No. ii-2, Zaterdag 9 November 1918 Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw seh-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. A\E«. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post -70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Centvoor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De Rijkskleedingvoorziening. Thans is gepubliceerd de lijst van de verschillende kledingstukken welke van Regeeringswege worden beschik baar gesteld tegen de daarvoor vastge stelde prijzen. Het blijkt nu eerst aan de buiten wereld, welk een ingewikkelde, veel omvattende taak de Regeering op zich nam door behalve de voeding ook de kleeding van een overgroot deel onzer bevolking op zich te nemen. We weten,, dat de Regeering dit niet uit eigen baweging deed, doch hiertoe overging door den aandrang van het publiek, dat wel vroeg om in te grijpen in de kleedingvoorzieuing, doch geen flauw begrip had welk een moeilijkheden daaraan verbonden worden. Zelfs de hoogste ambtenaren moeten daarmede in het begin voor een vraagstuk gestaan hebben. De Regeering heeft zich bij dit werk bediend van de practische kennis van een groot industrieel, den beer Hertz berger uit Rotterdam, welke de zaak thans in zoover heeft weten klaar te maken, dat eerlang met de distributie van kleedingstukken zal kunnen worden begonnen. Een correspondent van de Telegraaf bracbt een bezoek aan den heer Hertz berger, die welwillend inlichtingen gaf over het verloop der voorbereiding. We ontleenen daaraan bet volgende Aanvankelijk verkeerde de beer Hertz berger in de meening, dat het ging om wat goedkoope jassen voor hot volk, doch al spoedig bleek hem dat zijn zorg zich zou moeteu uitstrekken over alle dames en heeren boven en ondergoed. Toen op 15 Juli de rijks-voorzieniug werd ingesteld, zat men met leege huizen. Er was noch katoen, noch wol men beschikte alleen over eeu partij lompen. Daaruit liet de heer Hertz berger een monsterstuk samenstellen, waarvan niet zonder bezwaren 60.000 stukken goed werden gemaakt door de fabrikanten en voor rekening van de Regeering, die natuurlijk buiten gewone winsten uitschakelde. Drie soorten stof werden ingeleverd. De goedkoopste soort is bestemd voor het distributie-confectiegoed, de tweede qualiteit wordt door de Rijkskleeding voorziening verdeeld over die zaken in Nederland, wflke altyd confectie gemaakt hebben en onder controle van de Rijkskleeding voorziening worden verkocht. De derde soort is de prima qualiteit, teu minste wat men tegenwoor dig als zoodanig beschouwt, voor maat wol. Wijl het stoffeue vraagstuk geheel in handen der R.K.V. berust, zijn ook de petten daaronder gebracht. Wat de wollen en katoenen goederen betreft was het vraagstuk moeilijker, wijl men daarvoor geen grondstoffen kan aanmaken. Doch men is er in geslaagd de hand te leggen op groote partijen ruwe katoen, die in vee men liggen opgeslagen en in het beziwat ren van buitenlandsche eigenaren. De fabrieken van den heer Hertz berger te Rotterdam mét zijn geschoold personeel pl.m. 700 personen, zijn nu overgegkan aan de regeering. Tevens werden de bureelen ondergebracht voor de uitvoerige administratie. De regee ring heelt daardoor het voordeel direct een economisch ingericht bedrijf tot hare dispositie te krijgen. Een der voordeelen van het ingrij pen der regeering is, dat aan het wil lekeurig opdryven der op O. W. beluste tailleurs een einde is gemaakt. Hooger dan da prijzen voor costuums thans zijn kunnen zij niet meer worden. Wanneer wij onze oogen naar het buitenland richten, waar 1000 mark voor een costuum een spotprijs is, dan moeten we erkennen in een bevoor rechte positie te verkeeren. Zooals men weet is bepaald, dat zy die distributiekleeren betrekken een oud pak moeten inleveren. Dat is bepaald om den kettinghandel in rijks kleeren tegen te gaan èn om weer in het bezit te komen van een zeker deel lompen. De heer Hertzberger is van meening dat de eerste twee jaar na hot sluiten van den vrede geen verbetering in de kleedingvoorziening is te wachten, zoo dat, hoewel bij geen voorstander is van Rijksbemoeiïng, voorloopig dë distribu tie gehandhaafd moet blijven. Intus- schen verwacht men geen daling der prijzen voor de kleeren. De distributie van kleeren zal in het voorjaar aauvangen. Alles is zoo bere kend, dat de R. K. V. zichzelvo dekt en bet Rijk in deze dus geeu kosten heeft. Zoowel in- als vorkoopspryzen zyn vastgesteld. De R. K. V. levert aan de gemeente en deze kan de prijs zoo berekeuen, dat da verkoop in de wipkels 20% hooger is. Ten slotte nog iets over de prijzen. Er zijn geen maximumprijzen gesteld voor confectie-costuums, doch topprij- zen, dat wil zeggen prijzen, waarboven de handel niet mag gaan, doch waar men V9ilig ver beneden kan blyven. De onderlinge concurrentie zal wel zorgen, dat dit geschiedt. Deze maat regel is getroffen, om te maken, dat confectiebandelaren geen misbruik kun uea maken van den nood, door de prij zen tot 300 per costuum op te jagen. Reeds hangen in de pakkamers van de Rijksfabriek te Rotterdam onafzien bare rijen eonheidsjassen te wachten op de kooplustigen. Laten wij direct verklaren, dat zij in verschillende kleuren te koop zijn en het eenheids karakter niet direct op den voorgrond treedt. Dit ter geruststelling van ad spirant-éónheidsjas-dragers De Rijkskleediugvoorzieniug geeft thans aan de gemeentebesturen gele genheid hun bestallingeu van kleeding stukken voor de distributie te doen. De aanvragen moeten vóór 1 December a.s. by de Rijkskleeding voorziening zijn ingekomen. Besc.iikbaar komen ongeveer 150.000 heerenulsceris (winkelprijs 21.00), 70.000 jougensulsters 18.50 en 16.50), 90.000 kinder ulsters 10.75, ƒ12.50, en 14.50), 75000 motorjekkers (ƒ17.50): 35.000 damesmantels 24.50), 35.000 jongedamesmantels 22.50, 60.000 meisjesmantels 18.45, 15.60 en ƒ12.75); 225.000 wollen serge dames rokken ƒ11, ƒ10 en ƒ9); 1.200.000 mansbemden (2.70 2 50 en ƒ2.20), 225,000 jongenshemden (ƒ1.75, ƒ1.50 en 135), 1.200.000 vrou wenhemden (ƒ2.65, ƒ2 45 en ƒ2.20), 225.000 meisjeshemden 1.80, 1,45 en ƒ1.30); 15.000 moltonhemden, speciaal voor mijnwerkers (ƒ3.50, ƒ3.25 en ƒ2.75) en 15.000 molton onderbroeken speciaal voor mijnwerkers (ƒ2.50, ƒ2.40 en ƒ2.30); 500.000 tricot mansonderbroeken (ƒ2.25), 200.000 tricot jongensonderbroe ken (ƒ2), 300.000 tricot mansborstrok ken (ƒ2.45), 150.000 tricot jongensborst rokken 1.90), 200.000 gebreide vrou wenborstrokken 1.50), 100.000 ge breide meisjesborstrokken 130), 100.000 gebreide kinderborstrokken voor jongens en meisjes 1.05) 500.000 katoenen vrouwenpantalons (ƒ1.80), 250.000 katoenen meisjespanta lons 1.50), 500.000 boezeroens 3.10, ƒ2.90, 2.70, ƒ2.50 en ƒ2.30), 250.000 blauwe werkbroeken 4.25), 250.000 blauwe werkjassen (4.25), 100.000 molton dekens 2.50) en 100.000 omslagdoeken 2.20;. Als maatstaf voor de verstrekking van kleedingstukken aan de verbruikers geldt alleen de behoefte van den aan vrager. Diens financieele omstandig heden blijven dus buiten beschouwing. Als regel moet de kooper echter een door hem zeil afgedragen oud kleeding- stuk inleveren. De gemeenten verplichten zich ook zorg te dragen, dat de winkeliers van bovenkleeding voor verandering aan bovenkieeding als maximum zullen be rekenen de volgende prijzen voor bet hooger of lager plaatsen van een kraag 1. voor het verlengen of verkorten van mouwen 0.75 voor verplaatsen van knoopen (on verschillig hoeveel) /0.10; voor het verkorten van een kleeding- stuk 0.50. Dit betrett alleen heeren-, jongens en kinderulsters, damesmeisjes- en kindermantels. Daaronder is inbegrepen eventueele bylevering van gareu, zijde of voering voor de reparatie benoodigd. De Rijkskleedingvoorziening verstrekt, voor zoover beschikbaar, op aanvraag gratis reparati&lappen. Da gemeenten zullen een register aanleggen, vermeldende naam en woon plaats van de personen aan wie distri- butiekleeding wordt verstrekt, alsmede aantal en soort der kleedingstukken. Ten einde zooveel mogelijk te voor komen, dat de kleedingstukken in han den van opkoopers komen zullen de koopers een verklaring liefst schriftelijk- bebben af te leggen, dat het gekochte kleedingstuk voor eigen gebruik zal dienen. De Spaansche griep. Naar aanleiding der gevreesde ziekte, die we kennen onder den naam Spaan sche griep, die thans door geheel ons land heerscht, die zooveel gemoederen in beweging brengt en die, laten we bet maar bekennen, oen zenuwachtige spanning heeft veroorzaakt, heett de redactie" van de Telegraaf zich gewend tot den chef der hygiënische afdeeling van het Algemeen Hoofdkwartier, de arts J. H. J. Vos. In de eerste plaats verdient het feit de aandacht, zoo sprak de heer Vos, dat deze ziekte een zéér capricieuse is. Soms doen zich alle verschijnselen voor van longontsteking, terwijl den volgen den dag ineens blijkt, dat deze ver schijnselen verdwenen zyn en dat de patiënt zich goed gevoelt en absoluut koortsvrij is. In de tweede plaats is de tijdsruimte tusschen besmetting en bet zich voordoen van verschijnselen bijzonder kort. Het komt zeer dikwyls voor, dat er zich binnen vier en twintig uur symptomen voordoen. Mij is een geval bekend, waarin de tijdsruimte twaalf uur bedroeg. Dat was toen een patiënt die neerviel, twee hospitaalsoldaten en een dokter in bet jezieht hoestend. Des avonds hadden en de hospitaalsoldaten en de officier van gezondheid de ziekte eveneens onder de leden en deden zich bij bun verschy melen voor. Het beeld, waar onder b. v. de longontsteking in bet verloop der griep verliet, gaf deu indruk, dat hier een gifstot van zeldzaam ver nietigende kracht ia 't spel was. Behalve deze complicatie werden vele andere opgemerkt, o.a. pleuris, keelabs- ces, blindedarmontsteking e. a. Bij ongeveer alle lijders kon worden waar genomen, dat de ziekte ook de hersen vliezen in het geding betrokde ken merkende uiting daarvan was een trage pols, die reeds in den aanvang der aandoening optrad. IJlen kwam nogal eens voor, terwijl als een interessante byzonderneid vermeld dient te worden, dat een mijner patiënten pnder den invloed der koortsen nachtwandelaar \fcerd. Eigenaardig is ook de aanleg voor bloedingen, speciaal zich uitende in neusbloedingen en bloeduitstortingen onder de huid. Bij velen werd een overgevoeligheid (tot groote pijnlijkheid toe) van de huid opgemerkt, het was dikwijls, ot er met naalden ot messen in het lichaam werd gestoken. Werd er in het verloop der ongesteld heid nogal wat speiing waargenomen, het begin was in bijna alle gevallen typiscb acuut met hoofdpijn, keelpyn, rilligheid, groote vermoeidheid en dik wyls pijn onder in den rug en in de ledematen. Slechts zelden was bet begin ietwat siepend. Een eigenlijke behandeling der ziekte is in het me&rendeel der gevallen niet noodig. Wel heett men soms aspirine, kinine of een of ander salicylpreparaat voorgeschreven, doch vroegtijdig bedrust eu melkdiëet waren in den regel afdoende om de ziekte te genezen en complicaties te voorkomen.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1