Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Bekendmakingen. Klompen. In mijn practyk ia gsblekeu, dat zij, die zich niet inspannen er het minst vatbaar voor zyn en dat onder hen de ziekte de minste slachtoffers maakt. Ik zou u daar een staaltje uit myn practijk van kunnen opnoemen. Zoo is het huis van bewaring en de straf gevangenis te Amsterdam .doorgeziekt". Zoo wat allen hebben het te pakken gehad en het opmerkelyke is, dat van de vierhonderd arrestanten, geen één gestorven is en dat zich zelfs bij niemand complicaties hebben voorgedaan. Eén der gevangenen, die een maand geleden de cel verliet en in de maatschappij weerkeerde, werd aangetast en overleed ten gevolge van longontsteking. In het E.N.T.O.S. kamp werd in het begin lichten dienst voorgeschreven marschen werden afgeschaft en nu en dan maakten de soldaten een wandeling zonder bepakking. Er deden zich daar 800 gevallen voor, waarbij slechts drie complicaties, te weten 1 keelabces, 1 longontsteking en 1 begin van longont steking. Het aantal sterfgevallen was nul. De verschijnselen beginnen zich, zoo zeide ik reeds, in den regel in de keel voor te doen, niettegenstaande het slik ken van Pormaminttabletten, rooken en drinken, voegde de heer Vos hier lachend aan toe. Het staat mijns in ziens nog te bezien, of Formamint wel een goede behoeder dezer ziekte is. Immers de keel wordt er gevoelig door, evenzoo door het rooken. Iemand, die zich lusteloos gevoelt, pyu in de keel en in den rug heeft, doet het beste, zich zoo spoedig mogelijk onder de wol te begeven. Dat is de beste remedie. Héél véél complicaties zyn het gevolg van groote onvoorzich tigheid der menschen. Zy meenen dat het wel zal beteren en blijven er da gen mee doorsukkelen. Het gevolg is dikwijls noodlottig. Zoo valt misschien ook het feit te verklaren, dat zooveel jonge vrouwen en mannen, personen in de kracht huns levens, er den dood door vinden. Zy wanen zich sterk en gelooven dat het wel goed zal afloopen Een andere verklaring voor de sterfte van jeugdige, krachtige personen kan ik niet vinden. In volkskringen hoort men herhaal delyk beweren, dat patiënten, die ten gevolge van de griep overlijden, na hun dood zwart worden. Vandaar, dat de volksmond spreekt van .longenpest". Van pest is geen sprake. Dit heeft niets met deze gevreesde ziekte te maken. En wat is uw opinie over den hui- digen stand der ziekte was de vraag der redactie, bedoelend daarmede in Amsterdam. Ik blijf bij 'tgeen ik reeds gezegd heb, namely k, dat de ziekte reeds lang over haar hoogtepunt heen is. Ik ge loof, dat deze bacil maar een zeker aantal generaties van menschen aan tast ik geloof ook, dat de tweede en derde generatie het zwaarste wordt aangepakt. Zoo was (t in Augustus en ik heb redenen aan te nemen, dat 't nu ook zoo is. Als de ziekte toenam, zou men een veel grooter sterftecijfer in de laatste dagen mogen verwachten. Het zou dan met sprongen naar boven gaan want eiken dag, dat er méér zieken zijn, moesten er dan ook méér sterfge vallen zyn. Eu hier wyst het sterfte cijfer niet op. Het vervoer naar de gasthuizen dient zooals ook gebeurt, alleen te geschie den, wanneer de verpleging thuis ab soluut onvoldoende is. Het vervoer van een longontstekingpatient ontneemt hem dikwijls zijn laatste levenskans. Hebt u gelezen, dat prof. Simpson te Londen, deze ziekte een voorlooper acht tot een nog ernstiger ziekte Ik geloof, hernam onze. zegsman, dat epidemie inderdaad den bodem legt voor andere epidemiën. Ik vrees ten zeerste, dat we er met deze niet af zijn. 'tZou me niets verwonderen, als zij uog eens terugkwam, üofc gelooi ik, dat we later een opleving zullen krijgen van het cijfer der tuberculose lijders. Wat is uw opinie omtrent de resul taten der sublimaatiDjeeties, door een medicus te Weenen op ernstige patien ten verricht? Ik sta hier zeer gerserveerd tegen over. Weenen is hier ver vandaan en op zulk een vaag telegram als de bla den vermeldden, kan men niet afgaan. De resultaten der inspuitingen met su blimaat dienen gecontroleerd te worden op een groote reeks gevallen, waarvan men het verloop van het begin af kent. ,Ten slotte zou ik willen opmerken, zoo eindigde de heer Vos, dat de ziekte m.i. geen gevolg is der rottingsproces sen op de Rlagvelden, ofschoon de oorlog steeds een vruchtbaren bodem voor epidemiën heeft gelegd. Generaal Snjjders heeft ontslag genomen. In de Kamerzitting van gisteren heeft de Minister van Oorlog medegedeeld, dat de Ópperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Snijders zijn ontslag heeft ingediend, nadat de Minister hem kenbaar had gemaakt, dat hij met waardeering voor de voortreffelijke eigenschappen als mensch en als officier van generaal Snijders, van oordeel was, dat generaal Snijders niet getoond heeft, den modernen militairen geest te vatten. Verhooging broodrantsoen. De Regeering heelt omdat de toename van schier alle besmettelijke ziekten en in het bijzonder de voortwoekering der Spaansche griep volgens het een parig gevoelen van de geraadpleegde medici er op wijzen, dat de voeding der bevolking by het huidige rantsoen geheel onvoldoende is, besloten, met ingang van 15 November aanstaande het broodrantsoen te verhoogen van 200 tot 280 gram per dag. Belangrijke raededeelingen. In de Tweede Kamer zyn Woensdag belangrijke mededeelingen gedaan door den Minister van Oorlog, in verband met de relletjes in de Harskamp. De voornaamste daarvan zijn, dat strenge maatregelen zullen worden ge troffen tegen officieren, waarvan enkele niet zullen kunnen worden gehandhaafd. De raddraaiers zullen voor den krijgs raad komen. De minister is van oordeel, dat er in het leger misstanden zyn, die verbete ring vorderen. Aan den soldaat zal de behandeling ten deel vallen, waarop hij recht heeft. De oud"1 geest in het leger moet verdwijnen. Die bij de ongeregeldheden bezittin gen hebben verloren,zal schadevergoe ding worden verleend. Zoolang evenwel de strijd wordt ge voerd in de nabijheid onzer grenzen, is het onmogelijk gedeeltelijk te demobili- seeren. Echter zal worden overgegaan tot opheffing van depots en tot opleiding bij het veldleger, tot het verleenen van byzondere verloven op ruimere schaal. Voorts zal de aanmaak van geschut en van wapenen worden gestaakt en zullen de werken aan de liuiën cu stellingen worden stopgezet en zullen de wapens en uitrustingen niet meer worden meegegeven aan de verlofgan gers, waardoor de aanmaak van meer geweren overbodig wordt. Een deel der militaire voorraden is beschikbaar gesteld voor de volksvoe ding. OÖiöioei neemt mstt dee toestand aan het Belgische front rustig, doch wjj vinden het nog allesbehalve rustig. Gisteravond hoorden we bomaansla gen en geschut, terwijl de gloed aan de lucht wees op een grooten brand in de richting Ertvelde. Eeü vliegmachine koerste nog over onze 8treek, terwijl we vanmorgen noch een luchtgevecht in het Zuiden waar namen tusschen een achttal vlieg machines. We vernemen, dat het Tweede Kamerlid jhr. De Muralt van de Bel gische regeering de medaille voor be wezen diensten heeft ontvangen. Zulks staat waarschijnlijk in verband met het feit, dat jhr. De Muralt, die Zondag in Sas van Gent vertoefde, behulpzaam was bij de verpleging van een Belgisch soldaat, die zwaar gewond over de grenzen werd gedragen. Ook het Kamerlid Duys was deze week in Sas van Gent en maakte een tochtje door België, waar hij met Bel gische officieren sprak. 'n Zekere K. E. te Waterlandkerkje 8 jaar oud, klom op een boerenwagen welke beladen was met 2000 K G. suikerbietten hy had het ongeluk te vallen en kreeg twee wielen over het lichaam, waardoor zijn linkerkaak werd stuk gereden en de linkerarm verbrij zeld. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen Naar alle waarschijn lykheid blijft hij verminkt. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 10 November 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hagenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenhoitz Dankstond voor het gewas. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 November 1918. J. C. F., 36 j.,landb.teClingeis veroord. wegens overtreding teeltregeling tot be vestiging, van het vonnis straf veranderd io 2 maal 1000, subs. 2 maal 1000 dagen hecht. P. T. A. V., 19 j., leurder te Ter Neuzen is wegens diefstal veroord. tot 4 m., gevang. A. d. W., 55 j., winkelier te Honte- nisse is veroord. wegens overtreding distributiewet tot ƒ50, of 50 d. hecht. P. .F. T., 43 j., grossier te Hontenisse, is veroord. wegens als voren tot 50, of 50 d. hecht. AXEL, 8 November 1918. Belanghebbenden verwijzen we naar de dienstregeling voor de wijziging die in den tramdienst is aangebracht. Zaterdagnamiddag is het Duitsche stoomschip .Kandelfels", hetwelk van Antwerpen kwam tegen de spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam geloopen, tengevolge waarvan het draai bare gedeelte der brug, door de cam pagne van het schip opgelicht, deels in de Zuidelijke doorvaart is ontploft, deels steunend op een peiler, in de lucht steekt. Men vreest, dat de rollen, waarop het draaibare gedeelte van de brug rustte, beschadigd zyn, en het misschien weken kan duren, voordat het spoorwegverkeer over de brug hersteld is. In verband met dit ongeval rijden de treinen van Amsterdam over Delft niet verder dan station Delttsche poort. Reizigers voor verder dan Rotterdam moeten van het station D. P. af op eigen gelegenheid naar halte Fijhoord gaan, van waar de treinen naar het Zuiden op den tijd van de gewone dienstregeling vertrekkenen zoo ook omgekeerd. Persoonlijke ongelukken hebben er bij het ongeval niet plaats gehad, doch de aangerichte schade is zeer groot. Be wapenstilstand. De Times verneemt uit Parijs, dat geallieerden tot overeenstemming tj0 gekomen omtreDt de wapenstilstand'»^, 1 waarden. Het is buiten twijfel ol 4, Duitschsrs zullen deze voorwaarden »u, nemen in verband met de successen vj de geallieerden aan het Fransche from In een nota gericht aan den Zwitser schen zaakgelastigde te Washington worè herinuerd aan den eisch in de vredei' voorwaarden neergelegd, dat de bezeilt1 grondgebieden hersteld, ontruimd bevrijd moeten worden. De Geallieerd^ Regeeringen verstaan er uit, dat eet compensatie door Duitschland zal wordef gegeven voor alle schade, toegebracf aan de burgerlijke bevolking der Gealli] eerden en huDne bezittingen, door d«f aanval van Duitschland te land, ter ij en uit de lucht. De Duitsche delegatie tot het sluitei van een wapenstilstand, ter aanknoopt van vredesonderhandelingen is Woensdjf van Berlijn naar het Fransche hoofdkwil tier vertrokken, waar ze zullen wordet ontvangen door Maarschalk Foch. Mededeelingen van den Correspondent van het Bijkantoor voor Vee en Paarden v in Zeeland te Axel De Secretaris P. LE FEBER, is des Zaterdags van 12 tot S uur bij den heer Gilijamse te «preken eo 's Woen-f dagsavonds van 4 tot 6 uur aan zijn' huis. Wie het nog niet gedaan heeft, vrag» zaaizaadbons voor eigen zaaizaad. Burgemeester en Wethou- ders van AXEL maken be kend dat de ingestelde huurcommissie samengesteld is als volgt J. DE KRAKER, Voorzitter. J. A. VAN DE VIJVER, le Secr, J. A.' VAN HOEVE, wnd. Voorz. B. J. CORTVRIENDT. J. K. VINK. A. DE VISSER. en tot plaatsvervangende leden PH. A. KNIERIEM. G. VERBEKE. H. VAN LUIJK. ADR. DE JONGE. C. J. M. VAN LAERE. A. J. HOL, 2e Secretaris. Burgemeester en Wethouders voornoemd,! L. J. DEN HOLLANDER. I Be Secretaris, J. A. VAN VESSEM. M Geldig van 11-16 November. BON 7 der Aardappelkaart voor 4 K.G. aard appelen. BON 4 geel of rood voor l1/» ons kaas. BON 5 geel of rood en BON 16 der Suiker-I kinderkaart voor 2Yg ons suiker. Geldig van 12—21 November. BON 6 der boter, melange A, melange B et norma 1 margarinekaar t met overlegging van BON 6 geel ol rood. In verband met de nieuwe voor schoenen worden klompenbons voortaan alleen des Vrijdags n.m. tusschen 2—7 uur afgegeven.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2