Rechtszaken. Gemeugd Nieuws. verklaag i'weede tuuftftv. De heer J. F. Heemskerk te Middel burg, die Zaterdag mededeeling van zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer ontving, heeft die de benoeming aangenomen. Petroleumaanvoer Volgens de N. B. Crt. zou de moge lijkheid b"*taan, dat een groote hoeveel heid petroleum uit Oostenrijk werd aangevoerd. Da totstandkoming van een overeen komst wordt slechts vertraagd doordat, in verhand met de ministerie-wisseling niet besloten kan worden tot de ver leening van credieten. Adreskaarten voor pakketten. De directeur-geDeraal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 October a.s., als in het internationaal verkeer een zeilde adres kaart voor ten hoogste 3 gelijktydig te verzenden gelijke pakketten van den zelfden afzender aan den zelfden ge adresseerde mag worden gebezigd, en voorts, dat van denzeltden datum at steeds by elk postpakket met aangegeven waarde of met verrekening een adres kaart moet ayn gevoegd. Verzending van meerdere pakketten metaangegeven waarde of met verrekening by één adreskaart zal derhalve niet meer zijn toegelaten. Zeepsurrogaat. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat thans in den vrijen handel verkrijgbaar zijn door het Rijks- zeepbureau toegelaten zeepsurrogaten. Zy zijn te herkennen doordat op da verpakking in een dubbel gelijnd vier kant is afgedrukt: .Rijkszeepbureau" en daaronder, door een lijn afgescheiden: Tot vervoer toegelaten fabrikaat". De prijs dezer surrogaten is 10 cent per •tukje van 125 gram. Deze surrogaten zonder vet vervaar digd ziju zeer goed geschikt voor het reinigen der handen en kunnen daarom uitstekende diensten bewijzen in werk plaatsen, fabrieken, drukkerijen, maga zijnen e.d. waar zich op dit oogenblik de zeepschaarschta vaak ernstig doet gevoelen. Wijziging dlstributiewet ingetrokken. Namens den Minister van Landbouw is bij de Tweede Kamer bericht inge komen, dat H. M. de Koningin bij Kabinetsrescript dd. 24 Augustus mach tiging heeft verleend tot intrekking van het KouiBklijke Boodschap van 3 Moi 1918 bij da Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging der Distribu tiewet 1916. Hnisslachtingen. Het bureau van het Kon. Ned. Land bouw oomiió heeft den minister van landbouw meegedeeld, dal van de zijde der bij het comiié aangesloten vereeni- gingen onderscheidene brieven inkwa men, in welke als het ware eensluidend wordt uiteengezet, dat door centralisatie van de huisslachtiugen met de daaraan verbonden verplichte keuringen ondra gelijke lasten zullen worden gelegd op de laudbouwera, die voor eigen gebruik wenschen te slachten. Er wordt betoogd, dat dusdanige bepalingen voor de .eigenmesters belangrijke kosten en tijdverlies met zich zullen brengen. In deze gedachtengaug zijn zegt het bureau de geopperde bezwaren aannemelijk, omdat het voor de hand ligt, dat bij instelling van centrale slachtplaatsen de diereu in uitgestrekte gemeenten over lange afstanden ver voerd zouden moeten worden, terwijl het terugbrengen van het geslachte vleesch niet zou kuunen geschieden dan nadat het voertuig, waarmede het vervoer vau de levende diereu heeft plaats gehad, dadelijk gereinigd is. Bovendien zou het vervoer plaatshebben onder de oogeu van de burgers eu van da arbeiders die aeli met kunnen slauotttu, öetgeeo bij de» aeprikfcëlöaw toestand waarin deze verkeeren. de ontevredenheid slechts zou verboogen. Door een aldus doorgevoerde centrali satie zouden vele dorpsslagers hun verdiensten verliezen. Bovendien zal, aangezien in de meeste gemeenten, speciale slachtplaatsen worden ingericht, een dergelijke centralisatie kostbaarzijn- Het komt het bureau voor, dat aao de hand vaD de ministerieela beschik king van 20 Juli 1918 betreffende slachtverbod enz. deze bezwaren onge grond en voorbarig zyn. Ten slotte verzocht het Bureau den minister de kosten van de keuring niet op de iiuisslachtingen te doen drukken. Bond van brandstoflvncommissies in Zeeland. Maandagmiddag word te Goes eeü vergadering gehouden tot oprichting van een Bond van brandstoffeneommis- sies in de provincie Zeeland. Deze vergadering werd geleid door den heer I. D. Fransen van de Putte, voorzitter van de Brandstoffencommis*iij Goes. Blijkens verslag in de Midd. Crt. waren 13 leden van' brandstoffencom missies aanwezig. De voorzitter begon met te zeggen, dat in meerdere provincies al bonden als bedoeld gevormd zy'D. De Brand- stoffencommissie te Goes nu wil het initiatief nemen tot vorming van een Zeeuw8cben Bond. Aan de hand van het Concept-Regle ment werden daarop besprekingen ge voeid. Over het algemeen bleek men met het plan in te stemmen. De heer Den Hollander van Axel had al gevraagd boe het Rijkskolondis- tributiebureau over de organisatie denkt, is er echter nog niet achter gekomen. De voorzitter weet het ook niet, doch vertrouwde, dat het plan hun wol sympathiek is Men wil toch de macht van het groote lichaam erkennen. De volgende bepalingen worden z. h.s. aangenomen Het doel der Ver. is een centrum te vormen van Brandstoflfencommissies, dat door het houden van bijeenkomsten, het stiel:ten vau een Centraal Informatie Bureau eu het zoeken vansamenwerking met de Rijkskoiendistributie en andere vereenigiugen van brandstoffencommis- sies beoogt, het bevorderen der aan hare zorgen toevertrouwde belaDgen. Van elke commissie mag slechts één persoon als gemachtigde stemmen. Het bestuur zal uit 6 leden bestaan uit 5 verschillende afdeelingen in Zee land. Het vereenigingsjaar loopt van 1 April31 Maart. Met bgna algemeene stemmen werd Goes als z I vau den Bondaangewezen. De heereu I. D. Fransen van de Putte en S. H. Bonthuis werden bij acclamatie resp. als voorzitter en secretaris be noemd. Uit Zeeuwsch-Vlaaodereu werd be noemd do heer L. J. den Hollander burgemeester van Axel. Uit Scbouwen-Duiveland de heer S Hage van Bruinisse. Uit Walcheren de heer Van Raalte te Vlis8ingen. Uit Tholen de heer W. Moelker te Tbolen. De vaststelling der contributie werd aangehouden tot een volgende algem vergadering. Hierna werd de turfvoorzieuing be sproken, waarbij de heer Bonthuis uiting gat aan de klachten over de geriuge beschikbare hoeveelheid van deze brand stof en de slechte hoedanigheid ervan De heer De Meij te Vlissingen meende dat aan veel bezwaren tegemoet kon worden gekomen door hel aanstellen van beëedigda tellers. ripr. maakte evenwel ernstig bezwaar tegen het iang vooruit betalen van groote bedragen. Besloten werd een adres te richten aan het R. K. D. om aan te dringen op verfebt&rioff tn de rsgeUugt van betaling 1 en in de verkrijging van turf. Hierna werd van gedachten gewisseld over de berekening van maximum prijzen, speciaal over de winstmarge voor de handelaren, die op de verschil lende plaatsen nog ai uiteenloopt. Besloten werd aan alle brandstoffen- commissies in Zeeland opgave te ver zoeken van de daar opgemaakte bereke ningen voor de maximumprijzen. Bij de rondvraag werd nog gesproken over de middelen aan te wenden tegen den handel in wilde koleo. Hoewel aan dezen handel officieel door het. vervoerverbod een einde gemaakt heet te zijn, bleek men algemeen vanmeenicg te wezen, dat zich nog zeer veel uitzonderingsgevallen voordoen Nog werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk der financieele verantwoordelijkheid voor het beheer der brandstoffencommissies. Op de vraag waarom de bakkers geen korte Friesche turf kuunen krijgen, deelde de heer Bonthuis mee, dat deze niet beschikbaar worden gesteld omdat de bakkers deze brandstol speciaal begeeren, teneinde er gloeiende kooitjes van te kunnen verkoopen. 8 September 1918. Maandag werd door den inspec teur van politie te Neuzen, te Middel burg een onderzoek ingesteld, naar aanleiding van een diefstal van koper die te Sas van Gent ten nadeele van de coöperatieve suikerfabriek zou heb ben plaats gehad. Het onderzoek had tot resultaat dat door den inspecteur Dinsdag te Sas van GeDt zijn gearres teerd de bankwerker F. L. en de draaier M. Mbenevens de van hei opkoopen van het gestolene verdachte J. de W. De verdachten, allen Belgen, zullen ter beschikking der justitie worden gesteld. Bij bet examen voor de hoofdakte slaagde i Breda de heer C. Weeda van Ter Neuzen. Distributie van vleesch. Men meldt aan de N. R. Crt., dat het wel 15 October zal worden voordat met de distributie van rund en paarden vleesch een begin wordt gemaakt. De wolpryzea. Men schrijft uit handelskringen aan Het Volk. Onze huismoeders weten hoe noodig wollen garens en kousen voor de huis houding zijn. Nu was de prijs tot uog toe van gewoon zwart en massagaren voor de winkeliers, zooals zy het van de grossiers kochten 13 tot 16 per kilo. Per ons zooals het meest aan de klanten verkocht werd, werd dit dan 1.60 tot 1.95. De laatste weken echter leveren de sajetfabrikanten öf in 't geheel niet óf veel te winig1 af, zoodat er gebrek aan wollen garen is. Hoewel dus geen verhooging noodig is, noch vau wollen garens, noch van wollen kousen, wijl de prijzen tot nog toe niet door de fa brikanten verhoogd zyn, stegen de ga rens in de meeste plaatsen in eenige weken met 50 tot 150 pCt. in prijs. Verleden week hoorde ik nog, dat een winkelier in Overijsel 100 kilo zwart prima, dus het garen dat in hoofdzaak 'voor het arbeidersgezin bestemd is, te gen dett grossiersprijs was aangeboden a 33 per kilo, waardoor het aan par ticulieren verkocht moest worden voor ongeveer 4 per ons. Voor een paar gewone vrouweukousen is noodig 3 ons zoodat deze dan zouden kosten 12 per paar. Wauneer er geen maatregelen hierte gen genomen worden, zullen binnen eenige weken ook de door de fabrieken gebreide kousen met 50 tot 150 pCt. door den kettiughandel omhoog gedre ven worden, daar er bijna ook geen wollen gareus aan de kousenfabrikau- teu geleverd worden. Nu reeds begint men de prijsstijging hiervan te bemer ken. Deze artikelen waren toch reeds zoo duur, dat geen arbeidersgezin het haast nicer betalen kon. Zyn er nu geen middelen om deze voor elk gezin brood noodige artikelen uit den kettinghanyel te houden Pest op Java. In vervolg op het bericht opgenomen ili de Staatscourant van 3 dezer, wordt medegedeeld, dat bij het departement van Koloniën het volgende telegram vau den gouverneur generaal van Ned. Indië betreffende pestgevallen op Java gedurende de maand Juli, is ontvangen Soerabaja drie, Lamougan en Salatiga twee, Temunggoeng acht en twintig allen met doodelijken afloop. Corr. Bur. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 September 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9", ure Dhr. W. J. Jens. (Oud-zendeling.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hngenho'tz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97t ure Leeskerk. N*m. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Sept. 1918. A. v. G., 43 j., landbouwer te Kapelle- brug, is wegens verboden uitvoer, vrij gesproken. Het parket uit Middelburg wa» Zaterdag j.l. te Sas van Gent, teneinde een plaatselijk ondersoek in te stellen en gerechtelijke lijkschouwing te ver richten in zake het gevonden lijk van Ainmon aldaar. Door den Rijksadvocaat te Rotter dam en den officier van justitie te Middel burg is hooger beroep aangeteekend tegen da vonnissen der Middelburgsche Recht bank van den 25 Januari 1918, waarbij A. M., 22 j., R. d. P., 23 j., J. B.,23j., klompenmakers te Clinge, A. J. D., 25 j., arbeider, thans to Rotterdam, W. P. A., 22 j., expediteursbediende, thans te Rot terdam, J. F. V., 49 j., landbouwer te Overslag en J. M., 18 j., zonder beroep te St. Jansteen, wegens overtreding van 's Rijks belastingeo zijn veroordeeld. Door de Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegeD L. d. M., 27^, voer man, thans gedetineerd, beklaagd van verboden terugkeer. Dinsdag zijn te Westkapelle aan den dijk twee lij keu aangespoeld. De kleeding van het eene lijk bestond uit eeu trui en verder werkpak. In den broekzak was een bewijs om op den bovendam van Zeebrugge te ko men, afgegeven door den Duitschen havenkapitein. Bovendien was in een portemonnaie aanwezig een bankbiljet van 20 Mark en een zilverbon van 1 Mark en een half Markstuk. -Wat op den arm getatoueerd was, was niet dui delijk, daar het lijk reeds in vergevor derden staat van ontbinding verkeerde. De kleeding van het tweede lijk be stond slechts uit een paar laarzen, grij ze sokken en onderbroek. Op den band van den broek stond de naam Slazer. Vermoedelijk zyn het lijken van Duitsche vistscbers. Beide lijken zijn uaar het lijkenhuisje op de begraafplaats vervoerd. Dien ufldrg< n zijn ook aangespoeld twee Eugelsche mijlenéé'u aan den dijk, even bezuiden den molen en één op het Zuiderstrand. De eerste is 's avond reeds uit euaar geslagen, zonder te ontploffen. MCrL

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2