Axelsche Courant bijvoegsel PE. Zaterdag 2 Member 1918. No. 60. Gemengd Nieuws. e di 1 In *14, VAN DE vo# AND. en^ aren •8.40 AND, en 9, iana, ▼00! AND en 8, 2 roe TOO! A Nil, en I aren, vooi AND, en 9, iaren, TOO! AND, en 9, iaren, Sflv«' Fr, AND, 421, sn, 75 loo® srgfas, leliüf jzing. irpen* voor re de VAN Militaire opstootjes. Nadat verleden week ook te Vlissingen reeds éénmaal door militairen een be- tooging was gehouden, waarbij »hooger« geroepen werd, is het Dinsdag tot erger I dingen gekomen. Omstreeks 7 nur trok een troep van een 100-tal soldaten de stad in onder het zingen van oproerige en socialistische liederende troep groeide aan tot een 400-tal militairen en een groot aantal nieuwsgierige burgers, vooral opgeschoten jongens. In de sociteit »Unitas« werden tal van ruiten stuk gegooid en ook in verschillende particuliere woningen en in een eafé. O.a. moesten de ruiten in de woning van den commandant van Walcheren het ontgelden. De politie, tot herstel der orde uitge rukt, sommeerde de ordeverstoorders eenige malen zich kalm te gedragen. Toen hieraan geen gevolg werd geven werden met de blanke sabel charges uitgevoerd, waarbij de politie assistentie ontving van veldartillerie. De commandant van Walcheren, kolo nel Goossen, gevolgd door eenige officie ren, bleef nog eenigen tijd te paard door de stad rondrijden om tegen verdere samenscholingen te waken. Te half tien was de rust weergekeerd. In de Marskamp. Uit de uitvoerige beschrijvingen van het gebeurde, Vrijdag en Zaterdag, blijkt, dat de ergste dingen zijn gebeurd toen de belhamels onder den indruk waren van sterken drank, die ze uit de cantines weghaalden. Maar de gisting onder de soldaten was reeds eenige dagen merk baar, waarbij de klachten over te geringe, hoeveelheid eten en over't intrekken der verloven een groote rol speelden. De N. R. Crt. bavatte twee lezingen van het gebeurde. Aan een daarvan ontleenen we de volgende bijzonderheden Reeds Vrijdagmiddag waren er ver schillende soldaten, in hoofdzaak afkom stig uit Drente, die zich beklaagden, dat de maaltijd niet voldoende was geweest. De klachten werden onderzocht en den manschappen daarna toegezegd, dat ze om acht uur een nieuwe hoeveelheid eten zouden krijgen. Het hielp weinigde soldaten bleven mopperen en schoolden samen, allerlei dreigementen uitende, vooral aan het adres van de officieren. Even daarna begonnen ze met steenen electrisqhe lampen stuk te gooien. Eenige officieren o.a. luitenant Vonk, luitenant Muller, luitenant Blase en Rade- maker trachtten door kalm optreden de opgewonden bende tot kalmte te brengen het baatte niet. Integendeel, de onge regeldheden namen toe. Om 10 uur des avonds gaven de oproermakers te kennen, dat zij plan hadden om de officierscantine te plunderen. De oproermakers werden toen nogmaals toegesproken door luitenant Muller, plaatselijk adjudant. Hij wees hun op de zeer onverstandige houding en raadde hun aan in hun eigen belang, om uiteen te gaan. Ook dit bleef echter zondar resultaat en de bende, bestaande uit ongeveer 60 soldateD, wierp zich met geweld op de cantine. Alles werd kort t en klein geslagèn, sigaren en geld ge stolen de dranküesschen werden naar buiten gebracht, waar ze van mond tot j mond gingen. Het gavolg was, dat binnen korten tijd een aantal soldaten stom dronken door het kamp liep. Kapitein Plankeel heeft als kapitein van het piket daarna nog «en steenworp tegen het hoofd gekregen die «eu bloedend» woöde veifoovz-ekte, toen bij eveneens trachtte de bende te doen uiteen gaan. Dit was dien avond het slot van de relletjes. Vrijdagmorgen leek het, alsof de kalmte was teruggekeerd, doch reeds spoedig bleek, dat er nog wat broeide. Na het eten begon de ontevredenheid zich opnieuw te uiten; ook nu weer was het motief, dat het eten onvoldoende was geweest. Het was volgens verschillende personen ook ouder het mindere personeel althans dien dag volkomen onjuist. Duidelijk bleek toeD, dat het alleen een handje vol raddraaiers waren, die herrie wilden maken. De troep muiters, gevolgd door een honderdtal nieuwsgierigen ondernam al spoedig weer een aanval op de barak ken deze gooide aanvankelijk eerst een soldatenbarak stuk en vervolgens de officiersbarak van het eerste bataljon, waarna de soldatencantine aau d© beurt kwam, waar men eerst alles meenam sigareD, chocolade, lekkérnijen, het aan wezige geld en de sterke dranken. De bende zette eenvoudig de bemande tienliterflesschen aan den mond. Nu werd het al spoedig een afschuwe lijk teoneel. De dronken bende drong nogmaals de cautiDe binnen, sloeg alles stuk wat nog heel gebleven was, terwijl even daarna het groote van hout opge trokken gebouw de barak- is 30 bij 15 meter groot plotseling in lichte laaie stond. Luitenant Muller en sergeant van Zat feu deden nog een wanhopige poging om den brand te blusscbendit was echter onmogelijk, terwijl de mannen gedurig met steenen gegooid werden. Vreezende, dat de muitelingen zouden trachten den motor van de electrische centrale te vernielen, zette sergeant Van Zutfen de gasmotoren stop oin een nog grootere ramp, die'door kortsluiting zou kunnen ontstaan, te vooikomen. Daar door speelde zich het verder verloop af in de duisternis; alleen de steeds voort- lekkende vlammen verlichtten het slag veld, want daarop begon het al spoedig te gelijken, toen de een Da de ander der soldaten-barakken eveneens in brand brigade kotend Musel, overste Joe*»i eö rie majoors De VoS, Blom en Hasselbach tijdeDS het voorgevallene in bet kamp aanwezig waren. Uit Zwolle wordt gemeld Militairen, die gehuisvest waren op de Turfmarkt in barakken, werden inge kwartierd in de Broerenkazerne, waar het logies minder ruim en minder ge riefelijk was. Er heerschte reeds een ontevreden stemming over de voeding, die toenam door de verhalen van een dertigtal zg. vrijwillige deserteurs uit de Harskamp, die eenigen tijd in de Broeren- kazerne doorbrachten. Maandag bij het verhuizen was er een flinke borrel gedronken. Om half twee werd de. politie opgebeld, dat er in de Broerènkazerne door de soldaten ruiten ingedrukt werden. De polite sommeerde een aehttal militairen, allen min of meer oüder den invloed van drank, in de kazerne te gaan toen zij weigerden, trok de politie sabel en gummistok en sloeg er op in. Een militair kreeg een groote wond op den arm een korporaal, die kwam toeloopen, een hevigen slag op het hoofd. De landweermannen sloegen er eveneens duchtig op los. Tenslotte werd eeu militair naar het politiebureau ge voerd. Twee honderd landweermannen liépen te hoop op de plaats voor de kazerne en eischten onmiddellijk invrij- heidsstelling van den arrestant, ppder bedreiging, hem anders gewapeud te zullen gaan halen. Een zeer groote menschenmenigte had zich voor de kazer ne verzameld. De officieren hadden de leiding verloren. Toen een adjudant zich met moeite een weg door de menigte had gebaand en op het plein kwam, beloofde hij, den man te zullen gaan halen. Bij hun terugkomst ging er een hoera op. Hiermede was dit incident afgeloopen, maar de stemming bleef op gewonden. De politie patrouilleert met dubbele wachten. do sraobi aangehoude», oobootdi niet geïnterneerd met ?.ijn bewijs van Nederlanderschap. Hy is naar zijn moeder in Scheveningen vertrokken. Zijn haat tegen de Duitschers is begrijpelijkerwijze zeergroot. Toch roemde b\j de keurige organisatie van het wegtrekken. Dat gaat bijzonder ordelijk. Antwerpen zal langen tijd verdedigd worden- Hy schatte er nu een 250.000 man aanwezig. Daarna Brussel en eindelijk op Luik terug. Dat was aan de Duitsche manschap pen, onder wie nog een dappere geest heerscht, in dagorders medegedeeld. De jongen had een militair dapper heidsmedaille (lichtblauw met rood ge streept lint) yoor het langen tijd alleen bedienen van een machinegeweer. In deze barakken bevonden zich n.l. een tien h vijftienduizend scherpe patro nen die spoedig de lucht in gingen, wat natuurlijk een helsch lawaai veroorzaakte. Op e6u vraag, reeds eerder tot de uietplunderende soldaten gericht, of zij bereid zouden zijn, indien dit gecomman deerd werd, te schieten, antwoordden allen ontkennend. Luitenant Vouk, die de wacht verzamelde toen een twintigtal vrijwillige onderofficieren om zich heen dezen wer den vau geweren en scherpe patronen voorzien cn door deza manschappen werd toen krachtig tegen de muiters opgetreden. Over en weer 'vielen schoten de kogels vlogen tot ver buiten het kamp. Da omwonenden namen dan ook spoe u,g de vlucht, terwijl weldra ook de muiters het hazepad kozen. Reeds eerder was da geneeskundige dienst uit Arnhem gerequireerd. Toen deze aankwam, werden eerst de zieken, dia nog in de ziekenbarak lagen, per auto naar Arnhem gebracht; de rest van het personeel met manschappen en officieren, voor zoover die langzamerhand terugkeerden, want ook de officieran hadden ten slotte grootendeels de wijk genomen, gingen dadelijk aan het zoeken of er in het kamp ot omtrek ook gewonden lagen. Officieel is slechts bekend, dat er°drie of vier minder ernstig gewonden zijn. Dat er dooden onder de puinhoopen zouden liggen, gelooft men niet Nu een zeer groot deel van de kampbewoners nog afwezig is mist men alle controle. Zondagavond, nadat de muiters reeds gevlucht waren, kwamen eenige bataillons behoorende tot dezelfde brigade, assisten tie verleenen, eveneens eenige compag nieën uit Ede en cavalerie uit Ede. Bij onderzoek is gebleken, dat alle hoofdofficieren, de commandant van de - D3. E. vau Ruytenberg te Oost burg schrijft aau de N. Crt. Zondagavond belde by mij aan de pastorie een jongmensch aan in de Duitscbe marine-unilorm. Hij was des middags, behoorende tot den troep, die in Eecloo moest standhouden, ongeveer bij Eede over den draad gekomen, na een schildwachthuisje er tegenaan ge- plaats te hebben. Hij sprak correct Nederlandsch, en nu bleek uit zijn Hollandsche pas, dat hij geboren Hol landsche was. Hij was in Juni jl. als stuurmansleerling op een koopvaardij schip door do Duitschers aangehouden en naar Swinemüade met zijn schip opgebracht. De geheele bemanning werd na eenige dagen vrijgelaten, maar hij moest blijven, daar hij verdacht werd van spionnage. En met welk recht? Hij had een Nederlandsche zilverbon in den zak, en daarop stonden aan de achterzijde twee Engelscbe woorden geschreven. De jongen wist natuurlijk zelf uiet, hoe hij daaraan kwam. Geen nadere verkla ring kunnende geven, werd hij naar den Schaneaturm in Kleef vervoerd, en na eenigen tijd voor de keus gesteld 61 levenslang gevangen ót naar het front. Hij koos het laatste en maakte van Augustus af het terugtrekken van de Marne al medé. In Kleef had hij uog zijn bewijs van Hollanderschap uit De^ Haag kunnen krijgen. Maar ook dat hielp niets. Die pas met zijn por tret heelt hij aldoor bij zich gedragen. Hij is bij de marine ingedeeld, en stond aan het hoold van een 40-tal mariniers. Terugtrekkende door België kwam bij in de buurt van Sluis eu maakte daar het plau reeds tot de vlucht. De kans was daar echter uiet gunstig. Hij kwam iu^de buurt van Eecloo en wist toen Zondagmiddag om 6 uur ongeveer op Nederlandsch grondgebied te "komen. Niet wetende waar hij was heeft hij eenigen tijd gedwaald, is eerst in Sluis geweest eu kwam 's-avonds laat in Oostburg. Daar werd by door Zooals gemeld is mogen op bevel der Duitsche overheid geen dienstplich tige mannen meer over de grens. Bij Ittervoort wisten echter een zestal hun ner, verborgen onder op karren geladen bagage, over te komen. Minder geluk kig waren evenwel twee twintigjarige jongelingen, die de onhandigheid hadden begaan zich te verschuilen onder de bagage op een aan de Duitsche Kom- mandantur te Valenciennes toebehoo- rend rijtuigje, dat natuurlyk aan de grens moest achterblijven. Toen dit wagentje, dat achter een ander voer tuig was vastgebonden werd losgemaakt sloeg het om. De l?agage rolde tegen den grond en de twee verbergen Frau- sche dienstplichtigen kwamen te voor schijn. Ondanks het geweeklaag van een moeder en een zuster der jongelin gen, moesten deze achterblijven. De karren, die nog op Belgisch gebied tot vertrek gereed stonden, werden na dit geval een voor een door Duitsche sol daten aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Een tweede minder aangenaam inci dent volgde weldra. Een Fransche jongeling, vallende in de termen tot terughouding, wist tot aan de uit gangspoort te komen en maakte daar van een gunstige gelegenheid gebruik om over te loopen. Doch nauwelijks den draad gepasseerd, werd hij door een Duitschen soldaat gegrepen, die hem met geweld weder binnen de versperring trachtte terug te brengen. Er ontstond een worsteling, waarbij de Duitscher de overhand zou behou den hebben, indien hij niet door eenige aanwezige burgers zoodanig met stok ken was bewerkt, dat hij zijn gevange ne moest loslaten, die het schreeuwende, van vreugde op een loopen zette naar Ittervoort. Aan het registratiekantoor te Ittervoort kwam een der karren met een Franschen jongeling, die zich op den bodem onder de bagage verscholen bad en bij zijn bevryding den verstik kingsdood nabij was. Te Breda is ook een groot aantal vluchtelingen aangekomen. Zij waren allen afkomstig uit Douai en omstreken en waren sedert 3 September op reis. Een der vluchtelingen vertelde dat van de groep, waartoe hij beboorde, reeds niet minder dan 40 personen ten ge volge van ontbering en uitputting ge storven waren, de slachtoffers, die het beloofde land aldus werd Nederland algemeen geheeten niet hadden mogen aanschouwen, waren bijna zon der uitzondering jonge meisjes. Onder de vier en zestig mannen waren er slechts zeer weinig valide, de vrouwen waren schier allen in den rouw. - De politie van het bureau Muider- poort heeft Douderdag 'n huiszoeking gedaau in een perceel aan de von Zesenstraat en daar in beslaggenomen 14 balen mauufacturen, ter waarde van meer dan 10.000, en afkomstig van een inbraak op de Nieuwe Heerengracht iu 't begin van deza week. De bewo ner werd naar bet bureau gibracht, maar weer op vrije voeten gesteld. Nog werden gearresteerd een mede plichtige, benevens de vermoedelijke dader die echter alles ontkent.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 5