■I No. 58. Zaterdag 26 Octo 1918. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Uit den Raad. n. Di» blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiftn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Kolenaanbod door Amerika. (Officieel.) Iu antwoord op bet in de bladen van 18 dezer opgenomen schrij ven van den zaakgelastigde van de Vereenigde Staten van Amerika beeft de Minister van Buitenlandsche Zaken gisteren den volgenden briei tot het ge zantschap gericht Bij uw schrijven van 15 dezer hebt u mij wel willen -berichten, dat uw regeering niettegenstaande het tekort aan steenkool in de Vereenigde Staten van Amerika, bereid is een hoeveelheid van honderdduizend ton per maand gedurende den oorlog ter beschikking I te stellen van Nederland, met de be doeling, dat deze hoeveelheid door uit Nederland te zenden schepen zal wor den afgehaald. Daaraan werd toegevoegd, dat de Amerikaansche regeering dan tevens I bereid zou zijn om in een besproking te treden over een levering uit de Ver eenigde Staten zelf in plaatsen van uit I meer veraf gelegen landen van oen aanzienlijk deel van het door Nederland benoodigde graan. Aan den vooravond van de onder- I handelingen, die over een algemeens economische schikking te Londen ge voerd zullen worden, heett de Neder I landsche regeering met bijzondere be- langstelling van deze tweeledige mede- deeling kennis genomen. Nederland heelt gedurende meer dan vier jaren te midden van de oorlogvoerenden zijn onzijdigheid op de meest nauwgezette wijze gehandhaafd en haar niet zonder opoffering onder moeilijke omstandighe den aan de belangen der menschheid in het algemeen dienstbaar gemaakt. Het vermeent er uit dien hoofde I recht op te hebben, dat, voor zoover van'ameeren afhangt, zijn volksbestaan j' economisch wordt mogelijk gemaakt. En wanneer daarom in het aanbod der I Amerikaansche regeering het bewys mag worden gezien van haar verlan gen om hiermede rekening te houden en het Nederlandsche volk in zijn be hoeften tegemoet te komen, dan wekt dit voldoening en stelt de Nederland sche regeering er prijs op, u dank te j betuigen, met verzoek, dien dank aan uwe rogeering over te willen brengen. Zooals intusschen terecht in Uwe mededeeling werd opgemerkt, staat het aanbod van Uw regeering in de nauw I ste betrekking tot bet gebruik, dat van I de vrije Nederlandsche scheepsruimte waarvan nog een deel in Amerikg,an- sche havens aanwezig is. kan worden gemaakt. De quaestie der scheepsruim I te nu vormt een voornaam onderdeel 1 van de algemeene regeling, waarover I de ouderhandelingen te Londen zullen I loopen. In verband hiermede en ook omdat I den 18den Optober een mededeeling is I ingekomen van het Britsche gezant 1 Bchap, waaruit blijkt, dat de Britsche I regeering zich met uw aanbod veree- I nigt, heeft de Nederlamlsche regeering j gemeend, de aang beid, waarop uw mededeeling betrekking heeft, naar de te houden onderhandelingen te moeten verwijzen en heeft zij hare gedelegeerden ter conferentie ter zake van do noodige instructies voorzien. By die onderhandelingen zal dan blyken, welk gebruik vau het aanbod der Amerikaansche regeering zal kun nen worden gemaakt met het oog op de behoeften en de gedragslijn, die Nederland in verband met zijn positie heeft in acht te nemen. Een Regeeringsvcrklaring. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de tijdelijke Voorzitter van den Ministerraad, Jhr. RuysdeBeerenbrouck, Minister van Binnenlaudsche Zaken eene Regeeringsverklaring atgelegd. Daar door de verplaatsing van den oorlog naar do onmiddellijke nabijheid van onze Zuidgrens de kans op het betreden van ons grondgebied door troepen der oorlogvoerenden weder zeer is toègenomen, hetgeen zware eischon stelt aan onzen plicht tot krachtige handhaving onzer neutraliteit, dient dus onze weermacht weer tot hooger peil te worden opgevoerd. Tot voorbereiding daarvan, zijn heden bevelen gegeven tot intrekking van alle verloven, uitgezonderd meer lang durige economische, studie- en zaken- verloven. De Regeering verklaart nadrukkelijk dat geen enkele reden behoeft te bestaan tot bijzondere ongerustheid omtrent onze verhouding tot een der oorlogvoerende partyen. De Kamer ging na deze verklaring over in comité generaal. Eenlieidsj assen. Naar het Persbureu Vaz Dias ver neemt, zal de Regeering binnenkort de plannen tot uitvoering van de „een- heidsjas" uitvoeren. Er zal voorloopïg geen andere goedkoope kleeding worden verstrekt, dan jassen. Do eenheidsjassen zullen niet gevoerd zijn, eu voor circa 25 worden verkocht. Is het bureau wei ingelicht, dan zullen in November slechts 150.000 jassen voorradig zijn, weike allereerst zullen worden geleverd aan hen die ze het meest noodig hebben. Scheepsruimte om graan te halen. Door de Regeering zijn 10 stoom schepen, met- een gezamalijkea inhoud van 40.000 ton, opgevorderd tot het halen van graan uit Argentinië. Van deze schepen levert Rotterdam er zes, Amsterdam vier. Een der schepen is reeds vertrokken. Een nieuwe lecning van 350 miliioen h 5 pet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan van een vrijwillige geldleening ten laste van het Rijk tot een bedrag van /"350.000.000, tegen een rente van vijf procent. Er worden geen inschrijving m van 100 of een veelvoud daarvan aangenomen Indien de inschrijvingen op de vrij willige leeniag aldus bepaalt de tweede aldeeling van het wetsontwerp minder bedragen dau 300,000.000, wordt een gedwongen geldleening aan. gegaan, waarvan schuldbekentenissen aan toonder worden uitgegeven, dragen de eeD rente van 31/pCt. In deze leening zijn verplicht deal te nemen zij, die'voor het belastingjaar 1918—1919 zijn aangeslagen in de vermogensbelas ting naar een vermogen van 75.000 of meer en de binnen het Rijk wonende natuurlijke personen, die voor dat belastingjaarzijn aangeslagen in de inkomstenbelasting naar een inkomen van 10.000 of meer. De belastingplannen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling tot dekking van het tekort op den gewonen dienst, niet speciaal de verdedigingsbelasting te verhoogen, doch het geheelo samenstel van directe belastingmet name de vermogens en inkomstenbelasting zullen aanmerkelijk worden verhoogd. De bij de vorige Kamer ingediende belastingonïwerpen zullen vermoedelijk alle worden gehandhaafd. Sommige, met name de tabaksbelas ting, zullen worden gewijzigd met 't oog op een hoogere opbrengst. Verhooging van sommige indirecte belastingen is in voorbereiding. Distributie. Met ingang van 1 December zal het Rijkskantoor voor brood opgeheven worden en als een onderafdeeling wor den toegevoegd aan het Rijksbureau voor do Distributie van Graan en Meel Voordat we met de behandeling van de g meentebegrooting 1919 aanvangeu, een kleine rectificatie. In ons verslag betreffende de begroo ting der gasfabriek meldden we, dat het salaris van den directeur werd gebracht van ƒ1100 op ƒ1600 en zou die dus, ook volgens de officiëele ge gevens met ƒ500 zijn geklommen. In werkelijkheid is het echtèr een ver meerdering van 300, daar de directeur reeds over 1918 een salaris had van 1300. Gemeld zij nog, dat die begrooting in totaal beliep 77050. De behandeling der gemeentebegroo ting begon met de uitgaven. In vogel vlucht werden de verschillende posten afgedaan, met uitzondering van enkele, welke minder aan de aandacht ont trokken werden. Zoo kregen al dadelijk een goede beurt de posten jaarwedden van don burgemeester en van den secretaris. Door Gedep. Staten van Zeeland is aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin zij mededeelen, dat ter zake de bezoldiging van burgemeesters en secretarissan de gemeenten in 11 klassen ziju verdeeld, zulks mat ingau van 1 Januari 1918, dus met terug, werkende kracht en dat de minimum jaarwedden als volgt ziju vastgesteld eerste klas- gemeenten met minder dau 800 zielen' f700; tweede klasse 800—1100 zielen ƒ800; derde klasse 1100—1400 zielen ƒ900; vierde klasse 1400—1700 zielen 1000; vyfde klasse 1700—2000 zielen ƒ1100; zesde klasse 2000- 2500 zielen /"1300; zevende klasse 2500 -3200 zielen 1500achtste klasse 3200—4000 zielen 1700negende klasse 4000-6000 zielen 2000 tiende klasse 6000 —9000 zielen 2500 en elfde klasse 9000 zielen en hooger 3000. De gemeenten Vlissingen en Middelburg zijn niet onder deze classificatie be grepen. De minimum jaarwedden zooals ge meld, moeten uitgekeerd worden na de verplichte aftrek voor eigenen weduwen- pensioen. Ingeval één persoon tegelijk burgemeester en secretaris is of burge meester of secretaris van meer dan één gemeente, mag iedere jaarwedde met een achtste worden verminderd, welke bepaling echter geen terugwerkende kracht heeft op reeds bestaande samen voegingen van betrekkingen. Verder worden vijf driejaarlijksche verhoogin gen voorgeschreven van 100 voor klasse 15, 150 voor klasse 68 en ƒ200 voor klasse 911. De duurte- toeslag over 1918 mag in mindering worden gebracht voor het nieuwe salaris. De herziening van de jaar wedden mag geen vermindering voor in dienst zijnde burgemeesters ot secre tarissen ten gevolge hebben. Mitsdien hebben Ged. Staten de jaarwedde van den burgemeester van Axel met ingang van 1 Januari 1918 voorlospig bepaald op 2200 en die van den secretaris op 3000. Nog wordt onder de aandacht gebracht dat de jaarwedde van den burgemeester met 1 Jan. 1919 zal moeten worden verhoogd met 200, wegens zes jarigen diensttijd. M. a. w. Ged. St. stelleu het voor eD de raad heelt or ja en amen op te zeggen. Of het de gemeente gelegen komt ieder jaar een paarduizend gulden meer op te brengen, daar wordt niet op gelet. We hadden dan ook verwacht, dat uit den boezem van den raad wel eenig verzet zou zyn gekom-n. Natuurlyk niet tegen de personen, maar tegen de onevenredig hooge salarisregeling. En er kwam ook eenig verzet, n.l. van de zijde van dhr. De Kraker, maar in anderen zin. Deze vond het onbillijk, dat niet meetelden de jaren in een andere gemeente in dezelfde functie doorge bracht En ook dhr. Oggel vond dat beter. Nu kon het voorkom ;n, dat ,-eu ambtenaar, die elders veel dienstjaren had en naar een andere gemeente solliciteeren wilde, dit niet kon, omdat het tractement dau verminderde. Hier door zou bet bezwaarlijk worden om aan ervaren krachten te komen, meende dbr. De Kraker. De Voorz. voelde daar wel wat voor en kon dat gemakkelijk vordeiigen, zei hij, omdat de gein ;ente Ax el er momen teel toch geen nadeel by iydt. Dhr. Kruysse zag echter höelemaal geen bezwaar in die bepaling, omdat Oe raai wei hooger,.ma t nimmer lager - salaris mag geveu, dan Ged. Stateu voorstellen.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1