\o. 50 Zaterdag 28 September 1018 34e «Jnnrg. Nieuws- en Advertentieblad voor J. C. VINK - Axel. Zeeuwsch-Vl aan deren. Uit den Raad. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. AüVERTENTIEN van 1 tot 5 reeels £0 Ontvoor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ineewaebt. uiterlijk tot Dinsdae- en VrQdaemiddae TWAALF are. Op de jl. Dinsdag gehouden raadsver gadering waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter, burgemeester Den Hollander deelde mede, dat de notulen nog steeds niet gereed waren en dus goedkeuring daarvan moet worden aan gehouden. Ingekomen was het jaarverslag van de vereeniging Ambacbtsbelang" waar uit bleek, dat die vereeniging zich in toenemenden bloei mag verheugen. De rekening van de gasfabriek over 1917 werd met alg. st. goedgekeurd. Een verzoekschrift van het Hoofdbe stuur van den Nederlandschen bond van Gemeente-Ambtenaren, om een bedrag toe te zeggen voor het stichten van een rust- of herstellingsoord voor Gem. Ambtenaren vond geen algemee ns instemming. De heer de Kraker zou hieraan gaarne steun verleenen, wanneer in zoo'n inrichting iedereen opgenomen kon worden, maar nu het alleen voor ambtenaren van de gemeente is en dus voor slechts een bepaalde klasse van menschen geldt, kunnen er nog wel 10 en 'meer vakbonden voor hun vereeni ging steun vragen. Daarom ivan hij hieraan zijn stem niet geven. In lemming gebracht wordt het voorstel, van Burgemeester en Wethou ders om 25 te schenken, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen van de heeren Woltert, Smies, de Feijter, F. Dekker en de Kraker. Achtereenvolgens werden hierna na mens de getrokken commissiën rappor ten uitgebracht over en geadviseerd tot goedkeuring van a. de gemeenterekening over 1917 b. de rekening van het Burgerlyk Armbestuur 1917 c. de begrooting van dit college over 1919; en d. een wijziging van de begrooting voor 1919. Hierna kwam in behandeling 6en voorstel tot wijziging besluit gasver bruik. Zoo heette het officieel. Inder daad was het eigenlijk een wijziging van den gasprijs en wel betreffende industriegas. Volgens mededeeling van den voor zitter waren reeds door verschillende industriëelen klachten geuit over den onmatig hoogen prijs van dat gas in verband met de slechte kwaliteit. Enkelen hadden reeds installatie ge maakt voor zuiggas en meerderen zou den volgen, In overleg met den Directeur on de gascommissie is een berekening gemaakt en gebleken, dat op industriegas der mate winst werd gemaakt, dat men eigenlijk met den prijs van 13 cent per Ms zou kunnen volstaan. Om nu echter bij den minsten opslag van grondstoffen, enz. niet dadelijk weer te moeten verhoogen, hebben B. en W. voorgesteld om dfen prijs van 20 op 15 cent te brengen, ingaande half Juni, omdat van dien tijd af het gas zooveel verslecht is. De heer Oggel vond beter den tyd te bepalen od de laatste meteropname. De heer De Kraker merkte op, dat dit een schadepost is voor de belang hebbenden. Alleen zij, die verbruikers van industriegas zijn, kunnen zich voorstellen hoeveel gas (soms niets waardig) moest worden verbruikt om eenige kracht te kunnen ontwikkelen. Daarom vond hjj billijk reeds van af Juni deo priis te verlagen. Met een voorbeeld lichtte hij toe, dat zulks zeer gemakkelijk te berekenen is. Ook de heer Kruysse vond voor het door den voorzitter geopperde bezwaar, dat dit moeilijk te berekenen is, geen reden. Hij stelde voor, dat ter beginnen met de eerstvolgende meteropname ge rekend wordt 15 cent per meter en voor het gebruikte gas in Juli en Augustus 21/» cent per meter terugge geven zal worden. Dit werd m. a. s. aangenomen. Dhr. De Feijter wilde er nu echter de bepaling aan vastknoopen, dat dan iedere maand den kostprys van het ga» wordt opgegeven. Dhr. Oggel achtte die bepaling over bodig, daar de Directeur zulks verplicht was, ook zonder die bepaling. De voorz. beaamde zulks en voegde er aan toe, dat ook iedere maand een technisch overzicht werd gemaakt. Het voornaamste punt van de agenda was wel het bouwen van noodwoningen. Zooals de voorz met recht zeide, is het water hier tot aan de lippen. De noodzakelijkheid om in het gebrek aau woningen te voorzien bèhoeftgeen betoog. Eu toch zou het onverant woordelijk zijn, thans woningen te gaan bouwen, die ƒ4500 per stuk kosten. Om* echter eenigszins in den nood toestand te voorzien hebben B. en W. het plan ontworpen om eeuige nood woningen te bouwen en de ziekenbarak te ontruimen. Het voorstel is om in de Oude Wyk drie woningen te zetten, die samen f 2350 zouden kosten en op het Plaatje vier woningen, die /4000 zouden kosten. De totale raming is dus f. 6350. wat voor de gemeente geen financiëel be zwaar kan opleveren. Bovendien bestaat er eenige kans, dat van Rijkswege 40 pCt. subsidie verstrekt wordt. In 't algemeen wordt voor noodwonin gen geen subsidie gegeven, doch indien de autoriteiten overtuigd zijn, dat het niet mogelijk is om huizen van 4000 en meer verhuurd te krygen en alzoo de toestand niet verbeteren zou, meende de voorz. dat er wel kans bestaat op subsidie. Ook door den Inspecteur der Volks gezondheid is reeds gevraagd, hoe het komt dat hier aan woningbouw niets gedaan werd, waarop is geantwoord en men alzoo gelegenheid had ter bevoegde plaatse op den toestand te wijzen. De voorz. deelde verder mede, dat de woningen zouden kunnen worden verhuurd voor 1.25 p^r week. Dhr. Oggel achtte die prijs wel te laag in verhouding tot de tegenwoordige huur 2 was beter om de jalouzie niet te zeer te prikkelep. fly vroeg verder of die vier woningen ook niet in de Oude Wyk kunnen staan. De voorz. zeide, dat dit wel kan, maar bij wijze van proef willen B. en W. het verdeelen later kunnen er dan nog meer bij gezet worden, wat wel noodig zal blyken. Intusschen was de Gemeente-Opzichter ontboden en verschenen, die de ver toonde teekeningen nader toelichtte. Hieruit bleek, dat de woningen gezet worden in steensmuren. Ze bevatten een woonkamer en een slaapkamer, waarin 4 bedsteden. Met een portaal komt men er binnen, ter.wijl de achter deur toegang geeft tot een tuintje. Ook is aan iedere w >ning een privaat. De huisjes zyn met pannen gedekt. De voorz. deelde mede, dat er een twintig gezinnen op een woning wachten in onze gemeente, zoodat het wel wenschelyk was, dat er nog meer gezet werden, doch dhr. Lamaïtre achtte het beter met deze te probeeren, dan konden er later nog bij komen, waarop de voorz. de opmerking maakte, dat ze dan wel weer duurder zouden zyn. Dhr. Oggel zou er in dat geval voor zyn vooral als geen subsidie werd verleend om maar daaelyk goede woningen te bouwen, waarvoor 4500 subsidie wordt toegezegd. Toch moest de voorz. dat ontraden, want behalve da kosten van woningbouw vervalt de gemeente dan nog in groote kosten - volgens dhr. Kruysse ongeveer 15000 voor bestrating en rioleering. Bovendien leveren de ontworpen woningen by afbraak toch ook weer materiaal op. Dhr. De Feyter meende ook, dat we er niet uit ku nen en stelde daarom voor de beide plannen afzonderlijk in stem ming te brengen. Alzoo geschiedde, met het gevolg dat met alg. st. werd besloten de woningen te doen aanbe steden. Een volgend ook belangrijk punt be- iroeg de veriichtingskwesuo. De te Spui bestaande commissie ter verkrijging van electrisch licht had bet volgende adres gezonden. Aan den Raad der gemeente Axel Geven met verschuldLden eerbied te kennen, ond-rgeteekende J. C. de Koninv, c. s. ais secret-ris /an h t voorloonig be-tu ir der vereeniging tot verkrijging van electri.-ch licht te Spui .omvattende het deel der ge meente. gelege langs den Provincialen weg, tu-schen de hofstede van den heer C. de Putter tot aan die van den heer i Weijns; en van het sc olgebonw te Spui tot de hofstede van den hoer P. liamondt); handelende uit naam eh in «pdracht van gemelde vereeni ing dat xij beh oren tot de zoogenaamde licht- looze gezinnen dat, wat hun van wege de distributie aan kaarsen wordt verstr-kt, ten eenei male on voldoende is en buiten beschouwing kan blijven dat de voorziening met petroleum, indien zij al tot stmd korne, hetgeen, voor/.ichtigst gesproken, nog z-er twijfela htig i-, stellig tot zulke minimale hoeveelheden beperkt zal wezen dat daarmede in den noodtoe stand in g'-enerlei wijze voldoend wordt voorzien overwegende, dat de zorg der gemeente aich, indien eenigzin- mogelijk, voorzeker ook heef. uit te strekken tot voorziening in dezen noodtoestand; rich bero'pende an de desbetreff-nde ministeriëele circulaire dringen er bij U ton zeerste on aan Spui c. a electrisch te wilien verl ehten Zij voeg- n h erbij eon be-eken ng van kosten, die hun door een deskundige zyn verstrekt. Hetw lk doende, enz. Volgens de toelichtiug zouden de kosten van aanleg en lampen j 21.500 zyn en die van exploitatie, personeel, brandstof, rente, onderhoud, enz. totaal bedroegen 6185 per jaar, terwijl de inkomsten, gerekend op 140 lampen k 85 cent per week 6188 beliepen. De voorz. vond die cyfers wel mooi overeenkomend, doch ze gaven B. en W. «geen garantie, dat die berekening op papier ook in de praktyk zou kloppen. Het is niet te voorzien dat iedereen maar wiuter en zomer, dus ook als er geen kunstlicht gebruikt wordt, bereid is om 10 jaren lang iedere week 85 cent per lamp te betalen. Dat lykt nü niet zoo duur, maar als er na den oorlog volop petroleum komt, kon dit velen wél te duur zijn. Bovendien ia het te leveren materiaal zoo slecht, dat geenerlei waarborg gegeven wordt voor storing of duurzaamheid. Niettemin zijn B. en W. overtuigd, dat de toestand voor den winter ook inzake verlichting lastig is en vooral de buitenwijken het meest getroffen worden. Zij hebben daarom ernstig onderzocht of er middel was iu de komende moei lijkheden te voorzien. De directeur der gasfabriek heeft oerekend, dat een gasleidiug naar Spui (Magrette euz. inbegrepeu) met 4 duims- pijpen f 62.000 zou kosten eu een 1-üuimsleidiug, maar dau met gashou der, peispomp, meters enz. j 30.000. Iu dit laatste geval is tcfm-r tieele- maal ouzeker of de bescnikbare mate rialen te koop zijn, on) vau kwaliteit maar niet te spreken.* Ook hier vau is men dus atgescbrokkeu. Buitendien ia te verwachten dat andere wijken al even gauw een dergelijke verlichting zouden vragen. Dhr. Dieleman liet niet lang op zich wachten en deed ai gauw ziju stem voor Sassing en Schapenbout gelden! Mochten de verbruikers door een subsidie bereid zijn iu de onkosten te voorzieu, dan zou, al ius di v >orz., misschien een weg te vinden zija. Dhr. De Feijter vond dit voor Spui eu Magrette alleen oudoeulijk. Dhr. Oggel zou er toch voor ziju dat de gemeente aan Spui eeu subsidie voorstelde, uu de cyfers zoo kloppen. Dit is ook de bedoeling van B. eu W., zeide de voorz., doch deze wachtten op een voorstel. Zij stellen voor om aan de Commissie te Spui mede te deeieu, dat indien iemand gevonden wordt die naar hun weri8ch electrisch licht wilxploiteeren, de gemeenteraad bereid is om aedurende vijt jareü 1000 subsidie te geven. Niemand der ledeu was Auertegen. Een wijzigiug in de 1 esrooting der gaslabriek, welke met 1850 vei hoogde, ward ook met alg. si. aangenomen. Alvorens de verg. voor ue volgende punten te sluiten vroeg de voorz. of

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1