg om uit Amerika de toegezegde 40.000 ton graan te halen. Juist is, dat drie schepen verlof hebben bekomen in Indië vet en koloniale waren te laden om ze in Nederland te lossen, zoodra het agreement is tot stand gekomen. Wanneer de onderhandelingen te Londen tot een goed einde worden ge bracht, zullen zeer belangrijke hoeveel heden levensmiddelen, grondstoffen en andere dringend noodige artikelen tot onze beschikking komen. In afwachting van de totstandkoming der overeenkomst, zal onmiddellyk ter beschikking komen50.000 ton tarwe, 2000 ton cacao, 6000 ton petroleum, 1000 ton benzine, 1000 ton smeerolie, 2000 ton gasolie, 1700 ton soda en zeep, 3000 ton looistoffen, 4000 ton katoen, 1000 ton wol, benevens alle wollen en katoenen garens en goederen, welke voor Nederlandsche rekening in Enge land liggen. Volledigheidshalve voegt spreker daaraan toe, dat gedurende 5 jaar een krediet van 150 millioen, rentende 5 pet. 'ajaars, aan de geassocieerde mo gendheden zal moeten worden gegeven De Regeering meent dat op grond van deze mededeelingen, de vooruit zichten onzer levensmiddelenvoorzie ning zich geleidelijk gunstig omwikke len. Spreker wil verder echter, ge dachtig aan de voorbeelden der Kamer leden en zonder oratorische wendingen rustig en zakelijk zeggen, wat hem op. het gemoed ligt. Eén ding moet dan echter vaststaan, nl. dat geen ordever storingen de werkzaamheden der Over heid belemmeren. De Regeering aar zelt geen oogenbiik het uit te spreken. Spreker herhaalt het als zijn vaste overtuiging, en men zie daarin niets anders dan de nuchtere waarheid, geen opsteken van de viugersordeversto ringen zouden op dit oogenbiik alle onderhandelingen in gevaar brengen, h st buiten en binneulaudsche vervoer onmogelijk maken en dus noodzakelij kerwijze binnen kortersn of larigeren ijd voeren tot ontreddering vau het bedrijfsleven en dus tot hougersuood. Alleen ais het bedrijfsleven rustig voor waarts schrijdt, bestaat er groote kans dat door samenwerking van Volk en Regeering die toestand zal worden ont gaan, en dat ten bate van het volk spreker mag wel zeggoif, ten bate vau de laagste klasse vooral geleidelijk tot normale toestanden zal worden te ruggegaan. Al duurt het weken, misschien maanden en jaren, zonder orde en rust duurt het nog langer. -

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1