Nieuws- en Advertentieblad X voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. de Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yr ij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. AUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiftn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. DE OORLOG. De geheele Fransche pers bespreekt geestdriftig de ineenstorting van het Turksche Rijk en de belangrijkheid van den met Turkije gesloten wapen stilstand. Geen wonder trouwens want -thans kunnen de oude Syrische droomen van Frankrijk worden verwezenlijkt. Rechtstreeks heeft de wapenstilstand tot gevolgd, dat het voornaamste deel der Britse he legers in Syrië, Palestina, Meso potanië en Egypte vrij komt voor het Westerfront, dat thans niet alleen het belangrijkste, doch ook het eenige is, Immers, er is alle reden om aan te nemen, dat ook de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Italië over een wapenstilstand reeds zijn begonnen en dat de vijandelijkheden ook op het Italiaansche front reeds zijn geëindigd of althans zeer spoedig zullen worden gestaakt. Het Oostelijk leger der Gealli eerden, dat weldra het leger van de Drau en den Donau zal worden, zal dan een groote rol spelenóók in Rus land, waar het Bolsjevisms thans werke lijk zyn laatste dagen beleeft. Het „Petit Journal" wijst er terecht op, dat de thans vrij wordende land- en zeestrijdkrachten van de Entente wel haast aan het geisoleerde Duitschland den genadeslag kunnen toebrengen indien het niet evenzeer besluit, te capituleeren. Het heet thans weer, dat de Entente tot na da Amerikaansche verkiezingen welke heden worden gehouden, zal dralen eer zij, in antwoord op de jongste Duitsche nota, haar voorwaarden voor den wapenstilstand aan het Duitsche Rijk meedeelt. In een Wolfftelegram, waarin wordt gesproken van het uitblijven dier voor waarden, wordt de opmerking gemaakt, dat deze vertraging moeilijk te rijmen is met de woorden van een leidenden Staatsman der Entente „Misdadiger is hij, die het bloedvergieten ook slechts een uur langer doet voortduren, dan beslist noodig is". Ook zal men zich afvragen, zoo vervolgt het telegram, of wij den duikbootoorlog slechts hebben opgegeven, opdat de voorziening van onze vijanden mot alle noodzakelijke levensmiddelen weer kan beginnen, terwijl de Britsche hongerblokkadetegen onze weerlooze vrouwen en kinderen ongestoord voortduurt. Zou Wilson, die immers het lot van Europa in handen heeft, de slachtingen op het Westertront en de nooddruft óók en vooral in de neutrale landen nóg een week laten voortduren Men schrijft uit Londen De uitwerking van de ineenstorting van Oostenrijk op den oorlog zal onmiddellijk zijn. Het is duidelijk, dat de Geallieerden niet zullen toestemmen in een wapenstilstand, welke niet, even als met Bulgarije het geval was, voor hen meebracht, dat zij ongehinderd hun troepen door Oostenrijk zouden kunnen zenden en den oorlog op Oostenrijksch grondgebied tegen Duitschland zouden kunnen voortzetten. Zelfs indien Oosten rijk neigingen zou toonen om de ver- £6 4,50d) 6,25c1 or NEDERLAND IN 1795. Zoodra de jongeling buiten gevaar was, verliet ik terstond een huis, waar ik, zonder mijn ongelukkig noodlot, ge- Doegelijke dagen had kunnen doorbren gen. Thans kon ik elders een schuil plaats zoeken. In Hamburg vond ik nieuwe redenen, om mij over de men gchen te beklagen al mijn oude ken nissen ontweken mij. Mevrouw Stemman had zich van haren echtgenoot doen scheiden. Men verhaalde het voorgeval lene op duizenderlei wijzenmaar uit welk gezichtspunt men het ook nam altijd stond ik in de schaduwzijde. Al len beschuldigden mij, het plan te heb ben gehad, oneenigheid tusschen man en vrouw te zaaien alleen verschilden de gevoelens nopens het doel, dat ik- m'.j hierbij had voorgesteld. Eenigeu wilden dat ik verliefd was op de kamenier, en door haar afgewezen, mij op haar had willen wreken anderen waren van oor deel, dat ik in het geheim de hoop had gevoed met Mevrouw Steinman een hu welijk aan te gaan en dan tot dat einde eene scheiding had aangewend; hierbij voegde men, dat ik met den zoon ge- vulling van dezen eisch te weigeren, dan zou het toch onmachtig zijn, weer stand te bieden. De volken, die Oosten rijk vormen, zijn in vollen opstanden de twee voornaamste, de Taeoho-Slo waken en de Zuid-Slaven zijn door de Entente erkend als geallieerde oorlog voerende mogendheden. Dit is voldoen de om den Geallieerden te verzekeren, dat zij door het vroegere vijandelijke grondgebied kunnen trekken. De uit werking op Duitschland zal zeer belang rijk zijn, want het beteekent niet meer ol minder, dan dat de Duitsche achter deur is geforceerd. Boheme, dat nu snel in de handen van de Tsecho- Slowaken overgaat, grenst aan Pruisen, Saksen en Beieren en de O. grens van geen dier landen is ingericht voor verdedigingsdoeleinden. Zonder één man van het Westerfront te verwijderen, kundfea de Geallieerden de troepen van hun Zuid en Oostfront gebruiken en hebben een macht, welke voldoende is om een weg te banen in Saksen en Beieren. Tegen deze noodlottige om singeling kan Duitschland niet strijden, afgescheiden van zijn laatste hpop om nog voedingsmiddelen te kunnen ver krijgen. Duitschland is gewaarschuwd door president Wilson, dat de voor waarden voor een wapenstilstand bijna voorbeeldeloos streng zullen zyn. Het is zeker, dat Duitschland niet zal toe stemmen zonder bittere interne conflic ten en het is ook mogelijk, dat de toestemming zal worden uitgesteld. Zulk een uitstel zou fataal zijn voor Duitsch land en goed voor niemand. De Gealli eerden moeten hun -best doen, het vochten had, dewijl hij mij wilde ver hinderen zijne moeder van de ontrouw van zijn vader te onderrichten, en de slotsom van dat alles was, dat men mij voor een hatelijk, ondankbaar en gevaar lijk mensch hield. Kwaadwillige men- schen geloofden alles, en goede lieden namen ten minste de helft voor waar aan. Het is te hopen, dat, wanneer da zedekt^nde geheel en al volmaakt zal zijn verstandige lieden in plaats van den grondregel aan te nemeu, dat men van het kwaad, hetwelk er gesproken wordt, slechts de helft moet gelooven, liever zullen aannemen, dat men in het alge meen er niets van moet gelooven. Thans besloot ik mij naar Coblentz te begeven, doch vreezende dat de al te gedienstige faam mij reeds vooruit mocht gesneld zijn, verwisselde ik van naam en doopte mij Cultiveur, in overeen stemming met mijne heerschende neiging, Getroost door het bezit van zesduizend trancs, wilde ik mij op weg begeveo toen zich een schooue gelegenheid aan bood,, om mijn geld to besparen en al thans iets in de maatschappij te zijn Een Hoogaarsch EielmaD, de Baron Hol nitz, zocht een secretaris, die Fransch sprak en fraai sehreef, ik bood mij aan, word aangenomen, en vertrok met hem naar Coblentz. Thans had ik reden om tevreden te zijn de Baron Holnitz was de beste mensch, dien men zich kan voorstellenslechts een gebrek kleetde hem aaD hij had een verklaarden af keer van elke nieuwigheid hoegenaamd en was alzoo een verklaarde vijand van de Fransche omwentelingofschoon hij in tegenwoordigheid van anderen nim mer voor zijne staatkundige gevoelens uitkwam; honderd maal heb ik hem op onze reis de woorden van Pope hooren herhalenLaat dwazen over de ver schillende regeeringsvormeu twisten de beste is die, welke de beste uitkomsten geeft. Aan het voordeel een erhooge ga boorte hechtte de goede Baron een on eindige waardede woorden wat ook gebeure, de edelea zullen altijd edelen blijven, lagen hem steeds op de lippen en terwijl hij geweldige rookwolken in de lucht blie3, herhaalde hy steeds die woorden met hetzelfde genoagen. Voor het overige was hy zoo beschroomd en bevreesd, om zich aan iets onaangenaams bloot te stellen, dat hij zich eens met mij in gezelschap bevindende, waar lang en heftig over do staatkunde gesproken werd, uitriep: »mijne heeren, ik voorzie, dat dit op de eene of andere wijze geen goed einde zal nemen, maar ik bid u laat mij geheel en al buiten de zaak.» Oader de menigte emigranten, die zieh te Coblentz bevonden, trof ik mijn vriend Charles Du roe aan wij vernieuw de^ de vriendschap van gelukkiger da gen, en ik vond in hem zulk een mensch waaraan ik steeds behoefte had gevoeld de ongelukkige tijden hadden geen ia Duitsche volk te voldoen en hetgeen verder ligt dan den wapenstilstand is niet een vrede op z'n Brest-Litofsksch, maar een vrede op den reeds gedeflni- eerden Wilsonschen grondslag. Uit Bulgaryë. Het Bulgaarsche ge zantschap te Kief heeft volgens de ,Vorwart8" het volgende telegram ont vangen Den 25en Oct. is in tegen woordigheid van een talrijke menigte te Tirnowo, de oude hoofdstad des lands, de Bulgaarsche volksrepubliek gepro clameerd. Koning Boris heett afstand gedaan van den troon. Een Regentscbapsraad heeft zich aan het hoofd van den Staat gesteld. Uit Duitschland. Vergaderingen in de meest verschillende streken van Duitschland, aldus schrijft de „Köln. Volksztg.", hebben in den laatsten tjjd onmiskenbaar getuigenis afgelegd van de aanhankelijkheid der Duitschers aan keizer en monarchie. Ten slotte gaat het ook niet zoozeer om Wilhelm II als wel om de monarchie in Pruisen en in Duitschland, Degenen die den keizer en de Hohenzollerns willen opzij zetten, omdat zy een republiek verlangen, moeten met zichzelf het er wel over eens zijn, dat een republikeinsch Duitschland ook republikeinsehe afzon derlijke Staten veronderstelt. Dit zou het verval van het Duitsche Rijk en den overgang tot de kleine machtige Staten beteeken. Waarom heett het zoogenaamd zoo democratische Engeland met zijn zeer oud parlementarisme zijn koningschap dan niet afgeschaft, maar vloed op zijn vroolijke geaardheid uitge oefend ook was hij minder te beklagen d»D het grootste gedeelte der andere uitgewekenen, dewijl het zijne moeder gelukt was een aanmerkelijke som geld uit Frankrijk mede te voeren. Charles bemoeide zich volstrekt niet met de staatkunde; hij beklaagde zijne ongeluk kige landgenooten onverschillig tot wel ke partij zij behoorden. Coblentz beviel mij uitnemend, of schoon mijne werkzaamheden van een niet zeer aangenaineo aard warenik moest voor den baron verscheidene staatkundige vlugschriften, dis zonder naam van den schrijver in het Fransch werden uitgegeven, overschrijven en verbeteren. Ongelukkig was zijn stijl zeer langwijlig, als zijne manier van spreken kort wasde langste vol zinnen hield hij voor de bastehierdoor was het mij dikwijls onmogelijk den draad zijnor denkbeelden te volgen, te minder daar hij de noodlottige gewoonte had, zaken, die geheel vreemd aan het onderwerp waren, er door te vlechten. Gelukkig was zijn geest na verloop van eenige weken uitgeput en hij verklaarde mij groote behoefte aan rust te hebben. Ik dankte den Hemel, én om mij scha deloos te stellen voor zooveel inspanning deed ik een toer te paard op een aan- merkelijken afstand van de stad. (Wordt veruolqd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1