Distributiebedrijf - Axel. Zaaizaadbons V ervoerbe wijzen Bekendmaki ngen. Kaarsen. Boter. Aardappelen. t»ft wept-fvlakh», die aldus in bedrtjf met tarwe of rogge bebouwd wordt, zal bovendien ten volle in minde ring komen van bet aantal H.A. waarop ten la»te van dat bedrit scheurplicht wordt gelegd. Van bet voornemen tot het «cheuren van grasland en het bebouwen daarvan met rogge oi tarwe naar aanleiding van deze bekendmaking zal zoo spoedig mogelyk aangifte moeten worden gedaan bjj het Gemeentelijk Landbouwkantoor (Plaatselijke Landbouwcommissie) der gemeente binnen welker gebied het te scheuren grasland is gelegen. llaximnmprfyzen vlas en vlasatval. De Minister van Landbouw heett vastgesteld de navolgende maximum prijzen voor vlas en vlasafvallen Geel of blauw vlas 2.50, Dauwroot lste soort 2.25, Dauwroot 2de soort 1.95, Friesch 1.80, Zeeuwsch 2.20. Groen gezwingeld 1, Snuit lste soort 1.55, Snuit 2de soort 1.25, Snuit 3de soort 1, Gezwingelde lokken, Groningsch f 0.85, Gezwingelde lokken Hollandscb f 0.80, Friescbe heede, 1 >nd- heed", lste qualiteit 0.60, Priesche heede landheede, 2de qualiteit f 0.45, Priesche heede, landheede, 3de qualiteit 0.30, Gezwingelde heele ƒ0.70, alles per Kg. en voor partijen in qualiteit, overeenkomende met de standaardmons ters, ingesteld door het Rijkskantoor voor vlas. De leveringsconditiën zyn franco in één der pakhuizen van het R. K. V. te Rotterdam of leeuwarden. Het nieuwe Ministerie. Nadat de voorpagina was afgedrukt, ontvingen we bericht, dat gistermiddag te vier uur de beëediging van de nieuwe Ministers door de Koningin had plaats gehad. De overdracht der porte feuilles heeft heden plaats, waarua van avond het ontslag van het aftredende en de benoeming van het nieuwe Kabinet in de Staatscourant zal ver schenen. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Cemmissaris der Koningin in Limburg, heefi dus de hem door H M. de Kouingiu verstrekte opdracht aanvaard en het Ministerie samengesteld als volgt Binnenlandsche Zaken en tydelyk voorzitter van den Ministerraad jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, vnmd. (kath.) Buitenland8che Zaken jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, burgemeester van 's Gravenhage en kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Justitie: mr. Th. Heemskerk,lid van den Raad van State, oud-minister van Binnenl. Zaken, (a.r.) Financiën mr. S. de Vries Pz., wet houder van finantien te Amsterdam, hoofd redacteur van de a. r. Amsler dammer, (a.r.) Oorlog (en voorloopig ook Marine) jhr G. A. A. Alting van Geusau, direc teur-geneiaal der posterijen en telegrafie vroeger luit. kolonel bij de Gen. Stat. (Kath.) WaterstaatA. A. H. W. KöDing, hoofd-iogenieur directeur van den Rijks waterstaat, 8e directie (kath.) Landbouw, Nijverheid en HandelH. A. van IJsselstein, dir. generaal van den Arbeid (a.r.) Koloniën A. W. F. Idenburg, oud- Gouverneur-Generaal van N.-Indië (a.r.) Na de instelling van dë nieuwe departementen zullen nog volgen Onderwijsdr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer (chr. hist.) Arbeidprof. mr. P. J. M. Aalberse, hoogleeraar te Delft (kath.) De oorlog en de sterfte in Nederland. Op het te Amersfoort gehouden 23ste Ned. Congres voor opeuöare gezoud- heidsregeling is uitgebracht het rapport over den invloed van den oorlogs toestand op de sterfte in Nederland. Blijkens dat rapport is ons sterfte cijfer thans 12 a 13 per 1000 iuwoners uit den aard der zaai* schommelt dft jjrfe» mrg weinig J4et dit cijfer bezetten we een zéér gunstige plaats in de rij der volkeren. Onder de 25 landen, destijds voor dit doel onderzocht, is Nederland no. 6 van bovenaf. Slechts Zweden, Noorwegen, Denemarken, Australië en Nieuw Zee- lund hebben een lager cijfer. Bezien we nu, met dit beeld voor oogen, (iü 1871 nog bijna 30, thans tusschen 12 en 13overledenen per 1000 inwoners) de sterftecijfer van 1910 af, dan was het aantal overledenen per 1000 der bevolking in elk dezer jaren als volgt: 1910: 13 619Ï1 14 51912 12.3; 1913: 1.23; 1914: 124; 1915: 12.4; 1916: 12.9; 1917 13.1. Nog nimmer was de zuigelingensterfe in drie achtereenvolgende jaren zóó gunstig als juist in de drie oorlogsjaren 1915, 1916, 1917 en het eerste halt jaar 1918! Het aantal sterfgevallen aan tubercu lose is in de oorlogsjaren niet onbelang rijk gestegen. Te dezen opzichte is de toestand voor het platteland beter dan in de steden. De toeneming van jaar tot jaar is sedert '14 ook grooter in de steden dan op het platteland. Dr. Dekker heeft, een onderzoek ingesteld naar de tubereulosesterfte in Den Haag en Rotterdam in de jaren 1916 en 1917. Hij komt tot de conclusie dat de toeneming het sterkst is gejveest in de meest welgestelde klassen. De oorzaak dezer verschijnselen op te sporen,* is niet gemakkelijk. De zaak is niet eenvoudig. Een nader onderzoek van het bureau voor de statistiek, in gesteld naar een splitsing in welstands groepen, zal wellicht meer licht brengen. Wanneer iemand als dr. Dekker schr ft, dat deze oorzaak niet gemakke lijk is op te sporeD, moeten we dat gelooven. Wy voor ons dachten die oplossing hierin te bestaan In gewone tijden kan de arme tuberculoselijder uit gebrek aan geldelijke middelen geen voldoende versterkende voediugs-artike- len aanschaffen hij verzwakt, weer standsvermogen ontbreekt, dus leeft op. De bemiddelende lijder kan dat wél. Doch nu er in deze tijden ook voor geld nog niet is te bekomen, wat men noodig heeft, verkeert hy in dezeltde positie, als eerstbedoelde, ergoleeft ook op. Vandaar onder gegoede standen toename van sterfgevallen. De cjnclu8ie van den heer Methorst is, dat de zuigelingensterfte bijzonder gunstig is in de oorlogsjaren dat de algemeene sterfte eenigermate, maar niet onrustbarend is gestegen en dat de kans bestaat, dat het cijfer voor 1918 gunstiger zal zyn dan dat voor 1917. Onmogelijk is niet, dat ook de styging voor de tubereulosesterfte, die voor de groote steden onrustbarend is, in 1918 con gunstiger beeld zal ver toonen, z i-. dat zij tot staan zal komen. Uit de sterftecijfers mag niet worden opgemaakt, dat er geen ondervoeding heerscht tijdens de oorlogsjaren. Er zijn zooveel faetoien die deze aange legenheid beheerschen. De zuigeliDgen- sterlte tijdens den oorlog b.v. ia laag gebleven tengevolge van de koele zomers der oorlogsjaren. Prof. Saltet merkte nog op, dat meer natuurlijke borstvoeding door de moei lijke voorziening met surrogaatvoedsel, hierop van invloed kan zijn geweest. Voorzitter Eerste Kamer. Tot voorzitter der Eerste Kamer voor het zittingsjaar aanvangende den derden Dinsdag in September 1918 is benoemd, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. Aardappelen en peulvruchten voor eigen gebruik. De minister van landbouw heelt be paald, dat aan verbouwers van aard appelen en peulvruchten uitsluitend voor eigen gebruik zullen worden ge laten van aardappelen 4 H.L. ad 70 K.G. per gezinslid boven één jaar van peul- «ruohteü H MM. pat géritssild bovea één jaar, De verbouwers, die voldoende ver bouwden om deze rantsoenen voor hun ne gezinnen te bereiken, zullen van de distributie van de betrekkelijke artike len worden uitgesloten. Mocht de opbrengst van de door verbouwers beteelde oppervlakte min der bedragen dan het voor de overige inwoners vastgestelde rantsoen, dan zal het ontbrekende hun door de gemeen telijke distributie worden toegewezen, waartoe hun dan de benoodigde leveDB- middelenbons moeten worden gegeven. Geen rekening wordt gehouden met de producten, geteeld in kleine moes tuintjes, welke niet grooter zijn dan 5 are. Sluiting der kamers. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zater dag 14 September te 3 uur, door den miuister van Binnenlandsche Zaken nameDs H. M. de Koningin. AXEL, 10 September 1918. Heden had alhier een noodslachting plaats, waai door weer rund vleesch kon worden gedistribueerd. Het werd by loting toegewezen aan degeneD, die eeu vorige maal geen vleesch bekwamen. Een maatregel welke algemeene goed keuring wegdraagt. De prijs was 2,25 per K.G. Benoemd tot onderwijzer aan de Rijksnormaallessen alhier de heer H. L. S. Kok, leeraar aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen. - De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.) het volgende opgebracht: Axel 31,81, Boschkapelle 5,30, Clinge 1,97s, Graauw «5,355, Hengstdijk 1,90, Hoek 28,635, Hontenisse nihil, Hulst 8,29, Koewacht f 2,50, Ossenisse 6,44, Overslag ƒ6, Philippine nihil, Sas van Gent f 26, St. Jansteen 2,10, Stoppeldijk 7,05, Ter Neuzen 29,87, Westdorpe 7,20, Zaamslag 5, Zuid- dorpq ƒ2,92, totaal 178,24s. Het vorige jaar bedroeg de collecte J 199,32 -- Zaterdag had te Neuzen vanwege de woningbouwvereniging Werkmans- belang aldaar de aanbesteding plaats van het bouwen van 42 woningen. Er was van de zijde der aannemers veel belangstelling. In perceelen werd het laagst ingeschreven (de levering van steen en pannen niet inbegrepen) voor f 120.748 26, door de volgeüde te Neu zen wonende aannemersH. J. en L. J. van der Velden voor het metselwerk van bouwblok I voor 12.485, voor id. van bouwblok II door J. M. Oostdyk voor ƒ10.842, voor id. van bouwblok III door Oostdyk voornoemd voor 11.676; voor de massa van het lood- gieterswerk door Aug. Dhaeze voor ƒ5094 en voor het'schilderwerk door L. D. van Essen te Rotterdam voor 13.770. Voor de massa (zonder schilderwerk) werd o.m. ingeschreven door de te Vlissingen wonende heeren J. Willemse voor 131.000, Joh Loois voor 129.700 en J. N. D. Bijl voor 129.7ÓO. Op het tweetal ter beroepiog van een predikant bij de Geref. gemeente te Ter Neuzen zijn geplaatst Ds. H. Roelofsen te Zeist en Ds. M. J. Hoffman te Rijssen. Tern. Cri. - Te Hoek had Zaterdag een wiel- rijdersfeest plaats, waaraan door vele rijders werd deelgenomen. Ook had een wedstrijd voor militairen plaats, wedloop met hindernissen, en werd een schieting gehouden op de liggende wip. In het algemeen was het bezoek niet druk, waartoe behalve de regen zeker medewerkte de omstandigheid dat geen vergunning was verleend voor het in- he«tóSöis« voiKsvsrojftftK, net Het feest werd met muziek opgeluig' terd. Geslaagd voor de hoofdakte zijn de heeren C. A. Aarsen te Sas v. J. D. Bareman te IJzendyke, P. i, jf' de Volder te Schore en A. P. L. Kertii. haert te Hengstdijk. Tijdens het zware onweder vat Zaterdagavond sloeg de bliksem op het varkenshok van den landbouwer St.te Boschkapelle. Verscheidene pannen werden afgerukt en eene zware gedood overigens deed het hemebuur geen schade. Wijziging dienstregeling. VaD af Zaterdag 7 Sept. tot en met 30 Sopt, a. s. zijn in de dienstregelinj van de Zeeuwsch-Vlaarasche tram, ij de sectie IJzendijbe-Schoondijke de vol gende wijzigingen gebracht Trein 15. vertrek IJzendijke 7.15 nan, aankomst te Schoondijke 7,38 nam. Trein 16, vertrek Schoondijke 7,45 nam., aankomst te IJzendyke 8,08 nam, Dat er nog al wat „beestjes" uil Zeeuwsch Vlaanderen worden wegge haald, blijkt daaruit, dat alleen h Breskens in de vorige week ruim 3® rundereu voor Holland werden ingeladen op de prov. boot. Van 28 Aug. -3 Sept. zyn de navolgende besmettelijke ziekten it Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk: 1 geval te Axel, en Vlis singen, 2 te Souburg, 3 te Middelburg, 5 te Colijnsplaat. Diphteritis een geval te Goes, Middel burg en Serooskerke (S.) Mededeelingen van de Landbouwcommissie Axel. zyn bij den Secretaris, Nieuwstra»/ verkrijgbaar-'s morgens van 7 tot 9 en 's avonds van 4 tot 5 uur. Voorloopig ook's Zaterdags bovenzaal GILIJAMSE van 1 tot 4 uur. Mededeelingeo van den Correspondent van het Bijkantoor voor Vee en Paarden in Zeeland te Axel voor vee zijn met ingang van 16 Sept. iederon werkdag verkrijgbaar van des morgens 3' tot 9 uur en des avond» van 5 tot half 7 uur op het stadhuis, Verder wordt een ieder in zijn eigen belang aangeraden om vandeverandt ringen die, van af 18 Augnstns tot en met den 17 September in zijn kaart hebben plaats gehad, op de secretarie op bovengenoemde uren aangifte te doen. Winkeliers, die kaarsen hebben ver kocht, worden dringend verzocht hunn# aanwezige bons in te leveren op Woeni- dag 11 September 1918, des namiddag! tusschen 5 en 7 uur in het Distributie bureau en tevens schriftelijk opgavete aoeu van by hen voorradige kaarsen. Winkeliers in boter worden dringend verzocht hunne ópplakbladen voortaan in te leveren daags nil het verstrijken van den termijD, tusschen 5 en 7 uur in het Distributiebureau. Zy die in het vervolg distributieaard appelen willen verkoopen op bons,

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2