Buitenland. komt, zal 10 dagen geldig zijn, waarbij echter de bons niet meer, zooals tot nu toe, voor de helft, doch voor de volle daarop vermelde ge wichtswaarde zullen worden aangenomen. Aldus beschikt men van 15 tot en met 24 November over 2800 gram, d.i. 2800 gram per dag. Voor de daarop volgende periode wordt de zaak eenigszins anders. Lang voordat tot verhooging van het brood rantsoen was besloten, moesten reeds de broodkaarten voor de 20ste periode worden gereed gemaakt. Deze kaarten nu zijn veel kleiner en handiger dan de thans geldende en ingedeeld op 1400 gram overeenkomstig het thans nog bestaande weekrantsoen. Deze kaarten moeten by de" nieuwe regeling toch worden gebruikt, eenerzyds omdat men niét tydig nieuwe kaarten gereed zou kunnen maken, anderzijds omdat met eenige tientallen millioenen broodkaar ten natuurlijk een aanzienlijk bedrag zou verloren gaan. Van 25 Nov. af komt dus de nieuwe broodkaart van 1400 gram in omloop. Ook deze zal telkens 10 dagen gelden, maar daarbij zal elke bon de dubbele waarde hebben van het daarop vermelde gewicht. Meer en beter brood, In verband met mededeelingen van jhr. mr. A. Snouck Hurgronje, die als zaakgelastigde uit Engeland is terugge keerd, heeft de regeering besloten het broodrantsoen te brengen op 300 gram en de qualiteit aanzienlyk te verbeteren. Gedeeltelijke demobilisatie. (Officieel.) Aangezien de algemeene oorlogstoestand het niet meer nood zakelijk maakt om de weermacht te houden op den voet waarop zij zich thans bevindt, heeft de regeering beslo ten om geleidelijk over te gaan tot gedeeltelijke demobilisatie. De voorbereidende maatregelen daar toe zijn genomen, zoodat binnen weinige dagen met onbepaald (klein) verlof zullen worden gezondenhet kader en de manschappen der lichtingen en jaar- klassen 1916 en ouder van de onbe reden wapens en voor zooveel mogelijk ook van de bereden wapens. Zy die vrywillig onder de wapenen wen8chen te blyven, zullen niet behoe ven te vertrekken. Het met verlof zenden zal zich in het belang van de goede orde over een aantal dagen moeten verdeelen. De regeering stelt zich voor te be vorderen dat aan allen die met onbe paald (klein) verlof vertrekken, de kost winnersvergoeding voorloopig nog ge durende een maand zal kunnen worden uitbetaald. Zeep. De Minister van Landbouw heeft voor de harde zeep met minerale be- standdeelen (z.g. kleizeep) maximum prijzen vastgesteld groothandelprys 15 per kist van 20 K.G. netto tusschenhandelprys 17 per kist van 20 K.G. netto alles franco wal of station van be stemming, spoor, boot of laatste veer, inclusief verpakking, betaling contant, zonder korting kleinhandelprys 0.10 per stuk van 100 gram. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de in beschikking van 19 Oct. voor huishoud en industriezeep gestelde maximum-prijzen zyn te lezen, resp. 70.25 per ton van 120 K.G. en 72 per ton van 120 K.G. De Nederlandsche socialisten. Zondagavond werd te Rotterdam een vergadering gehouden van verschillende besturen, leiders en propagandisten van socialistische vereenigingen, die tot laat in den nacht duurde. Daar werd de internationale toestand besproken, waarin de Nederlandsche arbeidersklasse verkeert. Besloten werd het algemeen arbeiders congres te houden op Zaterdag 16 en Zondag 17 November a.s. Aan een klein aantal werd opgedragen de eischen op te stellen, die aan dit congres ter bekrachtiging zullen worden voorgelegd. Het volgend voorloopig program werd opgesteld 1. Onmiddellijke demobilisatie met uitkeering van behoorlijke vergoeding, zoolang de gedemobiliseerden werkeloos zijn. 2. Onmiddellijke invoering van alge meen vrouwenkiesrecht door nieuwe verkiezingen gevolgd. 3. Afschaffing der Eerste Kamer. 4. Onverwijlde invoering van den wettelijken 8 urendag en den 6 urendag voor mijnwerkers. 5. Invoering yan staatspensionnee ring op 60 jarigen leeftijd. 6. Inwilliging van alle eischen van het program van den Ned. Bond van Dienstplichtigen. 7. Belangryke verhooging der sala rissen der werklieden en lagere ambte naren in publieken dienst en van het spoorwegpersoneel. 8. Intrekking van de stakingswetten van 1903. 9. Volledige werkloozenzorg onder beheer der arbeidersorganisatie. 10. Levensmiddelenvoorziening als gemeente8chapszorg. Regeling van productie en aanvoer. 11. Socialisatie van alle bedrijven die daarvoor in aanmerking komen. 12 Uitvoering van het program van Bern, zynde de samenvatting van al onze eischen op het gebied der sociale wetgeving. In den loop dezer week zullen in alle grootere steden volksvergaderingen plaats hebben ter onderteekening van deze eischen. Op het congres zullen de middelen worden vastgesteld om dit program door te voeren. Vlasstroo. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat lo. de landbouwers aan wie het ver gund is bet vlasstroo van oogst 1918 zelf te repelen, verplicht zijn dit vlas stroo vóór 15 Maart 1919 in gerepelden toestand af te leveren aan den vlasser aan wien het is toegewezen 2o. by niet gevolg geven aan het bovenstaande tot inbezitneming zal worden overgegaan. Een repnblikeinsche partij. Te Utrecht kwam Zondag een aantal personen byeen, die tot de oprichting eener republikeinsche party besloot. Als voorloopig party program werd o a. aangenomen Instelling ran een republiek, met een jaarlijks aftredenden president. Afschaffing Eerste Kamer. Afschaffing van leger en vloot, ter vervanging door een politiecorps. Indië los van Holland. Mede werd besloten tot verzending van het volgende telegram aan den ministerraad te Den Haag „Het hoofdbestuur van de opgerichte republikeinsche partij noodigt u uit bij Koningin aan te dringen op initiatief tot invoering republikeinschen regee- ringsvorm in verband wereldgebeurte nissen." Soldatenraad. Uit Milligen werd aan „Het Volk" gemeld, dat door den commandant van het le bat. 12 reg. een soldatenraad werd gevormd, die door de soldalen zelf zou gekozen worden. Een correspondent van de Tel. meldt, dat deze revolutionnair beweging in het midden op de heide gelegen kamp, bleek niet anders te zijn dan een vreedzame revolutie in de goede richting. Majoor Bruijn had de volgende be kendmaking gericht tot de Groninger Jongens „Ten einde nog meer iu aanraking met u allen te komen en nog meer dan thans reeds het' geval is, van uwe levensomstandigheden volkomen op de hoogte gebracht te worden, verzoek ik u per compagnie uit uw midden twee soldaten aan te wyzen, die eens op mijn kamer met mij komen praten." „Gaarne zal ik dit achttal Zondag morgen om 11 uur by mij ontvangen." De bedoeling van dezen soldatenraad is dus eenigszins anders dan die, waar van de laatste dagen berichten uit Duitschland melding hebben gemaakt. Majoor Bruijn toch stelt zich op het standpunt, dat hij door nog eens meer te praten met de manschappen die uit zichzelf zich niet gauw uitlaten, tot betere toestanden kan komen in het belang van de soldateD zelf en van het leger in het algemeen. Val sche bankbiljetten. De Amsterdamsche recherche heeft eenige valsche bankbiljetten van 1000 in "beslag genomen, voorzien van serie- letters A. B. met verschillende nummers en gedateerd 11 April 1916. De biljetten onderscheiden zich van de echte door de volgende kenteekenen Voorzijde: Groezelig uitgevloeidedruk van den rand, kop van de Nederlandsche Maagd en tekst. De ornamenten van ,d®n rand zyn vlakzwart, terwyl ia de echte biljetten licht en schaduw met fijne lijntjes zijn aangegeven. In het bijzonder te letten op de gro vere uitvoering van de woorden Neder landsche Bank in schrijfletters gedrukt links en rechts van het biljet. AchterzijdeHet netwerk van de roode lijntjes is grover gedrukt en maakt daardoor een donkerder en zwaarderen indruk. WatermerkWatermerk ontbreekt. Door inpersing gepoogd dit na te maken. Het is meer of minder goed zichtbaar. De ingedrukte letters zijn dunner dan van het echte waterwerk. PapierHet papier is vooral aan de achterzijde glanzend in tegenstelling met dat der echte biljetten, dat dof is. Het publiek wordt verzocht om bij het ontvangen van bankbiljetten van 1000 nauwkeurig toe te zien en in geval van twijfel zich onmiddellijk te wenden tot het hoofdbureau van politie te Amsterdam, afdeeling recherche, al waar men ook alle mogelykeinlichtingen te dezer zake gelieve aan te brengen of mede te deelen. Td. AXEL, 12 November 1918. Hedenmiddag werd onder veel be langstelling ter aarde besteld het stoffe lijk overblijfsel van den heer C. P. MiDjon, die Vrydag j.l. ook als offer viel van de alhier vrij algemeen heër- schende ziekte. In den heer Minjon verliest onze gemeente een kracht, die van tal van vereenigingen de ziel vormde. In de eerste plaats was hij als onder wijzer een vriend van allen acht en dertig jaar heeft hij deze functie aan de openbare school alhier waargenomen. In de tweede plaats was hij de op richter van het plaatselijk muziekcorps in 1886, waarvan hij sinds Maart 1888 onafgebroken Directeur en secretaris penningmeester was. Ook was de heer Minjon bestuurslid van het ziekenfonds „Steunt Elkander" en van Werkmansbelang" en tal van andere vereenigingen ondervonden zijn moreelen steun. Hy was de vraagbaak van iedereen en ofschoon van vooruitslre vend liberale beginselen zijnd, vond hij toch algemeene waardeering, ook bij zyn tégen standers. De werkende leden van „Concordia" hadden verzocht hun directeur zelve grafwaarts te* mogen dragen, terwijl in de lykstoet ook een door hen geschonken lijkkrans werd gedragen. Ook lag op de baar een fraaie krans van het personeel der openbare lagere school. Aan de groeve spraken het hoofd der school, de heer D. van Houte, namens zijn collega's en de heer Ph. J. van Dixhoorn namens de muziekvereeni- ging „Concordia", woorden van w*,, deering. De zoon van wijlen den heer dankte voor de laatste eer aan vader bewezen. Met ingang van 18 in deze gemeente ook begonnen met slachting niet alleen voor om» gemeente, maar ook voor de gemeentel Koewacht, Zuiddorpe en Overslag, zj dat Axel nu ook als een centra! slachtplaats is aangewezen. Van bevoegde zijde wordt ons meda gedeeld, dat hiertoe door de regeeriw is besloten na krachtig aandringen v«i de burgemeesters der vier genoemd! gemeenten. Vrijdag werd alhier ten overstajJ van den notaris J. A. Dregmans herveil een woonhuis, schuur, verdere aai hoorigheden en erf (zoogenaamde Plat1 kenkeet) te Axel, Magrette groot 2 ar® 97 centiaren. Kooper hiervan werd de heer 1, Riemens Dz. koopman te Axel voa 2210. Zondag kwam alhier telegrafist! bericht dat b(j Overslag Belgisch! vluchtelingen waren overgekomen el in de richting onzer gemeente door! trokken. Onze Burgemeester, nan daarop de noodige maatregelen, zoodu toen '8 middags een groepje uit het hafl van Vlaanderen gevluchte Belgen hier aankwam, deze direct een goed onder komen hadden. Zij werden voorzien van warme koffie en brood met kaas, wat zij zich goed lieten smaken. In-t gevolge voorschrift van den Regeèring» commissaris werden zij 's avonds door gezonden naar Neuzen. Het is bepaald vreemd met hef prachtige weer van vandaag geen vlieg-l machines of geschut te hooren. Temeerl nog, waar wij de vooratgaande dagen onophoudelijk hoorden schieten. Vrydag werd de spoorlijn van Clingê tot St. Gilles op dezelfde wijze door middel van mijnen opgebroken al» dit met de lijn Selzaete Eeclo geschiedde, Zaterdag hoorden we weer actie in de richting Selzaete. Zaterdag en Zon dagavond werden in 't Zuiden grooto branden waargenomen, terwyl Zondag nacht aanhoudend artillerie-vuur weer galmde. Het was de nadering der Belgische troepen op het kanaal Selzaetel Gent. Onder den morgen werd het kanon-I gebulder voortgezet, tot omstreeks lil uur nog een kort en hevig geschul werd gehoord. Sommigen beweerden dat het vreugdeschoten waren, doch anderen vertelden ons, dat toen SelzaeteI nog eens onder vuur genomen werij In elk geval is dat voor ons het laatito geweest. Op andere gedeelten der grens, tt. Overslag en Koewacht was Zondag de draad al weggenomen waardoor een druk verkeer ontstond. Velen onzer soldaten kregen van de Duitsche grenswacht souvenir's »li kepi's piekhelmen, enz. terwijl granaten en patronen in de sloten werden worpen. De oorlog uit. Om 5 uur is gisterochtend de wapen stilstand geteekend en om 7 uur kwam hier draadloos de blijde tijding aan. Als een loopend vuurtje ging het bi- richt door ons stadje en zal het doorl het gansche land, door' geheel EuropM ja over de geheele Aarde verspreid! zyn. Wat een opluchting voor millioene» menschen Door Maarschalk Poch en ook van uit het Duitsche hoofdkwartier werd bevel gegeven om 11 uur (Franschen tijd) de vijandelijkheden te staken en op dat uur niet verder in de richting der vijandelijke linie te rukken. Omtrent de voorwaarden, waaronder tot T he v 1. teek 2. gië, binn deze of ia 3. kan 30.0 pers 4. oeve dooi van 5. Rijn zone 6. mag fabri tact 7. wag- afge 8. beze 9. wore van is aa 10 van 11 Oost 12 de I en I 12 nen 14 acht de c en neul IE vaai van alle deze bele lt sche pert 1' neu de f 11 dagi D ond en i H oph li vre< e er sch< lanc E rijk ver: ken staa T roej mee K zooc D het den gen ovei bese geei vori Ebe die nen gev E hee ordi

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2