«laars No, 49 Woensdag 25 September 1918 34« Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vl aan deren* J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE EBANT Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Gent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden Baar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, aiterlljk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. E OORLOG. De aanval van het late Amerikaan- •che leger tegen het front tusschen Maas en Moezei en de nauwere insluiting der Duitscher8 bij St. Quentin, ziedaar de belangrijkste gebeurtenissen van de algeloopeu week op het Westerfront. De tot over de Maas reikende front linie bij St. Mihiel is als gevolg van den Amerikaanscheu aanval, geheel gewijzigdthans liggen de strijdenden op de lijn Norroy, Noord van Pont a Moussou—Herbenville tegenover elkaar; 15000 gevangenen en meer dan 100 kanonnen zijn bij deze gelegenheid door de Duitscb-Oostenrijkscbe troepen ver loren. Evenals het offensief 'anSomme en Aisne Parijs vrijer doet ademhalen, zoo heeft ook deze aanval als belangrijk gevolg, dat Verdun niet meer half cirkel vorming omklemd en dus minder bedreigd ligt. De Franschen en Engelschen hebben gedurende de laatste dagen vorderingen gemaakt bij St.-QuentinLassiguy le Grand, Contescourt, Francilly-Selency, Maissemy, Essigny le Grand en Pontrnet zijn plaatsen, nagenoeg in een halven cirkel om St.-Quentin, gelegen die nu in Fransche handen zijn. De worsteling om St.-Quentin, een der steunpunten van de Hindenburg-linie, moet dus weldra beginnen met den uitslag van dezen strijd hangt het lot dezer linie ten nauwste samen. De samenwerking der Ententelegers op het Westerfront wordt met den dag grooter. Het directe gevolg ervan zien we in de omstandighéid, dat het Focb ondanks den hardnekkigen tegenstand van de tegenpartij gelu it. op groote gedeelten van het front de actie gelijk tijdig aan den gang te houden. Het gevolg ervan is, dat de Duitsche leger leiding haar reserves moeilijk op een bepaald punt kan samentrekken om tot tegenaanvallen op groote schaal over te gaan. Middelerwijl gaan de Geallieerden gestadig voorwaarts. Vooral in de buurt van St.-Quentin, dat thans met een dubbele omvatting uit het Noorden en Zuiden wordt bedreigt. Het schijnt met den volgens het plan opgemaakten terugtocht der Duitschers uit le zijn, voorloopig althans. Het is dan dubbel merkwaardig, dat desniette min na een paar dagen vechtens zoo'n aantal gevangenen (10.000) zijn gemaakt terwijl ook het aantal kanonnen, dat de Duitschers verloren vrij hoog is. Voor het overige valt nog te vermei den, dat de Franschen ook ten Oosten van Soissons de Aisne hebben over schreden en zich in het bezit hebben gesteld van Vailly. Den 15den September voorts zijn de Geallieerden in Servië tot den aanval op de Bulgaarsche stellingen overge gaan de hoofdaanval was gericht op het stellinggedeelte ten N. van Monastier tusschen Wadar en Tserna. Het blijkt dat de Bulgaarsche linie tusschen Sokol en Vetrenik volkomen doorbroken is. De Serviërs veroverden de verstrekte zone tusschen Gradesne en Sokol en NEDERLAND IN 1785. Hoe kondet gij gelooven heer ritmeester, zeide Ralf, nadat zij geruimeu tijd het stilzwijgen hadden bewaard, dat ik die vrouw weder in genade zou aan nemen Een meoseh is geen engel en ik twijfel er aan of er in de gansche wereld iemand zou zijn, zot genoeg, om een wijf, dat jaren lang met een ander omzwierl, weder bij zich te dulden. Neen, zoo gek is Ralf niet. Wartel haalde de schouders op, en zag Gustaaf aan. Toen ik u den raad gaf, mijn goede Ralf, om u maf uwe vrouw te verzoenen, dacht ik aan de woorden van Epictetus Men handelt zeer wijs, wan neer men van tijd tot tijd geen geheu gen heeft of wil hebben hierdoor toont men in de geheimen der goden te zijn ingedrongendoch hetgeen thans gebeurd is behoort tot die dingen van welke het best is te zwijgen. De schoone natuurtooneelen, welke de Rijnoevers zoo ruimschoot aanbieden, hadden op Gustaafs ziel een weldadigen iovloed en de onuitputtelijke opgeruimd heid van Wartel bracht veel toe tot zijne meer gelukkige stemming. Welaan, heeren, zeide de ritmees tor toen het rijtuig, waarifi zich thans nog drie vreemdelingen bevonden, die zich reeds te Wiesbaden bij hen hadden gevoagd, de weg van Carls ruhe naar Straatsburg is tamelijk lang en vrij eentonigik heb een voorslag te doen. Eu die is zeide een jonge vroo lijke Duitscher lachend Die is, zooals gij hem van den gewezen ritmeester Hugo Wartel zult verwachten, zeer belangrijk. Elk van ons is oud genoeg, om het een of ander bijzonder voorval gohad, gehoord, gezien of gelezen te hebben. Dat moet hij om de verveling uit de koets te houden vertellen. Wat dunkt u Voortreffelijk bedacht, zeide de Duitscher, en om een goed voorbeeld te geven, zal de heer ritmeester wel gelie ven te beginnen. Niets is billijker, antwoordde Hu- go, ik zal terstond van leer trekken, en die het verveelt mij te hooren heeft de vrijheid van te gaan slapen. Ik heb een vriend gehad dus begon de ritmeester, die geheel an ders over het huwelijk dacht dau ik De vrouwen waren in het leven voor hem, wat het water voor de visschen is de eerste zotheid, welke hij ondanks mijn welgemeende raad beging, was, dat hy zich met eene jonge vrouw in sloegen de Bulgaren in wanorde terug. De Geallieerden namen verscheidene belangrijke hoogten, die sinds driejaar versterkt waren. Er zyu in twee dagen 4000 gevan genen gemaakt. De buit omvat 50 kanonnen, talrijke machinege'weren, bomwerpers en groote hoeveelheden ander oorlogstuig. Tegelijkertijd met de Geallieerden zijn ook de Grieken ten aanval opge rukt; het bericht uit Saloniki luidde, dat zij aan het front van Struma over een breedte van 30 K.M. 3 k 5 K.M. waren vooruitgekomen. Uit Rusland kwamen geen berichten van belangrijke militaire gebeurtenis- n. Da Arabische strijdkrachten, die in Hed-ijas aan Entente-zijde strijden, heb ben, zoo wordt uit Londen gemeld, een reeks succesvolle kleinere operaties volbracht, welke voornamelijk beston den in aanvallen op Turksche convooi en en op den spoorweg. Meer dan 300 Turken werden gedood of gevan gengeuomen. Onder den buit bevonden zicb patronen, schapen en goud. Hieronder volgt de Berlijnsche beschou wing van de huidige gevecbtsactie De herhaalde Engelsche tegeuslagen aan het Kameryk-tront van Moeuvres tot aan Epehy hebben tot opscborting van de Engelsche aanvallen geleid. Na een rustpoos van twee dagen zette 18 September een nieuwe groote aanval Havrincourt tot Holnon in. De hard nekkigheid waarmee de Engelschen telkens opnieuw aanvallen, vloeit, Foch's strategische plannen een oogen- 't huwelijk begaf, te onvoorzichtiger, dewijl hij, geen drie maanden na die echtverbinteais, als luitenant op een oor logsschip werd geplaatst, tegen de En gelschen vocht en krijgsgevangen raakte. Hij had moeten voorzien, dat zoo iets kon gebeuren en Diet eene jonge vrouw aan het gevaar bloot stellen van hem te missen; doch, als zulke dingen gedaan zijn valt er niet aan te veranderen, en de beste partij die men kiezen kan is zich zoo goed mogelijk naar de omstan digheden te schikken. De jonge half- weduwe deed zulks voortreffelijk eo tot hareo lof moet ik zeggeD, dat zij braaf en stanvastig genoeg was, om de char ge's, welke er op haar gedaan werden, behoorlijk af te pareeren. Wat myn vriend Julius betreft, - hij verdiende minder lof ten opzichte van zijn huwe lijkstrouw maar hip had aanspraak op bewondering wegens de voorbeeldelooze gelatenheid, waarmede hij zijne krijgs gevaugenscbap verdroeg. Zooder twijfel had het medelijden van de Eugelsche Lady's daar geen gering deel aan eu meer dan eene weduwe van gesneuvelde Britten droeg het hare bij, om den ge duldigen Hollander voor wanhoop te bewaren. Maar het ging den goeden Julius, zoo als Het vele overwinnaars gaat, die zie' met voorstelden het zoo ver te zullen brengen zij worden duizelig door den roem, verliezen de voorzichtigheid uit blik daargelaten, welke nog steeds op een doorbraak tusschen Kamerijk en St. Quentin schijnen gemunt, uit het feit voort, dat de Duitschers vóór de Siegfriedstelling overal nog de vroegere Engelsche stellingen houden, zoodat de laatste in het vuur der Duitscbe artille rie op het verwoeste en van alle hulp middelen ontdane terrein nieuwe stel lingen, vanwaar ze zouden kunnen opbreken, moeten inrichten, ingeval zy zich niet in het bezit hunner oude stelling konden stellen. Dezelfde overweging kan best tot de hervatting van de aanvallen in het vak van St. Quentin hebben geleid. Den i7den kwam 's ochtens om half zes tusschen Omignon-beefc en de Somme een krachtig vuur los, waar hr-ftige aanvallen aan weerskanten van Holuon op volgden, die in een tegenstoot werden teruggeworpen. Er werden gevangenen ingeleverd. Desgelyk» mislukten nieuwe aanvallen om halttien bezuiden Holuon zoomede 's middags benoorden h-t b >sch van Holnon, waarbij een opiukkend vijandelijk bataljon door sam-'ug* vat vuur iu zyn stelling van uitgang w,-rd teruggedreven en eveneens vourwaart- sche bewegingentegenEssigny ie G aud. De Fransche aanvallen tussenen Ai- lette en Aisne duren voort. Nadat 17 dezer 's ochtends alle pogingen der Franschen waren vastgeloopen om de twee dagen tevoren onder de zwaarste offers bewerkte inbulting van het Duit sche front tot aan Allemant te verbroe den, trokken de Franschen 'a midclags met verscbe troepen met behulp van tanks op het geheele front ten aanval. het oog, en eindigen gelijk mijo vriend Julius met eeoe beslissende nederlaag te lijden de liefde beleedigde de eer en hymen moest herstellen wat A mor had •bedorven Julius was genoodzaakt eene tweede vrouw te huwen ofschoon de eerste nog leefde. Korten tyd daarna, werd er eene overeenkomst getroffen nopens de uitwisseling van krijgsgevan genenmijn vriend, de man met twee vrouwen, had vrijheid naar Holland terug te keeren Engeland en de Engelschen bevielen hem te slecht, om er bij voort during te blijven, en hij maakte alle toebereidselen om met zyae tweede echtgenoote, lady Dour, te vertrekken doch hij oordeelde het raadzaam om in alle stilte de reis alleen te doen, na een zeer teederen briet voor zijn Eogel-che vrouw te hebben achtergelaten, waarin nij baar zoo beleefd mogelijk te kenoen gaf, dat onvoorziene en uoollottige om standigheden hem d woogea haar eeoigeo tijd alleen te laten, biddende haar tevens met geduld, moed en lylaaamheid het oogenblik van zijne terugkomst le ver beiden. Mijn vriend Julius oere k'e zonder eemg ongeluk zijne vaderstad Amsterdam, waar ik mij destyds be vond. De teedere liefde van zijne Holland- sche vrouw deed hem spoedig zijne Eugelsche vergeten. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1