MJ ÊJ No. 48 Zaterdag 21 September 1918 34e J o a I-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De Troonrede. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: :'m 6 Maanden 60 Cent; iranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER Bureau Weststr. D 11. AÜVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën woijden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdae- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De zitting van de Staten Generaal ia Dinsdag door H. M. de Kouingiu ge opend met het uitspreken van de vol gende troonrede Te midden van U, leden der Staten- Generaal, is het my een behoefte open lijk uiting te geven aan de zorg en de smart, die de buitengewone nooden van myn volk, waarmede ik zonder ophou den medeleef en medegevoel, in mij opwekken. Te grooter is de dankbaarheid, waarmede ik jegens God vervuld ben, nu voor ons land de vrede bewaard bleef. De nog steeds woedende wereldoor log blijft van ons geheele volk zware offers eischen, die, naar ik vast ver trouw, ook verder bereidwillig zullen worden gebracht. Niettegenstaande gerezen moeilijkhe den tengevolge waarvan de economische toestand een voortdurend ernstiger karakter aanneemt, bleven onze betrek kingen met alle mogendheden van vriendschappelijken aard. De verplichtingen die op een neu tralen staat rusten, zal ik met onver anderde nauwgezetheid en vastbera denheid blijven nakomen. De beproefde eensgezindheid der natie geeft mij steun bij mijn onwrik baar voornemen onze onafhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste te verdedigen. Dit belet niet, dat getracht zal wor den de lasten der mobilisatie zonder vermindering der weermacht te ver lichten. De voorziening in het, uit de tijdsom standigheden voortvloeiend gebrek aan noodzakelijke levensbehoeften blijft het onderwerp van myn voortdurende zorg. Ik ben er op bedacht de daartoe strek kende maatregelen zoo weinig druk kend mogelyk te doen zijn en te streven naar zekerheid van do rechten naast de plichten der ingezetenen. Reeds thans zal volle aandgcht wor den geschonken aan de maatregelen, die na den oorlog zoowel hier te lande als in de koloniën zullen moeten wor den getroffen om de zoozeer ontwrichte handel en nijverheid de voorlichting en steun te geven die alsdan zij behoeven. De toestand van 's lands schatkist wordt steeds meer zorgwekkend en vordert dringend zooveel mogelijk be perking van uitgaven. Daarnevens zullen ingrijpende maatregelen tot ver sterking van de middelen niet kunnen uitblijven. Instelling van een Departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen en een ander voor Arbeidsaangelegen- heden ligt in mijn voornemen. De uitvoering van het gewijzigd artikel 192 der Grondwet zal in den geest van onderling vertrouwen en toenadering die de herziening heeft gekenmerkt ten spoedigsto en met kracht worden ter hand genomen zohder 'dat deze uitvoering wordt ver traagd, zullen, ter wille van de billijk heid onverwijld de noodige voorstellen worden ingediend tot wegneming van de steeds toenemende ongelijkheid in j bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers. Aan de in 1913 tot stand gekomen Verzekeringswetten zal zonder vertra ging uitvoering worden gegeven voor stellen tot aanvulling van die wetten zullen U vervolgens worden gedaarf De opbouwing der sociale wetgeving zal worden voortgezet. De regeling der collectieve arbeidsovereenkomst, zoo wat de publiekrechterlijke als de privaatrechterlijke zijde betreft zal worden ter haud genomen- De uitvoering van Waterstaatswer ken, daaronder begrepen de droogleg ging der Zuiderzee, zal met kracht worden voortgezet en ondernomen. Het ontwerp der Indische begrooting dat U zal worden aangeboden, is dit jaar voor het eerst in Iudië in open bare behandeling voorbereid. De goede verzorging van de geestelyke en slot lelijke belangen der inlandsche bevol king heeft mijn voortdurende aandacht Met -stipte eerbiediging van de gods dienstige overtuiging der ingezetenen wordt dankbaar de steun aanvaard, dien het Westersch particulier initiatief biedt en met name de hooge beteekenis er kend van den arbeid der Christelyke Zending. Tegen drank- en opiummis- bruik zal de strijd krachtig worden voortgezet. Ruimer deelneming van de ingezetenen aan de behartiging van de locale belangen en uitbreiding van autonomie en zelfbestuur zullen zoowel de eigen-geaard beid ner bevolking tot haar recht doen komen als de vrijwil- ligge saamhoorigheid met het moeder land sterken. Deze strekke tot hechten grondslag voor de krachtige economi sche en militaire weermacht waarvan de vorming zooveel mogelijk zal worden voortgezet. In de West-Indische koloniën wordt mede de druk der tijdsomstandigheden gevoeld, naar sterking van haar draag vermogen zal worden gestreefd. Bij het toenemen der Binneü- en Buitenlandsche moeilijkheden vertrouw ik des te vaster op uw onverdeelde medewerking. Met de bede, dat God ons volk in eendracht moge sterken en door de zware tydeu tot betere dagen moge voeren, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. De opening der Kamers. De heer Van Voorst tot Voorst, bij Kon. besluit benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer, opent om half tien uur de Vereenigde Vergadering der beide Kamers en benoemt eene commissie, die H. M. de Koningin in de zaal zal ontvangen en uitleiden. Buiten verwachting is de openings plechtigheid door mooi weer begunstigd, wat natuurlijk tengevolge had, dat het langs den weg, welken de stoet zou nemen bijzonder druk was. Voor het paleis had een dichte menigte postgevat, die Koningin en Prins, toen zij om 1 uur in de galakoets stapten, hartelijk toejuichte. Deze toejuichtingen zetten zich langs den geheelen weg voort, tot de stoet tien minuten over 1 op het Binnenhof verscheen door de Jagerkapel ontvangen met het .Wilhelmus". Ook by hun komst op het Binnenhof en bij hun terugtocht naar het paleis werden de vorstelijke personen telkens toegejuicht. De ministers en de leden van den Raad van State, vereenigden zich te één uur des namiddags in de Ridderzaal. De Ridderzaal vertoonde het gewone kleurenrijke uiterlijk, al blijkt men toch meer vau de gewoonte at te wyken om een gala costuum voor deze gelegenheid aan te trekken. Da plechtigheid had het gewone verloop. E^iige minuten na eenen kwamen Kouingin en Prins, met den schitteren den stoet de zaal binnen, terwijl alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen verhieven en het .Wilhelmus" van buiten gedempt in de zaal weerklonk. De Koningin droeg een met kant ge garneerde rok van zeegroene voile, met een witte toque met groene aigretde Prins was in a lmiraaUunitorm. Beiden droegen het lint van het grootkruis van den Ned. Leeuw. H. M. neemt plaats op den troon en houdt, terwijl de Prins naast haar gezeten is, de Troonrede. Het voorlezen van de Troonrede, als altijd met heldere en klankrijke stem uitgesproken, zoodat ieder woord overal te volgen was, duurde slecht» kort. Toen de Koningin na afloop van .de voorlezing van haar troon opstond om de zaal te verlaten, weerklonk weder een driewerfleve de Koningin, hoera Na zich in de ontvangkamer eenige oogenblikken met de leden der commis sie te hebben onderhouden, verliet de Kouingin ongeveer te 1.25 de Ridderzaal. De Voorzitter sloot hierop de vereenig de vergadering. Zeeuwsclie begrootingsposten. Op de verschillende hoofdstukken van de ingediende staatsbegrooting 1918 komeu, voor zoover wij konden nagaan de volgende posten voor, die op Z. Vlaanderen betrekking hebben. Axel. Voor bestrating van de weg- omlegging bij de Axelsche Sassing j 20.000 voor verlenging van den kaai muur langs den loswal aan het einde van het zijkanaal naar de Axelsche Sassing 9000. Ter Neuzen. Voor de voltooiing van dé uitbreiding der los- en laadplaatsen te Ter Neuzen wordt ƒ50.000 aange vraagdvoor het herstellen van de Oostsluis te Ter Neuzen 70.000. Haven te Breskens. Voor uitbreiding van deze haven is het op de loopende begrooting uitgetrokken bedrag met 25.000 verhoogd. Draadlooze telegrafie met Amerika. De heeren G Roes .te Dordrecht en C. W. Ridderhot te ijsselstein is het gelukt draadlooze verbinding te ver krijgen met eenige groote Amerikaan scbe stations. BHde heeren hebben een ontvangstation ingericht geheel volgens eigen inzicht. Bside amateurs hebben die eer van bun werk dat zy de eersten zijn die een .uitstekend functionneerende verbinding met Ame rika tot stand wisten te brengen. Het is eerst onlangs gelukt draadlooze verbinding tusschen Amerika en Neder land iü te stellen, zoodat het voor deze amateurs een groote voldoening mag geacht worden, dat ook zy b i machte zijn gebleken om hun station in te richten, dat op plm. 6300 K.M. afstand Amerikaansch nieuws kon opvangen. Rijksbeterinzameling in Zeeland. De Directeur van het R. B. I., de heer A. de Smidt, schrijft o.m. aan de Midd. Crt. Door het grootste deel van de land bouwers in Zeeland, die zelf karnen, is ontheffing van het karn verbod aange vraagd. Velen hebben echter nog ver zuimd dit te doen hun wordt dringend aanbevolen, daartoe onverwijld over te gaan, omdat ze zich daardoor groote moeilijkheden besparen. Deze aan vraag moet gericht worden tot den Directeur van het Rijksboterinzamelin^skantoor (R. B. I.) te Middelburg. Maaudag 16 September treden in de verschillende dee en van Zeeland een acbttal contro leurs in dienst. Zy hebben tot taak 1. Personen op te sporen, die karnen zonder daartoe vergunning te hebben. 2. Contröle uit te oefenen op de boterproductie en boterinlevering van hen, die ontheffiag van het karnverbod ontvingen. 3. Toezicht te houden op de kwaliteit der ingeleverde boter, en at en toe daarvan monsters te nemen. 4. Eiken trauduieuzen verkoop van boter tegen te gaan en daartegen streng op te treden. De controleurs hebben opdracht m'et overleg en in den beginne vooral raad gevend op te treden. Het ligt niet in de bedoeling den producenten moeilijk heden in den weg te leggen. Het is echter noodzakelijk, dat alle boter, die niet voor het gezin mag gehouden worden, aan de Regeering ingeleverd wordt. Minister ran Marine. Bij Kon. Besluit is benoemd tot minis ter van Marine, de vice-admiraal W. Naudin ten Cate, commaudaut der marine te Willemsoord. J, A. Laan.f Zondagavond is te Bloemendaal op 70 jarigen leeftyd overleden de heer J. A. Laan, Bedert 1905 lid der Eerste Kamer. Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer heett Maaudag een woord vau deel neming gewijd aan de slachioffc-rs van de ramp bij Weesp. De minister van Financiën sloot zich daarbij aan, toen hij de Staatsbegrooting aanbood. De broodkaart. De directeur van het Rijkskantoor voor Brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 68e tydvak geldig is van 20 September tot en met 26 September.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1