Negende Duitsche Oorlogsleening Buiteniand. 5% Duitsche Rijksleening. Koers van Uitgifte 98 pCt. 4/. Duitsche Schatkistbiljetten Koers van Uitgifte 98 pCt. Gelet op de omstandigheid, dat zoo danige waarborgen voor uit Nederland- sche havens vertrekkende schepen reeds verkregen zijn, kan tot de aanwending van deze Bcheepsruimte worden over gegaan en daarvan gebruik gemaakt worden om, in afwachting van het tot standkomen van een economische schik king met de Geassocieerde regeeriugen over verderen toevoer, zoodra de ver- eischte voorzieningen zijn getroffen, in Argentinië de 40.000 ton broodgraan te halen, die nog overblijven van de 100.000 ton, die de Geassocieerde re geeringen tot onze beschikking hebben Het leger en de telegraaf. De minister van oorlog heeft in een beschikking gewezen op de uitdrukke lijke bepaling, dat elke niet noodzake lyke verzending van militaire telegram men verboden is, en de militaire auto riteiten en commandanten gestreng tegen overtreding van dit verbod be hooren op te treden, opdat de onduldbare overbelasting van het telegraafnet met militaire telegrammen ten spoedigste ophouden. Geen Fransche vluchtelingen? De Belgische gezant alhier heeft ver klaard dat de Fransche en Belgische Regeeringen de Nederlandsche niet hebben verzocht de quaestie der Bel gische en Fransche geëvacueerden te behandelen met de leiders van het Belgisch Nationaal Comité en de Bel gische Relietcommissie. De Fransche vluchtelingen, die in Henegouwen, Namen en Brabant zyn, worden verzorgd door bemiddeling van het Nat. Comité en de Belgische autoriteiten. Te Brussel wordt huisvesting in gereedheid gebracht voor 150.000 geëvacueerden. De Belgische gezant brengt warme hulde aan het ook nu weer bewezen medegevoel der Nederlandsche Regee ring, maar hij koestert de hoop, dat niet opnieuw een zware last op Neder- and en zyn bewoners zal worden gelegd. Aanvoer van carbid. Naar de Tel. meldt, is het Rykscarbid kantoor er in geslaagd, tot een overeen komst te geraken met de Noorsche autoriteiten voor de levering naar ons land van 5 a, 600 ton calcium carbid. Intusscheu doen zich met het vervoer hiervan ernstige moeilijkheden voor wegens het gemis aan voldoendescheeps ruimte. Het is echter te hopen, dat men er in moge slagen deze voorraden aan te voeren, vooral omdat talrijke gemeenten op het platteland wegens gebrek aan petroleum geheel zijn aan gewezen op verlichting door calcium carbid. Met den winter in hef vooruit zicht is aauvulling van de zeer geringe voorraden, die hier te lande aanwezig zijn, een gebiedende eisch. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld de volgende maximum- kleinhandelprijzen voor calciumcarbid, ingaande 16 October 1918 1.521/, per K.G. netto exclusief bus 1.90 per K.G. netto inclusiet bus 1.721/» per K.G. bruto, inclusiet bus (inh. 0.85 K.G.) stilstand oplegt. Men is van die zijde huiverig, dat de Duitscbe legermacht, wanneer ze de Duitsche grenzen zijn binnengetrokken, deze zoodanig zullen versterken, dat de intocht der Entente legers bemoeilijkt zal worden, terwijl deze er nu volgens hun meening zonder slag of stoot door zullen gaan. Intusschen blijven we afwachten in de hoop, dat zoo niet de legerhoofden, dan de regeeringshoofden zoo wijs zullen zijD, dat zy aan bet vernietigingswerk een einde maken. Als de onmacht van Duitscbland zco groot blijkt, dat bet zich een nederlaag getroost als thans, dan zyn toch wel maatregelen te nemen, dat het zich door bepalingen laat vinden, zonder verder het bloedvergieten voort te zotten. In elk geval heeft men in Duitscbland de hand tot verzoening toegestoken. Een nieuwe kwestie is daar weer aan de orde. Er is n.l. oneenigbeid gekomen tusschen de soc. democraten en den Rijkskanselier prins Max van weer een kanselierscrisis. Men noemt dr. Solf, Ebert en ook von Kühlmann als zijn opvolger. Zoo zien we dat staatkundig de toe stand in Duitscbland niet rooskleurig is. In militair opzicht valt er in hoofd lijnen niet anders te vermelden, dan dat over het geheele Westelijk front een terugtrekken der Duitscbe troepen is waar te nemen. Doch niet vrijwillig Hier en daar ondervinden de achter volgers nog hevig verzet, wat er op wijst, dat er nog bard gevochten wordt. Van welwillende zijde stelt men ons in de gelegenheid hieronder de laatste communiqué's te geven, welke vannacht draadloos werden verzonden. Ze luiden vrij vertaald als volgt: De Franschen hebben hunne positie verbeterd op den linkeroever van de Qise. Zuidelijk van de Serre is Monceau les Loups veroverd en zijn we opgerukt tot 1 K.M. ten Z. van Assis sur Serre. Met medewerking van Italiaausche troepen namen we Sisonne en terrein oostelijk daarvan. DE OORLOG. Eigenlijk zouden we Ijoven ons over zicht willen zetten de vrede. We spreken echter dit woord nog onder zooveel voorbehoud uit, dat we het niet op den voorgrond durven plaatsen. Wel waren de gemoederen op vele plaatsen in ons land opgewonden en dacht men binnen enkele dagen het einde gekomen aau al het leed, dat nog dagelijks vergroot wordt, doch eenige uren later kwamen weer heel andere berichten langs den telegraafdraad binnen. Zoo luiden thaus do berichten, aat Frankrijk en Engeland het nog lang niet eens zijn over de vraag, of het antwoord Van prins Max aan Wilson werkelijk de verplichting tot een wapen- Het Rijk mag de obligaties op zijn vroegst tegen den isten October 1924 opzeggen en kan, in verband daarmede, ook den rentevoet daar van niet van te voren verlagen. Mocht het Ryk na dien datum voornemens zyn, den rentevoet te verlagen, dan moet het de obligaties opzeggen en de houders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aanbieden. Uitlootbaar tegen 110 pCt. tot 120 pCt. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Woens dag den 23en October 1918, des nam. ten I ure. (Ingezonden Mededeeling). Baden, die zoo erg loopt dat men zelfs aan zijn aftredeD denkt. Ter herinnering het volgende over zicht. Den 30 September trad von Hertling af als Rijkskanselier. Den 2en October is prins Max benoemd in zijn plaats. Den 5 October hield by zijn groote rede, waarin by mededeeling deed van een vredesaanbod der Centralen aan president Wilson, met een verzoek om wapènstilstand, Den 8 October ver langde Wilson ontruiming van het bezette gebied alvorens in onderhande lingen te willen treden en 12 October verklaarde prins Max, dat Duitscbland, in overeenstemming mat Oostenrijk- Hongarije, bereid is, tot verkrijging van een wapenstlstand de ontruimingsvoor waarden van president Wilson in te willigen. Dar was dus Zaterdagmiddag te 12 uur. En eeu paar ureu later dreigt Tbouront, enz. De Belgische troepen staan vóór Kortrijk. Er zijn 6500 krijg», gevangenen. Over de reusachtige verliezen, welke de Duitschers in het offensief van Foei hebben geleden, wordt gemeldd« te Emmerik een trein met pl.m. 40(1 zwaar gewonden aaugekomen is. Dit is de eerste maal dat men zwaar gewonden naar de grensplaatsen zendt. Deze gewonden waren bestemd voor Keulen, maar daar was geen plaat» aen beslis tracb bang voor «chte dat een e dig en Duits vraaj gaan meer in de hospitalen, enz. Te Gochj dreui Na hevig verzet zijn we ver vooruit gekomen op den Noordelijken oever van de Aisne en is onze linie verplaatst tot de dorpeu Mailmaison, Devant-le- Thour en St. Germain. In den omtrek van de Aire zijn de Franschen op verschillende punten de Aisne overgetrokken. Amerikaansche troepeu stelden zich Noordelijk van Verxlun in het bezit van belangrijke vijandelijke stellingen eu natuurlijke versterkingen, welke groote strategische waarde hebben. Het hevige geschut vau Zondag en Maandag gepaard aan de luchtactiën in de richtingen Zeebrugge en Gent waren aanwijzing, dat er door Eügelsch-Belgische troepen een offensiet aan den gang was. E n telegram van hedenochtend bevestigde dit. Weiezen daarin dat verscheidene steden en dorpen bevrijd werden, w. o. Rousse- iaere, Cortcmarck, Gits, Lichtevelde, msse: slaan wille verdi grena stellii beslis Het f is. O strijd nog beatr De beno zijn een 30 tal wagons met zwaar gewonden aangekomen. Er is een groot gebrek aan verbandstoffen, medicijnen eu varsterkend voedsel. Te Parijs schat men, dat de Duitsche legers de laatste 6 maanden 100.00G dooaen per maand hebben gehad. Tusschen 15 Juli en 30 Sept. hebben de Franschen 250.000 gevangenen ge maakt en 23.000 machinegeweren vei meesterd. De vyandelyke verliezen m*c aan artillerie worden op 3700 stukken eQ en millioenen granaten geschat. Hoeveel dooden en gewonden ze zeil hadden, leest men niet. Om 't Westerfront te besluitenge sneuveld is de luitenant Max, een zoon van Brussel's burgemeester. Vau het Italiaansche oorlogstooneell wordt gemeld, dat de Britten Donder- gt j dagavond 's vijands schansen tegenover' Asiago hebben «vervallen en 35 ge-j vangenen, alsmede één machinegeweer V0rs' genomen. Deze week zijn de vijande raoei lijke vliegtuigen en kampen in de streek a^f.01 vau Tormido met bommen en machine- krijg gteweren van de lucht uit aangevallen.'h08P Volgens de Parijsche bladen zijn de ver Duitsche vliegtuigen sedert eenigen tijd met een nieuw soort brandbommen voorzien, die zeer licht zyn, doch een ontzaggelijke uitwerking hebben. Een ,®ze imegtuig kan 100 dezer bommen mee- nemen. waa De .Leinster", die Kingstown me» te h 650 passagiers en een bemanning van 70 koppen verliet, is getorpedeerd. De boeg werd zoo goed als afgesneden, waarbij 20 van de 22 postbeambten, die daar werkten, werden gedood. De we j betn 17 Neu 8- 45 kapitein trachtte naar de haven terug 18 tn tooren m»ar Ben tweede tornedo t>eD1 onrc ten Moe 1. te keeren, maar een tweede torpedo trol de machinekamer, waarna het schip in een paar minuten zonk. Bij het uitzetten der booten sloegen verscheidene om, waardoor de in zittenden verdronken. Men schat dat er 200 geredden zyn. Velen liepen begi verwondingen op. Een thuisvarend Koe stoomschip ving het hulpsein op en 14 haastte zich naar de plaats, maar vond priji slechts wrakhout. Lijd Een paar dagen geleden werden de 2 tijden van vertrek der mailbooten. 1 t veranderd met het oog op de grootere 4i veiligheid. I 3 Groote verontwaardiging heerscht in f 16 't land. De Daily Mail" zegt, dat men gelooft, dat de torpedeering van de „Leinster" en de .Hiramo Maru" deel uitmaakt van een nieuwe duikbootactie, die tien dagen geleden is begonnen, toen her nieuwde levendigheid, vooral op de tmnsportwegen der Amerikaansche troepen, viel waar te nemen. Naar verluidt zijn de nieuwe duit te de ken Gej ker dijk I Bor booten veel zwaarder gewapend dan| Arf voorbeen. Yei De Hirano Maru" werd iu een din vroedendon storm door een Duitsche j duikboot zonder waarschuwing getorpe- qqi deerd. Slechts 28 van de 250 opvaren den werden gered, w.o. 11 passagieri, 3 Eugelscheu, 7 Hollanders en eeu Belg. Volgens een der passagiers was het door de zware zee bijna niet mogeljjt zich aan net wrakhout vast te houden. Een groot aantal passagiers, o.w. Japan- 3a sche vrouwen en kinderen zonken me» j het schip aangezien zij nauwelijks tijd hadden het dek te bereiken. De eerste machinist is de ecnige geredde officier. Generaal von Ardeune achrytt in het 1 „Berl. Tgbl. Het is sedert drie maaft- 'J'l pro «yp roo C voc roe riti

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2