U Lp 11 ii I Zaterdag 19 October 1918 Mc «Jaara. m m w* m i a Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Winkelsluiting. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Met den wintertijd op de uurwerken zyn ook al heel spoedig, dank zij het daartoe medewerkende donkere regen achtige weer, de lange winteravonden ingetreden, die ons zakenmenschen noodzaken al heel vroeg de lichten te ontsteken in de huiskamer, op het kantoor, in de werkplaatsen, de gelag kamers en ook in de winkels. Vanzelf komt hierdoor een groote stijging in het gasverbruik, dat we nog steeds door de tijdsomstandigheden moeten 1 bezuinigen om kolen te sparen en om j aan gasrantsoeneering te ontkomen Nu is hét gasverbruik voor velen zeer moeilijk te beperken, hoe gaarne men dit ook zou willen, omdat toch ook de portemonnaie by minder ver bruik van het dure gas wél zou varen. Maar toch is er een klasse van men I schen, die veel tot bezuiniging kan medewerken, wanneer men van onder linge samenwerking was verzekerd. We bedoelen de winkeliers. Daar men echter bij den coqcurrentie- I strijd van tegenwoordig niet op ieders belofte kan rekenen, terwijl sommigen ook nog niet genegen zijn om mede te werken, hebben een paar winkeliers het initiatief genomen om aan den Raad onzer gemeente te verzoeken om bij wyze van verordening gedwongen winkelsluiting in te voeren. Dit verzoek luidt als volgt .Axel, 8 Oct. 1918. Aan den Edelachtbare Raad der Gemeente Axel Geven met verschuldigden eerbied te kennen dat ondergeteekende allen winkeliers te Axel Met een beleefd verzoek, tot U komen, door het lang open blijveD der winkels oen onnoodig llchtver bruik plaats heeft Redene waarom wij U Colege driDgen verzoeken eene Verordening in hot leven te roepeD, waar by worde bepaald, dat alle winkels worden gesloten 's avond om 7 uur, behalve des Zaterdags die ure te zetten op 8 uur 30. Tevens worde door U bepaald dat er voor de zomeravonden eene Ver lenging van één uur word toegestaan. 't Welk doende' Hierna volgen een 65-tal namen van winkeliers, die het adres steunen. De I aandachtige lezer zal intusschen be merkt hebben, dat dit adres, dat we om den vorm en de spelling letterlijk 1 overnamen, tevens een pleidooy vormt voorde noodzakelijkheid vanherhalings 1 onderwijs. Doch ter zake. De bedoeling is goed en wanneer een winkelsluiting om 7 j uur wordt ingesteld, dan zal dat, behalve I gasbesparing ook aan vele winkeliers I besparing van krachten teven. Het is bekend hoe nauwkeurig de I inkomens van ieder moeten worden aangegeven, wil men niet worden aan- J gezien voor ontduikervand belastingen. Een nauwkeurige boekhouding is daartoe noodig, waartoe de avonduren zich weer het best leenen, omdat dan het werk zoo min mogelyk wordt onder broken. Daarby heelt het sorteeren en opplakken van bons aan menigeen handen vol werk. En ten slotte blijft natuurlyk bij een vroegeren aanvang van die werkzaam heden tengevolge van de vervroegde winkelsluiting, allicht een uurtje over voor rust of ontspanning. We bevelen dus het adres met aan drang bij den Raad aan, en zouden willen verzoeken nog verder te gaan dan het adres aangeeft. Als tocb een verordening wordt ge maakt voor de urén, waarin mag worden verkocht, of liever niet mag worden verkocht, dan kon o.i. daarbj worden le dat ook Zondags de wiukels ge sloten blijver), of indien daaromtrent reeds bepalingen bestaan, deze strenger te handhaven 2e dat ook 's morgens een uur van opening wordt bepaald 3e. dat op den avond welke aan een feestdag voorafgaat, b.v. vóór Kerstdag en Nieuwjaar, en in do St. Nicolaasweek de winkels één uur langer mogen open blijven en 4e. dat ook op 29n Paaschdag, 2en Pinksterdag en 2en Kerstdag de winkels minstens tot 12 u. v.m. gesloten blijven. We weten niet of we, om een goede regeling te treffen, nog iets hebben vergeten, maar allicht zijn er wel voor beelden van dergelijke verordeningen, waaraan men zicb toetsen kan. En nu nog een vraag Met het in werkiDg treden van een verordening gaan gewoonlijk enkele weken door, zoodat we vermoedelijk ai een heel eind in den winter zitten eer alles klaar is. Zouden nu de adres santen niet willen besluiten om reeds van af Woensdag a. s. hunne winkels te sluiten om 7 uur en 's Zaterdags om 8.30? Bij wijze van advertentie kan dan zulks bekend worden gemaakt, waarvoor we de gelegenheid geven ad 10 cent per naam. CiE OORLOO. Het antwoord van President Wilson, die voor den duur van den oorlog met meer dan dictatorale macht is bekleed, munt niet uit door helderheid, doch is toch niet zóó als Reuter's eerste bericht wel wilde doen gelooven. Dit toch zeide, dat de eenige voorwaarde waarop een wapenstilstand zal worden toege staan is, dat de wreedheden te land en ter zee moeten ophouden en dat de autocratie moet verdwijnen eer de vrede komt. Velen hebben zich afgevraagd wat I met dit laatste werd "bedoeld, of er j werkelijk uit moest gelezen, dat Wilson geeD stap verder wenscht te gaan voor en aleei de Duitsche keizer is aan 'j kant gezet. Dit nu is volgens de Avp. j in het door Lansing geteekeude stuk j niet te lesten. Men weet, dat op het zoogenaamde vredesaanbod van Duitschland, den 5 October door prins Max van Baden als Rijkskanselier in den Rijksdag meege deeld door Wilson is geantwoord dat hij haring ol kuit wilde hebben omtrent 3 vragen. Staatssecretaris dr. Solf heeft die vragen 12 October onomwonden beantwoord en Staatssecretaris Lansing erkent thans, dat de 3 nieuwe voor waarden van den President onvoor waardelijk zijn aanvaard. We spatieeren het woord .nieuwe", want wel degelijk krijgen zekere kringen in Duitschland die vreesden, dat al aanstonds Wilson, onder den invloed van hetgeen een deel der Engelsche en der Pransche pers schrijft, nieuwe voorwaarden zou stellen gelijk. Een van die nieuwe voorwaarden wordt al dadelyk in den aanhef genoemd en wel de quaestie der ontruiming. Aanvankelijk heette het met zooveel woorden ,Ik wil van onderhandelingen niets weten, tenzy do bezette gebieden zijn ontruimd". .Best", antwoordde Duitschland, ,we zullen ontruimen, mits gij een commissie benoemt, welke die ontruiming mogelijk maakt." .Neen" zegt Wilson thans, .het moet duidelyk worden begrepen, dat de quaestie van ontruiming en de voorwaarden voor een wapenstilstand aangelegenheden zijn, welke moeten worden overgelaten aan den Oppersten oorlogsraad." Terecht wordt in het belangrijke stuk gezegd, dat er van een samenspreking niets kan komen, zoolang de gewapende strijdkrachten van Duitschland voort gaan, de onwettige en onmenschelijke praktijken toe te passen, waarin zij nog volharden. Terwijl Duitschland vredes- ouvertures deed, torpedeerde een harer duikbooten het passagiersschip .Lein ster" zeer terecht een van die wan hopige spelingen van het lot, welke, naar het „Berl. Tagebl." melddeDuitsch- land al uneer zoo zeer te onpas zijn gekomen. De nieuwe Regeeriug van het nieuwe Duitschland zal dan ook wel haar wat al te ijverige duikboot commandanten scherpere instructies geven. Tenzij, wat God verhoede, het gaat op leven en dood. Prins Max van BadeD, die, na nog geen 14 dagen Rijkskanselier te zijn geweest, dreigde het offer te worden van Al Duitschers en conservatieven, blyft in zijn ambt, en zal nu hebben te antwoorden. Er komen reeds berichten uit Duitscb laud, dat tbans ook door Wilson geheel wordt afgescheiden van zijn bondgenoo- ten immers hij zal een afzonderlyk antwoord doen toekomen aan Oostenrijk Hongarije dat het zich gereed maakt voor den strijd op leven eD dood. Zelfs de veelbesproken Vaderlandsche partij j heeft bekend gemaakt, dat zij zicb in de huidige omstandigheden plaatst achter de Regeering en dat zij hoopt, dat deze het volk zal oproepen voor de i landsverdediging in geval de tegen- stelers aankomen met onvervulbare i eiSnen. i De toon der Duitsche bladen is ge drukt. De oorlogsgezinde bladen toor nen met eenig leedvermaak tegen den vernietigingswil van Duitschland's vijan den en noemen Wilson onbetrouwbaar. De .Vorwarts" is iets minder ont moedigd en hoopt nog op een vergelijk, al gelooft ook dat blad, dat Wilson niet meer den juisten weg bewandelt. Hoe men van regeeringszijde over het antwoord denkt en wat men er weer op terug antwoorden zal is nog niet bekend. Het gerucht van Duitsch land's volledige capitulatie, dat zelf» zijn weg tot Londen gevonden had, is op zijn minst genomen voorbarig. Een beslissing is nog niet genomen. Nog minder waarde mag toegekend worden aan een gerucht, dat de keizer zou zyn afgetreden, dat dan ook uitdrukkelijk wordt tegengesproken. Vermoedelijk zal het Duitsche ant woord een woord van protest laten hooren over de beschuldigingen van barbaarschheid in de bezette gebieden. Men gaat daaruit van het standpunt dat, waar de geallieerden zelf de steden, die ontruimd worden, beschieten', zij oorzaak zijn van het lydenderbevolking. Men wil natuurlijk in Dnitschland niet toegeven, dat er in dit opzicht onbehoorlijke dingen gebeuren ofschoon er veel oorlogsdaden gepleegd worden, die geen oorlogsneodzaak zijn. Ten slotte zegt men, en daarin heeft men wel eenigszins gelijk, dat zoo nu nog leed aan de bevolking der bezette gebieden of door den duikbootoorlog geschiedt, dit te wijten is aan de entente, die een wapenstilstand van de band wees. De Beigen hebben prachtig werk gedaan. Reuter's corr. by het Britsche leger seinde gisteren Maandag was het de dag voor koning Albert te velde. De overwinning begon op schitterende wijze. Tegen den avond hadden de Belgen en de Franschen meer dan 6000 man gevangen genomen en 6 geheele batteryen, talrijke andere kanonnen en een groot aantal machinegeweren buit gemaakt, De troepen van generaal Plumer hadden 131 officieren en 3592 minderen gevangen gemaakt en de berichten van verscheiden deelen van het gevechtsterrein melden, dat zij meer dan 50 kanonnen hebben buit gemaakt. Het aanvalsfront der Geallieerden bedraagt ongeveer 40 K.M. en tegen den avond had de vooruitgang een diepte van 10 K.M Een groot aantal burgers is reeds bevrijd. De Belgen bescbieten op doeltreffende wijze de zeer gewichtige spoorlijn van Rijssel, via Kortrijk naar Thourout. Dit is feitelijk de voornaamste verbindingslijn tusschen de Duitschers in het vak van Rijssel en in het Belgische kustvak. Een marinemedewerker van de Times wijdt in het nummer van 26 September een bespreking aan de cijfers der Eugelsche admiraliteit betri Q'-.-ude de veriiezön der Engelsche koopvaardij vloot in Augustus. In deze bespreking wordt toegegeven, dat de admiraliteit de verliescijters van handelsschepen, die voor militaire en martieme doelein-

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1