Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. juist met zooveel praal ea pracht om geven Wie heden in Duitschland ertoe bydraagt, de maatschappelijkeorde in stand te houden, en het Ryk te beschermen voor een gewelddadige omwenteling en 'n bolsjevistischerevolu- tie, verleent de belangrijkste en beste diensten aan de monarchie en op de eerste plaats aan hat volk self. De „Frankf. Nachr." bevat een tele gram uit Berlijn, volgens hetwelk Scheidemann een memorandum heeit gericht aan den Rijkskanselier waarin hij uitvoerig bepleit de noodzakelijkheid van het altreden van Keizer Wilhelm II. De voeding der vluchtelingen. Omtrent de voedselvoorziening van vluchtelingen, welke in de afgeloopen weken ons land binnen kwamen, meldt men aan het Ned. Corr. bureau Het rantsoen, dat den vluchtelingen wordt toegelegd, is ruimer dan dat het geen door ons volk wordt genoten. Dit geschiedt in de eerste plaats omdat de menschen thans in uitgeputten toestand verkeeren, maar bovendien omdat al hetgeen zij verbruiken, in natura wordt teruggegeven door de Reliefcommissie •n de Fransche regeering. Er wordt dus niets onttrokken aan onze eigen bevolking. Trouwens de porties die thans worden uitgekeerd, zijn nog geringer dan die welke de vluchtelingen toen zij nog in bun woonplaats vertoefden werden verstrekt door de Reliefcommissie. AXEL, 5 November 1918. Gisteren is door ziekte van het perso neel en het afwezig zijn van een 70 tal leerlingen de openbare lagere school alhier gesloten. Het aantal gevallen der Spaansche ziekte breidt zich nog steeds uit, zoodat men vreest, dat weldra ook de bijzondere school in de Nieuw- ■traat gedwongen vacantia zal moeten nemen. Heden werd het lijk van een te Amsterdam wonenden sergeant van hier vervoerd. Onder de militairen moeten zich nu geen ernstig zieken meer bevinden, doch de verraderlijke ziekte neemt zoo spoedig een ernstige wending aan, dat men zich geen illusies kan maken. Ook behalve de patiënten, die aan griep lijden, zyu er in onze gemeente nog veel menschen aan hst ziekbed gekluisterd, zoodat zelfs het tramverkeer beperkt wordt. We vernemen, dat van het personeel der Z. V. TramwegMij o.a. 9 machinisten wegens ziekte verhinderd zijn hun taak te vervullen, zoodat met ingaug van heden een beperkte dienstregeling is ingesteld. Als een bewijs, dat er groote aardappelen gerooid worden, toonde men ons heden een knol van elf en een halve ons, d.i. 1150 gram. Tegen Zaterdagavond was alhier een algemeene vergadering uitgeschre ven van de steunende leden van de vereeniging .IJsclub", met het doel tot ontbinding der vereeniging over te gaan. Aangezien de opkomst zeer gering was (slechts 8 leden waren op de vergadering aanwezig) werd besloten, in de eerste helft van December nogmaals de leden ter vergadering op te roepen om dan een definitief besluit te nemen. De vereeniging de .IJsclub" is opge richt in 1885zy telt ruiin 40 leden, terwijl de kas er ook niet slecht voov staat. Er is ruim J 111 in kas. De tijdsomstandigheden zyn van dien aard, dat het doel, armenverzorging, niet meer door de middelen (wedstrijden van behoeftigen) kan gewettigd worden. Het sleetje rijden door oude stumpers is uit den tyd. Vrydag was het voor de leerlingen der Chr. school op 't Spui een feestdag. Men vierde het 25-Jarig bestaan der school. Voormiddags werd de jeugd getrakteerd, men zong feestliederen en tot herinnering kreeg ieder een tekst- kaart mede naar huis. 's Middags waren in het door eenige oud-leerlingen fraai versierde school gebouw vergaderd het Bestuur der school, het personeel en tal van genoo digden, w. o. enkele schoolhoofden uit de buurt en vroegere leerkrachten. Het Dag. Bestuur van Axel was wegens ambtsbezigheden verhinderd. De voorzitter, de heer Joh. de Feijter, burgemeester van Zaamslag, hield een korte feestrede, waarbij hij ook herdacht zijn 25-jarig lidmaatschap van het bestuur der school, dat hij bij deze gelegenheid wenschte neder te leggen. Hij schetste het ontstaan, den bloei en den huidigen toestand der school. Vervolgens werd gesproken door dhr. Laansma, die als eerste hoofd van deze school begon met 40 leerlingen, welk getal thans geklommen is tot 140. Spr. zag met genoegen op die dagen terug en het deed hem genoegen onder de aanwezigen nog zooveel kennissen te ontmoeten. Alsnu nam dhr. J. C. de Koning, thans hoofd der jubileerende school het woord en bood namens de oud leerlingen het bestuur een geschenk aan, bestaande in leermiddelen. Een fraai stel wand platen voor het aanschouwelijk ouder- wys was de school ryker geworden. Behalve, dat nog verschillende per sonen het Bestuur met dezen dag geluk- wenschten, waren ook nog zeer veel schriftelijke bewijzen van belangstelling ingekomen. Vrydag werd alhier door notaris J. A. Dregmans verkocht een woonhuis, schuur, verdere aanhoorigheden en erf (zoogenaamde Plankenkeet) te Axel Magrette, groot 2 aren 97 centiaren. Het hoogste bod was 1810 door P. Riemens Dz. te Axel. De herveiling zal plaats hebben op Vrijdag 8 Nov. a.s. Zaterdag kwam op de verschillende secretarie's officieel bericht, dat H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen 300 heeft geschonken aan de algemeene armen te Ter Neuzen en Breskens en 150 aan die te Axel, Hulst, Aarden- burg en Sluis, benevens 100 aan het ziekenhuis te Ter Neuzen en 100 aan Rozenoord te Sluis, terwyl aan alle ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen namens Haar bloemen zyn gezonden, benevens haar portret. In de Dinsdag te Zaamslag ge houden raadszitting werd tot bij de behandeling der begrooting voor 1919 aangehouden een verzoek van de ver eeniging De Ambachtschool te Hulst om verbooging der subsidie. Eveneens werd tot bij de behandeling dier be grooting aangehouden het uitspreken eener meening omtrent de door Ged. Staten ontworpen herziening der jaar wedden van den Burgemeester secre taris en ontvanger, die ingevolge die regeling in verband met hunne dienst jaren voor burgemeester en secretaris met ingang van 1 Januari 1.1. klimmen tot 2050 (maximum 2500) en voor den ontvanger op 1500 (het maximum). Niettemin werd een besluit tot wyziging der begrooting voor 1918 goedgekeurd, waarin die jaarwedde tot de hier genoemde cijfers verhoogd zyn. Besloten werd tot het aangaan eener geldleening ad 60.000 ter bestrijding der kosten van inrichting eener elec- trische centrale in de hoofdkom. In verband met de vele inwoners van de buurtschappen Reuzenhoek en 't Veer, die zich na hunne aangifte hebben teruggetrokken, zal vermoedelijk de aanleg van 't net naar die buurton moeten vervallen. Goedgekeurd werd op te roepen een hoofdmachinist op een jaarwedde van 1000 en een hulpmachinist op 400, terwyl de jaarwedde voor den boek houder der centrale op 150 werd bepaald. Aangenomen werd een voorstel van Burg en Weth. betreffende wegsver- betering bij de tramhalte waarin de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij een derde der kosten wil bij dragen tot een maximum van 1500. De begrooting voor het Burgerl. Arm bestuur voor 1919 werd vastgesteld op f 2754, de subsidie van de gemeente op ƒ2600, zijnde f 600 hooger dan voor het loopende jaar. Nadat bij den aanvang der vergade ring voor kennisgeving was aangenomen een verzoek van den gemeenteraad van IJlst, om adhaesie aan haar motie, ge richt tot de Regeering, waarin spoedige invoering wordt verzocht van wettelijke regeling van het nieuwe artikel 192 der Grondwet (betreffende gelijkstelling van de jaarwedden der onderwijzers van de openbare en der bijzondere scholen) werd daaraan aan het slot der vergadering met algemeene stemmen adhaesie betuigd. M. Of. De krtyg in onze buurt. Vrijdagavond zagen we ons genood zaakt ons bedryf eenigen tijd stop te zetten, doordat een ronkende motor dreigend op geringe hoogte boven onze hoofden zweefde. Het uitdraaien van de lichten was in een oogwenk gebeurd, doch intusschen moesten onze abonne's wachten op de krant. Ook van gemeentewege werden de lichten gedoofd. De aviateur verdween echter, zonder alhier onheil te stichten. Eenigen tijd later brak het geschut weer los aan de grenzen en bijna den ganschen nacht hoorden we vliegma chines in de verte en geschut. Onderden morgen werd in de richting Selzaete een reusachtige brand waarge nomenlater bleek dit de kuntsmest- fabriek te zijn. Doch behalve dit be richt vernamen we nog meerDe Duitschers hadden Selzaete ontruimd Als om strijd togen nu de jour nalisten naar Sas van Gent om bijzon derheden te vernemen. De feiten waren echter een herhaling van wat aan de grenzen bij Sluis en Eede ge beurt is De Duitschers trokken het kanaal over met medeneming van al wat van hun gading was, terwyl pa trouilles achterbleven om mogelyk op dringende voorposten van de geallieër den staande te houden. Er gebeurde hier in 't klein, wat aan het groote front in massa plaats had. Op meester lijke wijze werd alle materiaal, munitie enz. enz. een paar dagen te voren weggevoerd, tot Zaterdag ook de troe pen volgden. Eenmaal over het kanaal GentNeuzen gekomen, werden de bruggen met verschrikkelijke knallen opgeblazen. Eveneens liet men den verbindings weg Selzaete - Eecloo door mynen in de lucht vliegen, terwijl artilleriege- schut de vreeselijke ontploffingen af wisselde, ten bewijze, dat hier en daar reeds een treffen met den vijand plaats had, waarbij wederzijdsch jonge'levens werden verwoest. In Selzaete heerschte natuurlijk groote blijdschap, die, weerklank vond te Sas van Gent. Over en weer bezocht men kenissen, van wie men 4 jaren was gescheiden geweest. We hoorden toen dat de Duitsche troepen zeer veel vee hadden opgeëischt en meegevoerd, maar ook andere geriefelijkheden, als rij wielen enz. Tegenover die schadeposten had den anderen weer fortuin, doordat ze van soldaten voor eenige marken een koe kochten. Tegen den avond werden de grenzen gesloten door de Nederlandsche militai ren en trad tot 's morgens een tamelyke kalmte in. Doch Zondag was het gedommel niet van de lucht, wat zeer velen naar het gevaarlijke plekje aan het Staakje lokte. Wie geen gevaar duchte, kon daar een stukje van het moordtooneel bijwonen. Men zag jon gens sneuvelen of verwond neervallen terwijl de kogels rond onze ooren floten Het was een griezelig gezicht. Het fluiten dar kogels was Zondag] middag ook te Axel hoorbaar, maar daif waren Hollandsche kogels, Op j05' Meter hoogte dwaalde hier een DuuL, tweedekker rond, die viermaal als^ ware langs de daken streek. D&, vlieger was in gevecht gezien me andere vliegtuigen en daardoor dt koers kwijt geraakt. Nabij Waterlact Oudeman (B.) is het neergestreken. 71 Heviger als ooit te voren dreuw vannacht het geschut tusschen dei. gierenden wind. Het was alsof et] donderbui eenige uren boven ona gemeente hing, waar zelfs het licht v« het losbrandeu der kanonnen toe met werkte. De Geallieerde troepen Dad» den en zyn thans Gent binnengetrokken! Selzaete, Ter Donk en Langerbruga werden beschoten. Te Ter Neuzen kwamen gisten] 1500 vluchtelingen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 November 1918. A. J. R21 j., visscher te Philippine, wegens dietstal veroord. tot fl of 1 dag heel F. d. M., 43 j., visscher te Philippine,' wegens als voren yeroord. tot i 1 of 1 dag hechl' Zitting van 5 November 1918. B. W., 66 j., arbeider te Koewacht, is wegew verboden vervoer veroord. tot f25 of 2a dagen hechtenis. M. L. d. D., 61 j., arbeidster te Koewacht is wegens als voren veroord. tot f 25 of w dagen hecht. Een ontzettend ongeluk, zoo grook als de Nederlandsehe aviatiek er nof geen kende, heeft Donderdag het vlieg kamp Soesterberg getroffen. Twee machines zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen, met het rampzalig gevolg, dat de vier inzittenden; de bestuurders met hun passagiers, eeni-| ge oogenblikken later dood werden op genomen. Het is de zwaarste slag ge weest, die onze militaire vliegers getrofj fen, een ongeluk, dat op de bevolking van het algelegen Soesterberg, ons grooti militaire vliegkamp en ook daarbuiten] een ontzettenden indruk heeft gemaakt! Even elf uur bewogen zich twee m chines op ongeveer 125 meter boven M hei in de nabijheid vau de hangaru Het waren een groote Candron-machint! met twee 80-paards motoren, een vrot- ger door het Rijk in Frankrijk gekoeM toestel, eerst bommenwerper, maar thant als oefentoestel in gebruik, alsmede eei type Henri Farman, uit de Spijker-fabriek! voorzien van een 85 paards motor Di Caudron werd bestuurd door deD le Ll| J. v. Oosten, uit Utrecht en had den M Lt. B. A. v. Doorn, uit Bussum, als paw sagier, de Farman had als bestuurdeil Serg. De Greef, uit Arnhem, en ilil passagier Serg. W. Schoppen hauer uit Scheveningen. De Caudron was dalende, de andere vloog met den motor in vollsj werking. Plotseling botsten de beidtf toestellen met de vleugels tegen elkaar,. De Farman brak in de lucht en stortte] tot geweldige ontzetting van de talrijk» aanwezigen, die bij de loodsen stonden] onmiddelijk naar beneden. De Caudronl bleef nog een oogenblik in de lucht, dook] toen voorever en sloeg, 50 meter vanii de plek waar de Farman was neergeko men, tegen de aarde te pletter. Het was een afzichtelijk schouwspel] onmiddelijk schoten offieren en manschap! pen toe, met de uiterst geringe hoop, <W| loeh alles nog niet zoo erg zou wezen- Bij de ruïnes der machines gekomen,j zagen zij evenwel hun angst bewaarheid-, Lt. v. Doorn en de sergeants De Greef en Schoppenhauer waren dadelijk omge komen. Lt. Van Oosten stierf na eenign oogenblikken. Alsof een ongeiuk, zooals nu te betreu- ren, nog niet ernstig genoeg was, kwa-

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2