Binnen land. Landbouw. *ioe iemand bei woord verlangde wer de openbare zitting. Dhr. De Kraker zeide gelezen te hebben, dat in Neuzen en Hulst een centrale slachtplaats komt en Axel is voorbijgegaan. Hij kan geen woorden genoeg vinden om te wijzen, op het moeilijke en onpractische van zulk een maatregel. Hij acht het een levens behoefte voor de gemeente, dat ook hier geslacht kan worden en daarom zou hij eaarne zien, dat door den Raad een request werd ingediend, om te verkrijgen dat ook hier een centrale slachtplaats kwam. De voorz. vond wel goed, dat dhr. De Kraker als raadslid daarop wees en op kwam voor de belangen van de gemeentenaren, maar hij wenschte tocb mede te deelen, dat hiervoor door B en W. reeds alle middelen beproefd zijn. Spr. gaf een overzicht van de daarover gevoerde correspondentie, waaruit bleek, dat de zaak met klem is behaudeld. Geschreven is naar den Minister, naar het Bijkantoor voor Paarden en Vee te Zierikzee en Den Haag, doch niets heeft geholpen. Zelfs is met medewerking van ge meentebesturen te Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en Westdorpe gewezen op het onhoudbare van den toestand, dat menschen aldaar met hun dieren naar Ter Neuzen of Hulst zouden moeten, zonder dat er op die plaatsen (West- doroe uitgezonderd) openbare vervoer middelen zijn. Het antwoord hierop luidde, dat een onderzoek was ingesteld en geen termen gevonden werden om het genomen besluit te wyzigen. Dhr. De Kraker meende niet, dat B. en W. niets in die richting gedaan zouden hebben, en is daarvan nu nog te meer overtuigd. Toch vond hij het noodzakelijk er nogmaals namens den Raad op aan te dringen, al was het door persoonlijk bezoek bij den Minister. Kan het niet voor runderen, dan zou toch zeker moeten worden voorkomen, dat menschen die een varken willen slachten, hiermede naar Ter Neuzen moeten. De voorz. gelooft niet dat zulks de bedoeling kan zijn van den Minister. Hij gelooft, dat huisslachtingen alhier zullen kunnen geschieden en kan zich zelts niet voorstellen, dat er menschen gevonden worden, die onder zoo'n besluit bun naam willen zetten. Meer wenscht hij er ter openbare raadszitting maar niet van te zeggen. Dar. De Kraker was hiermede echter niet voldaan. Ook bij kon zich niet voorstellen, dat men te Ter Neuzen, dat maar van één kant bereikt kan worden aan -den anderen kant heelt men de Schelde geschikt zou achten en niet Axel, dat in het centrum van Zeeuwsch Vlaanderen ligt. En toch is zoo besloten, terwijl dit ook voor de slagers een groot nadeel is. Dhr. Dieleman merkte op, dat er zoo vele onzinnige regelingen getroffen worden. Waarom mag men Diet een voudig op het erf slachten De Boeren boud en de Zeeuwsche Landbouw Mij. hebben er reeds tegen geageerd, doch tevergeefs. Hij denkt dat de Regeering hierdoor in plaats van meer, nog minder vet krijgt. Men zal niet slachten en ook niet vettern De voorz. verwacht dat, waar de hier besproken middelen aangewend zijn zonder resultaat, ook niet veel bereikt zal worden met eeu requestby heeft er echter geen bezwaar tegen het alsnog te beproeven. Dhr. De Kraker drong er toch op aau. Wanneer de Raad eeu redelijk verzoek doet by de Regeering ou dit wor it geweigerd, dan is de Raad ver antwoord. i ie voorz. was het hiermede niet eens. Het betreft hier een zaak, welke niet d' n Raad, doch B. eu W. aangaat. B. eo W. hebben te verzoeken en te regelen fn diafributtezak®»» olet de Raad. Deze kan wel iedere week een request inzendeD, nu over slachten, dan over suiker, nu» over zeep, dan over kaarsen, enz. cdz. doch dit zijn zaken, die bij B. en W. tbuis behooren. Dhr. De Kraker vond deze zaak toch van zoo dringend belang, dat hij niet nalaten kon al het mogelijke te doeü, om te trachten daarin verandering te krijgen. i)hr. Oggel hoorde, dat deze regeÜDg nog een' erfenis is van het vorige Ministerie en achtte het daarom wensche- lijk dat een request gezonden wordt. Misschien dat deze Minister er anders over denkt. Dhr. Dieleman merkte op, dat niet de Minister, maar de betrokken ambte naren die bepalingen maken. Dhr. De Kraker maande aau niet stil te blijven. Hij wees op Philippine, dat door aanhouden het -kanaal kreeg. Hy is overtuigd, dat B. en W. genoeg gedaan hebben om verandering t'e krijgen, maar wil het namens deu Raad nogmaals vragen en er op aandringen, dat het niet doenlijk is voor landbou wers, werkmenschen en allen die slach teD willen, om zoo'n bepaling na te komen. De voorz. antwoordde nogmaals, dat daarop in dan breede ook telefonisch gewezen is, maar de heeren zeggen dat hebben wij te beoordeelen, niet de gemeenten. Bij een volharden van dhr. De Kraker bracht hij echter het voor stel, om namens don Raad aan deu Minister te verzoeken, dat ook in Axel een centrale slachtplaats kwam, in stemming, dat met alg. st. werd aan genomen. In besloten vergadering werden hierna de reclames hoofd, omslag behandeld, waarvan den uitslag reeds is gemeld in ons vorig nummer. Betreffende ëe reclames in zake schoolgeld werd besloten J. M Verbrug' gen 1 klasse te verlagen M. Boeije en A. Moes werden afgevoerd, Jasp. fleijns- dijk werd gehandbaatd en aan D. van lioute werd ontheffing verleend voor 8 inaandeD Ten opzichte van de hondenbelasting werd ontheffing verleend aan M. Faas voor 8, C. M. de Coniock en D. Buijze voor 7, A. van Beudegem en J. Ver stralen voor 6 maanden. Leger. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft aan de commandanten der corpsen namens de Koningin in lichtingen gevraagd omtrent 15 mili tairen, die in den loop van 1918 in en door deu dienst door een ongeval zijn omgekom' of verwond, waaromtrent H. M. ingelicht wenscht te worden, of zij een weduwe en kinderen hebben nagelaten, in hoeverre deze steun ont vangen van het rijk, en of een bijdrage uit H. M.'s particuliere middelen drin gend noodig wordt geacht. Schoenen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Het schijnt niet overbodig, er op té wyzeo, dat het verbod van aflevering van schoenen aanstonds in werking is getreden en dat het alle schoenwerk omvat. Eerst wanneer er, bons zyn verstrekt, mag de aflevering weer be ginnen. Deze bons zullen worden uit gegeven door hel* Rijkskantoor voor Huiden en Leder en over het geheele land geldig zijn. Met de uitreiking zullen zich echter de gemeentebesturen belasten, die het best de meerdere of mindere behoefte aau schoen werk kun nen overzien. De broodkaart. De directeur van het Rijkskantoor voor brood maakt bekend, dat de brood kaart van het 69e tijd vak geldig is van 'i7 September tot en met 8 October. Schip geyotevticérd. In den namiddag van den 21en Augustus j.l. troffen Nederlandsche torpedobooten in de territoriale wate ren ten noorden van Terschelling het patrouillevaartuig der keizerlijke Duit- sche marine „Nüruberg" aan en geleid den dit oorlogsschip naar de haven van Terschelling. Daar geen geldige redenen voor de aanwezigheid der „Nürnberg" in de Nederlandsche territoriale wateren kon den worden aangevoerd, heeft de Re geering beslist dat het oorlogsschip moet worden geïnterneerd. Lompen. „De minister van landbouw maakt bekend, dat door het Rijkskantoor voor Lompen aaD leurders, wier dagelijksch werk bestaat iu het buiten de gemeente hunner inwoning opkoopen van lom pep in kleine hoeveelheden van ten hoogste 200 K.G. doorloopsnde vervoer- vergunuingen voor deze hoeveelheden lompen kunnen worden verstrekt, mits aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. Behouden van tarwe, rogge, boekweit, enz. (OfficieelDe Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft be slist, dat aan landbouwers zal worden toegestaan, om evenals zulks teu aan zien van aaidappeleD, peulvruchten en andere landbouwproducten het geval is, desgewenscht een zekere hoeveel beid tarwe, rogge en boekweit uit eigen oogst te behoudt o, ten behoeve van zichzelf en de op hec bedrijf wonende vaste arbeiders met hun gezinnen, be nevens dat zal worden toegestaan, dat gerst tot gort wordt gepeld, mits dit geschiedt uit de hoeveelheden, die als veevoeder gelaten zijn, zulks ouder voorwaarde, dat de betrokkenen afstand doen van hun broodkaarten en bons, recht gevende op die producten, die de betrok enen zelf verbouwen. De noeiige beschikkingen, waarin ook de datum vau inwerkingtreding van deze regeling zal worden genoemd, zullen binnenkort in de Staatscourant verschijnen. Verwacht wordt, dat de productie van broodkoren en de levering aan de regeering van de overschotten hierdoor sterk zal worden bevorderd, AXEL, 27 September 1918 Toen Woensdagmiddag ou^evear kwart voor twee een goederentrein van de Zeeuwsch Vlaamscbe uit de richting Sas van Gent kwam stoomen, ontspoorde de locomotief, doch sleepte nog een eind langs de rails voort, tot bij een overweg in de lyn de machine uit het spoor tegen eeu boom vloog, daarop afketste en midden op deu weg, 10 minuten van het station v. rwijderd en dus in hot gezicht der haven, omsloeg. De daarachter gekoppelde bagagewagen ontspoorde eveneens en kantelde tegen een boom aan den anderen kant van den weg. De overige wagens bleven in 't spoor. Niettegenstaande krachtig was geremd was een hoogo populier door de kracht der macbiue toch atgestooten en over de geheele lengte doorgespleten. Geheel ontredderd lag de machine daar dwars over den weg, deze aldus met de bagagewagen totaal versperrend. Het voornaamste was echter, dat de machinist, de conducteur en eeu ran geerder, die de bemanning uitmaakten, er heelhuids afkwamen. Alleen de machinist liep eenige kneuzingen op. Het mag eeu wonder heeten, dat deze mauneu er het leven afbrachten, als men weet, dat zij geen gelegenheid kregen uit de wageps te springen en eerst bij stilstand daarvan op handen en voeten eruit moesten kruijoeu, terwijl reeds de vlammen vau het machine vuur om ben heen sloegen. Door hun óora»») optreden werden echter persoonljjfc, ongelukken voorkomen. Natuurlijk werd direct met aliens gewerkt en bad men onder leiding vu den bekwamen werkmeester reeds dj. delfden nacht de lijn vrij. De die»,'' had geen vertraging. Wij ontvingen van de directii der Zeeuwsch-Viaamsche Tramvw Maatschappij de volgende wyzingingl m de dienstregeling IJzendijkeSchoot dijke Vanaf Maandag 40 September 191^ vervallen op deze sectie de treinen dJ 15 en 16 en zal trein no. 12 loopei als volgt Vertrek Schoondijke 4.40. Aankomst IJzendijke 5.03. De tram, die sedert het begin dei exploitatie bij het gehucht de Kapitij lendam (gerfa. Biervliet) steeds doorree! stapt nu sinds Vrijdag ter willi van de bewoners dier buurt tot het in- en uitstappen van reizigers. De Zenuwsch-VlaamscheTramvvef Maatschappij heeft by beschikkng van den Minister van Waterstaat vac 29 Augustus vergunning verkregen, om zoolang het petroleumgebrek duurt, harq treinen aan -de voorzijde slechts mei éét1 vu ii'li tj verlichten eu het sluit- licht van den trein weg te laten. We meenden goed te doen dit bericM onder de aandacht van wielrijders en voerlieden te brengen. Naar we vernemen was de te Tel Neuzen op last der rijks-politie alhier' aangehouden Dom. H.. als verdaët van rijwieldiefstal alles behalve inge nomen met die eer. De inspected Klaassen die den verdachte wilde arre steeren werd tegen den grond geworpen, wa irna een worsteling volgde, doch E kon ondanks bijten en slaan niet ont komen. Hij was niet afkomstig vat Moerbeke, zooals eerst werd gemeld, doch van Wachtebeke en hield zyn verblijf thans te Amsterdam. Dinsdag had zekere H. C. vau Bouchaute getracht zich te Ter Neuzen, waar hy wegens het plegen van niet te noemen haudeling met een meisje te Sas van Gent, la verzekerde bewaring zat, door ophanging van het leven tt berooven. Men was echter nog tijdig ter plaatse, om deu reeds bewusteloos bij te brengen. Zijn zeuuwachtig-bverspannen hou ding maakte het echter noodzakelyl hem in een dwangbuis te stetoD, waarm hij 's avonds ter confrontatre naar S« van Gent werd gebracht. Woens l-gmiddag werd hij aau di Justitie te Middelburg overgeleverd. 1 Dinsdagmiddag daalde onder dt gemeente Breskeus een Fransche vlieg machine, bemand met twee Engelschi vliegers. Het vliegtuig, dat uit Zuid» lijke richting kwam, was blijkbaar aas -eschoten en moest dalen wegens defet aan den motor. De aviateurs werdei geïnterneerd. Ook to Vlissipgen daalde gister» een vliegmachine Zij was bemaut met twee Engeische vliegeniers dii beiden werden geïnterneerd. Dezer dagen werd te Breskeni ten uadeeie van den schipper Jacob een baal koffie van boord gehaaldf blijkbaar met de bedoeling deze weder rechtelijk toe te eigenen. De diefstt moet 's nachts plaats gehad hebben. D vermoedelijke dader is echter reeè gearresteerd. Van 18—25 Sept. zijn de navolgen! besmettelijke ziekten ter keunis p bracht van den Centralen Gezondheid» raad Typhus; 1 geval te Oud Vossemeefj Roodvonk: I geval te Colijnsplaat, Koudekerke en Middelburg, 1 te Groë de en Souburg. Diphteritis1 geval te BreskeDS Groede, Houtenisse en Rilland Bath, te Wemeldinge en lerseke, 3teNieu*j en St. Joosland.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2