Zaterdag 2 November 1918» 4>Ö 34e flaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. us, J. C. VINK - Axel. n. H. M. de Koningin in Axel. en, Binnenland. - CO MA-NT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per S Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels ëO Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentièa worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. blac ,TTfl By dit blad behoort een byvoegsel. Te midden van het donderen van kanonnengeweld en het gedreun van deuren en vensters, ontstaan door de expansie van ontploffende bommen, welke onze gedachten verplaatste naar streken, op eenige uren afstand van ons gelegen, waar onbeschrijfelijke ellende geleden wordt, en omgeven van I tal van ziekbedden, waar menschen in grooten angst verkeeren, dat ze evenals zoovelen vóór hen door de afschrik wekkende ziekte zullen worden ontrukt aan hunne geliefden te midden dus van al wat ons droefgeestig maakt, klonk daar Woensdag als een blijde mare van mond tot mondde Koningin komt morgen En al werd er dan onmiddellijk bij- 68i £evoef=d, dat het doel niet ons Neder- 6« landers betrof, doch dat de komst van 6# H. M. in betrekking stond tot de J genomen maatregelen inzake het huis- 6yf vesten en verplegen van vluchtelingen, 7 ij toch klopte ons hart weer sneller bij de gedachte, dat onze Vorstin ook aan i Axel de eer van haar aanwezigheid gunde. En zoo stond dan gisterenmiddag om twee uur, terwijl H. M. eerst na half drie hier verwacht werd, een schaar van menschen rond het Marktplein. Het weer zag toen erg donker en zelfs begon het een poosje te regenen, doch gelukkig klaarde het spoedig wat op. Van verschillende gebouwen en hui zen wapperde de driekleurtoch moet j het ons van het hart, dat bij een ver jaring der Koningin in ons stadje veel meer gevlagd worde, dan toen gisteren H. M. persoonlijk door onze straten reed. He: was reeds drie uur toen we I vernamen, dat de Koningin nog niet tc I Ter Neuzen was aangekomen, terwyl 1 bekend was, dat H. M. daar zou landen en eenige inrichtingen bezoeken alvo rens naar Axel te komen. Dit deed velen hun staanplaats ver laten, zoodat het in korten tijd leek, alsof het Koninklijk bezoek was uitga steld. Tegen vier uur groeide de groep I belangstellenden weer tot een dichte I menigte aan, tot een luido galm van J hoera's ons de komst aankondigde. Om 4.04 uur stond de Koninklijke 11 automobiel, gevolgd door drie volg-auto's I voor het stadhuis. Onze burgemeester begaf zich met haastigen tred naar de eenvoudig ge kleede Dame, in wie wij al spoedig onze Vorstin herkenden. Het was al3of wij Haar nog pas ge- 1 leden hadden ontmoet, zoo levendig I kwam ons de aaugename verschyuing i van den vriendelijken blik onzer Lands- I vrouw weer voor den geest en een ontroering ging ons door het hart, als I we dien blik ontmoetten en mochten I ontwaren, dat H. M. onze aanhankelijk- I heid aan Hare souvereiuiteit begreep 450d* en onze groeten met een vriendelijk 6',25cj knikken beantwoordde. Met stillen eerbied werd het oogen- blik aanschouwd, dat de Koningin in gesprek was met onzen Burgemeester en met zichtbare belangstelling vragen stelde, die we voelden het nu niet alleen de vluchtelingen betrof, maar ook ónze belangen raakten. We zullen uwe nieuwsgierigheid niet langer op de proef stellen, lezer, en uw vermoeden bevestigen, dat uwe Vorstin ook sprak over Axels burgerij. Met de meest» welwillendheid deelde de Burgemeester ons mede, dat H. M. in de eerste plaats informeerde naar de verschillende maatregelen, welke hier getroöon zijn, om eventueel vluch telingen te kunnen ontvangen en tyde- lijk te huisvesten en het deed haar genoegen, te vernemen, dat daarvoor op uitnemende wyze was gezorgd. H. M. 1 etuigde Hare tevredenheid over de werkzaamheid van den Burgemeester in dezen en de daarbij betrokken per sonen. Zij sprak de hoop uit, dat weldra betere tijden mochten komen op allerlei lied, waardoor voorzeker de thans moeilijke taak der Burgemeesters aan zienlijk zou verlichten. En bij deze woorden moeten H. M. de nooden van het Nederlandsche volk weer indachtig gekomen zijn, want in hartelijke bewoording drukte de Ko ningin de beste wenschen uit, speciaal voor onze gemeente in deze moeilijke ts: Hierna volgde een kort onderhoud met den plaatselijken militairen com mandant, Kapitein Van Willigen, be grijpelijker wijze militaire aangelegen heden betreffende. Inzonderheid informeerde de Koningin naar de gezondheidstoestand van de soldaten. Nadat intusscben de Burgemeester in een der volg-auto's had plaats genomen, zette de stoet zich in beweging en reed onder hartelijke afscheidsgroeten van de bevolking naar den Kinderdijk. De stoet werd gevormd door 5 auto mobielen. In den eersten waren gezeten H. M. de Koningin met Hofdame, de Commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester en de Commandant van Zeeland, vice-admiraal W. C. J. Smit in den tweeden zat o.m. de Regeerings- commissaris, ds. J. N. Pattist uit Aarden burg, in den derden eenige marine officieren en in den vierden Burgemees ter Den Hollander met Kapitein Piekema van de Kon. Marechaussée. Bij den ingang van het concours terrein werd nog even halt gehouden en nam H. M. vluchtig de plaats op, waar het Haar in foto vertooude gebou w der V. V. Z. F. stond, dat voor de vluchtelingen was ingericht en waarvan H. M. bij het zien van het ook in beeld gebrachte intérieur, een bevredigenden indruk kreeg. Met de mededeeling, dat het verge vorderde uur, ook ia verband met een nog te brengen bezoek aan Hulst, Haar verhinderde er persoonlyk een kijkje te nemen en nog te stoppen aan de eveneens gereedgemaakte tramremise van de Z. V. T. M., nam H. M. afscheid en werd naar Hulst gereden. Iedereen was vergenoegd H.M. gezien te hebben niet alleen, maar ook dat de Koningin er zoo goed uit zag. Een van gezondheid blozend gelaat, vriendelijke oogen en tevreden uitdrukking straalden ons toe. En wat wil dat niet zeggen in deze tijden zulke eigenschappen te bevinden bij een Hoofd van Staat. Hoeveel regeerende vorsten zullen thans de positie onzer Koningin tegenover haar onderdanen niet benijden En is het voor ons geen onuitspreke lijk genoegen te zien, dat dat geluk door onz9 Vorstin gewaardeerd wordt Juist daarin blijkt zoo ondubbelzinnig dat in ons land Volk en Vorstin nog één zijn. En vooral wy Zeeuwsch- Vlamingon voelen dat nog des te meer, nu er sprake van was, dat begeerige blikken ons van haar zouden willen scheiden. Geve de Almachtige, dat dit nooit gebeure! Dat is ons aller bededat is ook de bede onzer Koningin. We zien in het bezoek van gisteren daarvan weer het bewijs. H. M. wilde het Zuiden des lands niet bezoeken, zonder ook de vruchtbare beemden van Zeeuwsch- Vlaanderen te doorkruisen, zonder hare geestdriftige Zeeuwsch-Vlamingen weer te begroeten. Want nogmaals willen we er op drukken, dat al is het dat het doel der reis was een inspectie tocht over vluchtelingen-oorden, toch moeten we nist uit het oog verliezen, dat ook daarin een indirect belang schuilt voor ons land. Dit is reeds tijdens den geheelen duur van den oorlog gebleken dat zal ook blijken by het einde van den oorlog. Wij hebben de sympathie der groote Mogendheden van noode. Welnu, die kunnen en moeten wy verwerven door onzen volks aard, waarvan gastvrijheid en barm hartigheid als ds voornaamste eigen schappen uitblinken, niet te verlooche nen of te verflauwen door kleinzielige geschillen of baatzuchtige ideeën, maar door we schreven dit meer door de menschen, die gebukt gaan onder oorlogsweeën, een waardige en liefde rijke ontvangst voor te bereiden. H. M. was met den Koninklijken trein gistermorgen te Vlissingen aan gekomen en daar begroet door auton teiten. Daarna werd met een torpedo boot naar Breskens gestoomd en het Land van Cadzand bezocht, om ver volgens weer van Breskens naar Neu zen te varen, en een bezoek te bren gen aan Neuzen, Axel en Hulst. Via Zaamslag werd weer naar Neu zen teruggekeerd en van daar naar Vlissingen gestoomd. Omtrent de maatregelen die hier zijn genomen, in verband met een te ver wachten vlucht uit België, zullen we in een volgend nummer een en ander vermelden. Dc ingetrokken verloven. Het Ned. Corr. bureau verneemt uit goede bron, dat, indien het verloop der gebeurtenissen aan onze Zuidgrenzea geen ander karakter aanneemt dan in de laatste dagen het geval was, tegen het eind dezer week voor de meeste troepenafdeelingen weer de gewone verloven zullen kunnen worden ver leend. Vluchtelingen. De Fransche gezant hier te lande heeft een onderhoud gehad met de Nederlandsche autoriteiten, met betrek king tot de Fransche, naar Nederland overgebrachte uitgewekenen en hun den levendigsten dank der Fransche regeering betuigd voor alle op de best mogelijke wyze voor hun huisvesting in Nederland getroffen maatregelen. Harerzijds heeft de Fransche regeering de noodige maatregelen genomen om aanstonds de aan de uitgewekenen te verstrekken levensmiddelen te vervan gen, opdat de vo9dingstoestand in Nederland op geen enkele wijze zou verergerd kunnen worden door de aan wezigheid der vreemde uitgewekenen, die overigens zoo spoedig doenlijk naar Frankrijk zullen teruggezonden worden. Op de vraag wie op het oogenblik de vluchtelingen voedt, vernam het Hbld. van de Ralietcommissie dat dit nu nog geschiedt door het Hollandsche leger, zonder contröle der Relief. Echter heeft de militaire overheid aan de Relief slechts op te geven wat ze ten behoeve der vluchtelingen heeft verbruikt en uit de in Rotterdam opgeslagen voor raden wordt het gebruikte dan geresti tueerd. Carbid. De Minister van Landbouw heeft den burgemeesters uitdrukkelijk verzocht, behoudens voor doctoren en veeartsen, geen bons voor calcium carbid ten behoeve van rijwielverlichtiug meer af te geven. Hij acht het echter wel ewenscht, dat de verstrekking van carbid blijft plaats vinden voor do ver lichting van auto's en motorrijwielen. De zes getorpedeerde schepen. Het ministerie van buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de zes Duitsche schepen in Nederlandsch-Indië, welke door de Duitsche rogeering zijn afge staan tér vervanging van de zes op 22 Februari 1917 bij Falmouth vernietigde Nederlandsche vaartuigen, thans aan de betrokken reederijen in eigendom zyn overgegaan en onder Nederlandsche vlag zijn gebracht. Alvorens de reede rijen de schepen tydens den oorlog in de vaart kunnen brengen, zal met de geassocieerde regeeringen overeenstem ming nopens de erkenning der vlag- overdracht zijn te verkrijgen. Bij de thans plaats hebbende economische besprekingen te Londen wordt getracht te dezer zake tot overeenstemming te geraken. Onthulling monument oud-minister A. 8. Talma. Vrijdagmiddag halt drie heelt te Bennebroek de onthulling plaats gehad vau het monument op het graf van wijlen oud-minister A. S. Talma, waar voor het initiatief door een commissie uit Patrimonium en de Chr. Nat. Vak

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1