Rechtszaken. nautai söboeiieüboün evenéeut. binnen» kort door het Rijkskantoor voor Huiden en Leder zal worden toegezonden. D® minister acht het gewenseht dat de gemeentebesturen bij deze distrie- butie gebruik maken van de voorlich ting van eventueel in de gemeenten bestaande Organisaties van schoenwin keiiers en schoenmakers. En nu de cijfers Voor een gemeente met een bevol king van circa 11.000 zielen werd be schikbaar gesteld voor het tijdvak 1 October tot en met 30 Juni 1919 een hoeveelheid vaD 2034 K.G. zoolleder waarvan van 1 October tot en met 31 December e.k. hoogstens 740 K.G. aan de inwoners zal mogen worden ver strekt. Men zal zich dus in vele gevallen met ongerepareerd schoeisel moeten behelpen. Ook de hoeveelheid schoenen die aan bovenbedoelde gemeente verstrekt wordt, is allesbehalve voldoende. Voor de 11.000 inwoners ontvangt het ge meentebestuur n.l. slechts bons voor 5090 paar schoenen voor het tijdvak 1 October tot en met 30 Juni 1919, waarvan tot einde van dit jaar hoog stens 2030 paar mogen worden uitge reikt. Tel. Koffie. Het bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Ten onrechte is in de Tel. gemeld, dat de koffieprijs 150 zou worden. Voorshands blijft de prijs 1.40 per pond. Tweede Kamer. De Kamer heeft het voorstel van'mr. Troelstra om een adres van antwoord op de Troonrede te zenden, verworpen met 67 tegen 27 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de S.D.P. en de heeren v. d. Laar en Kruyt. De heer Schaper-heeft verlof gevraagd de Regeering eenige vragen te doen omtrent de levensmiddelenvoorziening de heer Troelstra over het militair- en buitenlandsch beleid. Daarover zal worden besloten, als de Kamer 8 dezer weer bijeenkomt, evenals over het verzoek vau den heer Wijnkoop, inzake behaudelingRussischekrijgsgevangenen. De verhoogde meel en broodprijzen. Blijkens ministerieele beschikking zullen de meel- en bloemprijseu met ingang van 9 dezer en de broodpryzen, te rekenen vanaf 16 dezer, belangrijk verhoogd worden. De bloemprys, die thaus J 30 per 100 kilo is, wordt dan 35,627a- terwijl de broodprijs van 36 cent per :ilo verhoogd tot 40 cent. In plaats van de door de bakkers patroons met zoo'n aandrang gevraagde verlaging van den bloemprys (van den prijs ongebuild meel wordt op het ooganhlik niet gesproken,) zien de bak kers zich dus voor een prijsverhooging der grondstof geplaatst, waartegenover geen geëvenredigde verhooging van den product prijs staat. Peper. Moest in het begin van het vorig jaar de aflevering van peper voor winkel verkoop wegeus ernstige smokke- larij - worden stopgezet, thans zal door de N. O. T. met ingang van 15 October bij wijze van proef worden overgegaan tot het, goedkeuren van peperaflevering aan winkeliers. De peper zal alleen in gemalen toestand worden aigeleverd, terwijl de winkeliers ten hoogste een half ons pér gezin en per maand mogen afleveren. Daar de bier te laude aanwezige voorraad peper voor verscheidene jaren volduende is, zal het publiek zich zeer binnenkort overal tegen matigen prijs van dit artikel kunnen voorzien. Aldus meldt men uit Den Haag. Inhouding van broodkaarten enz. De minister van Landbouw heeft ter begeleiding van eeu beschikking betrel- teude het laten van broodgraan en andere producten aan verbouwers, aan de burgemeesters e®necirculairegericbt, waarin hy hun verzoekt met bijzondere zorg de noodige maatregelen te treffen, om aan verbouwers van deze producten de broodkaarten en levensmiddelenbons te onthouden. De minister maakt er op opmerkzaam, dat eéne nauwgezette uitvoering van de gegeven voorschriften met zich mede zal brengen, dat een belangrijk aantal personen vsn de regeeringsdistributie wordt uitgesloten, waardoor het, naar hij hoopt, mogelyk zal worden voor het overige deel dei- bevolking .^het rantsoen iets te ver hoog e d. In deze beschikking wordt bepaald, dat een verbouwer op buuno'desbetref fende aanvraag uit de door hen ver bouwde producten van den oogst 1918, ten behoeve van hun gezin, alsmede ten behoeve van de gezinnen van de op hun bedrijf wonende vaste arbeiders zal worden gelaten voor den termijn van 15 September 1918—15 September 1919 eene hoeveelheid van: 75 Kg. tarwe of rogge naar keuze 10 Kg- boekweit12 Kg. paulvruchten4 H.L. ad. 70 Kg. aardappelen; alles per gezinshoofd boven één jaar. Houders van moestuintjes, kleiner dan 5 aren, vallen buiten deze regeling. Gemeentebesturen zullen eeu hoeveel heid peulvruchten en aardappelen mo gen behouden, welke noodig is om het hun door de regeeriug verstrekte rant soen te brengen op 12 Kg. peulvruchten en 4 H.L. 70 Kg. aardappelen. Het gemeentebestuur beoordeelt de juistheid der ingediende aanvragen. De regeeringscommissaris beslist. De vergunning tot het behouden van tarwe, rogge, boekweit peulvruchteoAn aardappelen wordt door den regeerings* commissaris verleend. Van hen, aan wie vergunningen worden uitgereikt, worden door de regeeringscommissarissen lijsten aange legd, vermeldend de getalsterkte der gezinnen e.d. Inhouding van bons en kaarten. Het gemeentebestuur draagt zorg, dat worden ingehouden De broodkaartende havermout- en gortbonsde peulvruchtenbons en de aardappelbons. Bij de toewijzing van havermout, gort, peulvruchten, aardappelen, broodkaar ten, bloem, meel of rogge, aan de gemeenten, wordt rekening gehouden met het verminderd aantal personen, dat recht heeft op de distributie van regeeringswege. De regeeringscommissaris is bevoegd, dispensatie te verleenen van het verbod tot het vermalen van tarwe, rogge, boekweit, welke krachtens deze beschik king door de verbouwers voor eigen gebruik meern worden aangewend, en eveneens v-a het verbod tot het bakken vau brood voor de verbouwers. De houder vau eeu vergunningsbewijs is verplicht, de hem voor eigen gebruik gelaten hoeveelheden uitsluitend te doen strekken voor gebruik van het gezin van de op het vergunningsbewijs vermelde persoaen en is verplicht de heeveelheden, die door hem verbouwd zijn boven de hoeveelheid, welke hem gelaten is, aan de regeering te leveren. Aan den houder van eeu geldig ver gunningsbewijs kau ten behoeve van aijn gezin of dat van de op ziju bodryf wonende vaste arbeiders een aauvul- lings-.wittebroodkaart per persoon boven 1 jaar worden verstrekt voor iedere twee dagen, dat bedoelde persoon buiten de gemeente zyuer inwoning zal ver toeven, met dien verstande, dat voor een verblijf van 2 of 3 dagen één kaarf, van 4 of 5 dagen twee kaarten, van 6 of 7 dagen drie kaarten, enz. Voor een verblijf buiten de gemeend van minder dan 24 uur zal geen aanvullings- wittebroodkaart mogen worden verstrekt. Vermits de uitreikingdervergunnings- bewijzen vóór 25 October 1918 kan plaats vinden en mitsdien de termyn, waarvoor tarwe en/of rogge gelaten wordt, sieonta 11 tssanden bedraagt, zal voor den terutijn van 25 October 1918—15 September 1919 per persoon boven 1 jaar slechts 70 Kg. tarwe od/o! rogge naar keuze worden gelaten. AXEL, 4 October 1918. Heden zagen we den nieuw benoemden veldwachter onzer gemeente in functie. Er zijn dus nu twee nieuwelinge^ of liever gezegd vreemdelingen aangesteld om de orde in onze gemeente te be waren. Als nu waar-is, dat vreemde oogeu dwingen, dan zullen al gauw alle kleine jongens, zoodra hQt donker wordt, van de straat zijD, want bood schappen zijn niet veel te halen '8 avonds, zoodat wie zijn kroost thuis heeft, dit thuis kan houden. Kleingoed behoort nu eenmaal niet op straat by avond, we stellen ons dus voortaan de stoepen en trottoirs gezuiverd vau bengels, die tegen de winkelramen hangen, op de stoepen sleepen om hier en daar een bel aan het klingelen te brengen, of ander kattekwaad uit te richten. Er rest dan nog een tweede catagorie van jongemenscben, waarvan het pu bliek al evenzeer last kan hebbenwe bedoelen het z.g.n. opkomend geslacht. Ook daarvan stellen we óns voor, dat ze co® beetje meer respect hebben voor de nieuwe veldwachters, dau voor hun voorganger, met wien ze vaak een loopje namen, omdat ze er toch zoo „eigen" aan waren. Misschien is dan ook niet meer noodig dat op gewone dagen marchaussée's surveilleeren door de straten, want zoo'n manifestatie werkt veelal in omgekeer den zin. Gisterenmiddag omstreeks halt drie uur koersten ten Zuiden van onze plaats betrekkelijk laag twee vliegmachines in westelijke richting. Een paar uur later zagen we er weer twee (dezelfde doch nu uit het westen komen en veel hooger. Gisteravond was weer ieder op de been om naaf" de zoeklichten te kijken, welke de Duitschers als het ware tot boveu onze straten wierpen. Vuurpijlen, vuurbollen, granaten en lichtbundels gepaard aan nat doffe ge rommel van geschut, vormden als het ware een demonstratie van afweer middelen, welke men toepast om ongc- poode gasten, die van uit de lucht uaderen, op afstand te houden. Alles wees weer op veel drukte ia de lucht. Uit Cadzaud schrijft men aan de Midd. Crt. Woensdagavond woedde een groote brand te Knocke, denkelijk een rij huizen op den zeedijk. Maandagavond was «r ook zuidwaarts braad zichtbaarmen zegt dat Roesse- laere toen uitgebrand is. Dinsdag werd door de kommiezen te Koewacht een persoon aangehouden, 'die zich daar reeds ecnigen tijd moet hebbeu opgehouden en do aaudaebt trok. Bij onderzoek bleek het een Duitsch soldaat, die onder een burgerpak zijn uniform nog droeg. Hij was juist op den terugweg, om weer over of door de electrische versperring zijn corps op te zoeken, doch ditmaal te laat. Hij werd" geïnterneerd. Hij kende eenige Hollandsche woorden doch sprak vlot Fransch en Duitsch. Het was een Elzasser. Bij Kon. besluit is benoëmd tot iid van het bestuur van het waterschap Stoppeldyk de heer L. A. C. van Erfbroeck te Hengstdijk in het bestuur van den Kouinginne- polder tot dijkgraaf de heer F. de Dobbelaere en tot gezworene de heer A. Heule te Biervliet; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering vau den calamiteuzeu Hieuw Neuzenpolaer de heer C. Wol- fert Hz. te Ter Neuzen. - Mot ingang vau 1 Oetobsr 1918 is benoemd tot burgemeester der ge meente Biervliet P. W. Maarleveld, secretaris dier gemeente. Van 25 Sept. tot 1 Oct. zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis gebracht van den Centralen Gezondheidsraad Typhus 1 geval te Oud-Vossemeer, I Roodvonk1 geval te Axel, Colijns- plaat, Koudekerke en Vlissingen 4 te I Schoondijke. Diphteritis1 geval te Breskens. Middelburg, Noordgouwe, Rilland-Bath, j Wemeldinge en Zuiddorpe, 2 te 's Heer- Arendskerke en 7 te Koudekerke. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 6 October 1918. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9' '2 ure Ds. J. B. T. Hugecholti. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholt*. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Iu de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werd ver oordeeld wegens verboden terugkeer A. R., 22 j., arbeider, thans wonende te Amsterdam, gedetineerd te Middel- I burg, tot 10 dagen gevang. Voor bovengenoemde rechtbank wer den jl. Dinsdag o. m. de volgende zaken behandeld De gedetineerde jeugdige S. W. V. uit Terneuzeu bekende onder voorgeven agent te zijn van de oliefabriek „Noord- I zee" te Beverwijk, getuige Lammers voor 5,50 en getuige P 't Gilde voor 3,80 te hebbeu opgelicht. Hij deed dit uit armoede. De officier, mr. baron Van der Feltz, wees er op, dat bekl. een reeks ran oplichtingen pleegde en eischte zes maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Adriaanse, wees er op, dat bekl. door zyn vader zeer kort werd gehouden en daardoor tot zijn daad kwam; hij bepleit daarom clementie. Een eisch van 25 of 25 dagen werd gevorderd in de zaak tegen Ph. M. uit Zuiddorpe, die iu eeu weide een koe met een beitel in een der pooten stak, waardoor het dier aan bloedverlies overleed. Bekl. zeide, dat het dier in den beitel was gevallen, maar de ge- tuigen wisten dit anders uit te leggen eu ook getuige L. Boogaert, veearts te i Axel, zeide als deskundige, dat hij dit 1 laatste niet kon aannemen. Wegens beleediging vaD A. B. Ber- i Daert werd tegen J. F. uit Koewacht, die den getuige toevoegde„je bent een dief, je hebt vlas gestolen", 10 of 10 dagen gevorderd en een zelfde straf tegen Elisa van A. uit Sas vau Gent, die M. L. Bouchaute een grove beleediging toevoegde. Een week gevangenisstraf werd ge vorderd tegen den arbeider Th. de Sch. en den Belgischen vluchteling C. de V., gedagvaard als „smokkelaar", uit j anderen hoofde gedetineerd, beiden te Koewacht, wegens diefstal van een kip ten uadeele van A. Hamelink. Wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel werd tegen Ch. v. L. uit I Axel bij verstek een maand gevangenis straf geëischt. Met gesloten deuren werd behandeld I de zaak tegen M. M., uit Hulst, die I gelegenheid gaf tot ontucht plegen en j tegen wien deswege 15 of 15 dagen L werd gevorderd. Wegens diefstal van erwten van een land werd tegen P. J. M. uit Zuiddorpe I 15 ot 15 dagen geëischt.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2