Buitenland. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen, Zeep. K L O M P E N. een hoela Bij tijdig intrekken ran een gewas, dit ter beoordeeling van het commissielid waarbij de aangifte is geschied, wordt het viervijfde deel van het daarvoor betaalde inleggeld terug betaald. Naar aanleiding van artikel 5 wordt aan belanghebbenden bekend gemaakt, dat vóór den 25en October aan de correspondeerende leden van de keu ringscommissie moet worden opgegeven hoeveel hectaren tarwe, gerst en rogge men voor de keuring wenscht aan te geven. Volgens art. 9 van het reglement zijn de controleurs verplicht zooveel mogelyk bij 't zaaien tegenwoordig te zyn. Verbouwers zyn verplicht den con troleur kennis te geven wanneer zy wenschen te zaaien, opdat het zaad en de te zaaien oppervlakte steeds door den controleurgecontroleerdkau worden. Correspondeerende leden voor de afd. Axel en Hulst zyn de heeren F. Dekker Pz. te Axel eD G. Vogelvanger te Hulst. Controleur is in de afd. Axel en Hulst dhr. Em. de Wael te Stoppeldijk. Ten slotte zij nog gewezen op het groote nut van het ontsmetten der zaaigranen tegen brandziekten. Waar de commissie van meening is, dat de verschillende ziekten voldoende kunnen bestreden worden, zal by het keuren streng op het voorkomen der ziekten worden gelet. Aldus wordt medegedeeld door het Dagelyksch Be stuur der Commissie, de heeren W. Kakebeeke, Voorzitter, C. Stevens, Lid en Tj. B. Kielstra, Secretaris. AXEL, 11 October 1918. Door den heer F. van Dixhoorn, hoofd eener openb. school te Ter Neu zen is eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer by de rijksnormaallessen alhier. By v. tot de Stcrt. 4 dezer, no 232 bevat de statuten van de Coöp. Veiling- vereeniging .Zeeuwsch-Vlaanderen Oos telijk deel", alhier. Oprichters zijn de heeren F. Dekker Pz., landbouwer en koopman, H. Zegers vlaihandelaar, A. P. de fiuyter, vlas handelaar, Ph. J. van Dixhoorn land bouwer, A. Dieleman Pz., koopman en J. den Hamer, Jz., landbouwer, allen te Axel. De vereeniging heeft ten doel de behartiging der belangeD van land- en tuinbouwers in Z-V1.~0. D. Zy tracht dit doel te bereikena. door het zoo veel mogelijk bevorderen van den bin nen- en buitenlandschen handel van land- en tuinbouwproductenb. door het doen houden van veilingen ten behoeve en voor rekening van de leden en ten behoeve en voor rekening van derdenc. door het in Btand houden of stichten van de benoodigde gebou wen door het zooveel mogelijk weren van oneerlijke handelingen, en e. door het houden van onderlinge besprekin gen van landbouw-, tuinbouw- en han delsbelangen. De ter bereiking van het doel der vereeniging benoodigde gelden kunnen worden verkregen door de uitgifte van aandeelen aan de leden, door het aan gaan van geldleeniningen, door het heffen van een percentage der koopsom men van geveilde goederen en door het heffen van entréegeld. Naar aanleiding van een daartoe strekkend, door de Kamer van Koop handel te Sas van Gent aan de spoor wegraaatschappij GentTer Neuzen gezonden verzoek, is volgens de Z ,K. door deze maatschappij bepatHd le dat met ingang van 6 October de middag trein naar Sas van Gent te Ter Neuzen zal vertrekken 5 minuten na aankomst der middagboot uit Hansweert 2e dat de middagtrein uit Sas vau Gent zal vertrekken (in plaats van 2.35 om 2.25) waardoor aansluiting verkregen wordt op de boot naar Hansweert, afvarende te Ter Neuzen om 3.15. Z. D. H. mgr. P. Hopmaas van Breda heeft benoemd tot kapelaan te te Bergen op Zoom H. Josef den wel- eerw. A. Ooninckx, tot kapelaan te Rysbergen den weleerw. heer J. Wol- ters, tot kapelaan te St. Jansteen den weleerw. Tb. Lievegoed, tot Assistent te Graauw den weleerw. heer A. Brou» wers, beide laatsten priesters van het Seminarie. Zei. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van den arbeider F. T. te HonteDisse, die door de Middelburgscbe rechtbank ver oordeeld was tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek vaD de voorloopige hechtenis wegens doodsa? gepla-gd op den arbeider D'H. op Oudejaarsavond van verleden jaar. Het Hof vernietigde het vonnis van de Middelburgsche recht' ank wegens vormgebrek en veroordeelde beklaagde wegens doodslag gevolgd door een straf baar feit en poging om dat strafbaar feit voor te bereiden, tot 20 jaar ge vangenisstraf zonder aftrek der preven tieve hechtenis. By beschikking der Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie tegen F. W. R., 23 jvoerman te Hulst, beklaagd van verduistering. Dezer dagen werd onder de ge meente Breskens bij den landbouwer P. de Visser een dekkleed ontvreemd van een dorschmachine. Het was reeds per schip vervoerd tot Bergen op Zoom alwaar het door de politie in beslag genomen werd. De verdeakig rust op twee miltairen. Woensdagavond daalde onder de gemeente Groede een Engelsch jacht vliegtuig, waarin één Engelsche vlieger. Tengevolge van het onstuimige weer moest de aviateur met zijn eendekker dalen. Dit ging echter zoo vlug in zijn werk, dat de machine heelemaal over tuimelde. De vliegenier bleef echter ongedeerd en was zeer verrast nog in Holland te zyn. Hy dacht niet anders dan in Duitsche handen te zijn geval len. Hij werd natuurlijk geïnterneerd. Het vliegtuig was bewapend met twee mitrailleurs. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 13 October 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, nre Ds. J. B. T. HugenhoUi. Bed. Av. Nam. 2 ura Ds. J. B. T. Hugenholtz. Dankzegging. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ura Leeakerk. DE OORLOG. Zooals we in ons vorig nummer voor spelden, is de eisch van president Wilson, dat het door Duitsche troepen bezette gebied wordt ontruimd, alvorens van wapenstilstand of vredesonderhandelingen iets kan komen. Ofïiciëel heeft Amerika doen naedo- deelen, dat alvorens op het verzoek der Duitsche regeering te antwoorden en opdat het antwoord zoo oprecht en onom wonden zij als de belangen van, het oogenblik dat vereischen, president Wil son het noodig acht zich te overtuigen van de juiste beteekenis van 's Rijkskanse liers nota. Bedoelt hij, dat de Duitsche regeeriug de voorwaarden aanneemt welke zij op gesomd in de boodschop van de president aan het congres vau 8 Jan. 1.1. en dat hij met het openen van beraadslagingen slechts, tot overeenkomst wil geraken omtrent de toepassing van de détails daarvan Met betrekking tot den wapenstilstand voelt de president zich genoopt te ver klaren, dat hij geen vrijheid vindt een ■taking der vijandelijkheden voor testellen aan de regeeringen, waarmede de Ver. Staten in bondgenootschap zijn tegen de Centralen, zoWang de legers van laatst genoemden nog op hun grondgebied staan. De goede trouw bij de beraadslaging zal grootelijks afhangen van het toestem men der Centralen in ontruiming van de bezette gebieden. Ook meent de president gerechtigd te zijn te vragen of de kanselier slechts spreekt voor de constitntioneele overheden van het Rijk welke tot dusverre den oorlog gevoerd hebben. Antwoord ep deze vragen acht de president van vitaal belang. In kringen van de Rijksdagmeerderheid blijkt men vau meaning, dat de voor waarden, welke Wilson in dit antwoord heeft gesteld, in theorie niet onaanneem baar moeten worden geacht. Het zal Duitschland niet moeilijk valleD om zijn bereidwilligheid uit te spreken, de bezette gebieden in België en N.-Frankryk te ontruimen. In de practijk zal echter de uitvoering van dezen maatregel niet gemakkelijk blijken. Deze kan immers nauwelijks zonder wapenstilstand geschie den. Ook zal Duitschland moeilijk tot dezen maatregel over kunnen gaan zoo lang Frankrijk en Engeland Diet hun adbaesie met Wilsons standpunt hebben verklaard. Men is verder van meening, dat Duitschland met hetzelfde recht, waarmede de Geallieerden de ontruiming van de bezette gebieden verlangen, ont- roiming van de door de Geallieerden bezette Koloniën zou kunnen vragen. In elk geval acht men het waarschijn lijk, dat de vredesstappen zullen worden voortgezet, doch geeft zieh er intussehen rekenschap van, dat nog heel wat tegen stand uit zekeren hoek zal moeten worden overwonnen voor het der nieuwe regee ring mogelijk zal zijD, haar standpunt naar buiten kenbaar te maken. Afwachten is voor ons het wachtwoord •n 't beste is niet te veel geloof te hechten aan allerlei praatjes, die ontleend worden aan geruchtmakende telegrammen, welke de feiten vooruitlooden. Hedenavond zal Berlijn aan Wilson antwoorden. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 27 September 1918. Veroordeeld zijn o.m. ter zake van Leerplichtwetovertredin^. A. v. d. W., te Axel, P. M. d. J., te Zaamslag, arbeiders, tot eene boete van f 0,50, subs 1 dag hecht. J. v. M., werkman te Ter Neuzen en C. W., werkman te Axel, tot boste van f1, subs. 1 dag hecht. G. M. S., arbeider en M. d. V., landbouwer, beiden te Axel, tot boete van f3, subs. 3 dagen hecht. "Overtreding tecltregeling. J. F. M. C., land bouwer te Philippine, tot eene boete van f 990. subs. '200 dagen hecht. F. d. S-, landbouwer te Philippine, tot eene boete van f 300, subs, 100 dagen hecht. F. J. D,, landbouwer te Philippine, J. d F., koopman, D. D.. koopman, J. v. W., landbouwer, allen te Axel, M. v. D., landbouwer te Ter Neuzen, P. H, landbouwer te Philippine, Cb. P. A. P., handelaar te Sas van Gent, ieder tot eene boete Van f25, subs. 20 dagen hecht., laatstgenoemde subs. 10 dagen hecht. Kippen laten loopen. N. d. K., landbouwster te Axel, tot eeuo boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Visscherij-overtreding. P. C. v. B., commis- sionnair te Axel, tot eene boete van f3, subs. 3 dag«n hecht., met verbeurdverkl. van het kruisnat. J. v. D., arbeider te Axel, tot 3 boeten van fl, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurdverkl. en vernieling kruisnet. IJkwetovertreding. C. fl., landbouwer te Zaamslag, tot 10 boeten van f 0,50, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, mat verbeurdverkl. der gewichten. Slachtwetovertreding. M. d. J., sl«ger te Ter Neuzen, tot eene boete van f5, subg. 5 dagen hecht. G J, H., vlashandelaar te Axel, tot 3 boeten van f3, subs. 3 dagen hecht, voor elke boete. Strooperij. P. H. d. B., koewachter te Ter Neuzen en M. J. S arbeidster te Axel, beiden tot eene boete van f 1, subs. 1 week tucht school voor elk. Goederen vervoeren zonder paspoort. I. E, herbergier te Roozendaal, tot eene boete v«' f100, subs. 50 dagen hecht, met verbeurdverkl, der zeep. Grensovertreding. H. K., koopman te Rotter dam, tot eene boete van f'20, subs. 20 dagen hecht. R. d. S., zonder beroep en J. H., landb.knecht te Axel, B H., C. C., en A. W., arbeiders te Zuiddcrpe en Overslag, ieder tot eene boete van f6, subs. 6 dagen hecht. Openbare vermakelijkheid C. M. d, C., herbergier te Axel, tot eene boete van f3, subs 3 dagen hecht. Rijwielovertreding. E. v. d. L., vlaskoopman te Axel, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. OpeDba- e dronkenschap. B. op 13.. koopman te Axel en C. C., schipper te Ter Neuzen, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. Vrijgesproken. F. M., koopman te Terneuzen, inzake van Teeltregeling-overtreding. Ontslag van Rechtsvervolging. ,M. v. Dv werkman te Ter Neuzen, ter zake van over treding dér Slaehtwet. D. d. D C. J. P., beiden zondeT beroep te Axel. J. G. d. B. en A, Z., beiden werkman en E. M. d. B., zonder beroep, allen tn Ter Neuzen. Tern. Crt. I Van 1630 September 1918. Axel. Huwelijks-aangifteD. 26. Corne- t lis Launis van de Velde, (van Ter Neuzen), I 22 j., jm. en Maria Magdalena Faas, 21 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26. Willem Verhelst, 21 j., jm. en Tanneke DielenaaB, 20 j., jd. Geboorten, 19. Paula Hendrik», d. van Berend Hendrik Wegman en Irma Maria Berghgracht. 24. Jaspert, z. van Jacobus den Hamer en Antje Heijnsdijk. Helena Maria, d. van Petros Cornelis Tieleman en Elisabeth van Britsom. 26. Suzanna, d. van Hendrik van Tatenhovn en Jacomina Jacoba Hofman. 27. Arsène Marie, d. vaD Joseph Francies Marie i Dieleman en Florida Maria de Winne. 28. Hendrika Christina, d. van Pieter Abraham Loof en Catharina Johanna van den Ouden. 29. Adriana Maria, d. vau Adriaan Oppeneer en Catharina Adriana Faas. Overlijden. 16. Jan Dieleman, 13 m., z. ran Francois en Neeltje van de Velde. 18 Catharina Eekman, 62 j., echtg. van Petrus Bakker. 23. Daniël de Visser, 60 j., wed. van Suzanna Cornelia van Oort. Vanaf 1419 October zijn geldig: BON 85 en BON 11 der Kinderkaarten roor 0,25 K.G. (21/, ons) SUIKER. BON 86 voor 0,1 K.G. (I ons) KAAS Edammer 40+ a f 1,43 per K.G. of 0,1 KG. (V. ons) KAAS Ed. 30+ A 1,23 per K.G. BON 3 der aardappelkaart voor 4 K.G. AARD APPELEN. Teneinde teleurstelling by verdere rantsoeneering te voorkomen worden de winkeliers, die de op 23 September j.l. ingenomen bons voor harde zeep nog niet hebben ingeleverd, dringend I verzocht dit onverwijld te doen. Met ingang van 11 October zijn de bestaande maximumprijzen opg« heven en vervangen door de volgende KLOMP E N. Maximumprijzen1,40 Waarde v. d. toeslag f 0,60 Bedrag wat de kooper hoogstens bypast 0,80 Mans- Vrouwen ƒ1,25 0,55 1 0,70 Jeugdige personen- ƒ0,95 0,45 0,50 Kinder- ZO, 75 ƒ0,35 ƒ0,40

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2