Binnenland. ander land behoefte aan den rrede. Daartoe doet het thans opnieuw een ernstige poging. In een lange nota doet Oostenryk opnieuw een aanbod om te komen tot recbtstreeksche onderhandelingen tus- schen de vijanden, van vertrouwelijk, niet bindend karakter in een plaats in het onzijdige buitenland. De regeering meent, dat deze stap, bij den huidigen toestand kans van slagen zou kunnen bieden. De nota meant, dat tijdens deze onder handelingen de oorlogsverrichtingen niet behoeven onderbroken te worden, al thans niet zoolang er geen vaststaand resultaat is behaald. Het voorstel verschilt niet veel van dat van December 1916, dat ook zei laat ons onderhandelen, maar geen concrete voorstellen bevatte. Dat was toen het groote bezwaar voor de Entente en de vraag is ot dit niet nog steeds een bezwaar zal zijn. Gezien den huidigen militairen en politieken toe stand, die de Entente het vooruitzicht op aanmerkelijke positieverbetering heelt geboden, lijkt het waarschijnlijk, dat men aan die zijde het voorstel wel zal willen afwimpelen. We hopen echter van niet, maar we moeten afwachten. De „Vorwarts" zegt aangaand# de Oostenrykscbe vredesnota: In verband met de voorhauden zynde zakelijke overeenstemming doet het zonderling aan, dat de genomen stap alleen door Oostenryk wordt onder nomen. Zoo ontstaat de dubbel ongun stige indruk alsof Oostenrijk Hongarye meer den vrede behoeft en vredelie vender is dan Duitschland en alsof een breuk in het diplomatiek front is ontstaan. Eerste en Tweede Kamer. Zaterdag heeft de heer Ruys de Beerenbrouck in eene vereenigde ver gadering de zitting der Kamers gesloten met de volgende rede MIJNE HEEREN Het heeft Harer Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen de Zitting der Staten Generaal in Haren naam te te sluiten. Ia tweede lezing werd door U eene herziening van de Grondwet van ver strekkende beteekonis aangenomen. Overigens kwamen, beha ve de voor zieningen door den nood der tijden gevorderd, ouderscheidene maatregelen tot stand, die, naar vertrouwd mag worden tot heil van land en volk zullen ■trekken. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijue Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen y ver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Kouingin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijmge sloten. Onbepaald (klein) verlof. Op 28 September a.s. worden in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld a. de onderofficieren, korporaals en soldaten van de bereden wapens der lichting 1913, die in October 1913 wer den ingelijfd b. zij die in Maart 1913 voor de lichting 1914 als paardenoppasser of paardenverzorger bij de cavalerie wer den ingelytd. Suikerbleten en voederbleten. De Minister van Landbouw beeft bepaald bet is verboden bladeren van suiker bieten en voederbieten a. te vervoeren b. te drogen. Dit verbod is niet van toepassing op het vervoer van bietenbladeren van het land naar de weiden of bedrijfsgebouwen vau den verbouwer, voor zoover dit verveer geschiedt langs den kortsten weg, en wel tusschen 1 uur voorzons opgang en 1 uur na zonsondergang. AXEL, 17 September 1,918. Gisteren had onder groote belang stelling van de zijde der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg -Maatschappij de begrafenis plaats van den heer J. J. J. de. Leeuw, ia leven inspecteur dier Maatschappij. De baar was bedekt met verschillende kransen, w.o. van het bestuur en van het personeel van voornoemde Maat schappij. Aan de groeve werd een afscheids woord gesproken o.m. door den heer J. A. van Rompu, als afgevaardigde van den Raad van Bestuur en door den heer Mr. P. Dieleman, namens het Dag. Bestuur. Vooral laatstgenoemde, die als secretaris van den Raad van Bestuur meermalen direct in aanraking kwam met wijlen den heer De Leeuw, schetste in een korte, kernachtige rede het leven van den afgestorvene als ambte naar. Zijn eeriijk karakter, zijn onbe grensde plichtsbetrachting, gepaard aan ijver, lust en soliditeit ten opzichte van zijn werk blytt bij het Bestuur der Mij. onvergetelijk. Ook de Directeur der Mij-, desheer Brüning, bracht een woord van hulde aan de toewijding, waarmede de heer De Leeuw ziju ambt vervulde, zoolang hem zulks maar eenigszins mogelijk was en ondanks de pijnlijke en folterende kwaal, die zijn lichaam sloopte. Een vriend dankte namens de echt genoote voor de bewezen eer. Nadat reeds enkele dagen in de wandeling het vooruitzicht op vleesch was aangekondigd, zijn dan eindelijk gisteren ook hier een vijftal runderen voor onze gemeente geslacht. Ieder ingezetene kan op een bon 170 gram vleesch bekomen a 2.45 per K.G., d.i. dus 41,65 cent per hoofd. Waar er nu toch voor iedereen vleesch is en alle vleesch niet voor iedereen hetzelfde is, ware o.i. een betere regel getroffen, door tweeërlei vleeschprijzen vast te stellen biefstuk, ribstuk en soepvleesch zijn toch niet hetzelfde. Het wordt gevaarlijk voor de eige naars van goede rijwielen met goede banden. Behalve dat in Hulst twee en Schoon- dijke één rijwiel werden gekaapt, sloeg men ook jl. Zaterdag alhier tijdens de graanmarkt zijn slag. Twee rijwielen werden gestolen. Vermoedelijk is het gebrek aan banden daaraan niet vreemd. Het is vreemd, dat nog niet iemand bereid is gevonden om tydens de markt dagen voor een kleinigheid toezicht te houden op rijwielen. Bij koopdagen of feestelykhe I n zijn er gewoonlijk een stuk of vier voor enkele uren en bij den marktdag, die iedere wéék terug komt, niet een. Voor de tweede maal in dit seisoen nam de Axelsche Voetbalvereeniging „Wilhelmina" deel aan een serie-wed- 8tryd, thans te Kloosterzande. Nadat de zustervereenigingen van Klooster zande en Hengstdijk door Wilhelmina waren geklopt, traden de Axelaars j.l. Zondag op tegen S. S. S. van Graauw en wonnen daarvan met 3-0. De eindoverwinning, ditmaal een zilveren lauwerkrans, viel hun dus ten tweeden male te beurt. Geen wonder, dat d» jongens opgewekt huiswaarts kwamen. Belanghebbenden verwijzen we naar de treindienst Mechelen Ternauzen die met ingang van morgen 18 Septem ber veranderd is. Voor het politiediploma slaagden o. a. W. van Loo, Koewacht, H. C. v. Koeveringe, Hulst eu L. v. d. Laan, Overslag. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeelaud tot gezworene van den Kouingin Emmapolder A. Borm te Hulstin het bestuur van den Mosselpolder, tot dijkgraaf C. J. de Zwart, te Hoek, en tot plaatsvervangend dijkgraaf V. Barbé, te Philippine. Blijkens het verschenen program ma der te Neuzen te houden volks feesteD, zijn voor Woensdag, Donderdag en Vrijdag verschillende wedstrijden uitgeschreven, terwijl des Zaterdags een festival plaats heeft waaraan zes muziek gezelschappen voornemens zijn deel te nemen. Voorts zullen die dagen een stoomcaroussel en andere inrichtingen worden geexploiteerd. Naar we vernemen zal a.s. Zaterdag de middagtrein om 1.35 naar Neuzen vertrekken en vandaar 's avonds om 9.30 vertrekken. In de Donderdag te Ter Neuzen gehouden gemeenteraadsvergadering werd mededeeling gedaan van een schrijven van het Kon. Nat. Steun comité, dat dit bereid is 50 pCt. by te dragen in de meerdere kosten die de uitvoering van de beschreven werken als middel tot werkverschaffing zullen kosten boven aanbesteding op de gewone wijze. Ingekomen zyn brieven van Ged. Staten, waarin deze te kennen geven, het onraadzaam te achten, dat op alle scholen onderwijs wordt gegeven in de Fransche taal, daar alsdan nog tijd voor de andere leervakken, waarvoor die toch al beperkt is, moet worden ont trokken. Voor de kom wordt het voldoende geacht, dat dit onderwijs aan school B wordt onderwezen. Voorts geven Ged. Staten te kennen zich niet te kunnen vereenigen met het besluit tot opheffing der M. U. L. O. school, die zij voor Ter Neuzen noodig achten, terwijl hun uit de stukken niet blijkt, dat de inrichting van school B aan de daarvoor gestelde eischen voldoet. Deze zaak zal nader bij den Raad in bespre king komen. Uit een schrijven van den Minister van Waterstaat blykt, dat vooralsnog niet het voornemen bestaat het z.g. eiland tusschen de oude kanaalarmen geschikt te maken voor los- en laad plaats voor de binnenvaart, door dit met een dam met den vasten wal te verbinden. Ter tegemoetkoming aan de beboette zal de oostelijke kanaaldijk, van den middonarm daarvoor geschikt worden gemaakt. De gemeentebegrooting voor 1919 is aangeboden op een eindcijfer van 167 599.09, terwijl de hoofdelijke om slag is uitgetrokken op 90.000. Voor het loopende jaar is dat bedrag 78.750. Besloten werd, de teekeubeho iften, behoorende aan de opgeheven M. U. L.O. scuool voor de helft te schenken aan de R. H. B. S. en voor de andere helft aan de te stichten Ambachtsschool, ten gebruike van minvermogende leerlingen. Daar de benoemde verloskundige, mej. M. Bouterse hare vestiging alhier afhankelijk maakt van verhooging der thans 375 bedragende jaarwedde, is overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten die te verhoogen tot 500. Besloten werd tot uitbetaling der aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij toegekende subsidie. Aaqvau- kelijk is de Raad daartoe niet genegen geweest, op grond dat de lijn te Drie wegen niet is gelegd volgens het ver langen van den gemeenteraad, doch volgens de voorwaarden moest daarom trent .overleg worden gepleegd". Dit is geschied en ook werd erkend, dat vrijwel aan verschillende geopperde bezwaren is tegemoet gekomen. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Chr. bewaarschool* om subsidie werd besloten ouder eenige voorwaarden eene subsidie toe tekenuen van 500. Naar aanleiding van de lichtvoor ziening te Sluiskil en Driewegen was door de commissie, bestaande uit de heeren De Bruijne, Nolson en Geelhoedt, een zeer uitvoerig rapport ingediend. Aan de hand van de bedrijfsresultaten v»h de electrische centrale te Uzendijke werd aangetoond, dat de exploitatie rekening, die de vorige week aan den gemeenteraad was overgelegd, te lage cijfers aangaf. Door de commissie wordtuitgesproken de vrees, dat, wil men zich thans groots offers getroosten, om licht te krijgen, het te voorzien is, dat men zich daaraan weer zal onttrekken, zoodra andere tijden aanbreken. Er wordt berekend, dat, volgens de opgegeven tarieven de stroom zou worden betaald tegeD ge middeld f 1,33 per Kilowattuur, dat een zeer hooge prys is. Zij acht het ongeraden dat de gemeen te de exploitatie zelf op zich neemt, doch stelt voor, aan ieder der buurten, indien zij zelf eene exploitatie stichten eene jaarlijksche subsidie te verleenen van ten hoogste 2000. Dit voorstel is aangenomen, Bij de besprekingen werd blijkens het verslag in de Tem. Crt., lezing gegeven van een brief van den voor zitter der commissie te Driewegen, die daarin het vermoeden uitspreekt, dat indien het verlichting van de kom betrof door de gemeente krachtiger zou worden opgetreden. De voorzitter wilde niet ontkennen, dat, indien de gemeente in de kom vry ware, dit misschien het geval zou zijn, maar dat dan ook niet uit het oog moet worden verloren, dat de exploitatie in de kom rentegevend zou zijn. Thans echter verlangen de commissies der buurten, dat degemeente de volle hand zou dompelen in eane gewaagde onderneming, waaraan zij zelf misschien nog niet met den vinger zou willeu raken. Met de subsidie van de gemeente, die de rente van het -noodige kapitaal verzekert, acht hij, wanneer in de buurten een coöperatieve vereeniging wordt opgericht, het exploiteeren eener centrale wol uitvoerbaar. Bij de beoordeeling van den toestand moet - ook niet uit het oog worden verloren, dat de gebruikers van elec- trische stroom in de kom dit zelf geheel betalen en de gemeente volgens de berekening ook op de straatverlichting nog. een voordeel bezorgen van 3000 'sjaars. Niettegenstaande daar eene centrale bestaat, zijn er toch nog 1000 gezinnen van dat licht verstoken. Daar waarschijnlijk nog eemg materiaal, ook meters, zal kunnen worden betrokken, wordt het misschien mogelijk dat nog door dubbel aansluitingen, een lOOtal gezinnen zullen kunnen worden gehol pen, maar daarmede is de grens van het mogelijke bereikt. De overige 900 kunnen absoluut niet geholpen worden, daar de centrale geen nieuwe machines, die alsdan noodig zijn, kan aauschaffen in verband met den oorlog. Daartegen kan nu eenmaal geen mensch iets doen. In aanmerking nemende die 900 lichtlooze gezinnen in de kom, kunnen de 300 te sluiskil en 150 te Driewegen nog niet van achteruitzetting spreken. Ten behoeve van alleenwonende land bouwers en dergelijke heeft het gemeen tebestuur een partijtje cari idaangekocht voor distributie eu zal trachteu nog wat te krijgen. Evenals het vorige jaar heeft men bij den landbouwer Baecke te Biervliet weder, iu deu nacht van Donderdag op Vrijdag, ai het leer van het paardentuig iu zijn stalling losgesneden eu meege nomen. M. Crt. Een jouge Belg van 19 jaar, die in den nacht vau Woensdag op Donder dag in de buurt vau Eede den draad wilde overkliramen, werd door den electrischen stroom gedood. De lichte-maan-avonden bieden weer gelegenheid om de luchtactie'» tot in den nacht te hervatten en de zware slagen van het afweergeschut doen ons weten, dat men elkaar aan den zeekant van België weer ter dege bestookt. Zondag zyn niet minder dan vier vliegmachines boven onze provincie

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2