I Sa. 54. Zaterdag 12 4918. 34e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Een geruststelling. Binnenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIE» van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters word sa naar plaatsruimte berekend. Advertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagmiddag TWAALF ure. Toen we in ons vorig nummer de verwachting uitspraken, welke hier algemeen heerschte, nl. dat de regeering wel open oog zou hebben voor even- tueele gebeurtenissen, die zich by den huidigen toestand der legers in België zouden kunnen voordoen, toen konden we niet vermoeden, dat reeds dien- zeltden middag de Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, aan de leden der Tweede Kamer een verklaring zoude afleggen, welke geheel en al aan die verwachting beantwoordde. Deze verklaring luidt aldus ,De stand der krijgsverrichtingen in het aan Zeeuwsch-Vlaanderen grenzend westelijk deel van België maakt het noodzakelijk, dat de Regeering bedacht is op de eventualiteiten, welke daaruit voor ons land kunnen voortvloeien. Indien vreemde troepen van een van beide of van beide oorlogvoerenden onze grens mochten overschrijden, legt het volkenrecht ons den plicht op deze te interneeren. Ook bestaat de moge lijkheid dat wederom een aantal vluch telingen te onzent gastvrijheid zullen zoeken, in welk geval de overheid in staat moet zijn de noodige maatregelen van orde te nemen. Ten einde over voldoende krijgsmacht te kunnen beschikken, heeft de Regee ring zich daarom genoopt gezien de algemeene (periodieke) verloven en de bijzondere verloven van korten duur voor 4e in Zeeland gelegerde militairen te schorsen. Mocht zich de noodzakelijkheid voor doen, ook voor andere provinciën of in ruimer schaal tot zoodanige schorsing over te gaan, dan zal aanstonds daartoe het bevel worden gegeven". De Voorzitter dankte namens de Kamer den Minister voor de gedane mededeeling. De woorden van den Minister zijn ons als uit bet hart gegrepen. Niemand beter dan wij Zeeuwsch Vlamingen kunnen over de vlucht van troepen en burgers medepraten en nu de teekenen er op wezen, dat een terug tocht der Duitschers uit België was te voorzien en daarmede gepaard zou gaan een tweede vlucht der Belgen, nu stelden we ons dien eersten toeloop weer levendig voor den geest. En is het dan wonder, dat we ons machteloos gevoelden zonder de aanwezigheid of medewerking van militairen Vandaar dat die verklaring voor ons in 't bijzonder is een geruststelling. Maar zij is dat niet voor ons alleen zij is dat voor hel geheele Nederlandsche volk, al kwam ze voor de Tweede Kamerleden als een verrassing. Toen zy echter eenmaal medegedeeld was, maakte het op allen een uitsteken' den indruk, dat de minister deze ver klaring aanstonds in de Staten-Generaal had gedaan. Wanneer men hierin heeft te zien het begin van een nieuwen koers, een breken met de verkeerde gewoonto #m dergelijke beslissinge alleen van ter zijde en bij geruchten tot het publiek te laten doordringen, kan men zich er slechts over verblijden. Het is misschien niet overbodig nog eens uitdrukkelijk te vermelden, dat de schorsing der verloven voorloopig alleen betreft de troepen die in Zeelaud zijn gelogen. Zoowel de periodieke, dat zijn dus de gewone verloven van enkele dagen, als de byzondere van korten duur, worden voor de Zeeuwsche troe pen voorloopig geschorscht. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de regeering rapporten heeft ontvangen van de militaire grensautoriteiteu over Duitsche troepenbewegingen langs de Belgische kust en in geheel West België, die haar aanleiding hebben gegeven om tot dezen maatregel over te gaan. Het volkerenrecht verplicht onze regeering; om soldaten, die over de grens komen dadelijk te interneeren, en het spreekt vanzelf dat zij daarvoor over de noodige Nederlandsche troepen moetbesóhikken De intrekking der verloven moge voor onze soldaten uiet aangenaam zijn, zij zullen dit weten te drageQ door de o ver waging, dat onze regeering thans haar hoogsten internationalen plicht vervult en ook door deze gedachte, dat de noodzakelijkheid van het besluit wijst op het naderend einde vau deu oorlog. Zeer waarschijnlijk zal het besluit ten opzichte vau de troepen iu Zeeland binnenkort moeten worden uitgebreid tot de troepen in Noord-Brabant en Limburg. Dit ligt voor de band. Wanneer de beweging, die thans in West-Belgiö aan den ingang is, zich naar het Oosten verplaatst, zal het gevaar aan onze Zuidelijke grenzen toenemen. Het is daarom verstandig er reeds thans op te wijzen, dat ook verloven van de Brabantsche en Limburgsche militairen binnenkort wel ingetrokken zullen worden en misschien nog andere militaire maatregelen van ingrijpend belang noodzakelijk zullen blijken. Ons volk weet thans waarvoor dit uoodig is. Rqden tot ongerustheid is er niet. In de weken, die.komen moet onze regeering den steun van het heele volk hebben bij de moeiiyke taak die aan de grenzen dient te worden vervuld. Het tegengaan van frauduleus vervoer van aardappelen. De opperbevelhebber heeft de garni- zoens- eu kantonnemeutscommandanten gemachtigd, op aanvraag vau de regee riugscommissarisseu voor de graanin zameling, militairen beschikbaar te stel len, voor het tegengaan vau fraduleus vervoer van aardappelen. Aardappeloogst 1918 Zooals reeds bij beschikking van den minister vau landbouw is bekend ge maakt, zijn alle aardappelen bij het rooien eigendom van de regeering en zal voor consumptieaardappelen, zoowel van klei- zand- als veengrond (geen fabrieksaardappelen), bestemd voor levering in het najaar, een prijs worden betaald van ƒ6.50 per 100 K.G. Nader wordt in de St. Crt. bekend gemaakt, dat zal worden betaald: a. voor houdbare aardappelen, onge schikt voor tafelgebruik, zooals kriel, misvormde, aaugehakte, vurige, enz. en geschikt voor drogerijen, 5 per 100 K.G. b. voor niet houdbare aardappelen, zooals zieke door diepschurft of ander bederf aaugetaste, nat rotte, totaal groene enz., bestemd voor directe verwerking in aardappelmeelfabrieken en door de regeering daarvoor aangewezen inrich tingen voor het fabriceeren van vee voeder 4 per 100 K.G. Voorts wordt den producenten in herinnering gebracht artikel 15 der Distributiewet 1916, waarbij straf wordt bedreigd tegen het laten bederven, ver nielen, beschadigen, onbruikbaar of weg maken van goederen, waardoor de goede werking eoner distributieregeling is of kan worden geschaad. De verbouwers zyu derhalve verplicht alle aardappelen na het rooieu tegen weersinvloeden te beschermen door afdekking, c.q. inkuiling. Alleen voor de houdbare consumptie aardappelen wordt bewaarloou uitbe taald. De „Bieta." Uit betrouwbare bron meldt men aan de N. Crt. dat het veelbesproken bureau Bieta" zal verdwijnen, evenals het hooi- en stroobureau, zoodat de handel in bieten, hooi en stroo vry zal worden. Do huisslachting weer thuis De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters en per circulaire be kend gemaakt Teneinde te gemoet te komen aan de talrijke verzoeken van belangheb benden in zake huisslachting, heb ik den president directeur vau het Ryks kantoor voor Vee en Paarden opgedra gen, aan de door hem te verleenen vergunningen tot huisslachting geen voorwaarden te verbinden ten aanzien van slachtplaats en keuring. De Min. van L. brengt echter ouder de aandacht, dat hij dezen maatregel slechts voorloopig bij wyze van proef zal toepassen, iu het vertrouwen, dat dc inlevering vau het vet, die bij de huidige vetpositie niet mag worden nagelaten, met de meeste nauwgezetheid zal geschieden. Mocht geen behoorlijke inlevering van het vet plaats hebben, dan zal geen verdere gelegenheid worden gege ven om de slachting op eigen erf te doen geschieden die slachtingen zullen alsdan uitsluitend in centrale slacht plaatsen moeten worden verricht. Bij de personen, die het vet niet hebben ingeleverd, zal dit alsmede het de slachting afkomstige vleesch. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer Prof. Dr. D. van Emdeu. Huldeblijk aan koning Albert. Te 's Gravenhage i« uit Nederlanders een voorloopig comité gevormd, dat zich voorstelt den koning der Belgen een huldeblijk aan te bieden, om, in dezen vorst, het Belgische volk te eeren en te huldigen. Secretaris van het comité is Jhr. G. A. Rengers Hora Siccoma, Emmastraat 187, 's Graven hage. Verhooging suikerprijs. De minister van landbouw heeft een maximum kleinhandelprijs voor suiker melis I of daarmede gelijk te stellen soorten vastgesteld van 30 cents per V, K.G- worden in bezit genomen, terwijl tevens tegen hen proces verbaal zal worden opgemaakt. Teu aanzien vau de noodslacbtingen worden mede de desbetreffende bepa lingen van 's Ministers beschikking buiten werking geBteld. Aangifte Toor de keuring te velde in 1919 van tarwe, gerst en rogge. Volgens het reglement voor de keu ringen van gewassen te velde van wege de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, zijn verbouwers, die hun gewassen in 1919 wenschen te laten keuren, verplicht, de te zaaien gewassen en oppervlakte op te geven aan het correspondeerend lid der keuringscommissie, in wiens afdee- ling de aangever woont. Aan belanghebbenden wordt nog eens art. 5 van het reglement in herinnering gebracht Art. 5. Voor de keuring door de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij kunnen worden aangegeven uitsluitend binnen de provincie verbouwde veld vruchten. Het zaai en pootgoed moet afkomstig zijn uit geplombeerde zakken, terwijl duidelijk moet blijken uit de daarbij behoorende bewijzen, dat het zaaizaad en pootgoed afkomstig is van goedgekeurde velden, of van door het Instituut voor veredeling van landbouw gewassen erkende kweekers. Het te keuren aardappelgewas moet groeien op land, waarop drie jaren geen aard appelen verbouwd zijn. In zeer bijzon* dere gevallen kan het Dagelij ksch Bestuur hiervan slechts een uitzondering maken. De lijst der te keuren gewassen wordt elk jaar opnieuw bekeud gemaakt. Alleen leden der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij kunnen hun zelf verbouw de gewassen voor de keuring aangeven. De aangitte der te keureu gewasson moet schriftelijk geschieden by het correspondeerend lid der keuringscom missie, in wier afdeeliug de aangever woont, voor een datum, welke ieder jaar zal worden medegedeeld. De aan* gitte-formulieren zijn op aanvrage graiis verkrijgbaar bij het correspondeerend lid der keuringscommissie en bij uen Secretaris Penningmeester der Com missie. Met het in te zenden formulier wordt opgezonden een inleggeld, bedragende van elke aangegeven Hectare 2.50. Een deel van een Hectare geldt voor

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1