No. 52. Zaterdag 5 O 1918. 34e Jaarg. voor Zeeuwsch-V laan der en. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Ut blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Par S Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. TüVERTENTIEN van 1 tot i regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letter» word#» laar plaatsruimte berekend. Advertentie» worden franco ingewaeht, uitorl^k tot Dinsdag- en Vrfldagmiddag TWAALF nre. DE OORLOG. Na het aanbod van een wapenstilstand ingegeven door den onhoudbaren strate gischen toestand aan het Macedonische front dit weten we zéker en waarschijnlijk voor een deel ook door de binnenlandsche gespannen verhou dingen, waaromtrent slechts vage ge ruchten over ernstig broodgebrek en andere ontevredenheid laten raden, wat er eigenlijk gebeurt, heett Bulgarije zich op genade ot ongenade aan de Entente overgegen. De voorloopige voorwaarden, welke de Geallieerden stellen, zijn naar men weet, niet gering: Al het gebied, dat Bulgarije tijdens den oorlog heeft bezet, moet het ontruimen. Het moet óf demobiliseeren, óf zijn leger in dienst der Entente tegen de vroegere bond- genooten aanwenden. De verbindingen met het Oosten zijn voor de Centralen voorgoed verbroken en het lot van Turkije, welke legers in Palestina vrijwel geheel moeten opraken is daarmede in de naaste toekomst beslist. Op enkele dagen na, heeft Bulgarije drie volle jaren aan den wereldkrijg deelgenomen. Sedert 5 Oct. nl. bevond het zich in oorlog met Rusland, 11 Oef. volgde de oorlogsver klaring van Servië, 16 Oct. volgden Engeland en Frankrijk, 18 Oct. Italië. 8 Oct. publiceerde de Bulgaarsche regeering het memorandum, waarin zij de gronden uiteenzette van haar aan sluiting bij de Centralen. Het gaat er meer en meer op gelijken, dat de capitulatie van Bulgarije tegen over de Entente door dat land te baat genomen zal worden, om zich op zyn bondgenoot der laatste jaren, maar zijn vroegeren erfvijand, Turkjje te wreken. Reuter verneemt tenminste, dat bij de onderhandelingen over den wapen stilstand Bulgarije niet afkeerig bleek om Turkije aan te vallen. Daar door den wapenstilstand Bulga rije niet langer een oorlogvoerend land is, kan eenige mogelijke militaire hande ling van Bulgarije's zijde alleen geschie den in samenwerking met en onder leiding van de Geallieerden. In verband met de onderhandelingen, welken tusschen Bulgarije en de Entente gaande zijn, weet de Berner „Bund" mede te deeleD, dat de vroegere Bul gaarsche minister-president Gesjoff, die in 1915 evenals Malinoff de zijde der Entente had willen kiezen en die in het bijzonder nauwe relaties met Enge land onderhoudt, sedert geruimen tijd te Genéve vertoeft, zoogenaamd voor een zending, die het Roode Kruis betreft. In waarheid echter is hij erheen gegaan om met de Entente voeling te nemen. Volgens „La Feuille" zijn sedert eenige dagen te Montreux onderhandelingen tusscben twee Fransche en twee Bul gaarsche afgevaardigden aan den gang en onder deze plaatsen bevindt zich Gesjoff. Ook de „Neue ZUrcher Zei tung" bevestigt het bericht dat Bulgaar «che persoonlijkheden in Zwitserland met de Entente voeling z#chten. Zy hechten blijkbaar veel gewicht aan een onmiddellijken wapenstilstand. Het schijnt echter, dat de Bulgaarsche diplomatie weinig handigheid aan den dag legde en al te openlijk voor haar verlangens uitkwam hetgeen het Enten te-offensief in Macedonië bespoedigd schijnt te hebben. De „Echo d# Paris" schrijft: Daar ook Turkije onvermijdelijk vallen moet krijgt de Entente de handen vrij. Zes honderdduizend man komen beschik baar, terwijl Griekenland als reserve blijft. Wij staan thans aan de grens van Oostenryk-Hongarije en aan de poorten van Roemenië. De krijgsverrichtingen. „Ondanks het afschuwelijk weer", aldus seinde de part. corr. van de N. R. Crt. te Havre, „en den stroomen den regen hebben de Belgische troe pen, wier schitterend vuur door geen hindernis te temperen is, hun vooruit gang Maandag voortgezet en een be langrijk succes behaald. Zij hebben den weg Zarren-Staden bereikt en over schreden en beoosten het dorp Amers- veld Stadenburg, alsmede Sleyhage, aan den weg Staden-Roesselaere ver- meesterd. Meer naar het Zuiden is Oostnieuwkerke, op ongeveer vier K M. bewesten Roesselaere, eveneens in onze handen gevallen. De Belgische linie liep in den namiddag beoosten Moor slede, dat den vorigen dag in een zwaren strijd was vermeesterd en ver- eenigt zich in de nabijheid van Daii- zeele met de Engelsche linie. Terzelfder tijd dat deze zegevierende krijgsverrichtingen ten uitvoer werden gebracht, werden plaatselijke onderne mingen benoorden Dixmuiden verricht en met schitterend succes bekroond. De belangrijk versterkte posten, de hoeven Terstille en Violette, op ruim twee K.M. noordoostelijk van Rams- capelle gelegen, werden na een korte en hevige beschieting door onze troepen met een slag vermeesterd, waarbij ge vangenen en buit werden gemaakt. De hoeven Terstille en Violette, die midden in de overstroomde vlakte liggen, waren door de Duitschers in vestingen veranderd en vormden steun punten van den eersten rang. Sedert einde 1914 zijn er herhaaldelijk talrijke en bloedige gevechten om het bezit er van geleverd. Thans zijn onze dappere soldaten van deze posten meester. De op Maandag veroverde buit is aanzien lijk; gewichtige depots en spoorweg- materiaal zijn ons in handen gevallen. Het aautal gevangenen is aanmerkelijk toegenomen." Volgens de „Matin" is de lichting 1920 in het frontgebied ingedeeld en vecht ze al mee. Volgens de „Echo de Paris" meet het front, waar heftig gestreden wordt, 300 K.M. De „Temps" meldt, dat de regeering anderhalf milliard vra<gt voor den her opbouw van het bezette gebied. Het officieele Londensche communi qué van het Palestina-front luidde De ruiterij heeft zich in den avond van 30 Sept. noordwestelijk en zuidelijk van Damascus opgesteld. Wij namen 1000 man gevangen en maakten vyt kanonnen buit van de achterhoeden, die onzen vooruitgang heel den dag betwistten. Uit België. Poincaré heeft koning Albert telegrafisch gelukgewenscht met de doorslaande successen der Belgen, waardoor een stuk van België is bevrijd. Uit Duitschland. - Te Berlijn heeft de cholera haar intree gedaan. Maan dag zijn er zes menschen aan overleden. De" „Köln. Ztg." zegt evenwel, dat de ziekte welke uit Rusland schijnt te zijn binnengekomen, volstrekt geen epide misch karakter draagt. De scheepsverliezen in Aug. 1918. Naar wij vernemen zyn er in de maand Aug. in het geheel 420.000 ton bruto aan vijandelijke scheepsruimte door de Duitsche duikbooten vernietigd. Sinds het begin van den oorlog is daar mede de wereldhandelsscheepsruimte met ongeveer 19.220.000 ton bruto ver minderd. Hiervan komen ongeveer 11.920.000 ton bruto alleen voor reke ning van de Engelsche koopvaardijvloot. Hiertegenover staat, dat in Aug. in Engeland (admiraliteitsbericht van 5 Sept.) slechts 126.675 ton bruto werd aangebouwd, in Amerika (.Reuterbericht van 4 Sept.) 204.000 ton bruto, tezamen dus 330.675 ton bruto. Hoewel de maand Aug. voor de duikbooten alles behalve gunstig was nog nooit werd er zoo weinig scheepsruimte tot zinken gebracht en ofschoon de Ameri kaansche scheepsbouw in die maand, volgeus Reuter, „alle vroegere records" nad overtroffen, werd er dus nog 90.000 ton bruto meer vernietigd dan aange bouwd. Engeland kreeg verreweg het grootste gedeelte, namelijk ruim 7-i2 millioen YenRusland kreeg 254 millioen, Frank rijk 155,5 millioen Yen. Korte berichten. Inschrijvingen op de negende Duit sche oorlogsleeuing. De „Deutsche TagesZtg" van 26 September meldt, dat de spaarkas der stad Berlyn-Wilmers- dorf voor 5 millioen heeft ingeschreven op de negende Duitsche oorlogsleening. Het „Gelseukirchener Guszstahl und Eisenwerk" teekendo eveneens voor 5 millioen Mark. De Keulache levengverzekeringmaat schanpij Concordia" schreef, volgens de „Köln. Volks Ztg" van 26 September, voor 5 millioen Mark in en bracht daarmede het totaal voor eigen eh vreemde rekening op de negen oorlogs- leeniugen op 60 millioen Mark. De Algemeene verzekeringsmaatschappij Wilnelmina" en de Berlijnsche machine- bouwmaatschappij schreven ieder voor 6 millioen Mark in; de staalgieterij „Witten" voor4 millioen, waardoor haar totaal op 18 millioen Mark komt. De financiëele hulp van Japan aan de Entente. Volgens Amerikaansche bladen heeft de financieels vertegen woordigers der Japansche regeering te New York een communiqué aan de Amerikaansche pers verstrekt, waarin hij er op wijst, dat Japan van 1 Aug. 1914 tot 1 Mei 1918 totaal 886 millioeu Yen aau zijn bondgenooten heeftgeleend Distrib»tie van schoenen en leer. Al zeer spoedig n& de voorloopige aankondiging der schoenendistributie heeft minister Van IJsselsteijn thans aan de gemeentebesturen medegedeeld, op welke hoeveelheid zooileder voor reparatie en welk quantum schoenen de gemeenten zullen kunnen rekenen tot 30 Juni 1919. Uit de betreffende resultaten stippen wij aan, dat verstrekking van zoolleder slechts zal kunnen geschieden tegen atgifte van Rijksbons, welke den ge meentebesturen tot 'n gezamenlyk to taal als overeenkomst met het gewicht van de béschikbaar gestelde hoeveel heid leder, binnenkort door het Rijks kantoor voor Huiden en Leder zullen worden toegezonden. In een binnenkort te verwachten ministerieele beschikking zullen enkele zeer algemeene regelen worden aange geven, volgens welke de uitgifte ge schieden zal. In hoofdzaak wordt ech ter aan de gemeentebesturen overgela ten te bepalen wie voor ontvangst van een bon voor reparatieleder in aan merking komen, alsmede in welk tijd vak, en in welke verhouding de bons voor het repareereu van vrouwen-, ondermans- dan wel kinderschoenen moeten worden uitgegeven. Ten einde de gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen ongeveer te kunnen berekenen hoeveel bons zij kunnen afgeven voor het repareeren met zolen en hakken, stelt de minister de gemiddelde gewichten vast. Het Rykskantoor voor Huiden en Leder zal zorg dragen, dat doorbe middeling van bij dat kan toor ingeschrevenlederhan del a r e u het benoodigde leder ter beschikking van de verschillende ge meenten komt. Ten aanzien van de schoenen geldt in groote ljjnen hetzelfde als wat hierboven voor reparatiebons werd op gemerkt. De Rijksschoenenbons zullen kunnen worden afgegeven voor Mauschoenen vanaf no. 40 vrouwen schoenen vanaf no. 36oudermans schoenen no. 36/39kinderschoenen no. 28/35idem no. 17/27. De winkeliers en grossiers in schoe nen zullen te zijner tijd hun voorraad alleen kunnen aanvullen tot zoodanig aautal als zij dan Rijksschoenenbons voor de betreffende soort aan het R.H.L. hebben ingezonden; daardoor aldus zegt de minister - wordt voorkomen dat schoenen clandestien zonder bons worden afgeleverd, aangezien daardoor de winkelier niet in staat zai zijn een versiscüte sortee ring beschikbaar te houden. Ook de hieromtrent te treffen rege ling zal binnenkort worden afgekondigd, terwijl het voor de gemeenten bestemde

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1